Kategoria: Poznaj Polskę

WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU „POZNAJ POLSKĘ”

wycieczka do Krakowa w ramach projektu ,,Poznaj Polskę’’

Dnia 30 listopada klasy ósme wybrały się na wycieczkę do Krakowa w ramach projektu ,,Poznaj Polskę’’, którą zorganizowały nasze nieocenione historyczki Pani Joanna Bugaj oraz Pani Anna Górecka. Program wycieczki był różnorodny. Pierwszą atrakcją, którą odwiedziliśmy było Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” (w skrócie muzeum AK), które jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce, upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Drugą atrakcją do zwiedzania była Fabryka  Oskara Schindlera. Celem tego punktu było poznanie historii Krakowa w czasach okupacji oraz  losów Żydów. Dla niewtajemniczonych,  Oskar Schindler  w czasie II wojny światowej zatrudniał w swojej fabryce zagrożonych eksterminacją Żydów, dzięki temu uratował przed zagładą wielu z nich. W drodze powrotnej zawitaliśmy do oberży ,,Wilczy Głód’’ i otrzymaliśmy przepyszny posiłek. Na koniec wycieczki pomimo zmęczenia każdemu dopisywał dobry humor.

POZNAJ POLSKĘ

Dnia 9 listopada klasa 3a i 3 b pojechała na  wycieczkę do starej stolicy Polski, Krakowa,  dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od  spaceru po  Rynku, oglądając kościół Mariacki, Ratusz, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Podziemi Rynku z przewodnikiem. Zaczynając od wejścia,  uwagę przyciągnęła podświetlona pod podłogą makieta Europy z zaznaczonymi szlakami handlowymi. Kolejną ciekawą rzeczą była możliwość zważenia się na specjalnej wadze. Bardzo ciekawa była ta waga, z której wynik był drukowany i określany za pomocą systemu miar z XIV w. Później, żeby rozszyfrować, ile ważymy, należało wpisać wynik w przelicznik i cała prawda wychodziła na jaw.

„POZNAJ POLSKĘ” W SANDOMIERZU

Dnia 17 i 18  października 2022 roku  klasa 7a i 7c pojechała na dwudniową wycieczkę do Sandomierza,  dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę” .

Dlaczego Sandomierz ? Sandomierz to Miasto zwane inaczej Małym Rzymem, wzniesione tak jak Rzym na siedmiu wzgórzach lub Miastem Ojca Mateusza.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy pozostałości letniej rezydencji Królów Polski – Zamek Kazimierzowski oraz  historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy. Przeszliśmy przez Wąwóz Królowej Jadwigi do Ucha Igielnego. Istnieje legenda, mówiąca o tym, że Ucho Igielne zwęża się i zamyka, gdy próbuje przejść przez nie ktoś, kto ma na sumieniu wiele grzechów. Wyszliśmy na  szczyt Bramy Opatowskiej w Sandomierzu, skąd rozpościerał się widok na całe miasto. W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, mieliśmy okazję przemierzać zbroje rycerskie z różnych epok historycznych. Następnie udaliśmy się do muzeum Ojca Mateusza z figurami woskowymi. Niestety nie udało nam się spotkać aktorów, gdyż film w Sandomierzu kręcony jest tylko cztery razy w roku.  Na rynku w Sandomierzu mieliśmy okazję zjeść pyszne zapiekanki oraz kupić pamiątki.

Skip to content