Kategoria: Wycieczki

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

Wycieczka do Warszawy

W dniach 09-10 czerwca 2021 r. trzy  klasy: 5d, 6d, 6f wybrały się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszą atrakcją było zoo i  Afrykarium, w którym 3 i pół godziny dzielnie maszerowaliśmy, podziwiając okazy fauny i flory. Po zwiedzaniu zoo ruszyliśmy w kierunku Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie, gdzie dowiedzieliśmy się  mnóstwa ciekawych rzeczy np. na temat katastrofalnej powodzi, która nawiedziła Wrocław i okolice w 1997 r. 

Następnego dnia udaliśmy się na spacer w okolice Hali Stulecia, aby obejrzeć pokaz fontann multimedialnych, który zachwycił nas wszystkich. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy na rynek. Tu odbyła się gra miejska – wszyscy się zaangażowali w poszukiwanie krasnali. Drużyna, która wygrała, dostała w nagrodę  kalendarze z widokami Wrocławia. O godzinie 12:00 dojechaliśmy w pobliże miejsca noszącego nazwę Sky Tower; jest to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Klasy podzielone na grupy wyjechały na 49. piętro, z którego pięknie było widać panoramę całego miasta. Po przerwie na posiłek wyruszyliśmy w kierunku Krakowa i naszych domów. Podróż mijała szybko i w miłej atmosferze.

Do Myślenic dojechaliśmy o godzinie 20:00. Myślę, że wszyscy uczestnicy tej wycieczki na długo zapamiętają tę wyprawę, gdyż oczekiwaliśmy na nią od ponad roku. 

WYCIECZKA DO ZOO W KRAKOWIE

wycieczka do zoo

W dniu 16 czerwca 2021 r. klasy pierwsze uczestniczyły w atrakcyjnej wycieczce do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Głównym jej celem było poznanie życia zwierząt w różnorodnych środowiskach.

Przed wejściem na teren ZOO uczniowie zapoznali się z obowiązującym tam regulaminem. Dzieci podziwiały różne ptaki m.in. papugi, bażanty, kanarki, szpaki, sowy. Duże zainteresowanie wzbudziły flamingi. Wielką atrakcją było pingwinarium. Uczniom bardzo podobały się spacerujące żyrafy, antylopy, zebry, tapiry, renifery. Wiele emocji wzbudzili drapieżni mieszkańcy ogrodu, a szczególnie tygrysy i lwy, majestatycznie przechadzające się po swoim terytorium. Zachwycający był widok małp, które akurat spożywały śniadanie. Interesującym miejscem zwiedzania było egzotarium pełne rzadkich gatunków płazów, gadów i ryb. Wyczekiwanymi przez dzieci zwierzętami, okazały się olbrzymie słonie. Dużym przeżyciem było głaskanie i karmienie zwierząt w MINI –ZOO, a szczególnie alpak, lam, kóz karłowatych i osłów.

WYJŚCIE PIERWSZAKÓW DO STRAŻY POŻARNEJ

Wyjście pierwszaków do straży pożarnej

Dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych to jeden z celów podstawy programowej, które dzieci muszą poznać. Dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru oraz do kogo zwrócić się o pomoc. Aby zrealizować te cele klasy pierwsze wybrały się do Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki życzliwości Panów Strażaków mogliśmy z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dzieci dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Dużo emocji wzbudził prezentowany sprzęt do rozcinania samochodów oraz pokaz polewania wodą. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998. Z wycieczki dzieci wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wiedzy na temat zagrożeń płynących z kontaktu z ogniem.

WYCICZKA NA PLEBAŃSKĄ GÓRĘ – PIERWSZY DZIEŃ JESIENI

W środę 23 września uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę na Plebańską Górę. Pogoda była znakomita, aby przywitać pierwszy dzień jesieni   w otoczeniu natury. Po dotarciu do miejsce, okazało się , że z pozostawionego  na pamiątkę po starej lipie pnia, wyrosło kilka nowych pędów pokrytych zielonymi liśćmi. Ucieszyło to wszystkich, którzy cenią naturę, bo to oznacza, że w starej lipie tętni nadal życie. Wokół młodej lipy na łące uczniowie odpoczywali, bawili się, zjedli drugie śniadanie i poznali kilka myślenickich legend. Niektórzy bardzo chętnie obserwowali rośliny i małe zwierzęta. Dzieci wykazały się tutaj proekologiczną odpowiedzialnością. Przed dalszą wędrówką posprzątali dokładnie miejsce obozowania (prezentują to zdjęcia z wycieczki ). Następnie udali się w kierunku  lasu na Mikołaju, podziwiając panoramę Myślenic, zwracając uwagę na piękny krajobraz otaczający nasze miasto oraz doceniając mijane po drodze wspaniałe dary jesieni. W drodze powrotnej wszystkim dopisywał humor. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni drugoklasiści cali i bezpieczni  wrócili do szkoły.  

Z WIZYTĄ W DOMACH POMOCY SPOŁECZNEJ

Dziesiątego stycznia odwiedziliśmy zaprzyjaźnione Domy Pomocy Społecznej w Pcimiu i Trzemeśni, aby wspólnie pokolędować i wystawić jasełka. Ponad dwadzieścia lat kolejne pokolenia szkolnej „Dwójki” przyjeżdżają do Seniorów z dobrym słowem i uśmiechem.

W tym roku reprezentowały nas klasy 5b i 5e, którzy z p. Joanną Bugaj, p. Anną Pardyak i p. Mosiężnym przedstawili jasełka. Nad techniczną stroną nagłośnienia pracowali Hubert Gołąb i Marek Maślak z kl. 6a. Po jasełkach, które zostały przyjęte gromkimi brawami, grupa wolontariuszy z kl. 6c: Ola Grzechacka, Małgosia Ogiela, Kinga Leśniak, Julia Wiśniowska, Sandra Kutryba, Krystian Gomułka, Kuba Wrona i Darek Dziewoński, wręczyła pensjonariuszom ręcznie wykonane przez uczniów aniołki.

„PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK” – INNOWACJA PEDAGOGICZNA- – WIZYTA W TEATRZE

W grudniu klasy: 5c i 5e obejrzały przedstawienie pt. „Przygody Tomka Sawyera” w krakowskim Teatrze Groteska. Wyjazd na spektakl związany był z realizacją w wymienionych klasach innowacji pedagogicznej zakładającej stosowanie różnych sposobów rozbudzania u dzieci zamiłowania do czytania książek. Była to więc propozycja angażującego emocjonalnie wprowadzenia do omawiania lektury szkolnej.

ŻYCIE SĄSIEDZKIE WEDŁUG ALEKSANDRA FREDRY

W listopadzie wybrałam się z klasą do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu na spektakl pt. „Zemsta”. Aktorzy grający w przedstawieniu należą do Narodowego Teatru Edukacji, który co roku odwiedza myślenickich uczniów. Kolejny raz zatem mieliśmy okazję przyglądać się grze wrocławskich artystów.

Utwór Aleksandra Fredry jest komedią, w której został ukazany konflikt między dwoma odmiennymi charakterami – Cześnikiem  Raptusiewiczem i Rejentem Milczkiem. Cześnik to gwałtowny, gniewny i wybuchowy człowiek. Rejent to z kolei bardzo spokojna, inteligentna, skromna, ale nie pozbawiona wad, osobowość. Jest uparty i obłudny. W ten męski skłócony świat wkradają się też elementy kobiece: Klara i Podstolina, które stają się przyczyną zmiany planów antagonistów. Dzięki temu akcja staje się jeszcze bardziej intrygująca.

WARSZTATY EKOLOGICZNE „AKADEMIA KROPELKI”

W dniu 28.11.2019 roku skorzystaliśmy z zaproszenia od Mikołaja do  Wodociągów Miasta Krakowa na warsztaty ekologiczne „Akademia Kropelki”. (…) Pani podzieliła nas na cztery grupy i rywalizowaliśmy ze sobą ubrani w kolorowe koszulki. Do zadań każdej z grup należało m.in. ułożyć hasło z rozsypanki literowej, rozwiązać zagadkę i krzyżówkę. Następnie w sali pojawił się „Stefan”. Był to schemat człowieka ułożony z puzzli. Pani wybrała po jednej osobie z każdej grupy, by dołożyli brakujące elementy. Potem te same osoby udawały ludzi w różnym wieku. Zabawa ta miała nam pokazać, jak z wiekiem zmienia się ilość wody w naszym organizmie. Największy jej procent mają niemowlaki, a z wiekiem ją tracimy.

WIZYTA W PRZEDSZKOLU

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka uczniowie klasy 3a odwiedzili dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 8 w Myślenicach. Młodszym kolegom opowiadali o prawach dziecka i wyjaśniali, na czym one polegają. Przynieśli też plakaty przedstawiające „Prawa dziecka – oczami dziecka”. Trzecioklasiści omawiali je, recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Na koniec rozdali przedszkolakom cukierki, do których były doczepione karteczki z cytatami Janusza Korczaka.  Dzieci uważnie wysłuchały prezentacji przygotowanej przez uczniów klasy 3a  i aktywnie brały udział w zajęciach. Dowiedziały się, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa i że powinny być one przestrzegane.

WYCIECZKA NA WAWEL

Dnia 27 listopada 2019r. uczniowie klas szóstych, którzy szczególnie interesują się historią pod opieką mgr Anny Góreckiej i mgr Joanny Bugaj wzięli udział w warsztatach na Zamku Królewskim na Wawelu. Tematem warsztatów był : „Wawel Zaginiony” czyli rezerwat archeologiczno-architektoniczny mieszczący się na miejscu dawnych kuchni królewskich. Uczniowie poznali architekturę oraz historię średniowiecznego Wzgórza Wawelskiego. Oprócz szczątek dawnych budowli oglądaliśmy liczne zabytki odnalezione podczas prac wykopaliskowych.

WYCIECZKA DO CZASŁAWIA

W październiku 2019 roku klasy III d i III e wybrały się na trzydniową wycieczkę do ośrodka „Zaczarowane Wzgórze” w Czasławiu. Ach! Co to był za wyjazd!

Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji – wzięliśmy udział w wielu zabawach i grach na świeżym powietrzu, jeździliśmy konno, uczyliśmy się właściwej opieki nad tymi zwierzętami, zaprzyjaźniliśmy się z mieszkańcami Mini Zoo, poznaliśmy tajniki survivalu, budowaliśmy szałasy w lesie, strzelaliśmy z łuku i dmuchawki, prezentowaliśmy nasze umiejętności taneczne na wieczornych dyskotekach. Bardzo pouczające były dla nas zajęcia praktyczne z leśnikiem – poznaliśmy sposoby rozpoznawania leśnych zwierząt oraz metody prowadzenia obserwacji przyrodniczych. Najwięcej wrażeń dostarczyła jednak gra terenowa „Poszukiwacze Cukierkowego Skarbu” – uczniowie wyposażeni w latarki i zakodowane mapy odszukiwali skarb ukryty na terenie ośrodka.

ANDRZEJKI W „HIPIHOPIE”

W dniu 28 listopada klasy III c, III d i III e odwiedziły Park Rozrywki Dziecięcej „HIPIHOP” w Myślenicach. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji: zjeżdżalnie, basen z kulkami, dmuchany zamek, trampoliny, równoważnie, ścianka wspinaczkowa oraz różne tory przeszkód. Uczniowie byli pod wrażeniem wszystkich dostępnych tam atrakcji, jednak najwięcej wrażeń dostarczyły specjalnie przygotowane wróżby andrzejkowe.

DŹWIĘKI FIZYKI – INTERAKTYWNA WYSTAWA W MUZEUM AGH

Co to jest dźwięk i skąd się bierze? Skoro można dźwięk usłyszeć to czy można go też zobaczyć? Czy muzyki zawsze trzeba słuchać uszami, czy można to robić na przykład przez zęby? Jak zostać kompozytorem mając do dyspozycji kilka szklanych butelek i czy da się zagrać Dziewiątą Symfonię przy użyciu klapka? 

Uczniowie klasy IVd odnaleźli odpowiedzi na te pytania…

Skip to content