Kategoria: Wycieczki

ZABAWY RUCHOWE W PARKU

ZABAWY RUCHOWE W PARKU

Wiadomo, że najprzyjemniej ćwiczy się kiedy jest ciepło, słonecznie i sucho. Ruch na dworze jest niesamowicie ważny dla organizmu człowieka, w szczególności młodego. Dziecko powinno spędzać czas na świeżym powietrzu jak najczęściej. Uczniowie klasy 3a i 3b aktywnie spędzili lekcje wychowania fizycznego poruszając się po różnym terenie zwiększają zwinność, siłę, koordynację wzrokowo ruchową, czy wydolność. Uczniowie wykonywali ćwiczenia wokół drzew, a na koniec zajęć integrując się wykonali prace techniczno-plastyczne z darów parku. Dzieci stwierdziły, że były to najlepsze lekcje wychowania fizycznego.

LEKCJA BIBLIOTECZNA – 3 B

LEKCJA BIBLIOTECZNA - 3 B

W ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, klasa 3b odwiedziła bibliotekę Jana Kruczka w Myślenicach. Uczniowie dowiedzieli się o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie biblioteki. Poznawali jak korzystać z różnych  źródeł  informacji. Zostali oprowadzeni po bibliotece i uczestniczyli w zajęciach plastycznych wykonując książkę z cytatami. Następnie dzieci zapoznały się z nowościami wydawniczymi, dedykowanymi dla ich wieku. Było to bardzo interesujące i inspirujące spotkanie, tak bardzo wyczekiwane przez uczniów, którzy chłonęli każdą informację.

WYCIECZKA DO OCHOTNICY DOLNEJ

Wycieczka do Ochotnicy Dolnej

W dniach 24-26.04.2023 r. klasy 7b, 8e i 8f wraz z wychowawcami pojechały na wycieczkę do Ochotnicy Dolnej. Celem wyjazdu było poznanie walorów regionu gór i zintegrowanie się. Pierwszego dnia, którego hasłem była „Woda w życiu człowieka”, pojechaliśmy do Elektrowni Wodnej w Niedzicy, gdzie dowiedzieliśmy się, jak powstał Zbiornik Czorsztyński, a także w jaki sposób  wykorzystuje się energetyczny potencjał wody. Następnie udaliśmy się na rejs widokowy statkiem „Harnaś”, z pokładu którego podziwialiśmy zabytki architektury i przyrody takie jak: zamki w Niedzicy i Czorsztynie oraz Pieniński Park Narodowy. Na nocleg udaliśmy się do Pensjonatu & SPA Jurkowski, gdzie wieczorem odbył się grill i dyskoteka, a później gry i zabawy na terenie ośrodka.

Mottem drugiego dnia były słowa piosenki: „Góry nasze góry…”. Po śniadaniu wyjechaliśmy w kierunku Szczawnicy. Najpierw zwiedzaliśmy rezerwat przyrody Biała Woda. Trasa zaczynała się w miejscowości Jaworki, potem szlak prowadził nas skalnym wąwozem, którego dołem płynął potok – Biała Woda. Przewodniczka podczas wędrówki omówiła budowę skał oraz wskazała ciekawe gatunki roślin. Z powodu deszczu zmieniliśmy plany i udaliśmy się do uzdrowiska, gdzie w pijalni wód skosztowaliśmy leczniczej Magdaleny oraz  Jana i Stefana. Wieczorem w pensjonacie korzystaliśmy ze SPA oraz gier i zabaw integracyjnych aż do ciszy nocnej.

DO MYŚLENIC ZAWITAŁ EGIPT!

DO MYŚLENIC ZAWITAŁ EGIPT!

W piątek 21 kwietnia br. w Muzeum Niepodległości w Myślenicach otwarta została wystawa ,,Tajemnice starożytnego Egiptu i ich odkrywanie” przygotowana przez znanego egiptologa profesora Andrzeja Niwińskiego. Podczas wernisażu spotkać można było Egipcjan z Naszej Szkoły w tradycyjnych strojach, wysłuchać wykładu twórcy wystawy, a co najważniejsze po raz pierwszy zwiedzić tę fascynującą wystawę…

Składa się ona z plansz uzupełnionych odtworzonymi fragmentami staroegipskich świątyń w naturalnych rozmiarach oraz licznymi eksponatami. Oprócz wiernych replik można zobaczyć także oryginały – liczące nawet 3.5 tys. lat zabytki. Wśród kopi dominują znaleziska z grobowca Tutanchamona jak chociażby barka, którą według legendy faraon miał podróżować po świecie czy metrowy posążek krowy – symbol Hathor – matki Słońca i króla. Z oryginałów zachwycają: fragmenty pszczelich plastrów, skorupy staroegipskich naczyń znalezione na terenie nekropoli tebańskiej oraz bandaże mumiowe używane od I w.p.n.e. Wystawa czynna będzie do 27 sierpnia 2023 roku.

MELODIE WOLNOŚCI- IGNACY JAN PADEREWSKI

MELODIE WOLNOŚCI- IGNACY JAN PADEREWSKI

19 kwietnia br. w Muzeum Niepodległości w Myślenicach odbyła się niezwykle interesująca prelekcja Bogdana Goca, poświęcona Ignacemu Paderewskiemu. Zebrana młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Myślenicach, pod opieką Pani Joanny Bugaj poznała życiorys tego bohatera narodowego. Nie były to jednak tylko suche fakty, które możne wyczytać w podręcznikach, a pełnowartościowy obraz człowieka o niezwykłym umyśle. Okazało się, że Ignacy Paderewski może być dla współczesnej młodzieży wzorem człowieka, który mimo wielu upadków potrafił się podnieść, podążał za marzeniami ciężko przy tym pracując (ćwiczył grę na pianinie nawet kilkanaście godzin dziennie i dawał 60 koncertów w 90 dni), potrafił podjąć ryzyko w biznesie nie budując go jednak na cudzej krzywdzie, człowieka majętnego jednocześnie nie przywiązującego ogromnej wagi do pieniędzy ,a w końcu człowieka w pełni poświęconego idei. Ciekawe było także spojrzenie na osobę Paderewskiego oczami Amerykanów, którzy go uwielbiali i jak się okazało, uwielbiają do dzisiaj.

POWITANIE WIOSNY Z AKCJĄ „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

POWITANIE WIOSNY Z AKCJĄ "SPRZĄTANIE ŚWIATA"

22 marca uczniowie klas III udali się na  Zarabie w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny i aktywnie uczestniczyli w akcji „Sprzątamy Świat”. Zaopatrzyliśmy się w odpowiedni sprzęt i zakasaliśmy rękawy. Pamiętaliśmy też o odpowiedniej segregacji odpadów.  Zadaniem akcji było uświadomienie uczniom, jak ważne jest poszanowanie środowiska. Na koniec zajęć uczniowie przedstawili zaobserwowane oznaki wiosny w twórczych pracach plastycznych oraz aktywnie spędzili czas na placu zabaw.

POWSTAŃCY STYCZNIOWI ZIEMI MYŚLENICKIEJ

POWSTAŃCY STYCZNIOWI ZIEMI MYŚLENICKIEJ

W styczniu i lutym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w projekcie historycznym ,,Ogień i lód. POWSTAŃCY STYCZNIOWI ZIEMI MYŚLENICKIEJ”- upamiętniającym 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Projekt realizowany był przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach przy współpracy z p. Joanną Bugaj. Uczniowie brali udział w lekcji muzealnej  prowadzonej przez dr Andrzeja Małysę. Pracownik muzeum przedstawił w przystępny sposób przyczyny, przebieg oraz skutki Powstania Styczniowego, a co najważniejsze wskazał ponad 25 nazwisk mieszkańców ziemi myślenickiej, którzy wzięli bohatersko udział w tym zrywie narodowym.

Kolejnym etapem była gra muzealna oparta na wystawie, która zaciekawiła i zmobilizowała uczniów do poszukiwania informacji. Zwieńczeniem projektu był konkurs pt. ,,Biżuteria Patriotyczna”, w którym wzięli licznie udział nasi uczniowie. A oto lista naszych laureatów:

MIEJSCE II – Aleksandra Chukreieva

WYRÓŻNIENIA – Gabriela Batko, Amelka Barko, Bartłomiej Łętocha, Milena Wójtowicz,  Amelia Wójtowicz, Zosia Wilk, Jakub Gramatyka, Daniel Żądło.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w projekcie.

RADA NA PRZYSZŁOŚĆ – OD SENIORA

Rada na przyszłość - od seniora

W styczniu klasa 8e odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Myślenicach, by podziwiać wystawę fotografii poświęconą seniorom. Na portretach uchwycono wizerunki starszych osób – aktywnych, uśmiechniętych, pełnych pasji. Mniejsze fotografie prezentują maksymy – rady na przyszłość, które dają osoby przedstawione na zdjęciach. My zabraliśmy ze sobą te: „W życiu najważniejszy jest człowiek”, „Kochaj, żeby żyć i żyj, żeby kochać”.

Wizyta w bibliotece była okazją do omówienia motywu starości w literaturze. Pracownicy biblioteki przygotowali dla nas zestawienie polecanych książek – ich bohaterami są seniorzy!

Zadanie zrealizowano w ramach projektu Seniorpedia.pl – Razem, Chętnie, Wzajemnie.

MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI

MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI

W grudniu klasa III d wybrała się do Muzeum Niepodległości w Myślenicach, aby wziąć udział w zajęciach połączonych z warsztatami „Na tropie pająków, światów i turonia- muzealna gra w poszukiwaniu bożonarodzeniowych tradycji i obrzędów ukrytych w prezentach”.

Podczas zajęć uczniowie poznali dawne tradycje bożonarodzeniowe, ozdoby, obejrzeli ekspozycje – szopki kolędnicze, podłaźniki, „światy” i „pająki”.

ORIENTEERING ŁĄCZY I ANGAŻUJE

Orienteering Łączy i Angażuje

Nasza szkoła zgłosiła się do udziału w projekcie Orienteering Łączy i Angażuje. Jest to projekt, który otrzymał dotację w ramach programu NoweFIO na lata 2022-2024, a udział w nim jest BEZPŁATNY dla wszystkich zakwalifikowanych szkół. W związku z tym, że współpracowaliśmy już przy innych projektach i braliśmy udział w kilku marszach na orientację, postanowiliśmy spróbować także swoich sił na szerszych wodach.         

Ostatnio wzięliśmy udział w wyjazdowych zawodach o Puchar Województwa Śląskiego w Marszach na Orientację i chociaż nie zajęliśmy miejsc na podium, to nasi reprezentanci znaleźli się w pierwszej dziesiątce swojej kategorii. A oto, co sami uczestnicy sądzą na ten temat:

MIKOŁAJKI KLAS TRZECICH W TEATRZE

MIKOŁAJKI KLAS TRZECICH W TEATRZE

7 grudnia uczniowie klas trzecich obejrzeli w Teatrze Ludowym w Krakowie spektakl „Królowa Śniegu”. Wszyscy z zainteresowaniem śledzili losy Gerdy, która wyruszyła w długą wędrówkę, by odnaleźć swojego najbliższego przyjaciela Kaja. Trudno wyobrazić sobie świat bez baśni Andersena. To między innymi, dzięki nim dzieci poznają świat wartości, uczą się dobra i bezpiecznie obcują ze złem, a dorośli mogą odbyć sentymentalną podróż do czasu własnego dzieciństwa.

ANDRZEJKI W HIPI-HOPIE

ANDRZEJKI W HIPI-HOPIE

Z okazji Andrzejek w dniu 28-30 listopada wszystkie klasy 1-3 szkoły podstawowej odwiedziły Park Rozrywki Dziecięcej „Hipi-Hop” w Myślenicach. Miejsce to ma do zaoferowania wiele atrakcji jak zjeżdżalnie, basen z kulkami, dmuchany zamek, trampoliny, równoważnie, ścianki wspinaczkowe oraz różne tory przeszkód. Był też czas na zawody sportowe i zabawę przy muzyce. Najwięcej wrażeń dostarczyły jednak specjalnie przygotowane wróżby andrzejkowe.

POZNAJ POLSKĘ

Dnia 9 listopada klasa 3a i 3 b pojechała na  wycieczkę do starej stolicy Polski, Krakowa,  dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od  spaceru po  Rynku, oglądając kościół Mariacki, Ratusz, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Podziemi Rynku z przewodnikiem. Zaczynając od wejścia,  uwagę przyciągnęła podświetlona pod podłogą makieta Europy z zaznaczonymi szlakami handlowymi. Kolejną ciekawą rzeczą była możliwość zważenia się na specjalnej wadze. Bardzo ciekawa była ta waga, z której wynik był drukowany i określany za pomocą systemu miar z XIV w. Później, żeby rozszyfrować, ile ważymy, należało wpisać wynik w przelicznik i cała prawda wychodziła na jaw.

Skip to content