Kategoria: Wycieczki

PODZIEMNY PRZEPŁYW ŁODZIAMI

Dnia 9 czerwca wraz z klasą 5a i 5c wybraliśmy się na wycieczkę do Tarnowskich Gór.

Pierwsza w programie naszego wyjazdu była „Sztolnia Czarnego Pstrąga” -jedyna w Polsce wciąż działającą sztolnia odwadniająca, w której zeszliśmy schodami 20 metrów pod powierzchnię  (docelowo znaleźliśmy się 30 metrów pod nią). Tam czekała na nas największa atrakcja: podziemny przepływ łodziami (ok. 600 metrów) przy świetle lamp karbidowych. Niektórym aż zmroziło krew w żyłach! Przewodnik wprawiał łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Jednocześnie snuł opowieści o dawnym górnictwie.

STAROŻYTNY EGIPT – KRAINA MUMII

Czy kiedykolwiek widzieliście starożytne egipskie mumie? My, piątoklasiści tak! I wcale nie musieliśmy podróżować do Egiptu. Wystarczyła wycieczka do Krakowa i wizyta w Muzeum Archeologicznym.

Pobyt w muzeum był podzielony na dwie części. Najpierw samodzielnie wykonywaliśmy miniaturowe mumie i sarkofagi. Zaczęliśmy od ulepienia z gliny figurki człowieka, potem ją balsamowaliśmy, owijaliśmy w bandaże, a na końcu chowaliśmy do sarkofagu ozdobionego według naszego pomysłu.

W drugiej części zajęć zwiedzaliśmy wystawę „Bogowie starożytnego Egiptu” i zobaczyliśmy sarkofagi zdobione hieroglifami. Sarkofagi kobiece różniły się od męskich. Te drugie miały zwykle domalowaną brodę. Większość z nich była zamknięta, ale jeden był otwarty i jeden uchylony, a w nich … prawdziwe mumie!

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

Trzydziestego maja 2022 roku klasy: 7e, 6a i 6c wyjechały na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. Zbiórka odbyła się pod Szkołą Podstawową nr 2 w Myślenicach o godzinie 06:15. Mimo tak wczesnej pory wszyscy byli bardzo podekscytowani.

Po czterech godzinach drogi dotarliśmy do zoo we Wrocławiu-  największego w Polsce i jednego z największych w Europie. W zoo bardzo nam się podobało, mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych gatunków zwierząt. Zwiedziliśmy również Afrykarium i Oceanarium. Chciałbym dodać, że cały obiekt jest bardzo zadbany i urokliwy. 

WIOSKI ŚWIATA – WYCIECZKA PIERWSZOLASISTÓW

W dniu 6 czerwca klasy 1a, 1b, i 1c wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Naszym celem był Park Globalnej Edukacji – Wioski Świata.

To miejsce, w którym można zobaczyć sześć osad z różnych części świata, a w nich np. arktyczne igloo, indiańskie tipi, mongolska jurta czy papuaski dom na palach.

Przewodnik ciekawie opowiadał o tych bardzo odległych nam kontynentach. Sporo dowiedzieliśmy się o ich mieszkańcach i problemach, z jakimi muszą się zmagać każdego dnia. Oglądaliśmy też wiele eksponatów i pięknych fotografii. Mogliśmy dotknąć wszystkiego, a nawet własnoręcznie wydoić zwierzę, nazywane jakiem! Zakładaliśmy również prawdziwe indiańskie pióropusze oraz tradycyjne, mongolskie stroje. Miłym przerywnikiem warsztatów były zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu.

To był dzień pełen wrażeń. Zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci.

WYCIECZKA DO ŁEBY

Klasy 2 a i 2 b były w maju na tygodniowej wycieczce w Łebie. Program pobytu był bardzo ciekawy i atrakcyjny. Odwiedziliśmy Słowiński Park Narodowy, Sea Park, Gdańsk i Sopot. Jako uczniowie szkoły im. Bohaterów Westerplatte koniecznie chcieliśmy odwiedzić to cenne dla nas miejsce. I udało się ! Wspólnie odśpiewaliśmy hymn naszej szkoły oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Obrońców.

Odbyliśmy też rejs statkiem po Bałtyku. Mieliśmy ciekawe spotkanie z przyrodnikiem panem Marcinem Kostrzyńskim, zajęcia w mini planetarium oraz quiz o Morzu Bałtyckim.

Zadowoleni, pełni wrażeń i wspaniałych wspomnień wróciliśmy bezpiecznie do Myślenic.

WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO KRAKOWA

17 maja klasy drugie udały się na wycieczkę do Krakowa. Naszym głównym celem był udział w spektaklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych”, który odbył się w Teatrze Groteska.

Czy zastanawiało Was kiedyś, co się dzieje z osieroconymi skarpetkami, których niemal po każdym praniu brakuje w szufladzie? Niespodziewanie okazuje się, że bycie noszonym na ludzkich stopach nie musi być jedynym przeznaczeniem skarpetek. W mieszkaniu małej Be dochodzi do buntu tej przyziemnej odzieży i do próby zrealizowania wielkiej skarpetkowej ucieczki. Powody są różne: jedna – nie chce zalegać dłużej w koszu na bieliznę w towarzystwie brudasów, inna – jest zrobiona z szorstkiej wełny, kłuje w stopy i nikt nie chce jej nosić, kolejna – chce zmieniać świat, jeszcze inna tęskni za morskimi przygodami, a ta jedwabna – marzy o wielkiej karierze.

Spektakl był piękny! Muzyka, rekwizyty, gra aktorska na najwyższym poziomie. Dzieci były zachwycone, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

Po spektaklu w teatrze, udaliśmy się na spacer ulicami Krakowa oraz rejs po Wiśle.

To był fantastyczny dzień, pełen wrażeń, zabawy i radości.

WARSZTATY PRZYRODNICZE Z PANEM SŁAWKIEM

Kolejny już raz uczniowie klasy II c i II d mieli okazję spotkać się z panem Sławkiem Czyżowiczem – przyrodnikiem, ornitologiem i edukatorem.

19 maja udaliśmy się z nim do lasu na Mikołaja na warsztaty przyrodnicze, gdzie odkrywaliśmy leśne tajemnice. Pan Sławek przygotował dla nas wiele atrakcji i doświadczeń, które angażowały wszystkie nasze zmysły. Nauczył nas, jak rozpoznawać gatunki ptaków po ich śpiewie, jak odróżniać owady od pajęczaków, zaraził nas miłością do lasu i przyrody. Największą atrakcją było niewątpliwie łapanie owadów na majowej łące, ich klasyfikowanie i oznaczanie.

Bliskość obcowania z naturą dostarczyła nam wiele emocji, wpłynęła na rozwój zainteresowań przyrodniczych i kształtowanie postawy badawczej. To był świetny dzień!

SŁUCHOWISKO MUZYCZNE DLA KLAS 1-3

Uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Myślenicach. Nasi uczniowie wysłuchali koncert w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Uczniowie zaprezentowali nam instrumenty muzyczne, na których uczą się grać, a  dyrektor opowiedział o szkole i rodzajach zajęć. Dzieci były zauroczone muzyką. W tak słonecznym dniu klasy udały się na zabawy integrujące do parku.

WYCIECZKA DO GRUSZOWA

W czwartek 31 marca uczniowie klasy 1 a i 1 c byli na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym w Gruszowie.

Chociaż pogoda nie dopisała, było dżdżysto i zimno to miło spędziliśmy czas. Pani Gospodyni opowiedziała nam o zwyczajach wielkanocnych. Pokazała nam również przedmioty i narzędzia, z których w dawnych czasach korzystali mieszkańcy wsi. Podczas zajęć praktycznych własnoręcznie z gałązek i bibuły wykonaliśmy palmy wielkanocne. Potem oglądaliśmy stodołę i obiorę. Mieliśmy okazję dokładniej przyjrzeć się zwierzętom hodowlanym, karmić je i pogłaskać.

W czasie wspólnego posiłku przygotowanego przez gospodarzy jedliśmy naleśniki z serem lub jabłkami i popijaliśmy kompotem owocowym z miętą. Nauczyliśmy się tańca „Obracańca” oraz wesołej piosenki.

WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

W dniach 31.03-01.04.2022 r., uczniowie klas 2b, 2c, 2d nocowali w najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto. Zwiedzanie kopalni uczniowie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem „Campi” i „Sutoris”. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Po zostawieniu bagaży w Komorze Ważyn uczniowie wraz przewodnikiem ruszyli na zwiedzanie kopalni. Podróż miała ma charakter podróży w czasie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuz obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zabawy na boisku sportowym, grą w tenisa stołowego, kolacją oraz dyskoteką. Po noclegu w Komorze Ważyn i zakupie pamiątek, uczniowie ruszyli na lekcje przyrodniczą w  Muzeum Motyli. Pomimo niewyspania, dzieci były bardzo zainteresowane, pięknymi zbiorami motyli. Okazy były piękne i mieniły się kolorami.

ZMYSŁY W LESIE

Pod takim hasłem, we wtorek 12.04.2022 roku wybraliśmy się na zajęcia terenowe z edukatorem, ornitologiem panem Sławomirem Czyżowiczem. Pogoda w tym dniu nam dopisała i od rana świeciło wiosenne słońce.

Za pomocą naszych zmysłów poznawaliśmy tajniki przyrody. Okazało się, że z fachową pomocą potrafimy rozpoznać głosy kilku ptaków. Obserwowaliśmy tropy i ślady zwierząt, bo nie każdy wie, że są to dwie różne rzeczy. Widzieliśmy też wyraźne ślady buchtowania dzików. Jednym z zadań jakie mieliśmy do wykonania w lesie było odnalezienie trzech „skarbów”. Na zbiórkę przynieśliśmy : mech, liście, patyki, szyszki, kamienie, jemiołę i wiele innych ciekawych rzeczy. Niestety były tam też i śmieci, które pan Sławek zabrał ze sobą do kosza.

Mieliśmy też oczywiście czas na ruchowe zabawy integracyjne oraz piknik. Jednak największą atrakcją był zając, który przekicał przed nami przez łąkę. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę do lasu.

WARSZTATY TWORZENIA PALM WIELKANOCNYCH W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych  uczniowie klas 1-3  uczestniczyli  w warsztatach wyrobu palem wielkanocnych w Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni.  Podczas warsztatów każdy uczestnik wykonał tradycyjną palmę wielkanocną z bukszpanu, trzciny, gałązek oraz bibułowych kwiatów. Wykonane na zajęciach palmy uczniowie zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową. Uczniowie poznali tradycje i zwyczaje świąt Wielkanocnych na terenie naszej gminy.

WIRTUALNA WYCIECZKA DO OBLĘGORKA

W lutym klasy 7d i 7e oraz 5e uczestniczyły w lekcjach muzealnych na temat lektur: „Quo vadis” i „W pustyni i w puszczy”.

Podczas spotkania: „Quo vadis” – powieść na miarę Nobla? uczniowie zwiedzili salon Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz poznali fakty  z życia pisarza i genezę powieści.

Zajęcia klasy piątej dotyczyły afrykańskiej podróży H. Sienkiewicza  i powieści „W pustyni i w puszczy”. Uczniowie dowiedzieli się, w jakim stopniu wyprawa pisarza do Afryki przyczyniła się do powstania książki, kto był pierwowzorem bohaterów; zobaczyli wiele ciekawych pamiątek m. in.  fotografie i przeczytali fragmenty listów autora.

Wirtualne zwiedzanie muzeum okazało się równie ciekawe, co tradycyjne.