Kategoria: Projekty

TWORZYMY LAPBOOKI O POLSCE

Lapbook

Lapbook? Co to takiego? Lapbook to nic innego, jak samodzielnie zrobiona książeczka tematyczna. Najczęściej wykonywana jest z papierowej teczki lub bloku technicznego. Zawiera kieszonki, ruloniki, zakładki, skrytki, w których umieszczone są zagadki, informacje, obrazki, zdjęcia dotyczące danego tematu.

Z okazji majowych świąt klasa 1 d przygotowała na lekcjach swoje pierwsze, własne lapbooki o Ojczyźnie. Wykorzystaliśmy do ich stworzenia polskie symbole narodowe, wiersze, mapę Polski, tradycyjne polskie stroje regionalne, herby naszych stolic – byłych i obecnej. Znajdziemy w nim też polskie monety i banknoty oraz wiele innych informacji związanych z naszą Ojczyzną, czyli polskie NAJ!

WARSZTATY ŚWIADOMEGO ROZWOJU

certyfikat

Dnia 26 kwietnia uczniowi klas 7 mieli okazję uczestniczyć w warsztatach rozwojowych z Reginą Burdaś – certyfikowanym Coachem, Trenerem i Mówcą globalnej organizacji John Maxwell Team.

W naszej szkole zostały przeprowadzone dwa warsztaty:

  • Klasa 7e i 7b – czasem wygrywasz a czasem się uczysz, który powstał z myślą o nastolatkach, aby inspirować i stawiać im wyzwania, tak by zrozumieli, że własne niepowodzenia mogą stać się możliwością i przestrzenią do rozwoju i nauki.
  • Klasa 7a i 7c – buduj pozytywny obraz siebie – wzmacniaj wiarę w siebie i zwiększaj poczucie własnej wartości.

Więcej informacji w artykule iTV Myślenice.

MAŁOPOLSKA TARCZA ANTYKRYZYSOWA – PAKIET EDUKACYJNY. CYFRYZACJA SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

Plakat

Gmina Myślenice pozyskała środki na zakup laptopów dla uczniów. Dwa z nich trafiły do naszej szkoły. W/w sprzęt zakupiony został w ramach Programu Grantowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny. Cyfryzacja szkół i placówek oświatowych” w ramach 10 Osi Priorytetowej Wiedza i kompetencje Działanie 10.1 Rozwój Kształcenia Ogólnego Poddziałanie 10.1.6 Cyfryzacja szkół prowadzących kształcenie ogólne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W najbliższych dniach sprzęt zostanie udostępniony uczniom. 

Logo

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych

„AKTYWNI NIEPEŁNOSPRAWNI” – W STRONĘ NIEZALEŻNEGO ŻYCIA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Projekt, który ma szansę zmienić sytuację osób z niepełnosprawnościami

Od 1 października 2020 r. realizowany jest projekt „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych”. To pierwszy tak duży projekt dotyczący włączenia osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne, w którym można nie tylko proponować rozwiązania, ale także je sprawdzić, czyli przetestować. Wszystkie efekty działań projektu będą zgodne z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.

KOŁO NAUKOWE CASIA IBIS – PISZĄ O NAS

Źródło: Myślenice iTV

Artykuł Myślenice iTV

Artykuł myslenice.pl

PROJEKT MISSION X – TRENUJ JAK ASTRONAUTA

Projekt X

Nasza szkoła włączyła się w projekt edukacyjny Mission X: Trenuj jak Astronauta.  W programie uczniowie zachęcani są do trenowania jak astronauta poprzez realizację zadań fizycznych i naukowych, które zostały opracowanie wspólnie z kosmologami i specjalistami fitness, którzy współpracują z astronautami i agencjami kosmicznymi na całym świecie.

Uczniowie wykonują zadania, za które zdobywają punkty. Dzięki nim maskotki Mission X – Leo i Luna – będą mogły odbyć podróż z Ziemi na Księżyc. Po wykonaniu zadań, nauczyciel dokonuje rejestracji poprzez formularz internetowy. Wyzwanie odbywa się co roku i trwa od stycznia do maja.

KOŁO NAUKOWE CASIA IBIS

Ibis Casia

Młodzi Naukowcy z dużym zapałem do pracy angażują się w działania koła Casia Ibis. Obecnie realizujemy kolejny etap programu edukacyjnego „Być jak Ignacy” dotyczący transportu i miast przyszłości. Poznaliśmy historię transportu począwszy od koła wynalezionego około 3500 lat p.n.e. w Mezopotamii aż do współczesnych samochodów. Nasze działa skupione są wokół konstrukcji pojazdu przyszłości, w którym zmieścimy się wszyscy. Przygotowywaliśmy gazetki ścienne, makietę miasta przyszłości i poznawaliśmy za pośrednictwem  przeprowadzonego eksperymentu  działanie poduszkowca. Praca nie ustaje.

Wkrótce podzielimy się kolejnymi efektami naszych działań.

MISSION X

Klasa 3a - projekt

Uczniowie kl 3 a biorą udział w projekcie „Mission X „. Jest to międzynarodowy projekt edukacyjny, prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z koordynatorami krajowymi, koncentrujący się na sprawności fizycznej oraz prawidłowym odżywianiu. Uczniowie wykonują zadania fizyczne i naukowe. 12 marca marca dzieci na lekcjach wykonały bioniczną dłoń. Poznały budowę i funkcjonowanie ludzkiej dłoni, zdobyły wiedzę na temat bioelektroniki.

JEŻDŻĘ Z GŁOWĄ 2021

Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w projekcie realizowanym przez Gminę Myślenice przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego pod nazwą „Jeżdżę z głową”. Wzięło w nim udział 10 uczniów z klasy pierwszej „a”. Projekt ma na celu m. in. nabycie umiejętności poprawnej techniki jazdy na nartach, bezpiecznego korzystania z tras i stoków narciarskich w cyklu 16 godzin szkolenia. Zajęcia odbywały się na małym stoku narciarskim w Myślenicach zlokalizowanym w malowniczej części miasta – Zarabie. W ramach projektu organizator zapewnił sprzęt narciarski, wykwalifikowanych instruktorów nauki jazdy na nartach, karnet na wyciąg narciarski oraz przejazd i opiekę podczas transportu na stok.  Zajęcia pozalekcyjne odbywały się w terminie od 15 lutego do 28 lutego wg ustalonego harmonogramu.

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA ASY INTERNETU W NASZEJ SZKOLE, BO … CYBERBEZPIECZEŃSTWO TO WAŻNA SPRAWA!

Uczniowie z klas biorących udział w konferencji 11 lutego zostali poproszeni o podzielenie się z innymi swoimi wrażeniami i przemyśleniami.

Oto najciekawsze z nich:

Asy Internetu to bezpłatny, ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Biorą w nim udział nauczyciele, rodzice i uczniowie. Dzień „Bezpiecznego Internetu” obchodziliśmy 9 lutego, natomiast 11 lutego nasza szkoła wzięła udział w konferencji Asów Internetu na temat bezpieczeństwa w sieci. Konferencja była prowadzona online przez panią Agatę Guza i pana Jana Modrzyńskiego z Kenga Edukacja. Całe spotkanie podzielone było na pięć części, które koncentrowały się wokół wartości takich jak rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Pierwsze zagadnienie to rozsądek w sieci – udostępniaj z głową, spotkanie prowadziła pani Barbara Krywoszejew. Dowiedzieliśmy się, aby osobiste dane trzymać w tajemnicy oraz to, że komunikowanie się online jest takie samo jak rozmowa twarzą w twarz i jeśli czegoś nie należy mówić, to tego też nie należy pisać. Druga lekcja była poświęcona uważności w sieci – nie daj się nabrać. Prowadzona była ona przez panią Joannę Stompel. Nauczyliśmy się odróżniać prawdę od fałszu, ale i również jak rozpoznać próby wyłudzania informacji takich jak login i hasła. Trzecia wartość to siła pod hasłem siła w sieci – chroń swoje sekrety. Lekcja prowadzona przez panią Iwonę Cugier. Ta lekcja pokazała nam jakie błędy popełniamy podczas tworzenia haseł. Musimy stworzyć hasło niepowtarzalne i trudne dla innych, ale łatwe dla nas. Należy jednak pamiętać, aby nie podawać prywatnych danych takich jak imię czy data urodzenia i tworzyć różne hasła do wielu stron. Czwarta lekcja to życzliwość w sieci – życzliwość jest fajna. Prowadzona przez pana Kamila Śliwowskiego. W sieci możemy szerzyć dobro lub zło, powinniśmy zachowywać się życzliwie aby szerzyć dobro, ale i powinniśmy blokować złe i nie właściwe zachowania poprzez zgłaszanie ich. Piąta i ostatnia już lekcja dotyczyła odwagi w sieci – rozmawiaj o wątpliwościach. Prowadzona przez panią Izabelę Meyza. Gdy zaniepokoją nas jakieś informację w sieci zgłaszajmy je nauczycielom, rodzicom i rozmawiajmy o tym. Bądźmy odważni i nie bądźmy obojętni. Każda lekcja oddzielona była piętnastominutową przerwą, podczas niej była możliwość gier drużynowych. Na koniec mogliśmy zostać Asami Internetu grając w Interlandię czyli przygodę w sieci. Dzięki konferencji Asy Internetu dowiedzieliśmy się jak podejmować mądre decyzję, poznaliśmy podstawy bezpieczeństwa i funkcjonowania w społeczności internetowej oraz jak bez obaw poruszać się po sieci online. Osobiście uważam, że konferencja była bardzo ciekawa i przydatna, a wartościami, które były podstawą spotkania powinniśmy się kierować nimi nie tylko w sieci, ale i w życiu codziennym. Gabrysia Batko klasa 5d

W KRAINIE LITERATURY – INNOWACJA PEDAGOGICZNA 

Użyj dziedzictwa!

 W styczniu uczniowie z klasy 6d uczestniczyli w lekcji o dziedzictwie kulturowym on-line. Zajęcia prowadzone przez edukatorkę z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie wyjaśniały, czym jest dziedzictwo materialne (m. in. książki) i niematerialne (m. in. język, literatura); ukazywały zagrożenia dla  zabytków oraz sposoby ich  ochrony w Polsce  i na świecie. Podczas spotkania wykorzystano prezentację multimedialną, interaktywne mapy oraz gry na platformie Wordwall.

Lekcja ta była znakomitym wstępem do pracy z lekturą „Hobbit” i omówienia zagadnienia europejskiego dziedzictwa w powieściach J. R. R. Tolkiena.         

PROJEKT EDUKACYJNY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO „REISEN MACHEN KLUG – PODRÓŻE KSZTAŁCĄ” METODĄ WEBQUEST

Kierując się maksymą „Podróże kształcą” uczniowie klasy 6e, 6c, 7a, 7b, 7c, 7d, 7f, 8c i 8d rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego z języka niemieckiego „Reisen machen klug – sind die Hauptstädte der deutschsprachigen Länder sehenswert? / „Podróże kształcą – czy warto zwiedzić stolice krajów niemieckojęzycznych?”, w ramach którego odkrywać będą uroki stolic obszaru niemieckojęzycznego. Podczas wirtualnej podróży zwiedzą zatem stolicę Niemiec Berlin leżącą nad Szprewą,  stolicę Austrii Wiedeń leżącą nad pięknym, modrym Dunajem, stolicę Szwajcarii Berno położoną w zakolu rzeki Aare oraz stolicę Liechtensteinu Vaduz położoną u podnóża pasma górskiego Drei Schwestern w Alpach Retyckich.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „MISOWE PODRÓŻE PO POLSCE”

W listopadzie do klasy I d zawitał miś Ludwik – jeden z bohaterów ogólnopolskiego projektu edukacyjnego dla klas I-III „Misiowe podróże po Polsce”. Niestety sytuacja epidemiczna pokrzyżowała nasze plany – zmuszeni byliśmy zatrzymać podróże wszystkich misiów na czas nauki zdalnej. Po powrocie do szkoły powitaliśmy naszego pluszowego kolegę.

W piątek miś Ludwik zakończył swoją wizytę w klasie I d. Spędził z nami aktywny tydzień – uczył się, bawił, ćwiczył, programował. Pokazaliśmy mu naszą szkołę oraz opowiedzieliśmy o najpiękniejszych i najciekawszych miejscach w Myślenicach. Wspólnie wykonaliśmy wpis do jego pamiętnika, dołączyliśmy piękne zdjęcia i rysunki. Oczywiście nie mogliśmy z przyczyn epidemicznych pokazać wielu miejsc, ale mamy nadzieję, że nasza relacja w pamiętniku zachęci dzieci i dorosłych do odwiedzenia naszego miasta. Serdecznie zapraszamy!

Miś Ludwik podróżuje dalej! Ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach udał się do Szkoły Podstawowej nr 38 w Chorzowie. Całą trasę i przygody miśków można śledzić na fanpage’u projektu https://www.facebook.com/Misiowe-Podr%C3%B3%C5%BCe-Po-Polsce-Og%C3%B3lnopolski-Projekt-Dla-Klas-1-3-100383695126770/?view_public_for=100383695126770.

Skip to content