Kategoria: Biblioteka

LITERATURA OBCA W ORYGINALE

Literatura obca w oryginale

W bibliotece szkolnej pojawiła się półka z publikacjami obcojęzycznymi. Znalazły się na niej książki w języku angielskim i ukraińskim oraz dwujęzyczne. Wśród nich są zarówno tytuły skierowane do najmłodszych, jak i bardziej ambitne, przeznaczone dla młodzieży.

„ZBUDOWALIŚMY” PISARZA / PISARKĘ

„ZBUDOWALIŚMY” PISARZA / PISARKĘ

Przez ponad tydzień, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pisarza i Pisarki, bawiliśmy się wspólnie w „budowanie” wizerunku literata na tablicy w bibliotece szkolnej. Wśród atrybutów, z którymi kojarzycie przedstawicieli tego twórczego zawodu, wymieniono między innymi: kreatywność, wyobraźnię, dobrą organizację (wszak napisanie książki wymaga czasu i planu), poczucie humoru, stos kartek i pióro oraz… znajomość ortografii.

Zapraszamy do biblioteki, by zapoznać się z pełną listą, a może którąś z wymienionych cech znajdziecie u siebie i pomyślicie nad karierą pisarską…  

III GMINY KONKURS BIBLIOTECZNY

Biblioteka Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Jaworniku oraz Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka zapraszają do udziału w III Gminnym Konkursie Bibliotecznym „W świecie książek”. Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się pod hasłem „Słowem malowane”.

KLASY VII – VIII

1. Uczestnicy konkursu wykonują prezentację multimedialną w programie PowerPoint zawierającą nie więcej niż 16 slajdów poświęconą wybranemu polskiemu poecie lub polskiej poetce (Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Barańczak, Władysław Bełza, Jan Brzechwa, Konstanty Ildefons Gałczyński, Zbigniew Herbert, Anna Kamieńska, Joanna Kulmowa, Jan Lechoń, Bolesław Leśmian, Jerzy Liebert, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Cyprian Norwid, Tadeusz Różewicz, Juliusz Słowacki, Leopold Staff, Wisława Szymborska, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Kazimierz Wierzyński). Prezentacja musi być pracą własną ucznia. Należy pamiętać o podaniu źródła wykorzystanych informacji.

2. Podpisane prace konkursowe na płytach CD prosimy przekazać do biblioteki szkolnej do 27 marca 2023 roku.

3. Kryteria oceny:

  • interpretacja tematu
  • oryginalność wykonania prezentacji
  • wartość merytoryczna.

WESOŁYCH I PEŁNYCH KSIĄŻEK ŚWIĄT

WESOŁYCH I PEŁNYCH KSIĄŻEK ŚWIĄT

SOCIAL MEDIA BEZ TAJEMNIC

Social bez tajemnic

Ogłoszenie wyników  XVIII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Środkach Masowego Przekazu – „Świat Facebooka i Instagrama – rzeczywistość spreparowana?” okazało się bardzo szczęśliwe dla uczennic naszej szkoły.

13 grudnia w Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach zgromadzili się laureaci konkursu. Na trzy wyróżnienie i pięć przyznanych miejsc ważne okazały się :

miejsce 2 dla Małgorzaty Lech (kl. 8f);

miejsce 3 dla Alicji Kuczyńskiej (kl. 8a);

miejsce 4 dla Anny Tondery (kl. 8a).

PODARUJ SWOJEJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ NA GWIAZDKĘ!  

Podaruj książkę

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w XVIII edycji akcji „Podaruj swojej Bibliotece książkę na Gwiazdkę”.  Akcja potrwa od 5 XII do 20 XII. Prosimy miłośników książki o dary, które wzbogacą zbiory naszej Biblioteki.

Często w swoich prywatnych biblioteczkach dzieci posiadają książki, których z różnych względów już nie potrzebują. Prosimy o przejrzenie domowych zbiorów lub wizytę w księgarni i przyłączenie się do akcji. Nazwisko każdego ofiarodawcy zostanie na stałe uwiecznione na okolicznościowej pieczątce.

SŁOWOTWÓRCZE WARSZTATY PROGRAMU „MŁODA  MOWA”

Słowotwórcze warsztaty programu „młoda  mowa”

W ramach programu MŁODA MOWA – WARSZTATY I GRY SŁOWOTWÓRCZE W BIBLIOTEKACH klasy 8d oraz 8e na lekcjach języka polskiego i podczas zajęć w szkolnej bibliotece  uczestniczyły w dwóch spotkaniach w formie warsztatów słowotwórczych.

Pierwsze odbyło się 15 września pod hasłem „Niebyleczo, czyli język od kuchni”. Uczestnicy tworzyli menu posiłku, wykorzystując określenia potraw i składników funkcjonujących w ich rodzinach. Efektem pracy każdego ucznia był niezwykły jadłospis doMowy. Po tej rozgrzewce językowej ósmoklasiści przystąpili do tworzenia przepisów na ulubione domowe dania. Uczniowie podawali autorską nazwę potrawy, opisywali historię jej powstania i sposób wykonania. Słowotwórcze warsztaty kulinarne były okazją do refleksji nad rodzinnym językiem, funkcją formantów słowotwórczych i zabarwieniem emocjonalnym  wyrazów.

BO CZYTELNIKIEM DOBRZE BYĆ!

Bo czytelnikiem dobrze być!

Uczniowie klas pierwszych, ponieważ poznali już pierwsze literki i powoli zaczynają swą przygodę z czytaniem – w dniach 25 i 27 października zostali przyjęci w poczet CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2.

Najpierw musieli udowodnić, że są godni tego miana i rozwiązać baśniowe zagadki. Nie straszne im były „Trzy małe świnki”, czy „Piękna i Bestia”, wiedzieli, dlaczego Pinokio ma wciąż dłuższy nos, a Kopciuszek musi opuścić bal przed północą. Nawet złota kaczka i brzydkie kaczątko nie były zaskoczeniem. Z kufra skarbów wyciągnęli lusterko Królewny Śnieżki, ziarnko grochu zmieniające się w potężną łodygę i złotą rybkę, która spełnia trzy życzenia. Po pomyślnym przejściu tych prób oraz zapoznaniu się z PROŚBAMI KSIĄŻEK uczniowie mogli zostać pasowani na czytelników.

Na pamiątkę otrzymali dyplomiki oraz „Pierwsze abecadło” (publikację Instytutu Książki).

Wszystkim uczniom klas pierwszych życzymy pełnej przygód i emocji podróży do świata książek i zapraszamy do częstych wizyt w bibliotece!

PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Październik to święto szkolnych bibliotek i okazja, by tę przestrzeń przybliżyć uczniom. Szkolna biblioteka to nie tylko książki, to również atmosfera przyjaźni, bezpieczeństwa i zabawy, a także okazja, by przez pryzmat słowa drukowanego spojrzeć na otaczający nas świat.

W ramach obchodów tych „imienin” w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 odbyły się spotkania z uczniami. Starsze klasy zostały zapoznane z nowym wyposażeniem biblioteki, a także z nowościami wydawniczymi zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Klasy trzecie odkrywały „Tajemnicę biblioteki” wraz z Mają i Lassem, bohaterami książki Martina Widmarka i Heleny Willis, słuchały opowieści o poczynaniach młodych detektywów i uzupełniały karty pracy.

Klasy pierwsze natomiast zostały uroczyście przyjęte w poczet czytelników, uczniowie wzięli udział w pasowaniu, mogli wypożyczyć swoją pierwszą książeczkę.

Aby książka kojarzyła się z tym, co radosne i pozytywne – odbył się również „słodki tydzień”, a najbardziej aktywni czytelnicy wzięli udział w akcji „Los na loterii”.
Mamy nadzieję, że biblioteka będzie się kojarzyła uczniom z miejscem intrygującym, ciekawym i przyjaznym, a książka stanie się ich najlepszym przyjacielem. Bo jak podkreślał Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 W SP2

Książka to przyjaciel na całe życia. A szukanie takiego przyjaciela to nierzadko wędrówka przez dziesiątki tomów i setki stron. Dobrze, gdy ta droga pełna jest przygód, niespodzianek i nowości. Na półkach Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2 pojawili się właśnie nowi lokatorzy: dokładnie 544 książki!

W oparciu o możliwości stworzone przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa i związane z tym wsparcie finansowe — uzupełniona została oferta biblioteki szkolnej. Wśród zakupionych książek znalazły się te, które wskazali uczniowie w przeprowadzonym plebiscycie. Nie zabrakło również pozycji cieszących się uznaniem wydawców i krytyków literatury dziecięcej.

Jak zaznaczono na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Dodatkowo w obecnej edycji można było rozdysponować środki na zakup elementów wyposażenia biblioteki. Dlatego na regałach pojawiły się nowe, kolorowe rozdzielacze, przekładki i alfabety, które podnoszą estetykę prezentowanego księgozbioru, a już niedługo dołączy do nich magiczne książkowe drzewko.

Mamy nadzieję, że wszystkie te nowości pomogą promować czytelnictwo, budować pozytywny wizerunek biblioteki jako placówki obecnej w szkolnym i lokalnym środowisku.

Zapraszamy do odwiedzin!

KONKURS – HISTORIA TAJEMNICZEGO ZAMCZYSKA

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w konkursie literackim Historia tajemniczego Zamczyska w związku z 680 rocznicą lokacji miasta Myślenice. Konkurs będzie oceniany w trzech kategoriach wiekowych(dzieci, młodzież, dorośli). Przedmiotem konkursu jest napisanie opowiadania. Regulamin znajduje się w załączniku.

REGULAMIN

„KSIĄŻKA W CIEMNO” LUBISZ RYZYKO??? NIE OCENIAJ KSIĄŻKI PO OKŁADCE !!!

Biblioteka szkolna ogłasza akcję czytelniczą, dedykowaną dla uczniów klas V-VIII!

„Książka w ciemno”

Lubisz ryzyko???

Nie oceniaj książki

po okładce !!!

Przygotowano zapakowane  tajemnicze pakunki, których zawartość zdradza jedynie  umieszczony na szarym papierze krótki fragment opisujący zawartość.

Czy kilka zdań wystarczy, by przekonać czytelnika do wyboru konkretnej książki? Moc słowa drzemie w treści!!!

PODARUJ SWOJEJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ NA GWIAZDKĘ!

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w XVII edycji świątecznej akcji – „Podaruj swojej Bibliotece książkę na Gwiazdkę”.

Akcja potrwa od 8 XII do 22 XII. Prosimy miłośników książki o dary, które wzbogacą zbiory naszej szkolnej Biblioteki.

Często w swoich prywatnych biblioteczkach dzieci posiadają pozycje, których z różnych względów już nie potrzebują. Prosimy o przejrzenie domowych zbiorów, lub wizytę w księgarni i przyłączenie się do akcji. Najbardziej liczymy na lektury, książki przygodowe i obyczajowe. Nazwisko każdego Ofiarodawcy zostanie na stałe uwiecznione w podarowanej książce na okolicznościowej pieczątce.

Skip to content