Kategoria: Wycieczki

WARSZTATY PRZYRODNICZE DLA KLASY 2A – ZMYSŁY W LESIE

WARSZTATY PRZYRODNICZE DLA KLASY 2A – ZMYSŁY W LESIE

We wtorek 11 czerwca uczniowie klasy 2a odbyli wycieczkę do lasu Mikołaj na Górze Plebańskiej. Towarzyszył nam Pan Sławomir Czyżowicz leśnik-przyrodnik, który miał dla nas przeprowadzić w terenie warsztaty pt. „Zmysły w lesie”. W drodze do lasu rozpoznawaliśmy tropy zwierząt pozostawione na podmokłym podłożu. Udało się zidentyfikować odciski racic kozy (samicy sarny), koźlątka (młodej kilkutygodniowej sarenki) oraz kota. Bogactwo lasu poznawaliśmy wszystkimi zmysłami – słuch przydał się, gdy ptaki urządziły dla nas koncert. 

WYCIECZKA DO CENTRUM EDUKACJI PRZECIWPOŻAROWEJ

WYCIECZKA DO CENTRUM EDUKACJI PRZECIWPOŻAROWEJ

W dniu 5 czerwca klasy 2b i 2c wybrały się do Dobczyc. Głównym celem wycieczki było Centrum Edukacji Przeciwpożarowej, gdzie uczniowie brali udział w innowacyjnych zajęciach z zakresu bezpieczeństwa, pożarnictwa i udzielania pierwszej pomocy. Na ponad 500 m2 powierzchni umieszczono interaktywną ścieżkę edukacyjną z multimedialnymi sektorami tematycznymi (zagrożenia w domu, bezpieczeństwo nad wodą i w lesie oraz w ruchu drogowym), której przejście było wielkim przeżyciem dla każdego dziecka. Wcielaliśmy się w rolę strażaków, słuchaliśmy nagrań autentycznych zgłoszeń alarmowych, przebieraliśmy się w stroje strażaków oraz jechaliśmy w wirtualną podróż prawdziwym wozem strażackim. Warto wspomnieć, że odwiedzane przez nas Centrum jest jedynym takim miejscem w Małopolsce!

KLASY PIERWSZE W TEATRZE LUDOWYM I OGRODZIE DOŚWIADCZEŃ

KLASY PIERWSZE W TEATRZE LUDOWYM I OGRODZIE DOŚWIADCZEŃ

W dniu 08. 05. 2024 r., klasy pierwsze  udały się na niezapomnianą wycieczkę do Teatru Ludowego, aby podziwiać spektakl „Pippi” na podstawie kultowej książki Astrid Lindgren. Dzieci były zachwycone widowiskiem, pełnym barwnych scenografii, energetycznych piosenek i dowcipnych dialogów. Bohaterka o niesfornym usposobieniu, niezwykłych umiejętnościach i ogromnym sercu podbiła serca naszych uczniów. Widok  Pippi, jej śmiałych pomysłów i przygód, sprawił, że dzieci z uśmiechem na twarzy opuszczały teatr. Wizyta w Teatrze Ludowym  dostarczyła naszym uczniom radości i rozrywki, ale także zainspirowała ich do marzenia o przyjaźniach tak barwnych i niezwykłych jak świat stworzony przez Astrid Lindgren.

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO CENTRUM EDUKACJI PRZECIWPOŻAROWEJ W DOBCZYCACH

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO CENTRUM EDUKACJI PRZECIWPOŻAROWEJ W DOBCZYCACH

Strażacy swoje święto obchodzą 4 maja i dlatego w tym czasie, klasy pierwsze odwiedzały zwykle myślenickich strażaków. W tym roku postanowiliśmy coś zmienić i w ostatnim tygodniu kwietnia wybraliśmy się do Dobczyc, do Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. Jest to interaktywny obiekt edukacyjny, gdzie odwzorowane są rozmaite zagrożenia. Jest tam prawdziwa łazienka z wyposażeniem, a w niej pokazane w bardzo ciekawy sposób czym jest czad i jak się przed nim chronić. Jest też realistyczny pokój z animacjami 3 d, dzięki którym dzieci zapoznają się z niebezpieczeństwami jakie mogą spowodować domowe sprzęty. W innych pomieszczeniach, równie realistycznych, można zobaczyć pożar lasu oraz skutki wypalania traw. Na koniec odwiedzin zapoznaliśmy się z zainscenizowaną dyspozytornią PSP, dzieci mogły odebrać telefony ze zgłoszeniem różnych zdarzeń, szybko ubrać się w mundur strażaka i prawdziwym strażackim samochodem udać się na wirtualny wyjazd na akcję. 

Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła udać się nam na spacer na zamkowe wzgórze. Podziwialiśmy panoramę Beskidów i Zalewu Dobczyckiego oraz obserwowaliśmy wodę wypływającą z zapory. Za to w pochmurny, zimny dzień wykonaliśmy plakaty o bezpieczeństwie i przekazali dla Centrum z podziękowaniami za mile i efektywnie spędzony czas.

KLASY PIERWSZE W TERENIE – OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „KLASA W TERENIE”

KLASY PIERWSZE W TERENIE - OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY "KLASA W TERENIE"

Od września klasy pierwsze biorą udział w Ogólnopolskim projekcie “Klasa w Terenie”. W ramach projektu realizowały zadanie obserwacja zmian w przyrodzie. Uczniowie założyli klasowe zielniki, kategoryzując rośliny według kolorów. Obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie na wiosnę, ptaki oraz dokładnie lupami sprawdzali budowę kory drzewa, kwiatów wiosennych i krzewów oraz budzących się do życia małych roślin i robaczków. Aktywny czas na świeżym powietrzu uświetniły zabawy ze skakankami, bańkami mydlanymi oraz chustą animacyjną i różnymi przyrządami takimi jak ringo i samoloty. Na koniec intensywnych zabaw mających na celu obserwację zmian w przyrodzie wszyscy wspólnie zrobiliśmy piknik i zajadaliśmy nasze smakołyki na łonie natury.

KOLOROWE SKARPETKI NA MYŚLENICKIM ZARABIU

KOLOROWE SKARPETKI NA MYŚLENICKIM ZARABIU

Kiedy 21.03.2024r. nasze koleżanki i nasi koledzy włączyli się w obchody Dnia Kolorowej Skarpetki na terenie szkoły, uczniowie klas 6a i 6e wyruszyli na Zarabie, aby w bardzo sprzyjających okolicznościach przyrody świętować tam nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale przede wszystkim pokazać swoją solidarność z osobami z Zespołem Downa. Co ciekawego tam zrobiliśmy? Najpierw wzięliśmy udział w Biegu Kolorowej Skarpetki i łącznie z marszem pokonaliśmy dystans 2.1 km. Dystans ten nie jest przypadkowy, gdyż przypomnieliśmy sobie, że Zespół Downa to zespół cech, które są wynikiem obecności dodatkowego chromosomu 21 w komórkach ciała. Po zakończonym biegu i gratulacjach dla zwycięzcy – Szymona Hudaszka z klasy 6a, nadszedł czas na potyczki polonistyczno-matematyczne.

Uczniowie skąpani w promieniach wiosennego słońca mieli za zadanie zapamiętać tekst dyktanda o tematyce dotyczącej osób z Zespołem Downa. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem. Oprócz świetnej pamięci, należało wykazać się dobrą współpracą, refleksem i przyjąć odpowiednią taktykę. Wisienką na torcie okazała się matematyka, która niejedną grupę wywiodła w pole (i to dosłownie). Uczniowie musieli się nieźle natrudzić, żeby z sukcesem ukończyć przygotowane stacje zadaniowe.

W wybornych humorach wróciliśmy do szkoły, gdzie czekała na nas piękna wystawa przygotowana przez naszych uczniów. Nasze koleżanki i koledzy z młodszych klas wymalowali cudne skarpetki, przygotowali plakaty. Wiemy, że razem ze swoimi wychowawczyniami wzięli udział w mądrych i wartościowych lekcjach, które przybliżyły im istotę obchodów tego wyjątkowego dnia.

Jesteśmy dumni, że w naszej szkole (i poza nią) dzieją się takie rzeczy!

ZWYCZAJE  WIELKANOCNE  (ZAJĘCIA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI)

ZWYCZAJE  WIELKANOCNE  (ZAJĘCIA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI)

12 marca uczniowie klasy 2a uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych oraz warsztatach w Muzeum Niepodległości na temat zwyczajów wielkanocnych. Prowadząca zajęcia w przystępny, dostosowany do wieku uczestników sposób przedstawiła informacje związane ze zwyczajami, tradycjami Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkanocnych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem terenu okolic Myślenic . Uczniowie aktywnie uczestniczyli w proponowanych zabawach tematycznych, a po części dydaktycznej w czasie warsztatów wykonali palmę wielkanocną.

LEKCJA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI – KLASY I-SZE NA TROPIE WIELKANOCY

LEKCJA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI – KLASY I-SZE NA TROPIE WIELKANOCY

W marcu klasy pierwsze wzięły udział w wielkanocnym spotkaniu w Muzeum Niepodległości. Poznaliśmy tradycje i zwyczaje wiosenne i świąteczne występujące w naszym regionie. Wielkanoc to więcej niż tylko tradycyjne obchody religijne. To czas wspólnoty, radości i nadziei na lepsze jutro. Bez względu na kulturę czy religię, Wielkanoc przypomina nam o wartościach takich jak miłość, przebaczenie i odrodzenie.

WYCIECZKA KLASY 2A I 2D DO CENTRUM NAUKI I ZMYSŁÓW WOMAI

WYCIECZKA KLASY 2A I 2D DO CENTRUM NAUKI I ZMYSŁÓW WOMAI

14 marca klasy 2a i 2d odwiedziły Centrum Nauki i Zmysłów „Womai” w Krakowie. Wystawa pt. „W stronę światła” miała na celu różnego rodzaju eksperymenty naukowe związane z otaczającym nas światem. Czy dźwięk może mieć swój własny kształt? A cień, jakiego jest koloru? Jak przy pomocy, zdawać by się mogło, zwykłych okularów odwrócić świat do góry nogami? Czy farba fluorescencyjna może posłużyć nam jako długopis? My już znamy odpowiedzi na te pytania! Spróbowaliśmy także wykreować świat własnymi rękoma, a dzięki magicznemu piaskowi zmieniającemu kolory stworzyliśmy góry, jeziora, doliny…

WYJŚCIE NA PIZZĘ

WYJŚCIE NA PIZZĘ

W dniu 6 marca  klasa 1 b  wybrała się na  wycieczkę do pobliskiej pizzerii Toskania Wyjście to zostało zorganizowane z okazji Światowego Dnia Pizzy. Celem wycieczki było integracja klasy, a także zapoznanie dzieci z wyglądem i wyposażeniem pizzerii oraz uwrażliwienie ich na kulturalne zachowanie się w restauracji. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób robi się ciasto na pizzę, a także poznały składniki używane do robienia pizzy. Ponadto miały okazję zobaczenia pieca, w którym piecze się pizzę. Dzieci wybrały swoje ulubione pizzę i wspólnie konsumowali. Wielka radość była dla wszystkich uczniów i dla jednej z uczennic gdy mogła skonsumować  pierwszy raz pizzę. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili do szkoły w doskonałych humorach.

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

W grudniu klasy pierwsze brały udział w wycieczce do kopalni soli w Bochni. Po przyjeździe uczniowie zostali powitani przez przewodnika, który zapewnił bezpieczeństwo podczas fascynującej podróży w głąb ziemi. Podczas wizyty w ekspozycji muzealnej uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o długiej historii kopalni soli w Bochni. W przystępny sposób przewodnicy opowiedzieli o procesie wydobycia soli, zastosowaniach soli w codziennym życiu oraz codziennym życiu górników pracujących w tych trudnych warunkach.

Z bliska mogli obserwować, jak kryształy soli tworzą unikalne formacje geologiczne. Korytarze i komory solne stanowiły niepowtarzalne tło dla opowieści o życiu górników, które przeniosły uczniów w czasy dawne. Jednym z najbardziej porywających elementów wycieczki była wizyta w kaplicy solnej, gdzie ściany, podłoga i sufit zdobią rzeźby wykonane z soli. Uczniowie podziwiali unikalne dzieła sztuki, a przewodnicy dzielili się ciekawostkami na temat technik rzeźbienia w soli.

ANDRZEJKI W HIPIHOP

ANDRZEJKI W HIPIHOP

Koniec listopada to czas andrzejkowych wróżb oraz radosnych zabaw.  W dawnych czasach, tych bez telewizji i Internetu wierzono w to, co owe wróżby wskazywały. Najczęściej panny czekały na przepowiednie dotyczące przyszłego męża, a kawalerowie liczyli, że poznają imię przyszłej żony. Obecnie jest to tylko zabawa, którą traktujemy z przymrużeniem oka.

By jednak tradycji stało się zadość klasy młodsze wybrały się do sali zabaw HIPIHOP w Myślenicach, gdzie wesołe i optymistyczne wróżby pozwoliły przenieść się w świat fantazji i marzeń. Nie zabrakło też tańców  oraz swobodnych zabaw na placu zabaw.

Warto wspomnieć, że z andrzejkami wiążą się nie tylko wróżby, ale również ludowe przysłowia. Jedno z nich szczególnie pasowało do panującej tego dnia pogody za oknem: „Gdy święty Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży”. Czy przepowiednia się sprawdzi? Zobaczymy…

WARSZTATY W MZWIK DLA KLAS CZWARTYCH „WODA W PRZYRODZIE”

WARSZTATY W MZWIK DLA KLAS CZWARTYCH "WODA W PRZYRODZIE"

W październiku uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach pt. „WODA W PRZYRODZIE” w MZWiK w Myślenicach.

Tematem przewodnim warsztatów była otaczająca nas woda, konieczność ochrony wód oraz racjonalna gospodarka wodno-ściekowa. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się  jak cennym zasobem w środowisku jest woda, jaką spełnia rolę oraz jaką drogę i jakie procesy musi przejść, zanim pojawi się w kranie. Z uśmiechu i zaangażowania, widocznego na twarzach uczniów, można wywnioskować, że czas spędzony na warsztatach był nie tylko dobrą zabawą ale też zastrzykiem wiedzy. Zajęcia atrakcyjnie poszerzyły tematykę omawianą na lekcjach przyrody. 

Skip to content