Kategoria: Wycieczki

WYCICZKA NA PLEBAŃSKĄ GÓRĘ – PIERWSZY DZIEŃ JESIENI

W środę 23 września uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę na Plebańską Górę. Pogoda była znakomita, aby przywitać pierwszy dzień jesieni   w otoczeniu natury. Po dotarciu do miejsce, okazało się , że z pozostawionego  na pamiątkę po starej lipie pnia, wyrosło kilka nowych pędów pokrytych zielonymi liśćmi. Ucieszyło to wszystkich, którzy cenią naturę, bo to oznacza, że w starej lipie tętni nadal życie. Wokół młodej lipy na łące uczniowie odpoczywali, bawili się, zjedli drugie śniadanie i poznali kilka myślenickich legend. Niektórzy bardzo chętnie obserwowali rośliny i małe zwierzęta. Dzieci wykazały się tutaj proekologiczną odpowiedzialnością. Przed dalszą wędrówką posprzątali dokładnie miejsce obozowania (prezentują to zdjęcia z wycieczki ). Następnie udali się w kierunku  lasu na Mikołaju, podziwiając panoramę Myślenic, zwracając uwagę na piękny krajobraz otaczający nasze miasto oraz doceniając mijane po drodze wspaniałe dary jesieni. W drodze powrotnej wszystkim dopisywał humor. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni drugoklasiści cali i bezpieczni  wrócili do szkoły.  

Z WIZYTĄ W DOMACH POMOCY SPOŁECZNEJ

Dziesiątego stycznia odwiedziliśmy zaprzyjaźnione Domy Pomocy Społecznej w Pcimiu i Trzemeśni, aby wspólnie pokolędować i wystawić jasełka. Ponad dwadzieścia lat kolejne pokolenia szkolnej „Dwójki” przyjeżdżają do Seniorów z dobrym słowem i uśmiechem.

W tym roku reprezentowały nas klasy 5b i 5e, którzy z p. Joanną Bugaj, p. Anną Pardyak i p. Mosiężnym przedstawili jasełka. Nad techniczną stroną nagłośnienia pracowali Hubert Gołąb i Marek Maślak z kl. 6a. Po jasełkach, które zostały przyjęte gromkimi brawami, grupa wolontariuszy z kl. 6c: Ola Grzechacka, Małgosia Ogiela, Kinga Leśniak, Julia Wiśniowska, Sandra Kutryba, Krystian Gomułka, Kuba Wrona i Darek Dziewoński, wręczyła pensjonariuszom ręcznie wykonane przez uczniów aniołki.

„PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK” – INNOWACJA PEDAGOGICZNA- – WIZYTA W TEATRZE

W grudniu klasy: 5c i 5e obejrzały przedstawienie pt. „Przygody Tomka Sawyera” w krakowskim Teatrze Groteska. Wyjazd na spektakl związany był z realizacją w wymienionych klasach innowacji pedagogicznej zakładającej stosowanie różnych sposobów rozbudzania u dzieci zamiłowania do czytania książek. Była to więc propozycja angażującego emocjonalnie wprowadzenia do omawiania lektury szkolnej.

ŻYCIE SĄSIEDZKIE WEDŁUG ALEKSANDRA FREDRY

W listopadzie wybrałam się z klasą do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu na spektakl pt. „Zemsta”. Aktorzy grający w przedstawieniu należą do Narodowego Teatru Edukacji, który co roku odwiedza myślenickich uczniów. Kolejny raz zatem mieliśmy okazję przyglądać się grze wrocławskich artystów.

Utwór Aleksandra Fredry jest komedią, w której został ukazany konflikt między dwoma odmiennymi charakterami – Cześnikiem  Raptusiewiczem i Rejentem Milczkiem. Cześnik to gwałtowny, gniewny i wybuchowy człowiek. Rejent to z kolei bardzo spokojna, inteligentna, skromna, ale nie pozbawiona wad, osobowość. Jest uparty i obłudny. W ten męski skłócony świat wkradają się też elementy kobiece: Klara i Podstolina, które stają się przyczyną zmiany planów antagonistów. Dzięki temu akcja staje się jeszcze bardziej intrygująca.

WARSZTATY EKOLOGICZNE „AKADEMIA KROPELKI”

W dniu 28.11.2019 roku skorzystaliśmy z zaproszenia od Mikołaja do  Wodociągów Miasta Krakowa na warsztaty ekologiczne „Akademia Kropelki”. (…) Pani podzieliła nas na cztery grupy i rywalizowaliśmy ze sobą ubrani w kolorowe koszulki. Do zadań każdej z grup należało m.in. ułożyć hasło z rozsypanki literowej, rozwiązać zagadkę i krzyżówkę. Następnie w sali pojawił się „Stefan”. Był to schemat człowieka ułożony z puzzli. Pani wybrała po jednej osobie z każdej grupy, by dołożyli brakujące elementy. Potem te same osoby udawały ludzi w różnym wieku. Zabawa ta miała nam pokazać, jak z wiekiem zmienia się ilość wody w naszym organizmie. Największy jej procent mają niemowlaki, a z wiekiem ją tracimy.

WIZYTA W PRZEDSZKOLU

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka uczniowie klasy 3a odwiedzili dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 8 w Myślenicach. Młodszym kolegom opowiadali o prawach dziecka i wyjaśniali, na czym one polegają. Przynieśli też plakaty przedstawiające „Prawa dziecka – oczami dziecka”. Trzecioklasiści omawiali je, recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Na koniec rozdali przedszkolakom cukierki, do których były doczepione karteczki z cytatami Janusza Korczaka.  Dzieci uważnie wysłuchały prezentacji przygotowanej przez uczniów klasy 3a  i aktywnie brały udział w zajęciach. Dowiedziały się, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa i że powinny być one przestrzegane.

WYCIECZKA NA WAWEL

Dnia 27 listopada 2019r. uczniowie klas szóstych, którzy szczególnie interesują się historią pod opieką mgr Anny Góreckiej i mgr Joanny Bugaj wzięli udział w warsztatach na Zamku Królewskim na Wawelu. Tematem warsztatów był : „Wawel Zaginiony” czyli rezerwat archeologiczno-architektoniczny mieszczący się na miejscu dawnych kuchni królewskich. Uczniowie poznali architekturę oraz historię średniowiecznego Wzgórza Wawelskiego. Oprócz szczątek dawnych budowli oglądaliśmy liczne zabytki odnalezione podczas prac wykopaliskowych.

WYCIECZKA DO CZASŁAWIA

W październiku 2019 roku klasy III d i III e wybrały się na trzydniową wycieczkę do ośrodka „Zaczarowane Wzgórze” w Czasławiu. Ach! Co to był za wyjazd!

Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji – wzięliśmy udział w wielu zabawach i grach na świeżym powietrzu, jeździliśmy konno, uczyliśmy się właściwej opieki nad tymi zwierzętami, zaprzyjaźniliśmy się z mieszkańcami Mini Zoo, poznaliśmy tajniki survivalu, budowaliśmy szałasy w lesie, strzelaliśmy z łuku i dmuchawki, prezentowaliśmy nasze umiejętności taneczne na wieczornych dyskotekach. Bardzo pouczające były dla nas zajęcia praktyczne z leśnikiem – poznaliśmy sposoby rozpoznawania leśnych zwierząt oraz metody prowadzenia obserwacji przyrodniczych. Najwięcej wrażeń dostarczyła jednak gra terenowa „Poszukiwacze Cukierkowego Skarbu” – uczniowie wyposażeni w latarki i zakodowane mapy odszukiwali skarb ukryty na terenie ośrodka.

ANDRZEJKI W „HIPIHOPIE”

W dniu 28 listopada klasy III c, III d i III e odwiedziły Park Rozrywki Dziecięcej „HIPIHOP” w Myślenicach. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji: zjeżdżalnie, basen z kulkami, dmuchany zamek, trampoliny, równoważnie, ścianka wspinaczkowa oraz różne tory przeszkód. Uczniowie byli pod wrażeniem wszystkich dostępnych tam atrakcji, jednak najwięcej wrażeń dostarczyły specjalnie przygotowane wróżby andrzejkowe.

DŹWIĘKI FIZYKI – INTERAKTYWNA WYSTAWA W MUZEUM AGH

Co to jest dźwięk i skąd się bierze? Skoro można dźwięk usłyszeć to czy można go też zobaczyć? Czy muzyki zawsze trzeba słuchać uszami, czy można to robić na przykład przez zęby? Jak zostać kompozytorem mając do dyspozycji kilka szklanych butelek i czy da się zagrać Dziewiątą Symfonię przy użyciu klapka? 

Uczniowie klasy IVd odnaleźli odpowiedzi na te pytania…

WARSZTATY „WODA W PRZYRODZIE”  – KLASA 4B

W środę 30 października uczniowie klasy 4b udali się do MZWiK w Myślenicach na warsztaty pt. „WODA W PRZYRODZIE” 

Tematem przewodnim warsztatów była otaczająca nas woda, konieczność ochrony wód oraz racjonalna gospodarka wodno-ściekowa. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się  jak cennym zasobem w środowisku jest woda, jaką spełnia rolę oraz jaką drogę i jakie procesy musi przejść, zanim pojawi się w kranie.

SPOTKANIE Z HISTORYKIEM – PAWŁEM LEMANIAKIEM

Zbliżająca się Uroczystość Wszystkich Świętych to czas pamięci i zadumy o Tych, którzy odeszli. Udajemy się z rodziną na cmentarze, aby w chwili ciszy przywołać wspomnienia o naszych bliskich, znajomych, których nie ma już wśród nas. Zapalamy znicz, który w naszej kulturze symbolizuje pamięć oraz wieczność. Dziś klasy 4d, 6d oraz 7b z wychowawcami: Agnieszką Mieszczanek, Anną Górecką i Moniką Lemaniak odwiedziły cmentarz przy kościółku pw. św. Jakuba, by takie symboliczne znicze zapalić na grobach żołnierzy. Spotkały się tam również z autorem książki „Myślenickie cmentarze”, panem Pawłem Lemaniakiem, który przybliżył im dzieje tej wiekowej nekropolii. Taka niezwykła lekcja historii dzieciom bardzo się podobała, chociaż dzisiejsza temperatura powietrza mogła ostudzić każdy zapał do nauki.

DUCH LASU

Pojechaliśmy do Bogdanówki. Naszym celem była Koskowa Góra i dwa warsztaty – przyrodniczy i survivalowy. Chcieliśmy sprawdzić czy kontakt z naturą może być dobrym sposobem relaksu, rozpalić ognisko bez użycia zapałek i przygotować strawę z kociołka. Nawet się nie spodziewaliśmy, że sowa okaże się większą gwiazdą niż jastrząb, a gromadząc się przy ogniu zrozumiemy, dlaczego daje on poczucie bezpieczeństwa.

Skip to content