

„Zaraz zrobisz pierwszy krok ku PRZYGODZIE… Stoisz przed przeszkodą. Pokonując ją, pamiętaj, że jesteś pod opieką dorosłych i nic niebezpiecznego Ci się nie stanie…” Takimi informacjami uczniowie klasy 5c zaczęli pierwsze wyzwanie w wieczornej grze terenowej – MILCZĄCY STRAŻNICY POCHODNI.
Był to projekt z udziałem rodziców, polegający na znajdowaniu przy klimatycznym blasku pochodni kopert z wyzwaniami, które wspólnymi siłami należało wykonać, aby zdobyć nagrodę. Wśród zadań była nie tylko matematyczna łamigłówka i czas przeszły angielskich czasowników nieregularnych, ale przede wszystkim trochę magii różnych zmysłów – dotyku, słuchu, wzroku. Wspominaliśmy klasowe przedsięwzięcia, znajdując ukryte rekwizyty, związane z wycieczkami klasowymi, użyliśmy edukacyjnych aplikacji i …stetoskopu, żeby sprawdzić czy zaczął się już przepływ wiosennych soków w drzewach.
W sobotę, 1 marca, w naszej szkole odbył się niezwykle emocjonujący turniej szachowy. Udział wzięli nie tylko uczniowie, ale również kilku rodziców, co sprawiło, że atmosfera była pełna radości, rywalizacji i integracji pokoleń. Całe wydarzenie przyciągnęło prawie 100 zawodników, co jest ogromnym sukcesem organizacyjnym.
Turniej, który rozpoczął się o godzinie 9:30, trwał przez cały dzień i zapewnił uczestnikom mnóstwo emocji. Szachiści rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych, od najmłodszych uczniów po dorosłych graczy. Każdy mógł poczuć dreszczyk emocji towarzyszący grze w szachy – nie zabrakło zaciętej rywalizacji, jak i chwil pełnych napięcia, gdy jedna decyzja na szachownicy mogła zadecydować o wyniku.
26 lutego w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie jakim był Dzień Otwarty dla przedszkolaków. Spotkanie rozpoczęło się serdecznym i ciepłym powitaniem przedszkolaków i ich rodziców przez panią dyrektor Justynę Otfinowską oraz przewodniczącego szkoły Bartłomieja Janię. Po krótkim wstępie dzieci wraz z opiekunami udały się na przygotowane przez nauczycieli zajęcia.
Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji – zajęcia z robotyki, tańce integracyjne, zabawy stolikowe, kolorowanki, gry planszowe. Ciekawym doświadczeniem były kreatywne zabawy w klockach piankowych oraz przejście przez ścieżkę sensoryczną, która rozwijała zmysły maluchów. Dzieci mogły brać także udział w eksperymentach przyrodniczych i zajęciach plastycznych gdzie z entuzjazmem malowały kolorowe obrazki, tworzyły prace z modeliny i kwiatki z bibuły. Nie zabrakło również edukacyjnych zabaw matematycznych oraz kreatywnych ćwiczeń rozwijających logiczne myślenie i wyobraźnię.
20 lutego w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy dla uczniów klas I-III. Był to wyjątkowy dzień pełen radości, muzyki i tańca, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową, ozdobioną kolorowymi girlandami i balonami. Na parkiecie pojawiły się bajkowe postacie, superbohaterowie, księżniczki, zwierzątka i wiele innych barwnych przebierańców. Dzieci z dumą prezentowały swoje stroje, które były niezwykle pomysłowe i pełne kreatywności.
15 stycznia mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu – jasełkach, które przygotowali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach. Przedstawiciele Zespołu Psychologiczno-Pedagogicznego „Dwójki” towarzyszyli klasie 5b, 3d i 8a podczas tego wyjątkowego wydarzenia, które poruszyło serca nas wszystkich. Jasełka to nie tylko tradycja, ale również głęboka opowieść o miłości, nadziei i poświęceniu, która w szczególny sposób oddziałuje na dzieci i młodzież.
Wykonanie przedstawienia przez uczniów Ośrodka było pełne zaangażowania, emocji i wrażliwości, które udzieliły się zarówno widzom, jak i wykonawcom. Ich autentyczność w odgrywaniu ról i umiejętność wyrażania siebie w tak trudnej, ale pięknej formie, to niewątpliwie ogromny sukces. Wśród aktorów znaleźli się absolwenci naszej szkoły: Bartosz, Kamil, Iwonka i Piotr. Ich talent i zaangażowanie w tworzenie tego niezwykłego widowiska napawa nas dumą i radością.
Święta to nie tylko miła atmosfera, piękne ozdoby, kolędy i pyszne posiłki w rodzinnym gronie. To czas, kiedy dobro realnie zwycięża zło. Wnętrze człowieka to nieustanna walka z własnymi słabościami i wadami, ale zawsze jest Nadzieja, która w tym właśnie czasie z wielką mocą przychodzi na świat. Właśnie ten aspekt Bożego Narodzenia poprzez wspaniały występ uczniów klasy 3d (wych. I. Wójtowicz i P. Zając) udało się pokazać społeczności naszej szkoły i zaproszonym gościom. Jak co roku, na świąteczne spotkanie zaprosiliśmy podopiecznych z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice.
W ramach innowacji pedagogicznej „Poznaję ciekawe zawody, spotykam ciekawych ludzi”, uczniowie klas drugich mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w cyklu spotkań, podczas których poznali pracę bibliotekarza, cukiernika, piekarza oraz mechatronika. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom różnorodności świata zawodów oraz inspirowanie do odkrywania własnych pasji i talentów.
W ramach poznawania kultury Włoch uczniowie klasy 2D i 2B uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, podczas których samodzielnie przygotowywali pizzę – jeden z najpopularniejszych symboli kuchni włoskiej. Zajęcia były nie tylko smakowitą przygodą, ale również świetną okazją do rozwijania zdolności kulinarnych i pracy zespołowej.
Pod czujnym okiem nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach dzieci poznawały sekrety przygotowywania ciasta na pizzę oraz dowiedziały się, jakie składniki są niezbędne do stworzenia idealnej margherity czy pepperoni. Każdy uczeń miał możliwość wyboru ulubionych dodatków, co sprawiło, że każda pizza była unikalna i dopasowana do indywidualnych gustów.
W grudniowej, przedświątecznej atmosferze uczniowie klas 2B i2D wzięli udział w warsztatach ozdabiania pierniczków. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko pozwoliło na rozwój zdolności manualnych, ale również wprowadziło wszystkich w magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia.
Podczas zajęć dzieci miały okazję puścić wodze wyobraźni, dekorując pierniczki kolorowymi lukrami, cukrowymi pisakami i wielobarwnymi posypkami. Każde ciasteczko stało się małym dziełem sztuki, oddającym indywidualny styl i kreatywność każdego ucznia. Dzieci z zaangażowaniem i radością tworzyły choinki, gwiazdki, śnieżynki i inne świąteczne wzory, a zapach korzennych przypraw unosił się w całej szkole.
W dniu 4 grudnia 2024 r. uczniowie klas drugich uczestniczyli w obchodach Dnia Osób Niepełnosprawnych. W ramach wydarzenia zorganizowano spotkanie z panią Weroniką Górą, osobą z niepełnosprawnością, oraz panią Małgorzatą Molendys, realizatorką projektu promującego postawy otwartości i akceptacji wobec różnorodności.
Podczas spotkania pani Weronika opowiedziała o swoich pasjach. Podzieliła się również swoimi zainteresowaniami oraz marzeniami, które mimo codziennych barier udaje jej się realizować dzięki determinacji, wsparciu bliskich i własnej kreatywności. Opowiedziała o przeszkodach, z którymi zmaga się w życiu codziennym, takich jak trudności w poruszaniu się czy dostęp do miejsc publicznych, a także o sposobach, w jakie je pokonuje.
Spotkanie było niezwykle inspirujące i stało się okazją do zmiany perspektywy na temat osób z niepełnosprawnościami. Uczniowie zrozumieli, że brak sprawności – niezależnie od tego, czy jest większy, czy mniejszy – nie definiuje wartości człowieka i nie wyklucza możliwości pracy, realizowania marzeń ani cieszenia się życiem. Pani Weronika stała się dla młodych ludzi przykładem tego, jak można przezwyciężać trudności i rozwijać swoje talenty, niezależnie od ograniczeń.
Dnia 26.11.2024 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili Dzienny Dom Seniora przy ul. Średniawskiego. Tym razem dzieci z klas 2a z wychowawczynią panią Moniką Moryc i 2b z wychowawczyniami: panią Magdaleną Batko i panią Anną Ostafin zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przygotowany z okazji Święta Niepodległości. Występ, przed tak szczególną publicznością daje nam zawsze wiele pozytywnych emocji oraz dostarcza wzruszeń. Życzliwość, uśmiech i gromkie brawa to stały punkt naszych międzypokoleniowych spotkań.
Był też czas na krótką rozmowę o zbliżających się Świętach, wizycie Mikołaja oraz ostatnio przeczytanej lekturze „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.
Dzieci zostały nagrodzone nie tylko brawami, ale i słodkim upominkiem. Natomiast pani Aneta Dziewońska przygotowała dla gościnnych Seniorów smaczny syrop z imbiru i cytryny, aby zapewnić im zdrowie i uśmiech.
Dziękujemy za te chwile i czekamy na kolejne spotkanie – już noworoczne, tym razem uczniowie będą gościć u siebie w szkole zaprzyjaźnionych Seniorów.
W klasie 2b kontynuowany jest program pt. ”Przyjaciele Zippiego”, który pomaga doskonalić umiejętności radzenia sobie z trudnościami i konfliktami w codziennym życiu.
Program ten ma na celu promocję zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia małych dzieci, poprzez rozwój ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych, ułatwiających dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami. Uczy dzieci jak radzić sobie z codziennymi problemami, jak nazywać uczucia, jak o nich rozmawiać oraz jak najlepiej dobierać sposoby radzenia sobie. Program zachęca również do współpracy i pomagania innym dzieciom.
W dniu 12 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie pod hasłem „Bezpieczne wakacje” z przedstawicielem Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej Oddział Myślenice – Panem Dawidem Miętką. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas II, III i IV. Podczas zajęć pan Ratownik przybliżył dzieciom tajniki swojej pracy, zademonstrował podstawowy sprzęt ratowniczy i przypomniał zasady zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z kąpielisk wodnych. Omówił też metody wzywania oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.