Kategoria: Wycieczki

WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO KRAKOWA

17 maja klasy drugie udały się na wycieczkę do Krakowa. Naszym głównym celem był udział w spektaklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych”, który odbył się w Teatrze Groteska.

Czy zastanawiało Was kiedyś, co się dzieje z osieroconymi skarpetkami, których niemal po każdym praniu brakuje w szufladzie? Niespodziewanie okazuje się, że bycie noszonym na ludzkich stopach nie musi być jedynym przeznaczeniem skarpetek. W mieszkaniu małej Be dochodzi do buntu tej przyziemnej odzieży i do próby zrealizowania wielkiej skarpetkowej ucieczki. Powody są różne: jedna – nie chce zalegać dłużej w koszu na bieliznę w towarzystwie brudasów, inna – jest zrobiona z szorstkiej wełny, kłuje w stopy i nikt nie chce jej nosić, kolejna – chce zmieniać świat, jeszcze inna tęskni za morskimi przygodami, a ta jedwabna – marzy o wielkiej karierze.

Spektakl był piękny! Muzyka, rekwizyty, gra aktorska na najwyższym poziomie. Dzieci były zachwycone, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

Po spektaklu w teatrze, udaliśmy się na spacer ulicami Krakowa oraz rejs po Wiśle.

To był fantastyczny dzień, pełen wrażeń, zabawy i radości.

WARSZTATY PRZYRODNICZE Z PANEM SŁAWKIEM

Kolejny już raz uczniowie klasy II c i II d mieli okazję spotkać się z panem Sławkiem Czyżowiczem – przyrodnikiem, ornitologiem i edukatorem.

19 maja udaliśmy się z nim do lasu na Mikołaja na warsztaty przyrodnicze, gdzie odkrywaliśmy leśne tajemnice. Pan Sławek przygotował dla nas wiele atrakcji i doświadczeń, które angażowały wszystkie nasze zmysły. Nauczył nas, jak rozpoznawać gatunki ptaków po ich śpiewie, jak odróżniać owady od pajęczaków, zaraził nas miłością do lasu i przyrody. Największą atrakcją było niewątpliwie łapanie owadów na majowej łące, ich klasyfikowanie i oznaczanie.

Bliskość obcowania z naturą dostarczyła nam wiele emocji, wpłynęła na rozwój zainteresowań przyrodniczych i kształtowanie postawy badawczej. To był świetny dzień!

SŁUCHOWISKO MUZYCZNE DLA KLAS 1-3

Uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Myślenicach. Nasi uczniowie wysłuchali koncert w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Uczniowie zaprezentowali nam instrumenty muzyczne, na których uczą się grać, a  dyrektor opowiedział o szkole i rodzajach zajęć. Dzieci były zauroczone muzyką. W tak słonecznym dniu klasy udały się na zabawy integrujące do parku.

WYCIECZKA DO GRUSZOWA

W czwartek 31 marca uczniowie klasy 1 a i 1 c byli na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym w Gruszowie.

Chociaż pogoda nie dopisała, było dżdżysto i zimno to miło spędziliśmy czas. Pani Gospodyni opowiedziała nam o zwyczajach wielkanocnych. Pokazała nam również przedmioty i narzędzia, z których w dawnych czasach korzystali mieszkańcy wsi. Podczas zajęć praktycznych własnoręcznie z gałązek i bibuły wykonaliśmy palmy wielkanocne. Potem oglądaliśmy stodołę i obiorę. Mieliśmy okazję dokładniej przyjrzeć się zwierzętom hodowlanym, karmić je i pogłaskać.

W czasie wspólnego posiłku przygotowanego przez gospodarzy jedliśmy naleśniki z serem lub jabłkami i popijaliśmy kompotem owocowym z miętą. Nauczyliśmy się tańca „Obracańca” oraz wesołej piosenki.

WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

W dniach 31.03-01.04.2022 r., uczniowie klas 2b, 2c, 2d nocowali w najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto. Zwiedzanie kopalni uczniowie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem „Campi” i „Sutoris”. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Po zostawieniu bagaży w Komorze Ważyn uczniowie wraz przewodnikiem ruszyli na zwiedzanie kopalni. Podróż miała ma charakter podróży w czasie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuz obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zabawy na boisku sportowym, grą w tenisa stołowego, kolacją oraz dyskoteką. Po noclegu w Komorze Ważyn i zakupie pamiątek, uczniowie ruszyli na lekcje przyrodniczą w  Muzeum Motyli. Pomimo niewyspania, dzieci były bardzo zainteresowane, pięknymi zbiorami motyli. Okazy były piękne i mieniły się kolorami.

ZMYSŁY W LESIE

Pod takim hasłem, we wtorek 12.04.2022 roku wybraliśmy się na zajęcia terenowe z edukatorem, ornitologiem panem Sławomirem Czyżowiczem. Pogoda w tym dniu nam dopisała i od rana świeciło wiosenne słońce.

Za pomocą naszych zmysłów poznawaliśmy tajniki przyrody. Okazało się, że z fachową pomocą potrafimy rozpoznać głosy kilku ptaków. Obserwowaliśmy tropy i ślady zwierząt, bo nie każdy wie, że są to dwie różne rzeczy. Widzieliśmy też wyraźne ślady buchtowania dzików. Jednym z zadań jakie mieliśmy do wykonania w lesie było odnalezienie trzech „skarbów”. Na zbiórkę przynieśliśmy : mech, liście, patyki, szyszki, kamienie, jemiołę i wiele innych ciekawych rzeczy. Niestety były tam też i śmieci, które pan Sławek zabrał ze sobą do kosza.

Mieliśmy też oczywiście czas na ruchowe zabawy integracyjne oraz piknik. Jednak największą atrakcją był zając, który przekicał przed nami przez łąkę. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę do lasu.

WARSZTATY TWORZENIA PALM WIELKANOCNYCH W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych  uczniowie klas 1-3  uczestniczyli  w warsztatach wyrobu palem wielkanocnych w Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni.  Podczas warsztatów każdy uczestnik wykonał tradycyjną palmę wielkanocną z bukszpanu, trzciny, gałązek oraz bibułowych kwiatów. Wykonane na zajęciach palmy uczniowie zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową. Uczniowie poznali tradycje i zwyczaje świąt Wielkanocnych na terenie naszej gminy.

WIRTUALNA WYCIECZKA DO OBLĘGORKA

W lutym klasy 7d i 7e oraz 5e uczestniczyły w lekcjach muzealnych na temat lektur: „Quo vadis” i „W pustyni i w puszczy”.

Podczas spotkania: „Quo vadis” – powieść na miarę Nobla? uczniowie zwiedzili salon Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz poznali fakty  z życia pisarza i genezę powieści.

Zajęcia klasy piątej dotyczyły afrykańskiej podróży H. Sienkiewicza  i powieści „W pustyni i w puszczy”. Uczniowie dowiedzieli się, w jakim stopniu wyprawa pisarza do Afryki przyczyniła się do powstania książki, kto był pierwowzorem bohaterów; zobaczyli wiele ciekawych pamiątek m. in.  fotografie i przeczytali fragmenty listów autora.

Wirtualne zwiedzanie muzeum okazało się równie ciekawe, co tradycyjne.

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W MUZEUM

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, jedyny taki w całym roku.

W grudniu uczniowie z klas pierwszych i drugich uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych w Muzeum Niepodległości, mogli poczuć już tą świąteczną atmosferę. Dzieci wysłuchały zwyczajów bożonarodzeniowych, które były dawniej na naszych terenach. Dowiedzieli się co to podłaźniczka, co znaczy sianko na stole, słoma na podłodze oraz zobaczyli różne formy strojenia domu (świat, pająki). Na koniec zajęć dzieci uczestniczyły warsztatach plastycznych, wszystkim towarzyszył dobry humor i radość z tworzenia świątecznych ozdób . Dzieci były zachwycone warsztatami co było widać. Wykonali ozdoby choinkowe z kolorowego papieru, złotka, bibułki.

WYCIECZKA DO BOCHNI

22 listopada uczniowie klas trzecich pojechali na wycieczkę do Bochni.

Do najstarszej w Polsce kopalni soli zjeżdżaliśmy szybem Campi. Dla niektórych było to spore przeżycie. Tuż po zjeździe czekała na nas podziemna kolejka, którą przebyliśmy kilometrową trasę pomiędzy szybami. Następnie odbyliśmy podróż w czasie. Pani przewodniczce w opowiadaniu o historii kopalni pomagali polscy książęta i królowie, żupnicy genueńscy, a także duch mnicha – Cystersa. Dzięki projekcji multimedialnej poznaliśmy pracę górników, stare techniki wydobywcze i systemy transportowe. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie ze Skarbnikiem, dobrym duchem kopalni, od którego każdy z nas a zakończenie spotkania otrzymał mały woreczek z solą. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn. Mieliśmy tu czas na spożycie posiłku, zabawę i odpoczynek. Pobyt w bocheńskiej kopalni soli dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Do domu wróciliśmy z wieloma wspomnieniami oraz „solnymi” pamiątkami.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W MŁODZIEŻOWYM OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNYM W NIEPOŁOMICACH

W dniach 16 i 19 listopada klasy szóste z naszej szkoły brały udział w zajęciach edukacyjnych w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Były to zajęcia realizowane w ramach zagadnień z podstawy programowej z geografii.

Młodzieżowe Obserwatorium w Niepołomicach to placówka o tradycjach sięgających kilku dziesięcioleci. W 2014 roku obchodziło 50 rocznicę oficjalnego otwarcia. W ostatnich latach uległo przebudowie i stało się jedną z niewielu tak nowoczesnych ego typu placówek w południowej Polsce.

CZY WIESZ, JAK DZIAŁA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW?

Niektórzy jeżdżą na wycieczki do zoo czy do kina, a my, czyli uczniowie klasy 5a, byliśmy tym razem w Oczyszczalni Ścieków w Myślenicach. Nazwa może nie brzmi zbyt zachęcająco, ale było naprawdę super! Po całym terenie oczyszczalni oprowadzała nas Pani Edyta, która była bardzo miła i przekazała nam mnóstwo informacji i ciekawostek. Teraz tą wiedzą podzielimy się z Wami.

Najpierw dowiedzieliśmy się, że oczyszczanie ścieków jest podzielone na dwa etapy: oczyszczanie mechaniczne i biologiczne. Pierwszy budynek, do którego trafiają ścieki, to budynek krat. Tam usuwane są największe zanieczyszczenia. Później ścieki trafiają do piaskownika, w którym jest usuwany piasek, szkło i żwir. Ostatnim etapem oczyszczania mechanicznego jest osadnik wstępny, gdzie usuwa się najdrobniejszą zawiesinę.

POZNAJ POLSKĘ

W dniu 4.11.2021 r. w ramach projektu Poznaj Polskę klasy ósme odwiedziły Muzeum Armii Krajowej oraz Fabrykę Oskara Schindlera.

Wycieczka była sfinansowana w ramach projektu POZNAJ POLSKĘ, oraz dofinansowana przez Gminę Myślenice. Wyjazd zorganizowały nauczycielki historii: Joanna Bugaj i Anna Górecka.

W Muzeum Armii Krajowej poznaliśmy historię Polskiego Państwa Podziemnego, istniejącego w czasach II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się, jakimi siłami dysponowała Polska oraz jak wyglądały tajne struktury Państwa Polskiego. Obejrzeliśmy wiele wystaw czasowych oraz poznaliśmy historię ludzi , którzy ryzykowali własnym życiem, abyśmy my mogli żyć w wolnej Polsce. Następnie udaliśmy się do Fabryki Schindlera, która kiedyś funkcjonowała jako fabryka naczyń emaliowanych i wyrobów blaszanych, a w czasach
II wojny światowej należała do niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera. Zatrudniając tam ponad tysiąc Żydów, ocalił nie tylko ich samych, ale również wpłynął na późniejszy rozwój ich pokoleń. Dzięki wizycie w muzeum mogliśmy także bliżej poznać czas okupacji z perspektywy mieszkańców Krakowa. Oglądając zachowane dokumenty, zdjęcia oraz słuchając relacji świadków, mogliśmy się chociaż na chwilę przenieść do tamtego, jakże trudnego okresu II wojny światowej.

Po ciekawych „lekcjach żywej historii” udaliśmy się do Oberży Wilczy Głód w Krzyszkowicach na obiad.