Kategoria: Wydarzenia szkolne

„JAK ŻYLI LUDZIE 1000 LAT TEMU?” Z CYKLU EDUKACYJNEGO „SIĘ ZACZĘŁO W POLSCE PIASTÓW”

Lekcja historii

Podczas lekcji historii online z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, klasy V w  niekonwencjonalny sposób dowiedziały się  o tym jak wyglądali nasi przodkowie, co jedli, w co się ubierali, jednym słowem – jak żyli.

Podczas lekcji wykorzystano liczne repliki przedmiotów codziennego użytku. Zajęcia stanowiły świetne uzupełnienie programu szkolnego i są doskonałą powtórką wiadomości z zakresu historii Polski we wczesnym średniowieczu.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

W tym roku ze względu na pandemię nie mogła się odbyć uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja dlatego klasy 6b oraz 7b przygotowały prezentacje upamiętniającą to wzniosłe wydarzenie. Zapraszamy!

Prezentacja dla klas 1-3

Prezentacja dla klas 4-8

WESTERPLATTE – ZWIEDZANIE ONLINE

1 marca klasa 6d uczestniczyła w zwiedzaniu Westerplatte online. Kierownik  Wartowni nr 1 Mateusz Jasik oprowadził nas po Półwyspie oraz opowiedział  jego historię.

1 września 1939 r., o godz. 4.48 pierwsze pociski z przybyłego do Gdańska z „kurtuazyjną wizytą” niemieckiego pancernika Schleswig Holstein rozpoczęły atak na Westerplatte. To wydarzenie symbolizuje rozpoczęcie II wojny światowej. Walka o półwysep trwała siedem dni. Wartownia nr 1 była jednym z kluczowych punktów polskiej obrony.

Westerplatte jest ważnym miejscem dla Naszej Szkoły, dlatego nawet w warunkach pandemii pamiętamy i zwiedzamy.

BAL KARNAWAŁOWY KLAS PIERWSZYCH

Karnawał

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. W lutym w klasach pierwszych zostały zorganizowane bale karnawałowe.

W klasach pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

NOC BIOLOGÓW – ON-LINE

W piątek 8 stycznia odbyła się NOC BIOLOGÓW – organizowana on-line przez Uniwersytet Śląski.

Tematem przewodnim w tym roku były mikroorganizmy a gościem specjalnym był wirusolog Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który wygłosił wykład na temat koronawirusa pt. „Jak sobie poradzić z pandemią SARS-COVID”

Uczniowie naszej szkoły – mimo ferii –  uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach, wykładach i warsztatach,  sprawdzali swoją wiedzę  w mikrobiologicznych quizach, wzięli też udział w dwóch konkursach:

1) Konkurs: Przez klocki do nauki polegający na przygotowaniu z klocków typu LEGO modelu dowolnego mikroorganizmu – Maja Oskwarek z klasy 5b – zdobyła wyróżnienie za model Eugleny Zielonej

2) Konkurs: Drugie życie mikroba polegający na przygotowaniu przestrzennej pracy przedstawiającej dowolne mikroorganizmy  – Wojciech Stawowy z klasy 7b – zdobył wyróżnienie za model koronawirusa

LEKCJA ŻYWEJ HISTORII  „KURS PRZETRWANIA POD CHOCIMIEM”.

Wykorzystanie nowoczesnych metod edukacji sprawia, że nauka staje się przyjemnością.

21 grudnia uczniowie klas 6 uczestniczyli w lekcji żywej historii, dwu -godzinnym spotkaniu online pt. “Kurs przetrwania pod Chocimiem“.

Dowiedzieli się, że bitwa pod Chocimiem była jednąz największych bitew w Europie w XVII wieku. Nie była to jednak pierwsza i ostatnia bitwa pod chocimskim zamkiem – walczono tam też w 1530, 1616 i 1673 roku. Różnica wieku pomiędzy wodzami obu stron wynosiła aż 44 lata – Jan Karol Chodkiewicz był 60-latkiem a sułtan Osman II 16-latkiem.Triumf pod Chocimiem był opiewany w chorwackim poemacie narodowym “Osman”. Na pamiątkę zwycięstwa papież Grzegorz XV ustanowił święto kościelne 10 października.

LEKCJA  ŻYWEJ HISTORII DLA KLAS 6

Lekcja  żywej historii dla klas 6, odbędzie się 21 grudnia w poniedziałek, na lekcji 6, 7 i 8.

Trzy-godzinne spotkanie online pt. “Kurs przetrwania pod Chocimiem“. Zajęcia zrealizowane będą w ramach projektu “Chocim. Potęga husarii – projekt edukacyjny w Roku Hetmana Stanisława Żółkiewskiego”. Lekcje przeprowadzą edukatorzy ze stowarzyszenia Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej. Spotkanie dla klas 6 odbędzie się na platformie zoom. Uczniowie klas 6, link do spotkania będą mieć zapisany w terminarzu.

CO ROBIĆ GDY NIE MA UCZNIÓW W SZKOLE? …… REMONTOWAĆ !!!

Miło nam poinformować, że podczas nieobecności dzieci na terenie szkoły udało nam się wyremontować kolejne sale lekcyjne. Nowe kolory ścian i wycyklinowane parkiety pojawiły się w salach 111, 302, 303. Dodatkowo w sali 111 wymienione zostały meble, tablice, krzesła i ławki.

WARSZTATY- „JAK POKAZAĆ, ŻE JESTEM PATRIOTĄ?

Z końcem października odbyły się w naszej szkole warsztaty w ramach projektu „Myśleniccy legioniści. Małe miasto wobec Wielkiej Wojny” realizowanego przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Prowadzili je nauczyciele klas trzecich, dzięki materiałom udostępnionym przez muzeum. Warsztaty poprzedziły prezentacja na temat myślenickich legionistów, film „Myśleniccy legioniści. Małe miasto wobec Wielkiej Wojny” zrealizowany przez muzeum i telewizję internetową Myślenice iTV oraz instruktaż wykonywania kotylionów.

„BEZPIECZNI ZA KÓŁKIEM Z RADIEM ZET”

W trosce o to by droga dzieci do szkoły była spokojna i bezpieczna p. Dyrektor Justyna Otfinowska wzięła udział w konkursie organizowanym przez Radio Zet. Do wygrania było 5 000 zł, które można przeznaczyć na dowolny cel z zakresu bezpieczeństwa. Przedstawiony przez Panią Dyrektor pomysł spodobał się organizatorom konkursu. Jako jedna z 10 szkół w Polsce Szkoła Podstawowa nr 2 w Myślenicach otrzyma 5000 zł na poprawę bezpieczeństwa. Dodatkową nagrodą było spotkanie online z Kajetanem Kajetanowiczem – rajdowym mistrzem Europy i drugim najszybszym kierowcą WRC2 2019, w którym wzięła udział klasa 4b.

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA

Święto Niepodległości to święto łączące wszystkich Polaków. W tym dniu warto pamiętać o wielu zasłużonych, którzy polegli w walce o wolność Ojczyzny. Dzięki temu Polska stała się silna i niepodległa. ,,Dzień Niepodległości 11 listopada”- taki tytuł miały zajęcia świetlicowe dla dzieci z klas I-III. Powstały piękne prace plastyczne pt.,,Symbole narodowe” oraz biało-czerwone kotyliony. Dzieci poznały historię walki Polaków o odzyskanie niepodległości, a także prezentację symboli narodowych. Był to czas refleksji i cenna lekcja historii dla wszystkich

1 LISTOPADA DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Ostatni październikowy tydzień, w świetlicy, dzieci tworzyły piękne prace plastyczne. Ich tematem było zbliżające się święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Wychowawcy świetlicy rozmawiali z dziećmi o najbliższych osobach, które odeszły. O polskiej tradycji i zwyczajach. Wspólnie czytali wiersze o listopadowym święcie. Kolorowali, wyklejali znicze.

Dzieci chętnie rozmawiały również o Halloween, które nie jest naszym świętem, ale sprawia dzieciom dużo radości i zabawy. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali kolorowanki dyni. Z zainteresowaniem słuchali w jaki sposób ludzie w innych krajach obchodzą Święto Zmarłych.

Bardzo ważną kwestią było uświadomienie dzieciom, że mimo wszystko jest to czas wspominania bliskich, czas zadumy, refleksji i przemyśleń.

TYDZIEŃ PATRONA NASZEJ SZKOŁY IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE

Tematyka obrony Westerplatte poruszana była szczegółowo na lekcjach historii, którą poprzedziła audycja nadana przez radiowęzeł szkolny. Uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o Bohaterach Westerplatte. Na lekcjach muzyki utrwalali hymn szkoły,  a na zajęciach plastycznych przygotowywali piękne prace, którymi chcemy się pochwalić.

Wyniku konkursu plastycznego związanego z Patronem Naszej Szkoły Bohaterami Westerplatte:

Skip to content