Kategoria: Wycieczki

POZNAJ POLSKĘ

Dnia 9 listopada klasa 3a i 3 b pojechała na  wycieczkę do starej stolicy Polski, Krakowa,  dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od  spaceru po  Rynku, oglądając kościół Mariacki, Ratusz, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Podziemi Rynku z przewodnikiem. Zaczynając od wejścia,  uwagę przyciągnęła podświetlona pod podłogą makieta Europy z zaznaczonymi szlakami handlowymi. Kolejną ciekawą rzeczą była możliwość zważenia się na specjalnej wadze. Bardzo ciekawa była ta waga, z której wynik był drukowany i określany za pomocą systemu miar z XIV w. Później, żeby rozszyfrować, ile ważymy, należało wpisać wynik w przelicznik i cała prawda wychodziła na jaw.

WYCIECZKA DO PIEKARNI

Uczniowie klasy 3 b, dzięki uprzejmości dziadka Bartka p. Franciszka Sroki, wybrali się do piekarni GS Samopomoc Chłopska w Myślenicach by poznać pracę piekarza od podszewki. Dzieci mogły zwiedzić zakład oraz przyjrzeć się z bliska pracy piekarzy. Miały niepowtarzalną okazję obserwować cykl produkcyjny pieczenia chleba. Ogromne wrażenie zrobiły duże rozmiary maszyn służące do wyrobu ciast oraz  piece piekarnicze.

Największą atrakcją było dla uczniów poczęstunek ciepłymi bułeczkami. Wycieczka była bardzo kształcąca i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

„POZNAJ POLSKĘ” W SANDOMIERZU

Dnia 17 i 18  października 2022 roku  klasa 7a i 7c pojechała na dwudniową wycieczkę do Sandomierza,  dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę” .

Dlaczego Sandomierz ? Sandomierz to Miasto zwane inaczej Małym Rzymem, wzniesione tak jak Rzym na siedmiu wzgórzach lub Miastem Ojca Mateusza.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy pozostałości letniej rezydencji Królów Polski – Zamek Kazimierzowski oraz  historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy. Przeszliśmy przez Wąwóz Królowej Jadwigi do Ucha Igielnego. Istnieje legenda, mówiąca o tym, że Ucho Igielne zwęża się i zamyka, gdy próbuje przejść przez nie ktoś, kto ma na sumieniu wiele grzechów. Wyszliśmy na  szczyt Bramy Opatowskiej w Sandomierzu, skąd rozpościerał się widok na całe miasto. W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, mieliśmy okazję przemierzać zbroje rycerskie z różnych epok historycznych. Następnie udaliśmy się do muzeum Ojca Mateusza z figurami woskowymi. Niestety nie udało nam się spotkać aktorów, gdyż film w Sandomierzu kręcony jest tylko cztery razy w roku.  Na rynku w Sandomierzu mieliśmy okazję zjeść pyszne zapiekanki oraz kupić pamiątki.

WARSZTATY „WODA W PRZYRODZIE” DLA UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH

W październiku uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach pt. „WODA W PRZYRODZIE” w MZWiK w Myślenicach.

Tematem przewodnim warsztatów była otaczająca nas woda, konieczność ochrony wód oraz racjonalna gospodarka wodno-ściekowa. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się  jak cennym zasobem w środowisku jest woda, jaką spełnia rolę oraz jaką drogę i jakie procesy musi przejść, zanim pojawi się w kranie. Z uśmiechu i zaangażowania, widocznego na twarzach uczniów, można wywnioskować, że czas spędzony na warsztatach był nie tylko dobrą zabawą ale też zastrzykiem wiedzy. Zajęcia atrakcyjnie poszerzyły tematykę omawianą na lekcjach przyrody. 

WYCIECZKA DO ZOO KLASY 7A

We Wtorek 27 września razem moja klasą 7a  byliśmy na wycieczce biologicznej w Krakowskim Zoo. Pogoda nam się udała, było całkiem ładnie i świeciło słońce. Nasza grupa, czyli Ja, Alicja, Bartek, Krzyś i Janek miała za zadanie obserwować oraz opisać różne gatunki ssaków. Od razu po przyjeździe do Zoo dostaliśmy mapy oraz kartki z zadaniami, potem wszyscy rozeszliśmy się w celu wykonania swoich zadań i ogólnego zwiedzenia Zoo.

Na początku zobaczyliśmy wybieg dla słoni. Po fotce ze słoniami poszliśmy oglądać małpy, zobaczyliśmy tam między innymi Szympansy, Mandryle i Gerezy. Janek sfotografował małpy, a ja zapisałam ich nazwy. Oczywiście nie obeszło się bez śmiechów i wygłupów podczas naszej wizyty przy klatkach małpek. Wyjątkowo do gustu przypadł nam Gibon, którego dźwięki później naśladowaliśmy. Następnie odwiedziliśmy jedne z ssaków wodnych, czyli Fokę i Uchatkę. Według mnie foka bardzo uroczo pływała. Po chwili udaliśmy się w stronę innych gatunków, udało nam się zobaczyć pingwiny, jednak nie są one ssakami bo wykluwają się z jajek. Mimo to i tak na chwile się przy nich zatrzymaliśmy, obok ich wybiegu chodziło sobie pawie, oczywiście to tez nie są ssaki, ale i tak zrobiliśmy im zdjęcia, a ja nagrałam filmik wyrażający moje zdziwienie i przerażenie że pawie chodzą sobie same po Zoo. Po uroczych pingwinkach zrobiliśmy zdjęcia między innymi ssakowi takiemu jak Addax, Sitatunga, Zebra, Tapir Anta czy Kob śniady. Przy wybiegu żyraf odwiedziliśmy toaletę i wnętrze ich wybiegu, ale niestety ich tam nie było. Wyszliśmy więc na zewnątrz, na szczęście żyrafy tam były. Opowiedziałam wtedy ciekawostkę, ale spotkała się ona z słowami ,,Wiemy”, jak się można domyślić spytałam czy wiedzą, że kiedy żyrafy się rodzą spadają z dużej wysokości i od razu wstają, po czym zaczynają chodzić. Obok wybiegu tych wysokich ssaków zobaczyliśmy wielbłąda dwugarbnego i Kulana Azjatyckiego, który jest łudząco podobny do osła. Następnie udaliśmy się zobaczyć dzikie koty. Był tam Tygrys, który cały czas chodził w kółko, Pantera Śnieżna i Chińska, które były schowane przed słońcem, ale udało nam się je dojrzeć i uwiecznić chociaż ich ogonki na zdjęciach. Lwy tez widzieliśmy, były duże i kiedy zapisywałam go na kartce przeszedł obok mnie i spowodował, że miałam chwilowy zawał. Poszliśmy jeszcze do pawilonu nocnych zwierząt i staraliśmy się uchwycić na zdjęciu nietoperza, czyli chyba jedynego latającego ssaka.

LEKCJA W ZOO – KLASA 7B

27 września br. pojechaliśmy całą klasą na wycieczkę do krakowskiego ZOO. Przez półtorej godziny oglądaliśmy zwierzęta oraz szukaliśmy odpowiedzi do zadań, które mieliśmy wykonać. Informacje do zadań od 1 do 3 były dostępne na miejscu. Do pozostałych potrzebowaliśmy wykorzystać inne źródła. W czasie wycieczki mieliśmy doskonałą okazję, aby powtórzyć wiedzę zdobytą w ubiegłym roku szkolnym oraz zobaczyć na żywo wiele gatunków zwierząt.

Zapraszamy do obejrzenia naszych prac.

JESIENNA WYCIECZKA DO LASU

Klasa 3 a zaplanowała jesienną  wizytę w lesie w ramach realizacji innowacji „doLAStamy 2.0”. Do wspólnej wyprawy zaprosiliśmy klasę 3 b, która chętnie podjęła się dodatkowych zadań.

Na początek przypomnieliśmy sobie warstwową budowę lasu. Następnie gromadziliśmy naturalne okazy do prac artystycznych realizowanych w grupach.  Land Art – leśne obrazy. Efekty naszych działań można podziwiać na zdjęciach poniżej.

Był też czas na aktywność ruchową – grę terenową według pomysłu samych uczestników  z pokonywaniem naturalnych przeszkód oraz relaks na leśnej polanie.  Te działania wpisują się idealnie w dbałość o własne zdrowie psychiczne i fizyczne.

ZAKOPANE JESIENIĄ

Klasy trzecie, w czasie zajęć lekcyjnych poznają parki narodowe, cechy charakterystyczne krajobrazów oraz przyrodę wybranych regionów w Polsce. A gdzie najlepiej podziwiać krajobraz górski ? W Tatrach. A kiedy najwięcej poznać i zapamiętać ? W czasie wycieczki.

I tak też zrobiliśmy – pojechaliśmy na wycieczkę do Zakopanego. Oto wybrane relacje uczniów.

6 października 2022 roku klasy 3 pojechały na wycieczkę do Zakopanego.
Na uczniach klasy 3a największe wrażenie zrobiły sale w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, szczególnie ta przypominająca jaskinię oraz prezentująca dzikie zwierzęta TPN.
Kolejnym punktem wycieczki był wyjazd koleją linowo – terenową na Gubałówkę, gdzie mogliśmy podziwiać ośnieżone szczyty Tatr.
Cieszyliśmy się czasem spędzonym na rozmowach i wędrowaniu.
Ta wycieczka była bardzo udana!

SZKOLNY ORIETEERING

Kończy się wrzesień, a za nami już pierwsze wyjście. Jak co roku wczesną jesienią ruszyliśmy na Zarabie skoro świt. (No dobra! Nie przesadzajmy, była 8.50 😉  Wszyscy mieliśmy jeden cel: dobrze się bawić. Jasne, ważne było zdobywanie punktów kontrolnych (tych właściwych, nie: fałszywych, choć i takie wpadły nawet najlepszym). Dla większości cenniejsze od wyniku okazało się wyjście poza szkolne mury z kolegami, skorzystanie z ładnej pogody, skubnięcie batona itd. Czytanie mapy, szukanie wskazówek, porównywanie terenu w rzeczywistości z tym, co na kartce działo się przy okazji. Taką naukę geografii to my prosimy częściej. Choć ci, którzy potraktowali zagubione owieczki zbyt lekko, mogli się rozczarować, gdy przyszło do wyników. Tak naprawdę owieczki z mapa były bardziej jak rogate barany. Jeśli ktoś nie przeczytał tekstu – wskazówki, to… hmmmm… mógł mieć problem. Dziękujemy Pani Dyrektor, że zawsze zgadza się na takie ciekawe inicjatywy i Nauczycielom, bo nas pilnują, co wcale nie jest takie łatwe.

KLASY DRUGIE NA WYCIECZCE W GRUSZOWIE

Czternastego  września wszystkie drugie klasy naszej szkoły pojechały do Gruszowa, aby poznać życie na wsi. Na miejscu zajęcia rozpoczęliśmy od zjedzenia swojego prowiantu. Następnie obejrzeliśmy duży tunel ogrodniczy, odwiedziliśmy krówkę na pastwisku i oglądaliśmy wykopywanie ziemniaków. Podczas przerwy bawiliśmy się na trawiastym boisku. Potem poczęstowano nas naleśnikami i kompotem.  Kiedy zjedliśmy, nauczyliśmy się robić przetwory na zimę. Następnie przyszedł czas na zabawę w ogrodzie. Ostatnia atrakcją była jazda wiejską karetą. Wycieczka bardzo nam się podobała. 

OGNISKO INTEGRACYJNE KLAS III C I III D

Jak co roku o tej porze, klasy III c i III d udały się na znaną nam już polanę Mikołaj w Myślenicach. Pogoda była znakomita, aby w otoczeniu przyrody podziwiać pierwsze oznaki nadchodzącej jesieni. Po zabawach i grach ruchowych rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. To tylko niektóre atrakcje z leśnej zabawy.

Wyjście było doskonałą okazją do utrwalenia zasad zachowania się w lesie, przypomnienia, jak istotne jest dbanie o czystość naszego otoczenia oraz integracji międzyklasowej.

PODZIEMNY PRZEPŁYW ŁODZIAMI

Dnia 9 czerwca wraz z klasą 5a i 5c wybraliśmy się na wycieczkę do Tarnowskich Gór.

Pierwsza w programie naszego wyjazdu była „Sztolnia Czarnego Pstrąga” -jedyna w Polsce wciąż działającą sztolnia odwadniająca, w której zeszliśmy schodami 20 metrów pod powierzchnię  (docelowo znaleźliśmy się 30 metrów pod nią). Tam czekała na nas największa atrakcja: podziemny przepływ łodziami (ok. 600 metrów) przy świetle lamp karbidowych. Niektórym aż zmroziło krew w żyłach! Przewodnik wprawiał łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Jednocześnie snuł opowieści o dawnym górnictwie.

STAROŻYTNY EGIPT – KRAINA MUMII

Czy kiedykolwiek widzieliście starożytne egipskie mumie? My, piątoklasiści tak! I wcale nie musieliśmy podróżować do Egiptu. Wystarczyła wycieczka do Krakowa i wizyta w Muzeum Archeologicznym.

Pobyt w muzeum był podzielony na dwie części. Najpierw samodzielnie wykonywaliśmy miniaturowe mumie i sarkofagi. Zaczęliśmy od ulepienia z gliny figurki człowieka, potem ją balsamowaliśmy, owijaliśmy w bandaże, a na końcu chowaliśmy do sarkofagu ozdobionego według naszego pomysłu.

W drugiej części zajęć zwiedzaliśmy wystawę „Bogowie starożytnego Egiptu” i zobaczyliśmy sarkofagi zdobione hieroglifami. Sarkofagi kobiece różniły się od męskich. Te drugie miały zwykle domalowaną brodę. Większość z nich była zamknięta, ale jeden był otwarty i jeden uchylony, a w nich … prawdziwe mumie!

Skip to content