Kategoria: Projekty

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „KLASA W TERENIE” W KLASACH DRUGICH

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY "KLASA W TERENIE" W KLASACH DRUGICH

W ramach projektu ”Klasa w terenie” , uczniowie klas drugich w miesiącu wrześniu i październiku wykonali zadania w terenie. Spacerowali po lesie słuchając głosów ptaków, wykonywali z darów lasu budowle, pokonywali naturalne tory przeszkód, poznali co to jest sad i jakie są jego korzyści. Jeździli konno, dokarmiali zwierzątka, zbierali dary lasu na prace plastyczne. Aktywnie spędzali czas w lesie, parku i sadzie.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA POZNAJĘ CIEKAWE ZAWODY IIB I IID

INNOWACJA PEDAGOGICZNA POZNAJĘ CIEKAWE ZAWODY IIB I IID

W ramach innowacji w klasach 2 b i 2 d, uczniowie mieli okazję w październiku poznać interesujących ludzi, którzy pracują w różnych zawodach. Poznali zawód leśnika, herpetologa i ogrodnika. Dowiedzieli się, że herpetolog to ekspert, który zajmuje się gadami i płazami oraz ich ochroną, leśnik zajmuje się organizowaniem i nadzorowaniem prac związanych z hodowlą lasu i ochroną zasobów leśnych, a ogrodnik zajmuje się pielęgnacją roślin w parkach, sadach i ogrodach. Uczniowie poznając różne zawody rozbudzają swoją ciekawość i uczą się szacunku do pracy i ludzi ją wykonywujących. Dzieci z wielkim zaangażowaniem słuchały osób, które wykonują różne zawody.

SZTUKA EMOCJI

SZTUKA EMOCJI

W ramach projektu ”Sztuka Emocji”, klasa 2 b była na przedstawieniu teatralnym pt: „Nie ma tego złego” w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Spektakl był organizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy „ Magiczny Dom”. Niepełnosprawni aktorzy, wcieli się w znane postacie z bajek, ale w zupełnie innej wersji. Spektakl był zaskakujący, śmieszny, wesoły, a czasem straszny. Uczniowie byli zachwyceni grą aktorów i zdumieni, że tak przepięknie sobie poradzili przekazując wspaniałe wartości.

PROJEKT EDUKACYJNY „BURZA NAD MYŚLENICAMI. HISTORIA RZECZPOSPOLITEJ RACIECHOWICKIEJ”.

PROJEKT EDUKACYJNY „BURZA NAD MYŚLENICAMI. HISTORIA RZECZPOSPOLITEJ RACIECHOWICKIEJ”.

Klasa 8b wraz z nauczycielką historii p. Joanną Bugaj oraz p. Jolantą Żabą wzięła udział w projekcie edukacyjnym  „Burza nad Myślenicami” realizowanym przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Pierwszym etapem projektu był udział w otwarciu wystawy, która opowiada  historię Rzeczpospolitej Raciechowickiej utworzonej 80. lat temu przez lokalne zgrupowanie partyzantów z Armii Krajowej. Rzeczpospolita Raciechowicka była niewielką republiką partyzancką, powstałą na terenie części powiatu myślenickiego. Została ona powołana do życia latem 1944 roku przy okazji realizacji planu „Burza” na terenie południowej Polski.

Kolejnym etapem projektu był udział w debacie nad sensem podjęcia walki przez partyzantów w czasie przed powstaniem i podczas funkcjonowania Rzeczpospolitej Raciechowickiej.

Przed debatą uczniowie wysłuchali lekcji przeprowadzonej przez dr Andrzeja Małysę, która stanowiła doskonałe przygotowanie i ugruntowanie wiedzy, dotyczącej powstania
i losów tej „republiki partyzanckiej” oraz konsekwencji jej funkcjonowania na naszej ziemi. Następnie rozpoczęły się przygotowania do debaty historycznej.

Pod okiem dr Karoliny Papiorkowskiej-Dymet dwa stronnictwa opracowały argumentację: za walką i przeciwko niej w dwóch perspektywach: oceny ze stanowiska osoby żyjącej pod okupacją niemiecką i z pozycji współczesnego człowieka, który zna już konsekwencje działalności partyzantów. Po pracy z tekstami źródłowymi, burzy mózgów, krótkim szkoleniu z zakresu retoryki – naprzeciw siebie stanęli przedstawiciele dwóch obozów, by w merytorycznej wymianie argumentów na najwyższym poziomie — dociekać swych racji. Mówcy z łatwością formułowali argumenty i kontrargumenty oraz popierali je przykładami, dla których inspiracją wielokrotnie stawał się tekst naszej wystawy czasowej „Burza nad Myślenicami” – otaczający w sali konferencyjnej uczestników spotkania.

To była wyjątkowa lekcja historii, pełna pasji, zaangażowania, merytorycznej argumentacji i sztuki debatowania. Chociaż publiczność zdecydowała nie przesądzać o wyniku spotkania, taka forma poznawania historii – okazała się być doskonałą okazją do inspirującego spoglądania na przeszłość naszych przodków, a muzeum przestrzenią do wymiany krytycznego oglądu czasów minionych.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY “KALENDARZ SENSORYCZNY”

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY “KALENDARZ SENSORYCZNY”

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach 1-3 organizowany jest Ogólnopolski Projekt Ekukacyjny “Kalendarz sensoryczny”

Projekt jest odpowiedzią na realizację kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2024/2025:

Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kalendarz Sensoryczny” jest zaktywizowanie uczniów szkół podstawowych oraz uczniów i wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną a także usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych poprzez udział w aktywnościach związanych z szeroko rozumianą kreatywnością, nauką poprzez zabawę oraz usprawnianie integracji sensorycznej. Projekt skupia się na wykorzystywaniu potencjału rozwojowego dzieci i młodzieży oraz na ich mocnych stronach a także niwelowaniu zaburzeń. Zadania w Projekcie zostały zaplanowane zgodnie z cyklem pór roku uwzględniając święta kalendarzowe i nietypowe.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „KLASA W TERENIE” W KLASACH DRUGICH

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT "KLASA W TERENIE" W KLASACH DRUGICH

W bieżącym roku szkolnym klasy II biorą udział w kolejnej odsłonie projektu edukacyjnego „Klasa w terenie”. Jego głównym celem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu,  zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową- prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły. Zapraszamy do śledzenia naszych działań. Ahoj, przygodo!

UROCZYSTE POŻEGNANIE KLAS TRZECICH

UROCZYSTE POŻEGNANIE KLAS TRZECICH

W piątek 21 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klas trzecich, którzy od września będą już czwartoklasistami. Uroczystość rozpoczęła się w sali gimnastycznej wprowadzeniem sztandaru szkoły. Zgromadzeni uczniowie odśpiewali hymn narodowy, a następnie ciepłe i serdeczne słowa do uczniów skierowała pani dyrektor szkoły Justyna Otfinowska. Podczas akademii wręczono statuetkę dla najlepszego ucznia klas I -III, którą w tym roku otrzymała Oliwia Godniak z klasy III a. Uczennica osiągnęła wysokie wyniki w nauce, godnie reprezentowała szkołę w licznych konkursach gminnych, wojewódzkich oraz międzynarodowych.

UROCZYSTE POŻEGNANIE KLAS ÓSMYCH

UROCZYSTE POŻEGNANIE KLAS ÓSMYCH

„Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna”.
W czwartek 20 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas VIII. Na początku uroczystości Przewodnicząca Rady Rodziców p. Kinga Tomal złożyła życzenia uczniom opuszczającym mury naszej szkoły. Następnie odbyło się  przekazanie Sztandaru Szkoły nowo wybranemu Pocztowi Sztandarowemu.

W drugiej części klasa VIIc, w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły, pożegnała krótkim występem klasy VIII. Nie zabrakło życzeń, piosenki w wykonaniu Szkolnego Zespołu Muzycznego oraz cytatów słynnych ludzi, którzy odnieśli sukces w życiu , m.in. Stevea Jobsa, Alberta Einstaina, Abrahama Lincolna i wielu innych.

Oto niektóre z nich:

WRĘCZENIE NAGRÓD I DYPLOMÓW W KLASACH IV – VII

WRĘCZENIE NAGRÓD I DYPLOMÓW W KLASACH IV - VII

Dnia 20 czerwca 2024 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla uczniów klas IV – VII. Uczniowie otrzymali od pani dyrektor Justyny Otfinowskiej gratulacje, dyplomy i nagrody książkowe za osiągnięcia w różnorodnych konkursach – edukacyjnych, profilaktycznych, o zasięgu wojewódzkim lub ogólnopolskim. Najlepsi sportowcy otrzymali pamiątkowe medale. Wyrazy uznania usłyszeli ci, którzy dzielnie nie opuścili ani jednego dnia w szkole (a byli tacy!). Pamiętano również o najlepszych czytelnikach i o uczniach, którzy poczynili największe postępy w przeciągu roku szkolnego.

UROCZYSTOŚĆ PRZEKAZANIA SZTANDARU SZKOŁY

Sztandar szkoły jest symbolem oraz najwyższym dobrem szkoły i należny mu jest taki sam szacunek, jak symbolom narodowym. Udział sztandaru oraz jego asysty stanowi ważny element oprawy ceremonialnej uroczystości szkolnych, państwowych, patriotycznych i patriotyczno-religijnych. Podczas uroczystości przekazania sztandaru ustępujący poczet sztandarowy w składzie: Chorąży – Mieszko Fąfara Asysta –Gabriela Batko, Justyna Żak Chorąży- Michał Wołoszyn Asysta – Maja Oskwarek, Gaia Stempień wypowiedzieli ważne słowa: „ Przekazujemy Wam ten sztandar, wierząc, że godnie będziecie reprezentować imię naszej szkoły” i przekazali sztandar szkoły nowo wybranym członkom pocztu sztandarowego w składzie: Chorąży: Bartłomiej Szlachetka Asysta: Oliwia Ostafin, Zuzanna Górka Chorąży: Leon Kostrz Asysta: Oliwia Brózda, Amelia Wójtowicz którzy ślubowali: „ Przyjmujemy ten sztandar i przyrzekamy strzec honoru szkoły, jak honoru ojczyzny strzegli Bohaterowie Westerplatte”. mgr Joanna Bugaj

Sztandar szkoły jest symbolem oraz najwyższym dobrem szkoły i należny mu jest taki sam szacunek, jak symbolom narodowym. Udział sztandaru oraz jego asysty stanowi ważny element oprawy ceremonialnej uroczystości szkolnych, państwowych, patriotycznych i patriotyczno-religijnych. Podczas uroczystości przekazania sztandaru ustępujący poczet sztandarowy w składzie:

Chorąży – Mieszko Fąfara

Asysta –Gabriela Batko, Justyna Żak

Chorąży- Michał Wołoszyn

Asysta – Maja Oskwarek, Gaia Stempień

wypowiedzieli ważne słowa: Przekazujemy Wam ten sztandar, wierząc, że godnie będziecie reprezentować imię naszej szkoły i przekazali sztandar szkoły nowo wybranym członkom pocztu sztandarowego w składzie:

WRĘCZENIE NAGRÓD I DYPLOMÓW W KLASACH I – III

WRĘCZENIE NAGRÓD I DYPLOMÓW W KLASACH I - III

Dnia 19 czerwca 2024 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste wręczenie nagród i dyplomów za osiągnięcia i sukcesy uczniów klas I – III. Z rąk pani dyrektor Justyny Otfinowskiej dyplomy odebrali uczestnicy konkursów o zasięgu ogólnopolskim:  Alfik, Kangur Matematyczny oraz Świetlik. Nagrody otrzymali też uczestnicy szkolnych konkursów plastycznych, literackich oraz za komputerowe projekty. Doceniono również najlepszych czytelników z każdego pionu klasowego oraz uczniów, którzy w tym roku szkolnym nie opuścili ani jednego dnia nauki. Nagrodzono też trud i pracę dzieci uczestniczących cały rok  w dodatkowych zajęciach indywidualnych.

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU SZTUKA EMOCJI

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU SZTUKA EMOCJI

W poniedziałek 10 czerwca uczniowie klasy 5 b i 7 b wspólnie uczestniczyli w zajęciach podsumowujących i zarazem kończących II edycję Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Sztuka Emocji”. Uczniowie wykonali wspólną pracę plastyczną przedstawiającą emocje poruszane w ciągu całego roku szkolnego na zajęciach wychowawczych. I tak na czynniki pierwsze rozkładaliśmy następujące emocje: zachwyt, gniew, zaskoczenie, żal, zazdrość, spokój, podziw i odwagę. Do analizy emocji wykorzystywaliśmy różne dziedziny sztuki, takie jak: rzeźba, taniec, muzyka, teatr, film, literatura, fotografia i sztuki plastyczne.

SZYDEŁKOWANIE W KLASIE 1B

SZYDEŁKOWANIE W KLASIE 1B

Uczniowie klasy 1b w ramach innowacji pedagogicznej „szydełko w dłoni mam” uczyli się szydełkowania. W tym roku szkolnym poznawali podstawy tej techniki. Zaznajomili się z elementarnymi  pojęciami takimi jak: łańcuszek, pętelka, półsłupek. Ciężko trenowali swoje dłonie tworząc pierwsze szaliki dla lalek, kocyki i breloczki. Umiejętności te wykorzystają w przyszłym roku szkolnym. Dzięki szydełkowaniu  uczniowie zwiększali sprawność swoich dłoni, doskonalili koordynację wzrokowo-ruchową oraz trenowali koncentrację i cierpliwość . Wszystkim uczniom gratulujemy wytrwałości w tym niełatwym zadaniu jakim jest posługiwanie się włóczka i szydełkiem.

Skip to content