Kategoria: Spotkania

„BEZPIECZNE WAKACJE” – SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM WODNYM

„BEZPIECZNE WAKACJE” – SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM WODNYM

W dniu 12 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie pod hasłem „Bezpieczne wakacje” z przedstawicielem Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej Oddział Myślenice – Panem Dawidem Miętką. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas II, III i IV. Podczas zajęć pan Ratownik przybliżył dzieciom tajniki swojej pracy, zademonstrował podstawowy sprzęt ratowniczy i przypomniał zasady zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z kąpielisk wodnych. Omówił też metody wzywania oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

WARSZTATY PRZYRODNICZE DLA KLASY 2A – ZMYSŁY W LESIE

WARSZTATY PRZYRODNICZE DLA KLASY 2A – ZMYSŁY W LESIE

We wtorek 11 czerwca uczniowie klasy 2a odbyli wycieczkę do lasu Mikołaj na Górze Plebańskiej. Towarzyszył nam Pan Sławomir Czyżowicz leśnik-przyrodnik, który miał dla nas przeprowadzić w terenie warsztaty pt. „Zmysły w lesie”. W drodze do lasu rozpoznawaliśmy tropy zwierząt pozostawione na podmokłym podłożu. Udało się zidentyfikować odciski racic kozy (samicy sarny), koźlątka (młodej kilkutygodniowej sarenki) oraz kota. Bogactwo lasu poznawaliśmy wszystkimi zmysłami – słuch przydał się, gdy ptaki urządziły dla nas koncert. 

WARSZTATY Z MAKRAMY

WARSZTATY Z MAKRAMY

W dniu 17. 05. 2024 r., mama naszego kolegi klasowego Marka pani Jolanta Górnik poprowadziła warsztaty z makramy w klasie 1 b. Uczniowie pod jej czujnym okiem wykonywali ozdobne breloczki. Wykorzystywali do tego karabinki, kuleczki drewniane i kolorowe sznurki. Według instrukcji pani Joli w odpowiedni sposób przywiązywali i  zaplatali bawełniany sznurek z koralikami wykonują breloczek na Dzień Mamy. Zajęcia były bardzo  ciekawe, uczące cierpliwości i wykonywania według instrukcji.

WIOSENNE KANAPKI

WIOSENNE KANAPKI

Wiosna to czas kiedy nasza dieta wzbogaca się o wiele warzyw i owoców. Postanowili to wykorzystać uczniowie klasy 1b. Wspólnymi siłami przygotowali kolorowe i pyszne kanapki na których się znalazły rzodkiewka, ogórek, kiełki, pomidor, sałata i zielony szczypior. Przygotowanie drugiego śniadania było świetną zabawą i pracą w grupie. Najlepsza była konsumpcja własnoręcznie wykonanych kanapek i wspólny poczęstunek.

Było smacznie zdrowo i kolorowo!!!

ZWYCZAJE  WIELKANOCNE  (ZAJĘCIA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI)

ZWYCZAJE  WIELKANOCNE  (ZAJĘCIA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI)

12 marca uczniowie klasy 2a uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych oraz warsztatach w Muzeum Niepodległości na temat zwyczajów wielkanocnych. Prowadząca zajęcia w przystępny, dostosowany do wieku uczestników sposób przedstawiła informacje związane ze zwyczajami, tradycjami Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkanocnych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem terenu okolic Myślenic . Uczniowie aktywnie uczestniczyli w proponowanych zabawach tematycznych, a po części dydaktycznej w czasie warsztatów wykonali palmę wielkanocną.

LEKCJA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI – KLASY I-SZE NA TROPIE WIELKANOCY

LEKCJA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI – KLASY I-SZE NA TROPIE WIELKANOCY

W marcu klasy pierwsze wzięły udział w wielkanocnym spotkaniu w Muzeum Niepodległości. Poznaliśmy tradycje i zwyczaje wiosenne i świąteczne występujące w naszym regionie. Wielkanoc to więcej niż tylko tradycyjne obchody religijne. To czas wspólnoty, radości i nadziei na lepsze jutro. Bez względu na kulturę czy religię, Wielkanoc przypomina nam o wartościach takich jak miłość, przebaczenie i odrodzenie.

PIERWSZA POMOC W KLASACH PIERWSZYCH

PIERWSZA POMOC W KLASACH PIERWSZYCH

Poznanie zasad pierwszej pomocy jest bardzo ważne, bo może uratować życie lub zdrowie osobie poszkodowanej, dlatego w dniu 11.03.2024 r., w naszej szkole klasy pierwsze miały spotkanie z wolontariuszami ze Szkoły Młodych Ratowników na temat pierwszej pomocy!
Było to niezwykle wartościowe doświadczenie, podczas którego mogliśmy zdobyć niezbędną wiedzę na temat udzielania pomocy w nagłych sytuacjach. Wolontariusze Szkoły Młodych Ratowników przekazali nam wiele przydatnych informacji na temat, udzielania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz postępowania w przypadku innych urazów. Ćwiczenia praktyczne na manekinach ratowniczych pozwoliły nam lepiej zrozumieć i opanować techniki pierwszej pomocy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywne uczestnictwo i zaangażowanie w dyskusję. Spotkanie było pełne energii i pozytywnej atmosfery!

WARSZTATY Z SUCHYM LODEM

WARSZTATY Z SUCHYM LODEM

W dniu 7 marca klasy I  wzięły udział w wesołych warsztatach z suchym lodem.  Uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi nazwa suchy lód. Zobaczyły samodmuchające się baloniki, dowiedziały się, że gazu nie można zabarwić, obserwowały powstające gazowe wulkany. Doświadczenia z suchym lodem wzbudzały największe emocje. Widok chmur i  dymiące kolorowe napoje na długo zapadną w pamięci naszym uczniom. Warsztaty sprawiły ogromną radość u dzieci i zainteresowanie. Niesamowita nauka przez eksperyment. Nasi najmłodsi uczniowie już czekają na lekcje chemii i fizyki.

SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH Z PRACOWNIKIEM POWIATOWEJ STACJI SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNEJ W MYŚLENICACH

SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH Z PRACOWNIKIEM POWIATOWEJ STACJI SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNEJ W MYŚLENICACH

W ramach współpracy z  Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną cyklicznie  spotykamy się z ich pracownikami. Co roku na stronie internetowej Stacji udostępniane  są ciekawe programy edukacyjne i projekty profilaktyczne, w których również nasza młodzież wraz z wychowawcami  bierze udział.

Tym razem uczniowie klas 4, którzy realizują program wychowawczo-profilaktyczny ,, Bieg po zdrowie’’ uczestniczyli w prelekcji dotyczącej papierosów i e-papierosów. Spotkanie przeprowadziła pani Joanna Gadzik. Podczas spotkania uczniowie rozmawiali o zdrowiu, ale przede wszystkim poruszali kwestie uzależnień. Prowadząca uświadomiła uczniom szkodliwy wpływ nikotyny na organizm człowieka, wskazała sposoby radzenia sobie z uzależnieniem. Prezentowane przez panią Joannę slajdy pokazywały mechanizmy uzależnienia od substancji oraz ich szkodliwości, zarówno podczas palenia czynnego jak i biernego. Podczas zajęć omówiono także ważną  umiejętność  jaka jest asertywność, która ma znaczenie w różnego rodzaju sytuacjach społecznych i relacjach rówieśniczych.

SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH Z FUNKCJONARIUSZAMI STRAŻY MIEJSKIEJ

SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH Z FUNKCJONARIUSZAMI STRAŻY MIEJSKIEJ

W dniu 31.01. 2024 r. w naszej szkole odbyło  się spotkanie uczniów klas pierwszych z przedstawicielami  Straży Miejskiej w Myślenicach Panią Kamilą Wójcik i Panem Oskarem Matoga. Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym także podczas zbliżających się ferii zimowych. Funkcjonariusz Straży Miejskiej przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię,  poruszania się na chodniku oraz zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Duże zainteresowanie wzbudził pojazd uprzywilejowany, autobus oraz sygnalizacja świetlna, gdzie uczniowie mogli wykształcić  prawidłowe nawyki uczestnika ruchu drogowego, poznać przepisy dotyczące pieszych i rowerzystów, utrwalić również znaki drogowe.  Na koniec spotkania uczniowie otrzymali upominki  w postaci odblasków i książeczek. 

EDUKACJA NA TALERZU

EDUKACJA NA TALERZU

Dzień Babci i Dzień Dziadka był okazją do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych. Do naszej szkoły zaprosiliśmy dwie sympatyczne panie, zawodowo zajmujące się gotowaniem oraz właściwym odżywianiem.

Rozpuszczoną, gorzką czekoladę dzieci wlewały do specjalnych foremek. Następnie ozdabiały suszonymi owocami, orzechami, ziarnami oraz kokosem. Zrobiły też pralinki nadziewane musem owocowym. Mróz za oknem pozwolił szybko uzyskać właściwą konsystencję czekoladowych kulek.

Wspólna zabawa, wzbogacenie umiejętności kulinarnych i artystycznych oraz własnoręcznie wykonane prezenty dla Babci i Dziadka, będą zachętą do odkrywania nowych smaków i sekretów kuchni.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych słodkich warsztatów! 🙂 

TY DECYDUJESZ JAK REAGUJESZ

TY DECYDUJESZ JAK REAGUJESZ

Za nami pierwsze warsztaty dla uczniów i pierwsze szkolenia dla nauczycieli.

Od września bierzemy udział w programie „Ty decydujesz jak reagujesz” wzmacnianie odporności psychicznej i zapobieganie agresji rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży w latach 2023-2024. Program jest finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego, którego organizatorem jest Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego.

Gościliśmy panią dr Aleksandrę Wójciak, która prowadziła warsztaty integracyjne w klasach: 3d, 6e i 8d. Uczniowie świetnie współpracowali, a wychowawczynie biorące udział w warsztatach (p. Sylwia Siłuszyk, p. Monika Grzechacka i p. Agnieszka Mieszczanek) zobaczyły swoje klasy w jeszcze innym ujęciu 🙂

Inspirujące okazały się również szkolenia dla nauczycieli (osobno dla nauczycieli klas 1 – 3, 4 – 6 oraz 7 – 8). Wykład o świadomości emocjonalnej był ważny, bo porządkujący różne informacje z zakresu inteligencji wielorakich, ale najbardziej przydatne okazały się: wymiana wzajemnych doświadczeń, analiza trudnych przypadków/zdarzeń oraz życzliwe, profesjonalne wsparcie – ze strony prowadzącej oraz grupy, biorącej udział w danym spotkaniu.

Wzmacniającym doświadczeniem był również film, który mieliśmy możliwość zobaczyć z przesłaniem dla wszystkich nauczycieli: „Nawet jeśli tego nie widać…nie słychać…wasza praca ma sens”.

Aneta Dziewońska

LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI – KLASY I

LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI - KLASY I

Uczniowie klas I a, I b oraz I d wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „Polak mały” w myślenickim Muzeum Niepodległości. Zajęcia były przeprowadzone w ciekawej i atrakcyjnej dla dzieci formie. Uczniowie zobaczyli, jak przez wieki zmieniał się wizerunek naszego godła oraz poznali historię hymnu i flagi Polski. W bardzo ciekawy, obrazowy sposób mogliśmy zobaczyć, jak zmieniały się granice naszego kraju w okresie zaborów.

Skip to content