Kategoria: Projekty
UZDRAWIAJĄC(Y) KRAJOBRAZ
Coraz bardziej doceniana jest rola przyrody w życiu człowieka. Aby zgłębić wiedzę na ten temat, uczniowie kl. 8a wzięli udział w projekcie „Uzdrawiając(y) krajobraz powiatu myślenickiego”. Inspiracją dla nas był Międzynarodowy Dzień Krajobrazu obchodzony w tym roku 20 października właśnie pod takim hasłem: „Uzdrawiając(y) krajobraz”.
Nasza działalność polegała między innymi na popularyzowaniu przyrody powiatu myślenickiego przy pomocy fotografii. W robienie zdjęć włączyła się cała klasa, wykorzystując znajomość najpiękniejszych miejsc ziemi myślenickiej związanych z naturą. W ramach projektu stworzyliśmy też prezentacje multimedialne i plakaty, malowaliśmy pejzaże, pisaliśmy wiersze oraz przeprowadziliśmy debatę klasową dotyczącą „uzdrawiania” lokalnego krajobrazu. Zaangażowaliśmy się też w weekendowy challenge „relaks w trybie offline”, polegający na spędzeniu wolnego dnia lub chociaż jego części bez internetu, najlepiej na łonie natury. Was także zachęcamy do spróbowania! Zwieńczeniem naszych działań była wystawa na holu szkoły, gdzie mogliście obejrzeć efekty wszystkich „krajobrazowych aktywności”.
Interdyscyplinarna metoda projektu pokazała nam, jak pracować w grupach, rozwinęła naszą kreatywność oraz w dużym stopniu odpowiedzialność i pomogła udoskonalić umiejętność planowania oraz organizowania czasu. Te umiejętności są szczególnie przydatne dla nas, ósmoklasistów, ponieważ zaczynamy decydować o swojej przyszłości.
Dobrze było przypomnieć sobie, że oprócz rozwijających się technologii, żyjemy w świecie pełnym żywych zwierząt i roślin, które także potrzebują uwagi człowieka. Doceniajmy piękno otaczających nas krajobrazów! Pamiętajmy, że przyroda ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, dlatego warto ją chronić dla przyszłych pokoleń.
KLASA W TERENIE W KLASACH DRUGICH – KOLEJNE ZADANIA ZA NAMI
W październikowy słoneczny dzień klasy drugie zrealizowały zadanie nr 13 – Lekturka pod gołym niebem. Do wspólnego czytania wybraliśmy książkę autorstwa Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.
Każdy z nas ma w domu takie samotne, pojedyncze skarpety. Dlatego warto sięgnąć po tę lekturę, ponieważ w ciekawy sposób wyjaśnia nam odwieczną zagadkę ich losów. Okazuje się, że one nie gubią się, a jedynie wyruszają na poszukiwanie przygód. A słuchanie ich na świeżym powietrzu, to dopiero gratka.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA „ZWIERZĘCY ALFABET” W KLASIE IIB I IID
W bieżącym roku szkolnym klasa 2b i 2d biorą udział w innowacji pedagogicznej „Zwierzęcy alfabet”. Innowacja ma rozwijać zainteresowania uczniów, a szczególnie popularyzować wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczej. Zadaniem jest również zachęcenie uczniów klas młodszych do pogłębienia wiedzy o otaczającym je środowisku oraz wzbudzić ich szacunek do świata przyrody.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EUROPA I JA W KLASIE IID
W bieżącym roku szkolnym klasa II d bierze udział w czwartej już edycji projektu EUROPA I JA. Od września do maja uczniowie będą realizować zadania, dzięki którym zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy, wypromują swoją szkolną placówkę oraz nawiążą współpracę z innymi szkołami.
Cele projektu to:
- przybliżenie dzieciom w wieku przedszkolnym i uczniom szkół podstawowych wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie,
- zdobywanie nowych doświadczeń i rozwijanie zainteresowań dotyczących Europy,
- pozyskiwanie nowych informacji na temat kultur innych państw,
- integracja zespołu klasowego oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie,
- integracja środowiska pedagogicznego realizującego Projekt,
- wykorzystanie TIK w pracy nauczyciela,
- nauka przez zabawę.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA „KSIĄŻKI MAJĄ MOC” W KLASIE IIB
W tym roku szkolnym w klasie 2b realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. ”Książki mają moc. Podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni”.
Ma ona na celu wzbudzenie ciekawości czytelniczej i zapoznanie z różnorodną literatura dziecięca, a także wpajanie różnych wartości oraz regulowanie emocji. W tym miesiącu uczniowie zapoznali się z opowiadaniem pt. „Bajka o ciepłym i puchatym”. Była to historia o małym miasteczku, w którym ludzie dzielili się ciepłym i puchatym. W mieście było bardzo miło i przyjemnie, do czasu kiedy czarownica nie rozpowszechniła zimnego i kolczastego.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „KLASA W TERENIE” W KLASACH DRUGICH
W ramach projektu ”Klasa w terenie” , uczniowie klas drugich w miesiącu wrześniu i październiku wykonali zadania w terenie. Spacerowali po lesie słuchając głosów ptaków, wykonywali z darów lasu budowle, pokonywali naturalne tory przeszkód, poznali co to jest sad i jakie są jego korzyści. Jeździli konno, dokarmiali zwierzątka, zbierali dary lasu na prace plastyczne. Aktywnie spędzali czas w lesie, parku i sadzie.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA POZNAJĘ CIEKAWE ZAWODY IIB I IID
W ramach innowacji w klasach 2 b i 2 d, uczniowie mieli okazję w październiku poznać interesujących ludzi, którzy pracują w różnych zawodach. Poznali zawód leśnika, herpetologa i ogrodnika. Dowiedzieli się, że herpetolog to ekspert, który zajmuje się gadami i płazami oraz ich ochroną, leśnik zajmuje się organizowaniem i nadzorowaniem prac związanych z hodowlą lasu i ochroną zasobów leśnych, a ogrodnik zajmuje się pielęgnacją roślin w parkach, sadach i ogrodach. Uczniowie poznając różne zawody rozbudzają swoją ciekawość i uczą się szacunku do pracy i ludzi ją wykonywujących. Dzieci z wielkim zaangażowaniem słuchały osób, które wykonują różne zawody.
SZTUKA EMOCJI
W ramach projektu ”Sztuka Emocji”, klasa 2 b była na przedstawieniu teatralnym pt: „Nie ma tego złego” w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Spektakl był organizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy „ Magiczny Dom”. Niepełnosprawni aktorzy, wcieli się w znane postacie z bajek, ale w zupełnie innej wersji. Spektakl był zaskakujący, śmieszny, wesoły, a czasem straszny. Uczniowie byli zachwyceni grą aktorów i zdumieni, że tak przepięknie sobie poradzili przekazując wspaniałe wartości.
PROJEKT EDUKACYJNY „BURZA NAD MYŚLENICAMI. HISTORIA RZECZPOSPOLITEJ RACIECHOWICKIEJ”.
Klasa 8b wraz z nauczycielką historii p. Joanną Bugaj oraz p. Jolantą Żabą wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Burza nad Myślenicami” realizowanym przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach.
Pierwszym etapem projektu był udział w otwarciu wystawy, która opowiada historię Rzeczpospolitej Raciechowickiej utworzonej 80. lat temu przez lokalne zgrupowanie partyzantów z Armii Krajowej. Rzeczpospolita Raciechowicka była niewielką republiką partyzancką, powstałą na terenie części powiatu myślenickiego. Została ona powołana do życia latem 1944 roku przy okazji realizacji planu „Burza” na terenie południowej Polski.
Kolejnym etapem projektu był udział w debacie nad sensem podjęcia walki przez partyzantów w czasie przed powstaniem i podczas funkcjonowania Rzeczpospolitej Raciechowickiej.
Przed debatą uczniowie wysłuchali lekcji przeprowadzonej przez dr Andrzeja Małysę, która stanowiła doskonałe przygotowanie i ugruntowanie wiedzy, dotyczącej powstania
i losów tej „republiki partyzanckiej” oraz konsekwencji jej funkcjonowania na naszej ziemi. Następnie rozpoczęły się przygotowania do debaty historycznej.
Pod okiem dr Karoliny Papiorkowskiej-Dymet dwa stronnictwa opracowały argumentację: za walką i przeciwko niej w dwóch perspektywach: oceny ze stanowiska osoby żyjącej pod okupacją niemiecką i z pozycji współczesnego człowieka, który zna już konsekwencje działalności partyzantów. Po pracy z tekstami źródłowymi, burzy mózgów, krótkim szkoleniu z zakresu retoryki – naprzeciw siebie stanęli przedstawiciele dwóch obozów, by w merytorycznej wymianie argumentów na najwyższym poziomie — dociekać swych racji. Mówcy z łatwością formułowali argumenty i kontrargumenty oraz popierali je przykładami, dla których inspiracją wielokrotnie stawał się tekst naszej wystawy czasowej „Burza nad Myślenicami” – otaczający w sali konferencyjnej uczestników spotkania.
To była wyjątkowa lekcja historii, pełna pasji, zaangażowania, merytorycznej argumentacji i sztuki debatowania. Chociaż publiczność zdecydowała nie przesądzać o wyniku spotkania, taka forma poznawania historii – okazała się być doskonałą okazją do inspirującego spoglądania na przeszłość naszych przodków, a muzeum przestrzenią do wymiany krytycznego oglądu czasów minionych.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY “KALENDARZ SENSORYCZNY”
W roku szkolnym 2024/2025 w klasach 1-3 organizowany jest Ogólnopolski Projekt Ekukacyjny “Kalendarz sensoryczny”
Projekt jest odpowiedzią na realizację kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2024/2025:
Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kalendarz Sensoryczny” jest zaktywizowanie uczniów szkół podstawowych oraz uczniów i wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną a także usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych poprzez udział w aktywnościach związanych z szeroko rozumianą kreatywnością, nauką poprzez zabawę oraz usprawnianie integracji sensorycznej. Projekt skupia się na wykorzystywaniu potencjału rozwojowego dzieci i młodzieży oraz na ich mocnych stronach a także niwelowaniu zaburzeń. Zadania w Projekcie zostały zaplanowane zgodnie z cyklem pór roku uwzględniając święta kalendarzowe i nietypowe.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „KLASA W TERENIE” W KLASACH DRUGICH
W bieżącym roku szkolnym klasy II biorą udział w kolejnej odsłonie projektu edukacyjnego „Klasa w terenie”. Jego głównym celem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu, zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową- prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły. Zapraszamy do śledzenia naszych działań. Ahoj, przygodo!
UROCZYSTE POŻEGNANIE KLAS TRZECICH
W piątek 21 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klas trzecich, którzy od września będą już czwartoklasistami. Uroczystość rozpoczęła się w sali gimnastycznej wprowadzeniem sztandaru szkoły. Zgromadzeni uczniowie odśpiewali hymn narodowy, a następnie ciepłe i serdeczne słowa do uczniów skierowała pani dyrektor szkoły Justyna Otfinowska. Podczas akademii wręczono statuetkę dla najlepszego ucznia klas I -III, którą w tym roku otrzymała Oliwia Godniak z klasy III a. Uczennica osiągnęła wysokie wyniki w nauce, godnie reprezentowała szkołę w licznych konkursach gminnych, wojewódzkich oraz międzynarodowych.
UROCZYSTE POŻEGNANIE KLAS ÓSMYCH
„Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna”.
W czwartek 20 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas VIII. Na początku uroczystości Przewodnicząca Rady Rodziców p. Kinga Tomal złożyła życzenia uczniom opuszczającym mury naszej szkoły. Następnie odbyło się przekazanie Sztandaru Szkoły nowo wybranemu Pocztowi Sztandarowemu.
W drugiej części klasa VIIc, w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły, pożegnała krótkim występem klasy VIII. Nie zabrakło życzeń, piosenki w wykonaniu Szkolnego Zespołu Muzycznego oraz cytatów słynnych ludzi, którzy odnieśli sukces w życiu , m.in. Stevea Jobsa, Alberta Einstaina, Abrahama Lincolna i wielu innych.
Oto niektóre z nich: