Kategoria: Projekty

UWAGA! UWAGA! STARTUJE SZKOLNA TELEWIZJA!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia 1. odcinka Szkolnej Telewizji 2NEWS. Czworo piątoklasistów: Amelia Batko, Karolina Muniak, Amelia Wojtan oraz Franciszek Kasperek odważyło się zmierzyć z nie lada wyzwaniem, które postawiła przed nimi pomysłodawczyni uruchomienia szkolnej telewizji, opiekunka koła dziennikarskiego, Pani Monika Lemaniak.   

Zaczynają skromnie, ale najtrudniejszy krok za nimi. Proszą o dużo wyrozumiałości dla swoich pierwszych poczynań oraz zapraszają do współpracy. Jeżeli macie coś ciekawego do powiedzenia, chcecie pochwalić się swoimi zainteresowaniami,  to zajrzyjcie na zajęcia koła!

Specjalne podziękowania należą się również pierwszym dzielnym gościom: Pani Urszuli Morawskiej, a także Pannom: Małgorzacie Lech, Zuzannie Mirek oraz Lidii Adamów, które na własnej skórze doświadczyły tego, jak trudno jest występować przed kamerą. I mogły na koniec wywiadów zanucić jak polska aktorka, Stanisława Celińska, te słowa: „ Wolna od tremy, bo wysłuchana…”.

A oto ich krótki telewizyjny debiut!  

KOT W NASZEJ KLASIE – III D

KOT W NASZEJ KLASIE – III D

Uczniowie klasy III d biorą udział w programie profilaktycznym KOT W NASZEJ KLASIE. W ostatnich dniach realizowaliśmy moduł „Język kości nie ma, ale kości łamie”. Celem zajęć było:

  • kształtowanie bezpiecznej atmosfery do wyrażania uczuć i myśli związanych z trudnymi zachowanymi w szkole,
  • budowanie postawy rozumiejącej i opiekuńczej wobec osób nękanych przez innych,
  • pobudzanie refleksji na temat swojej postawy wobec „złego traktowania innych”
  • rozumienie uczuć swoich i uczuć innych w sytuacji przemocy słownej,
  • pogłębianie postawy uważności na swój „język” i „język” innych dzieci w klasie,
  • wprowadzenie zasad kształtujących dobrą praktykę traktowania innych,
  • wspieranie współpracy i wspólnego uzgadniania pomysłów, decyzji, potrzeb.

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE”

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY "KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE"

W tym roku szkolnym 2022/2023 uczniowie z klas Id, IIa i III c biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „ Kreatywne Prace Plastyczne”.

Zajęcia plastyczne związane z realizacją projektu odbywają się w ramach lekcji. Prace są wykonywane różnymi technikami i wyraźnie dowodzą, że możliwa jest prawdziwie twórcza edukacja plastyczna, wspierająca wszechstronny rozwój dzieci.

POZNAJ POLSKĘ

Dnia 9 listopada klasa 3a i 3 b pojechała na  wycieczkę do starej stolicy Polski, Krakowa,  dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od  spaceru po  Rynku, oglądając kościół Mariacki, Ratusz, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Podziemi Rynku z przewodnikiem. Zaczynając od wejścia,  uwagę przyciągnęła podświetlona pod podłogą makieta Europy z zaznaczonymi szlakami handlowymi. Kolejną ciekawą rzeczą była możliwość zważenia się na specjalnej wadze. Bardzo ciekawa była ta waga, z której wynik był drukowany i określany za pomocą systemu miar z XIV w. Później, żeby rozszyfrować, ile ważymy, należało wpisać wynik w przelicznik i cała prawda wychodziła na jaw.

PROJEKT „KOT W TARAPATACH”

Uczniowie klasy 3 b kontynuując program Kot w tarapatach, mieli zajęcia w klasie o tematyce:Język kości nie ma, ale kości łamie”. Uczniowie pracując  w grupach wysłuchali bajkę „Siła Słowa”, wykonali pracę plastyczną.

Uczniowie dyskutowali jak wielką siłę ma słowo, ile może zrobić dobrego i ile może przynieść smutku. Projekt ma na celu pobudzanie refleksji na temat swojej postawy wobec ”złego traktowania innych”, uczenia się rozumienia  uczuć swoich i uczuć innych w sytuacji przemocy słownej. Uczniowie wykonali plakat „Nasza klasa mówi stop agresji”, ucząc się w konstruktywny sposób zareagować w sytuacji przemocy słownej wobec siebie i innych.

PROJEKT NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ W KLASACH I-III

Uczniowie klas 1-3 biorą udział w projekcie i uczestniczą w siedmiu lekcjach filmowych. Spotkanie dzieci z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębia ich wiedzę na temat sztuki filmowej, rozwijając ich wrażliwość i przygotowując do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy zaznajomić młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEN.

Pełni pozytywnych emocji, ciekawi filmowej przygody i w końcu zafascynowani bohaterami książek, które najszybciej znikają z półek biblioteki szkolnej, młodzi miłośnicy kina oglądnąć mogli „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Uczniowie naszej szkoły byli nią zachwyceni i żałowali, że ta pierwsza filmowa lekcja tak szybko się skończyła.

DZIEŃ PATRONA

Dzień Patron

W czwartek 27 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Z tej okazji odbyła się  akademia, którą przygotowali i zaprezentowali  uczniowie klasy 7c i 7d wraz z nauczycielami.

Imię Bohaterów Westerplatte i swój pierwszy sztandar nasza szkoła otrzymała  1969 roku. Westerplatte jest  symbolem polskiej walki we wrześniu 1939 roku. Polscy żołnierze walczyli z zaciekłością, pomimo przytłaczającej przewagi wroga, okrążeni i osamotnieni odpierali kolejne szturmy. Był to niewątpliwie przykład wspaniałego męstwa i waleczności żołnierzy polskich. Walka Westerplatte miała olbrzymie znaczenie propagandowe dla narodu walczącego z hitlerowską agresją. 

DŁUGOPISY 3D NA ZAJĘCIACH ROZWIJAJĄCYCH

W październiku uczniowie klasy III D na zajęciach rozwijających mieli okazję zapoznać się z długopisami 3 D – zasadą ich działania i obsługą. Pierwsze kroki nie były łatwe, jednak poradziliśmy sobie znakomicie. Uczniowie odwzorowywali różne kształty, mając do dyspozycji specjalne szablony. Zabawa tymi długopisami sprawiła wszystkim wiele radości oraz pobudziła wyobraźnię do tworzenia nowych kształtów i figur. Z pewnością jeszcze wiele razy wykorzystamy te mobilne urządzenia na naszych lekcjach.

LEGO EDUCATION W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Lego edcuation

Ostatnio nasza świetlica wzbogaciła się o zestawy klocków Lego Education.

Była to niespodzianka dla dzieci i ogromna radość, co tylko potwierdza jak atrakcyjna jest to dla nich forma spędzania wolnego czasu.

Warto zaznaczyć, że jest to również wspaniała nauka poprzez zabawę i to nie tylko dla chłopców. Podczas zabaw konstrukcyjnych dzieci uczą się: kreatywności, umiejętności pracy w grupie, krytycznego myślenia, cierpliwości, samodzielności i pewności siebie. Jest to wspaniała zabawa, która wpływa na rozwój społeczny, emocjonalny i językowy dzieci.

„POZNAJ POLSKĘ” W SANDOMIERZU

Dnia 17 i 18  października 2022 roku  klasa 7a i 7c pojechała na dwudniową wycieczkę do Sandomierza,  dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę” .

Dlaczego Sandomierz ? Sandomierz to Miasto zwane inaczej Małym Rzymem, wzniesione tak jak Rzym na siedmiu wzgórzach lub Miastem Ojca Mateusza.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy pozostałości letniej rezydencji Królów Polski – Zamek Kazimierzowski oraz  historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy. Przeszliśmy przez Wąwóz Królowej Jadwigi do Ucha Igielnego. Istnieje legenda, mówiąca o tym, że Ucho Igielne zwęża się i zamyka, gdy próbuje przejść przez nie ktoś, kto ma na sumieniu wiele grzechów. Wyszliśmy na  szczyt Bramy Opatowskiej w Sandomierzu, skąd rozpościerał się widok na całe miasto. W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, mieliśmy okazję przemierzać zbroje rycerskie z różnych epok historycznych. Następnie udaliśmy się do muzeum Ojca Mateusza z figurami woskowymi. Niestety nie udało nam się spotkać aktorów, gdyż film w Sandomierzu kręcony jest tylko cztery razy w roku.  Na rynku w Sandomierzu mieliśmy okazję zjeść pyszne zapiekanki oraz kupić pamiątki.

„CUDZE CHWALICIE, SWOJEGO NIE ZNACIE”

Ogólnopolska Giełda Projektów – nazywana „kulturowymi oskarami”, „kopalnią pomysłów i inspiracji”, coroczne spotkanie wybranych z całej Polski przedsięwzięć edukacyjnych, a w finałowej szesnastce tylko JEDEN projekt realizowany z MŁODZIEŻĄ W SZKOLE.

W małopolskiej szkole  – w Szkole Podstawowej nr2 w Myślenicach.

Narodowe Centrum Kultury udostępnia właśnie podsumowanie XI Ogólnopolskiej Giełdy Projektów – unikatowy zapis procesu tworzenia pomysłów i fotograficzną minirelację, którymi autorki i autorzy podzielili się  w bezpłatnej publikacji, dostępnej na stronie sklepu NCK:

https://sklep.nck.pl/pl/p/Animacja-Krajobraz-PDF/975

SZTUKA EMOCJI 2022/23

 

SztukaNasza szkoła wie jak ważne są emocje! W tak niespokojnych czasach w jakich żyjemy trzeba nastawić się na emocjonalną pracę u podstaw. Bez zadbania o zdrowie psychiczne uczniów trudno oczekiwać od nich 100% skuteczności w nauce. Nawet drobne zmiany w codziennej komunikacji mogą przynieść dużo dobrego. Dla wszystkich dzieci, niezależnie od wieku, ważna jest przestrzeń do dzielenia się emocjami, a uwaga nauczyciela/rodzica/dorosłego jest bezcennym lekiem na dziecięce troski. Temat emocji zapoczątkowaliśmy aktywnym włączeniem się w obchody 10.10. Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Zagadnienie dbałości o zdrowie, rozumienia emocji własnych i innych ludzi pogłębiamy, biorąc udział w Ogólnopolskim Projekcie EdukacyjnymSztuka Emocji”.

Autorką projektu jest psycholog, nauczyciel p. Natalia Pawlik – Kopica, a koordynatorem szkolnym p. Aneta Dziewońska.

Projekt i jego działania w założeniach osadzony jest w duchu arteterapii i mindfulness – z tych źródeł, własnych uczuć, wiedzy i doświadczeń uczniowie mają czerpać pełnymi garściami.

Nauczyciel w tym projekcie staje się przewodnikiem uczniów po świecie emocji, używając do tego celu różne dziedziny sztuki (sztuki plastyczne, muzykę, teatr, fotografię, literaturę, taniec etc.).

JESIENNA WYCIECZKA DO LASU

Klasa 3 a zaplanowała jesienną  wizytę w lesie w ramach realizacji innowacji „doLAStamy 2.0”. Do wspólnej wyprawy zaprosiliśmy klasę 3 b, która chętnie podjęła się dodatkowych zadań.

Na początek przypomnieliśmy sobie warstwową budowę lasu. Następnie gromadziliśmy naturalne okazy do prac artystycznych realizowanych w grupach.  Land Art – leśne obrazy. Efekty naszych działań można podziwiać na zdjęciach poniżej.

Był też czas na aktywność ruchową – grę terenową według pomysłu samych uczestników  z pokonywaniem naturalnych przeszkód oraz relaks na leśnej polanie.  Te działania wpisują się idealnie w dbałość o własne zdrowie psychiczne i fizyczne.

Skip to content