Kategoria: Wydarzenia szkolne

PRZEKAZANIE SZTANDARU SZKOŁY

przekazanie sztandaru

24 czerwca 2021r. w Naszej Szkole odbyła się ceremonia przekazania sztandaru szkoły. Sztandar jest symbolem oraz najwyższym dobrem szkoły i należy mu się taki sam szacunek jak symbolom narodowym. Dla społeczności szkolnej jest symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Sztandar uczy poczucia odpowiedzialności i troski o dobre imię szkoły, godnej postawy i zobowiązuje do przejmowania zasad postępowania Patrona Szkoły, czyli Bohaterów Westerplatte.

Ustępujący poczet sztandarowy w składzie:                               

 Chorąży: Hubert Dyczkowski

 Asysta: Anna Kus, Julia Oliwa

Chorąży: Sebastian Szatan

Asysta: Lena Ceranowicz, Alicja Brzęcka.

Przekazał sztandar szkoły nowo wybranym członkom pocztu sztandarowego:

Chorąży: Wojciech Stawowy

Asysta: Maja Piesakowska, Lena Piechota

Chorąży: Filip Ratowski

Asysta: Joanna Szlachetka, Adelejda Cabaj.

WARSZTATY W KLASACH PIERWSZYCH „WOSKOWE ŚWIECZKI”

Warsztaty w klasach pierwszych „Woskowe świeczki”

W naszej szkole klasy pierwsze miały okazję brać udział w warsztatach „świeczki z naturalnego wosku”  Uczniowie dowiedzieli się, że wosk pszczeli jest w 100 % produktem naturalnym, który nie jest poddawany dodatkowej obróbce. Jest on produkowany przez gruczoły woskowe pszczół, które z wosku wytwarzają plastry do przechowywania miodu oraz budowy matecznika. Wosk pszczeli wykorzystywany jest również do produkcji kosmetyków: kremy, maści, mydła, balsamy.

Dzieci, mogły pisać po ciepłym wosku. Na koniec zajęć zobaczyli jak powstała im piękna świeca w kształcie róży z naturalnego wosku pszczelego. Dzieci zabrały świecę do domu gdzie mogły ją zapalić i poczuć zapach naturalnej świecy.

DZIEŃ DZIECKA W DWÓJCE

Dzień dziecka

Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Większości z nas święto to kojarzy się zwykle z luźniejszym dniem w szkole i całą masą prezentów. To czas radosnej zabawy, właściwej wszędzie i bez wyjątku dla młodego wieku. Z tej okazji na boisku szkolnym w naszej szkole został zorganizowany wyjątkowy dzień dla najmłodszych uczniów – klas I-III.

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała licznym atrakcjom dla najmłodszych. Dużym zainteresowaniem  cieszyły się „dmuchańce” specjalnie rozstawione dla dzieci oraz bańki mydlane. Świętowaniu towarzyszył śmiech, zabawa i świetny nastrój. Dzieci miały okazję wziąć udział w zabawach i zawodach organizowanych przez animatorów, tańcach oraz grach. Chętnie uczestniczyły w zmaganiach sportowych.

Źródła: iTV Myślenice

KOLEJNE WIRTUALNE SPOTKANIE  Z FUNKCJONARIUSZEM KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W MYŚLENICACH

Policja

W dniu 12.05.2021 w ramach akcji profilaktycznych odbyły  się we wszystkich  klasach trzecich i czwartych dwa spotkanie online, tym razem z oficerem prasowym, młodszym aspirantem Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach Damianem Wietrzykiem. Podczas spotkania policjant uczulał młodych uczestników na zagrożenia związane z korzystania z Internetu, a także telefonu komórkowego. W trakcie rozmowy dzieci usłyszały o zasadzie ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci,  a także o tym w jaki sposób chronić swoją prywatność i szanować innych w sieci. Zapoznani zostali także z dekalogiem bezpiecznego Internetu. Podczas spotkania uczniowie zadawali pytania, dotyczące różnego rodzaju sytuacji, w których młody człowiek może wejść w konflikt z prawem oraz jak tego unikać. Policjant na koniec przypomniał dzieciom, że jedną z najważniejszych zasad jest korzystanie z Internetu z umiarem.  W spotkaniach  uczestniczyło około  200  uczniów.

III POWSTANIE ŚLĄSKIE – LEKCJA ŻYWEJ HISTORII ONLINE

Lekcja żywej historii

Klasy 7 a i 7b uczestniczyły w lekcji żywej historii na temat historii powstań śląskich, na 100 rocznicę wybuchu III powstania.

W ramach lekcji przedstawione zostały sylwetki postaci związanych z tym wydarzeniem – powstańców, polityków, żołnierzy niemieckich i brytyjskich. Odbyła się prezentacja specjalnych edukacyjnych filmików połączonych z aktywną pracą nad tematem zajęć.

„JAK ŻYLI LUDZIE 1000 LAT TEMU?” Z CYKLU EDUKACYJNEGO „SIĘ ZACZĘŁO W POLSCE PIASTÓW”

Lekcja historii

Podczas lekcji historii online z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, klasy V w  niekonwencjonalny sposób dowiedziały się  o tym jak wyglądali nasi przodkowie, co jedli, w co się ubierali, jednym słowem – jak żyli.

Podczas lekcji wykorzystano liczne repliki przedmiotów codziennego użytku. Zajęcia stanowiły świetne uzupełnienie programu szkolnego i są doskonałą powtórką wiadomości z zakresu historii Polski we wczesnym średniowieczu.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

W tym roku ze względu na pandemię nie mogła się odbyć uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja dlatego klasy 6b oraz 7b przygotowały prezentacje upamiętniającą to wzniosłe wydarzenie. Zapraszamy!

Prezentacja dla klas 1-3

Prezentacja dla klas 4-8

WESTERPLATTE – ZWIEDZANIE ONLINE

1 marca klasa 6d uczestniczyła w zwiedzaniu Westerplatte online. Kierownik  Wartowni nr 1 Mateusz Jasik oprowadził nas po Półwyspie oraz opowiedział  jego historię.

1 września 1939 r., o godz. 4.48 pierwsze pociski z przybyłego do Gdańska z „kurtuazyjną wizytą” niemieckiego pancernika Schleswig Holstein rozpoczęły atak na Westerplatte. To wydarzenie symbolizuje rozpoczęcie II wojny światowej. Walka o półwysep trwała siedem dni. Wartownia nr 1 była jednym z kluczowych punktów polskiej obrony.

Westerplatte jest ważnym miejscem dla Naszej Szkoły, dlatego nawet w warunkach pandemii pamiętamy i zwiedzamy.

BAL KARNAWAŁOWY KLAS PIERWSZYCH

Karnawał

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. W lutym w klasach pierwszych zostały zorganizowane bale karnawałowe.

W klasach pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

NOC BIOLOGÓW – ON-LINE

W piątek 8 stycznia odbyła się NOC BIOLOGÓW – organizowana on-line przez Uniwersytet Śląski.

Tematem przewodnim w tym roku były mikroorganizmy a gościem specjalnym był wirusolog Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który wygłosił wykład na temat koronawirusa pt. „Jak sobie poradzić z pandemią SARS-COVID”

Uczniowie naszej szkoły – mimo ferii –  uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach, wykładach i warsztatach,  sprawdzali swoją wiedzę  w mikrobiologicznych quizach, wzięli też udział w dwóch konkursach:

1) Konkurs: Przez klocki do nauki polegający na przygotowaniu z klocków typu LEGO modelu dowolnego mikroorganizmu – Maja Oskwarek z klasy 5b – zdobyła wyróżnienie za model Eugleny Zielonej

2) Konkurs: Drugie życie mikroba polegający na przygotowaniu przestrzennej pracy przedstawiającej dowolne mikroorganizmy  – Wojciech Stawowy z klasy 7b – zdobył wyróżnienie za model koronawirusa

LEKCJA ŻYWEJ HISTORII  „KURS PRZETRWANIA POD CHOCIMIEM”.

Wykorzystanie nowoczesnych metod edukacji sprawia, że nauka staje się przyjemnością.

21 grudnia uczniowie klas 6 uczestniczyli w lekcji żywej historii, dwu -godzinnym spotkaniu online pt. “Kurs przetrwania pod Chocimiem“.

Dowiedzieli się, że bitwa pod Chocimiem była jednąz największych bitew w Europie w XVII wieku. Nie była to jednak pierwsza i ostatnia bitwa pod chocimskim zamkiem – walczono tam też w 1530, 1616 i 1673 roku. Różnica wieku pomiędzy wodzami obu stron wynosiła aż 44 lata – Jan Karol Chodkiewicz był 60-latkiem a sułtan Osman II 16-latkiem.Triumf pod Chocimiem był opiewany w chorwackim poemacie narodowym “Osman”. Na pamiątkę zwycięstwa papież Grzegorz XV ustanowił święto kościelne 10 października.

LEKCJA  ŻYWEJ HISTORII DLA KLAS 6

Lekcja  żywej historii dla klas 6, odbędzie się 21 grudnia w poniedziałek, na lekcji 6, 7 i 8.

Trzy-godzinne spotkanie online pt. “Kurs przetrwania pod Chocimiem“. Zajęcia zrealizowane będą w ramach projektu “Chocim. Potęga husarii – projekt edukacyjny w Roku Hetmana Stanisława Żółkiewskiego”. Lekcje przeprowadzą edukatorzy ze stowarzyszenia Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej. Spotkanie dla klas 6 odbędzie się na platformie zoom. Uczniowie klas 6, link do spotkania będą mieć zapisany w terminarzu.

CO ROBIĆ GDY NIE MA UCZNIÓW W SZKOLE? …… REMONTOWAĆ !!!

Miło nam poinformować, że podczas nieobecności dzieci na terenie szkoły udało nam się wyremontować kolejne sale lekcyjne. Nowe kolory ścian i wycyklinowane parkiety pojawiły się w salach 111, 302, 303. Dodatkowo w sali 111 wymienione zostały meble, tablice, krzesła i ławki.

Skip to content