![smart smart](https://sp2myslenice.edu.pl/wp-content/gallery2/11-listopada/thumbs/thumbs_Obraz35.jpg)
![Obraz43 Obraz43](https://sp2myslenice.edu.pl/wp-content/gallery2/spotkanie-integracyjne-2024/thumbs/thumbs_Obraz43.jpg)
W ramach innowacji pedagogicznej „Poznaję ciekawe zawody, spotykam ciekawych ludzi”, uczniowie klas drugich mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w cyklu spotkań, podczas których poznali pracę bibliotekarza, cukiernika, piekarza oraz mechatronika. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom różnorodności świata zawodów oraz inspirowanie do odkrywania własnych pasji i talentów.
W ramach poznawania kultury Włoch uczniowie klasy 2D i 2B uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, podczas których samodzielnie przygotowywali pizzę – jeden z najpopularniejszych symboli kuchni włoskiej. Zajęcia były nie tylko smakowitą przygodą, ale również świetną okazją do rozwijania zdolności kulinarnych i pracy zespołowej.
Pod czujnym okiem nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach dzieci poznawały sekrety przygotowywania ciasta na pizzę oraz dowiedziały się, jakie składniki są niezbędne do stworzenia idealnej margherity czy pepperoni. Każdy uczeń miał możliwość wyboru ulubionych dodatków, co sprawiło, że każda pizza była unikalna i dopasowana do indywidualnych gustów.
W grudniowej, przedświątecznej atmosferze uczniowie klas 2B i2D wzięli udział w warsztatach ozdabiania pierniczków. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko pozwoliło na rozwój zdolności manualnych, ale również wprowadziło wszystkich w magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia.
Podczas zajęć dzieci miały okazję puścić wodze wyobraźni, dekorując pierniczki kolorowymi lukrami, cukrowymi pisakami i wielobarwnymi posypkami. Każde ciasteczko stało się małym dziełem sztuki, oddającym indywidualny styl i kreatywność każdego ucznia. Dzieci z zaangażowaniem i radością tworzyły choinki, gwiazdki, śnieżynki i inne świąteczne wzory, a zapach korzennych przypraw unosił się w całej szkole.
W dniu 4 grudnia 2024 r. uczniowie klas drugich uczestniczyli w obchodach Dnia Osób Niepełnosprawnych. W ramach wydarzenia zorganizowano spotkanie z panią Weroniką Górą, osobą z niepełnosprawnością, oraz panią Małgorzatą Molendys, realizatorką projektu promującego postawy otwartości i akceptacji wobec różnorodności.
Podczas spotkania pani Weronika opowiedziała o swoich pasjach. Podzieliła się również swoimi zainteresowaniami oraz marzeniami, które mimo codziennych barier udaje jej się realizować dzięki determinacji, wsparciu bliskich i własnej kreatywności. Opowiedziała o przeszkodach, z którymi zmaga się w życiu codziennym, takich jak trudności w poruszaniu się czy dostęp do miejsc publicznych, a także o sposobach, w jakie je pokonuje.
Spotkanie było niezwykle inspirujące i stało się okazją do zmiany perspektywy na temat osób z niepełnosprawnościami. Uczniowie zrozumieli, że brak sprawności – niezależnie od tego, czy jest większy, czy mniejszy – nie definiuje wartości człowieka i nie wyklucza możliwości pracy, realizowania marzeń ani cieszenia się życiem. Pani Weronika stała się dla młodych ludzi przykładem tego, jak można przezwyciężać trudności i rozwijać swoje talenty, niezależnie od ograniczeń.
Dnia 26.11.2024 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili Dzienny Dom Seniora przy ul. Średniawskiego. Tym razem dzieci z klas 2a z wychowawczynią panią Moniką Moryc i 2b z wychowawczyniami: panią Magdaleną Batko i panią Anną Ostafin zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przygotowany z okazji Święta Niepodległości. Występ, przed tak szczególną publicznością daje nam zawsze wiele pozytywnych emocji oraz dostarcza wzruszeń. Życzliwość, uśmiech i gromkie brawa to stały punkt naszych międzypokoleniowych spotkań.
Był też czas na krótką rozmowę o zbliżających się Świętach, wizycie Mikołaja oraz ostatnio przeczytanej lekturze „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.
Dzieci zostały nagrodzone nie tylko brawami, ale i słodkim upominkiem. Natomiast pani Aneta Dziewońska przygotowała dla gościnnych Seniorów smaczny syrop z imbiru i cytryny, aby zapewnić im zdrowie i uśmiech.
Dziękujemy za te chwile i czekamy na kolejne spotkanie – już noworoczne, tym razem uczniowie będą gościć u siebie w szkole zaprzyjaźnionych Seniorów.
W klasie 2b kontynuowany jest program pt. ”Przyjaciele Zippiego”, który pomaga doskonalić umiejętności radzenia sobie z trudnościami i konfliktami w codziennym życiu.
Program ten ma na celu promocję zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia małych dzieci, poprzez rozwój ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych, ułatwiających dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami. Uczy dzieci jak radzić sobie z codziennymi problemami, jak nazywać uczucia, jak o nich rozmawiać oraz jak najlepiej dobierać sposoby radzenia sobie. Program zachęca również do współpracy i pomagania innym dzieciom.
W dniu 12 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie pod hasłem „Bezpieczne wakacje” z przedstawicielem Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej Oddział Myślenice – Panem Dawidem Miętką. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas II, III i IV. Podczas zajęć pan Ratownik przybliżył dzieciom tajniki swojej pracy, zademonstrował podstawowy sprzęt ratowniczy i przypomniał zasady zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z kąpielisk wodnych. Omówił też metody wzywania oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
We wtorek 11 czerwca uczniowie klasy 2a odbyli wycieczkę do lasu Mikołaj na Górze Plebańskiej. Towarzyszył nam Pan Sławomir Czyżowicz leśnik-przyrodnik, który miał dla nas przeprowadzić w terenie warsztaty pt. „Zmysły w lesie”. W drodze do lasu rozpoznawaliśmy tropy zwierząt pozostawione na podmokłym podłożu. Udało się zidentyfikować odciski racic kozy (samicy sarny), koźlątka (młodej kilkutygodniowej sarenki) oraz kota. Bogactwo lasu poznawaliśmy wszystkimi zmysłami – słuch przydał się, gdy ptaki urządziły dla nas koncert.
W dniu 17. 05. 2024 r., mama naszego kolegi klasowego Marka pani Jolanta Górnik poprowadziła warsztaty z makramy w klasie 1 b. Uczniowie pod jej czujnym okiem wykonywali ozdobne breloczki. Wykorzystywali do tego karabinki, kuleczki drewniane i kolorowe sznurki. Według instrukcji pani Joli w odpowiedni sposób przywiązywali i zaplatali bawełniany sznurek z koralikami wykonują breloczek na Dzień Mamy. Zajęcia były bardzo ciekawe, uczące cierpliwości i wykonywania według instrukcji.
Wiosna to czas kiedy nasza dieta wzbogaca się o wiele warzyw i owoców. Postanowili to wykorzystać uczniowie klasy 1b. Wspólnymi siłami przygotowali kolorowe i pyszne kanapki na których się znalazły rzodkiewka, ogórek, kiełki, pomidor, sałata i zielony szczypior. Przygotowanie drugiego śniadania było świetną zabawą i pracą w grupie. Najlepsza była konsumpcja własnoręcznie wykonanych kanapek i wspólny poczęstunek.
Było smacznie zdrowo i kolorowo!!!
12 marca uczniowie klasy 2a uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych oraz warsztatach w Muzeum Niepodległości na temat zwyczajów wielkanocnych. Prowadząca zajęcia w przystępny, dostosowany do wieku uczestników sposób przedstawiła informacje związane ze zwyczajami, tradycjami Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkanocnych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem terenu okolic Myślenic . Uczniowie aktywnie uczestniczyli w proponowanych zabawach tematycznych, a po części dydaktycznej w czasie warsztatów wykonali palmę wielkanocną.
W marcu klasy pierwsze wzięły udział w wielkanocnym spotkaniu w Muzeum Niepodległości. Poznaliśmy tradycje i zwyczaje wiosenne i świąteczne występujące w naszym regionie. Wielkanoc to więcej niż tylko tradycyjne obchody religijne. To czas wspólnoty, radości i nadziei na lepsze jutro. Bez względu na kulturę czy religię, Wielkanoc przypomina nam o wartościach takich jak miłość, przebaczenie i odrodzenie.
Poznanie zasad pierwszej pomocy jest bardzo ważne, bo może uratować życie lub zdrowie osobie poszkodowanej, dlatego w dniu 11.03.2024 r., w naszej szkole klasy pierwsze miały spotkanie z wolontariuszami ze Szkoły Młodych Ratowników na temat pierwszej pomocy!
Było to niezwykle wartościowe doświadczenie, podczas którego mogliśmy zdobyć niezbędną wiedzę na temat udzielania pomocy w nagłych sytuacjach. Wolontariusze Szkoły Młodych Ratowników przekazali nam wiele przydatnych informacji na temat, udzielania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz postępowania w przypadku innych urazów. Ćwiczenia praktyczne na manekinach ratowniczych pozwoliły nam lepiej zrozumieć i opanować techniki pierwszej pomocy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywne uczestnictwo i zaangażowanie w dyskusję. Spotkanie było pełne energii i pozytywnej atmosfery!