Kategoria: Projekty

PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY WOBEC DZIECI

W tym roku nasza szkoła aktywnie włączyła się w działania w ramach międzynarodowej kampanii „POMARAŃCZOWA WSTĄŻKA” – TAK DLA OCHRONY DZIECKA PRZED KRZYWDZENIEM. UŚMIECHEM I DOBROCIĄ ZDZIAŁASZ WIĘCEJ NIŻ PRZEMOCĄ.

Celem kampanii było zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Promowane były pozytywne rozwiązania związane z przeciwdziałaniem przemocy, motywowaniem społeczności lokalnych do działań na rzecz dzieci krzywdzonych, a także edukacja społeczna dostarczająca wiedzy o zjawisku krzywdzenia dzieci i sposobach  radzenia sobie  z  tym problemem.

Nasze starania zostały nagrodzone pamiątkowym certyfikatem.

Każdy człowiek ma swoje prawa. Dzieci i nastolatkowie są bardziej narażeni na doznawanie krzywdy niż dorośli, dlatego chronią ich szczególne prawa. W Szkole Podstawowej nr 2 przestrzegane są Standardy Ochrony Małoletnich, ponieważ, parafrazując J. Younga, w bezpiecznym otoczeniu dorośli są zawsze dostępni, fizycznie i psychicznie. Nikt nie jest źle traktowany.

Aneta Dziewońska

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

UMIEM PŁYWAĆ

W STYCZNIU ODKRYWALIŚMY ZAZDROŚĆ – INNOWACJA „SZTUKA EMOCJI”

Wykonaliśmy styczniowe zadanie.

Klasy 5b i 7b skupiły się na problemach związanych z tym co niesie zazdrość. Uczniowie zastanawiali się czego innym zazdroszczą, ale też analizowali własne cenne elementy, których inni mogliby im zazdrościć. Uczniowie obu klas zwrócili uwagę na to, że zazwyczaj więcej oczekujemy w życiu (chcemy posiadać) niż myślimy, iż mamy.

Z kolei klasy: 5a, 6b oraz 8d przedstawiły krótkie scenki obrazujące zazdrość w oczach dzieci. Szukały też odpowiedzi na trudne pytania: Czym jest zazdrość? Jak rozpoznać zazdrość u siebie? Jak radzić sobie z tym uczuciem? Jakie są jego przyczyny i czy zazdrość może prowadzić do czegoś dobrego?

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „PROGRAMOWANIE Z KLOCKAMI LEGO” W KLASIE 1 D

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „PROGRAMOWANIE Z KLOCKAMI LEGO” W KLASIE 1 D

Kolejny już rok prowadzimy w naszej szkole innowację pedagogiczną „Programowanie z klockami Lego”. Tym razem zajęcia te skierowane są do uczniów klasy 1d. Innowacja ma na celu wspomaganie kształcenia uczniów poprzez zastosowanie zestawów Lego Education WeDo 2.0, szerzenie idei programowania z wykorzystaniem klocków, analityczne myślenie oraz wyciąganie wniosków, programowanie, projektowanie oraz kreowanie ruchomych modeli. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do rozwijania myślenia poprzez programowanie.

PROGRAM „LAPTOP DLA UCZNIA”

LAPTOP DLA UCZNIA

Program „Laptop dla ucznia” to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. To dziś tak fundamentalne umiejętności jak czytanie, pisanie, dodawanie, odejmowanie, mnożenie czy dzielenie. Bez nich nie sposób funkcjonować we współczesnym świecie wykorzystującym w życiu codziennym i pracy technologie cyfrowe. A bez rozwoju kompetencji cyfrowych nie uda się zbudować nowoczesnego, odpornego społeczeństwa i co za tym idzie – konkurencyjnej gospodarki.

Realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji program zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań. Wsparciem objęci zostaną uczniowie szkół publicznych i niepublicznych.

Na podstawie „Umowy przekazania komputerów przenośnych typu laptop” zawartej pomiędzy Skarbem Państwa ‒ Ministrem Cyfryzacji, którego obsługę zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji a Gmina Myślenice otrzymaliśmy 542 sztuki laptopów (Dell Latitude 3540) na łączną kwotę 1 580 650,86 zł, przy czym wartość jednostkowa Przedmiotu Umowy wynosi 2 916,33 zł.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w  Myślenicach otrzymała 85 laptopów, które przekazano uczniom klas IV.

INNOWACJA W KLASACH PIERWSZYCH „LAPBOOKOWA NAUKA”

INNOWACJA W KLASACH PIERWSZYCH "LAPBOOKOWA NAUKA"

Uczniowie klas pierwszych kontynuują innowację „Lapbookowa nauka – cztery pory roku”. W grudniu wykonaliśmy lapbooki o zimie. Dzieciom zostały przekazane wiadomości o bezpieczeństwie w czasie ferii oraz o dokarmianiu zwierząt w zimie. Dzięki pracy grupowej uczniowie mogli ze sobą współpracować i integrować się. Wykonali lapbooka w formie teczki tematycznej i obrazowej mapy myśli, w której umieścili informacje i ciekawostki w innowacyjnej formie graficznej.

SZKOŁY NA NARTY

SZKOŁA NA NARTY

LEKCJE NA TEMAT SMOGU W KLASACH 1-SZYCH

LEKCJE NA TEMAT SMOGU W KLASACH 1-SZYCH

Uczniowie klas pierwszych wiedzą jak troszczyć się o środowisko. W grudniu i styczniu wzięli udział w zajęciach poświęconych problemowi smogu. Edukacja dzieci na ten temat jest ważna, aby zwiększyć świadomość problemu i zachęcić do działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Poznaliśmy przyczyny powstawania smogu, konsekwencje, jakie niesie dla naszego zdrowia oraz zastanawialiśmy się, jak z nim walczyć.

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „LITERKI W AKCJI” – KLASA 1 D

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „LITERKI W AKCJI” – KLASA 1 D

W bieżącym roku szkolnym klasa I d bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Literki w akcji”. Zadania grudniowe za nami! Podczas zajęć uczniowie wykonywali „zdrapki literkowe”, które stanowiły fascynującą okazję do angażującej i twórczej zabawy. Zadanie umożliwiło eksplorację oraz odkrywanie poprzez kreowanie własnych zdrapanych liter na papierze. Ta innowacyjna aktywność łączyła w sobie elementy rysunku, malowania i zabawy, wprowadzając jedocześnie moment zaskoczenia.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „KLASA W TERENIE” – KLASY 1

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „KLASA W TERENIE” – KLASY 1

W bieżącym roku szkolnym klasy I-sze biorą udział w projekcie edukacyjnym „Klasa w terenie”. Jego głównym celem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu,  zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. 

W styczniu wykorzystaliśmy piękną, mroźną pogodę do wykonania kolejnego, 6 zadania z naszego projektu. Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zimowych zabawach przed szkołą. Wspólnie lepiliśmy bałwany, robiliśmy anioły na śniegu, tworzyliśmy śnieżne kompozycje, a nawet puszczaliśmy bańki!

PROJEKT – SZTUKA EMOCJI

PROJEKT - SZTUKA EMOCJI

Kolejna niezwykła podróż po świecie emocji i sztuki prowadziła klasy biorące udział w projekcie przez grudniowy zachwyt. Zachwytom w tym magicznym miesiącu nie było końca…

I tak – 5b trwała w zachwycie po spektaklu „Poranek ze św. Mikołajem”, który miała przyjemność oglądać. Uczniowie klasy 7b zachwycali się przebiegiem Szkolnego Dnia Integracji i Tolerancji, którego mieli zaszczyt być również współorganizatorami. A klasy 6b i 8d uwieczniły swój zachwyt na szkolnej wigilii, podczas której nie zabrakło także prezentów pod choinką. Jak widać, grudzień wysoko postawił poprzeczkę w kwestii zachwytu!

Zobaczymy niebawem dokąd zaprosi nas styczniowa emocja…

Alicja Wróblewska, Jolanta Żaba, Monika Lemaniak, Agnieszka Mieszczanek i Aneta Dziewońska

„SZYDEŁKO W DŁONI MAM” – INNOWACJA PEDAGOGICZNA W KLASIE I B

"SZYDEŁKO W DŁONI MAM" - INNOWACJA PEDAGOGICZNA W KLASIE I B

Robótki ręczne rozwijają zdolności poznawcze i sprawność manualną, wpływają na poprawę koncentracji i pomagają skupić się na celach. Kształtują u dzieci cechy ważne w życiu takie jak: wytrwałość, zaangażowanie czy cierpliwość. Uczą wyznaczania sobie celu i samodzielnego dążenia do jego realizacji. Korzystnie wpływają na zwiększenie poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości. Zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Szydełko w dłoni mam” prowadzone w klasie 1b polegają na zapoznaniu ucznia z techniką szydełkowania. Ukazaniu możliwości wykorzystania tej techniki w wykonywaniu ozdób, zabawek i innych przedmiotów.  Uczniowie klasy 1b podjęli się wyzwania i rozpoczęli naukę elementarnych działań z szydełkiem w dłoni i pomimo początkowych trudności z płatającą się między palcami nitką ukończyli swoje pierwsze łańcuszki, osiągając pierwszy szydełkowy sukces!

„DZIEŃ PRZEZ NAS DŁUGO WYCZEKIWANY- SZKOLNĄ ŚWIETLICĘ DZIŚ OTWIERAMY”

DZIEŃ PRZEZ NAS DŁUGO WYCZEKIWANY- SZKOLNĄ ŚWIETLICĘ DZIŚ OTWIERAMY

Dnia 07 grudnia 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej sali świetlicy, które było długo wyczekiwane od dawna w naszej szkole. Przecięcia wstęgi dokonała Pani Dyrektor Szkoły mgr Justyna Otfinowska i Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Pan Jarosław Szlachetka wraz z pozostałymi zaproszonymi gośćmi i reprezentacją naszych uczniów. Uroczystość uświetnił występ dzieci z klas młodszych które przygotowały powitanie, teatrzyk kukiełkowy i krótki występ taneczny. Nowa piękna sala wyposażona w tablicę multimedialną, nowe gry i klocki z pewnością posłuży dzieciom w codziennym miłym spędzaniu czasu wolnego w szkole.

Skip to content