Kategoria: Biblioteka

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI KLAS PIERWSZYCH

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI KLAS PIERWSZYCH

Pod koniec października w bibliotece odbyły się ważne wydarzenia. Oficjalnie w poczet czytelników przyjęliśmy cztery klasy pierwsze. Na początek, po opowiedzeniu dzieciom o naszej bibliotece,  na uczniów czekały zadania mające na celu sprawdzenie ich wiedzy z zakresu znanych bajek. Dzieci pięknie poradziły sobie z zagadkami i z rozsypankami słownymi. Wiele emocji wzbudził tajemniczy kufer, z którego odważni wyjmowali tajemnicze przedmioty. Z jakimi bajkami się kojarzyły?- dzieci nie miały dużych wątpliwości. Pogadanka dotycząca zasad zachowania w bibliotece, wypożyczania książek i „prośby książki” poprzedziły uroczyste pasowanie. Po wypowiedzeniu przysięgi każde z dzieci zostało indywidualnie przyjęte w poczet czytelników biblioteki oraz złożyło „paluszkową pieczątkę”. Jako upominki każdy otrzymał zakładkę i dyplomik, a cała klasa  pamiątkowe „prośby książki do dzieci” oraz arkusz z „paluszkowymi pieczątkami”. Słodki poczęstunek dopełnił całości. Już następnego dnia dzieci samodzielnie wypożyczały swoje pierwsze książki.

AKCJA CZYTELNICZA „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

AKCJA CZYTELNICZA „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska)

Klasa 3a godnie reprezentowała naszą szkołę w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach.

KOSTKA RUBIKA NIEJEDNO MA IMIĘ

KOSTKA RUBIKA NIEJEDNO MA IMIĘ

Gdy w 1974 roku Erno Rubik skonstruował swoją „magiczną kostkę” – raczej nie spodziewał się, że zabawka ta zyska taką sławę i rzesze fanów na całym świecie.

Przez dwa dni, 17 i 18 kwietnia, obchodziliśmy Światowe Dni Kostki Rubika w naszej szkole. Zgromadziły one w bibliotece szkolnej miłośników logicznej zabawki oraz tych, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z układanką.

W poniedziałek odbyły się prelekcje dla wybranych klas, podczas których można było zapoznać się z historią wynalazku Rubika, jego drogą do światowej popularności oraz obejrzeć filmik z Mistrzostw Europy w średniej układania klasycznej kostki 3×3 (aktualny rekord Europy należy do Polaka, Tymona Kolasińskiego i wynosi 3,97 sekundy!). Odbył się również „Pokaz Mistrzów” w wykonaniu Bartka Ambroży, Kacpra Pałki i Karola Paszcz z klasy 4a. Zaprezentowali oni swe umiejętności w układaniu kostek zarówno klasycznych, jak i tych nietypowych, pokazali własne kolekcje (udostępnione na biblioteczną wystawę „Kostka Rubika niejedno ma imię”) i omówili sposoby, którymi się posługują podczas rozwiązywania, bądź co bądź, matematycznych problemów. Opowiadając własne historie, zachęcili młodszych uczniów do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia własnej przygody z układanką Rubika.

W tym dniu można było wpisać się również na „Listę Znawców”, czyli udokumentować własną umiejętność układania kostki. W bibliotece zjawiło się 28 osób, które przystąpiły do wyzwania. Byli to (w kolejności wpisywania się na listę): Wiktoria Chrzanowska (5a), Maksymilian Gaweł (7c), Kamil Mokrzycki (7c), Bartek Ambroży (4a) Kacper Pałka (4a), Karol Paszcz (4a), Dawid Szymański (7b), Mariola Gubała (4a), Antoni Trzepla (5b), Kacper Rosiński (7b), Aleksander Tomsits-Nagy (3c), Szczepan Juszkiewicz (8e), Daniel Krzemień (5c), Jakub Firek (6a), Mariusz Karaim (6c), Remigiusz Kotarba (2c), Zuzia Piwowar (3b), Oliwia Brózda (6a), Adam Chowaniec (1a), Maciej Święch (6b), Karol Piwowarczyk (8d), Grzegorz Kolbiarz (8d), Mikołaj Kołodziejczyk (8d), Staś Bajor (2a), Lena Kuczera (2c), Nikodem Święch (4a), Patryk Cecerski (1b) i Iga Nowak (1c). Wszystkim, którzy podjęli wyzwanie – serdecznie dziękujemy za udział we wspólnej zabawie!

Natomiast, ci, którzy dopiero rozpoczynają swą przygodę z kostką, mieli możliwość podszkolenia swych umiejętności i nauczenia się układania metodą „Layer By Layer” (zaprezentowaną w obrazkach na tablicy w bibliotece) lub chociaż układania „ścianki” (przecież każdy kiedyś od tej „ścianki” zaczynał…).

Drugiego dnia, we wtorek, odbyły się SZKOLNE ZAWODY W UKŁADANIU KOSTKI RUBIKA. I tu już liczył się czas! Do wspólnych zmagań stanęło 25 uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Pod okiem pani Justyny Horabik-Gruszeczki i pani Marzeny Róg wyłoniono zwycięzców. Wyniki prezentują się następująco:

MARZEC Z SZYMBORSKĄ

MARZEC Z SZYMBORSKĄ

Wiosenna aura (przynajmniej z nazwy) przyniosła akcje biblioteczne związane z obchodami Roku Wisławy Szymborskiej.

21 marca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Poezji – w naszej szkole tym razem (oczywiście) pod patronatem krakowskiej Poetki. Systematycznie uzupełniany był tematyczny padlet W ŚWIECIE POEZJI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ (dostępny pod adresem: https://padlet.com/biblioFEEL/w-wiecie-poezji-wis-awy-szymborskiej-clnfbs8256m8om32), a gazetki ścienne wypełniły informacje o Szymborskiej, ciekawostki i anegdoty, a także limeryki – krótkie formy literackie, w których humor konkuruje z absurdem.

Przez cały miesiąc zbieraliśmy zgłoszenia do konkursu fotograficznego MOJA SZUFLADA SZYMBORSKIEJ. Celem konkursu było przybliżenie życia i twórczości Szymborskiej oraz spojrzenie na nią przez pryzmat przedmiotów, które były bohaterami wierszy, felietonów, ale też zagarnęły przestrzeń w mieszkaniu Poetki.
Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu Szuflady w stylu Szymborskiej i jej sfotografowaniu. Liczył się pomysł, widoczna myśl przewodnia oraz czytelność zdjęcia. Ostatecznie jury wyłoniło laureatów:

I miejsce zdobyła Emilia Motyka (kl. 1a), II msc. – Hanna Pitala (kl. 3d), i III msc. – ex aequo Martyna Łętocha (kl. 7d) i Amelia Batko (kl. 5b). Wyróżnienia przyznano dla prac Amelii Skrzypek (kl. 7a) i Gabrieli Batko (kl. 7d).

Galeria zdjęć prezentowana poniżej i na padlecie.

W ostatni dzień marca w bibliotece szkolnej odbył się WIELKI TEST O SZYMBORSKIEJ. Dwudziestu sześciu śmiałków stanęło do zmagań i sprawdziło swą wiedzę o Poetce. Uczestnicy testu wiedzieli, czym są „lepieje”, kim jest Michał Rusinek, znali pozaliterackie talenty Szymborskiej i anegdoty z nią związane. Konieczna była również dogrywka, która ostatecznie wyłoniła laureatów. I miejsce zdobył Paweł Kupiec (kl. 6b), II msc. – Kacper Gorączko (kl. 7d) i III msc. – Bartek Janas (kl. 7d).

Dodatkowo – przestrzeń biblioteki wypełniły kolorowe kwiaty i ilustracje z cytatami z wierszy Noblistki.

Patrząc na marzec można powiedzieć za Szymborską:

Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata:
moreny, mureny i morza, i zorze,
i ogień, i ogon, i orzeł, i orzech –
jak ja to ustawię, gdzie ja to położę?

 I tej różnorodności, obfitości, zdziwienia i zaciekawienia poezją Wielkiej Poetki życzymy nie tylko na wiosnę.

LITERATURA OBCA W ORYGINALE

Literatura obca w oryginale

W bibliotece szkolnej pojawiła się półka z publikacjami obcojęzycznymi. Znalazły się na niej książki w języku angielskim i ukraińskim oraz dwujęzyczne. Wśród nich są zarówno tytuły skierowane do najmłodszych, jak i bardziej ambitne, przeznaczone dla młodzieży.

„ZBUDOWALIŚMY” PISARZA / PISARKĘ

„ZBUDOWALIŚMY” PISARZA / PISARKĘ

Przez ponad tydzień, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pisarza i Pisarki, bawiliśmy się wspólnie w „budowanie” wizerunku literata na tablicy w bibliotece szkolnej. Wśród atrybutów, z którymi kojarzycie przedstawicieli tego twórczego zawodu, wymieniono między innymi: kreatywność, wyobraźnię, dobrą organizację (wszak napisanie książki wymaga czasu i planu), poczucie humoru, stos kartek i pióro oraz… znajomość ortografii.

Zapraszamy do biblioteki, by zapoznać się z pełną listą, a może którąś z wymienionych cech znajdziecie u siebie i pomyślicie nad karierą pisarską…  

III GMINY KONKURS BIBLIOTECZNY

Biblioteka Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Jaworniku oraz Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka zapraszają do udziału w III Gminnym Konkursie Bibliotecznym „W świecie książek”. Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się pod hasłem „Słowem malowane”.

KLASY VII – VIII

1. Uczestnicy konkursu wykonują prezentację multimedialną w programie PowerPoint zawierającą nie więcej niż 16 slajdów poświęconą wybranemu polskiemu poecie lub polskiej poetce (Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Barańczak, Władysław Bełza, Jan Brzechwa, Konstanty Ildefons Gałczyński, Zbigniew Herbert, Anna Kamieńska, Joanna Kulmowa, Jan Lechoń, Bolesław Leśmian, Jerzy Liebert, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Cyprian Norwid, Tadeusz Różewicz, Juliusz Słowacki, Leopold Staff, Wisława Szymborska, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Kazimierz Wierzyński). Prezentacja musi być pracą własną ucznia. Należy pamiętać o podaniu źródła wykorzystanych informacji.

2. Podpisane prace konkursowe na płytach CD prosimy przekazać do biblioteki szkolnej do 27 marca 2023 roku.

3. Kryteria oceny:

  • interpretacja tematu
  • oryginalność wykonania prezentacji
  • wartość merytoryczna.

WESOŁYCH I PEŁNYCH KSIĄŻEK ŚWIĄT

WESOŁYCH I PEŁNYCH KSIĄŻEK ŚWIĄT

SOCIAL MEDIA BEZ TAJEMNIC

Social bez tajemnic

Ogłoszenie wyników  XVIII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Środkach Masowego Przekazu – „Świat Facebooka i Instagrama – rzeczywistość spreparowana?” okazało się bardzo szczęśliwe dla uczennic naszej szkoły.

13 grudnia w Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach zgromadzili się laureaci konkursu. Na trzy wyróżnienie i pięć przyznanych miejsc ważne okazały się :

miejsce 2 dla Małgorzaty Lech (kl. 8f);

miejsce 3 dla Alicji Kuczyńskiej (kl. 8a);

miejsce 4 dla Anny Tondery (kl. 8a).

PODARUJ SWOJEJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ NA GWIAZDKĘ!  

Podaruj książkę

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w XVIII edycji akcji „Podaruj swojej Bibliotece książkę na Gwiazdkę”.  Akcja potrwa od 5 XII do 20 XII. Prosimy miłośników książki o dary, które wzbogacą zbiory naszej Biblioteki.

Często w swoich prywatnych biblioteczkach dzieci posiadają książki, których z różnych względów już nie potrzebują. Prosimy o przejrzenie domowych zbiorów lub wizytę w księgarni i przyłączenie się do akcji. Nazwisko każdego ofiarodawcy zostanie na stałe uwiecznione na okolicznościowej pieczątce.

SŁOWOTWÓRCZE WARSZTATY PROGRAMU „MŁODA  MOWA”

Słowotwórcze warsztaty programu „młoda  mowa”

W ramach programu MŁODA MOWA – WARSZTATY I GRY SŁOWOTWÓRCZE W BIBLIOTEKACH klasy 8d oraz 8e na lekcjach języka polskiego i podczas zajęć w szkolnej bibliotece  uczestniczyły w dwóch spotkaniach w formie warsztatów słowotwórczych.

Pierwsze odbyło się 15 września pod hasłem „Niebyleczo, czyli język od kuchni”. Uczestnicy tworzyli menu posiłku, wykorzystując określenia potraw i składników funkcjonujących w ich rodzinach. Efektem pracy każdego ucznia był niezwykły jadłospis doMowy. Po tej rozgrzewce językowej ósmoklasiści przystąpili do tworzenia przepisów na ulubione domowe dania. Uczniowie podawali autorską nazwę potrawy, opisywali historię jej powstania i sposób wykonania. Słowotwórcze warsztaty kulinarne były okazją do refleksji nad rodzinnym językiem, funkcją formantów słowotwórczych i zabarwieniem emocjonalnym  wyrazów.

BO CZYTELNIKIEM DOBRZE BYĆ!

Bo czytelnikiem dobrze być!

Uczniowie klas pierwszych, ponieważ poznali już pierwsze literki i powoli zaczynają swą przygodę z czytaniem – w dniach 25 i 27 października zostali przyjęci w poczet CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2.

Najpierw musieli udowodnić, że są godni tego miana i rozwiązać baśniowe zagadki. Nie straszne im były „Trzy małe świnki”, czy „Piękna i Bestia”, wiedzieli, dlaczego Pinokio ma wciąż dłuższy nos, a Kopciuszek musi opuścić bal przed północą. Nawet złota kaczka i brzydkie kaczątko nie były zaskoczeniem. Z kufra skarbów wyciągnęli lusterko Królewny Śnieżki, ziarnko grochu zmieniające się w potężną łodygę i złotą rybkę, która spełnia trzy życzenia. Po pomyślnym przejściu tych prób oraz zapoznaniu się z PROŚBAMI KSIĄŻEK uczniowie mogli zostać pasowani na czytelników.

Na pamiątkę otrzymali dyplomiki oraz „Pierwsze abecadło” (publikację Instytutu Książki).

Wszystkim uczniom klas pierwszych życzymy pełnej przygód i emocji podróży do świata książek i zapraszamy do częstych wizyt w bibliotece!

PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Październik to święto szkolnych bibliotek i okazja, by tę przestrzeń przybliżyć uczniom. Szkolna biblioteka to nie tylko książki, to również atmosfera przyjaźni, bezpieczeństwa i zabawy, a także okazja, by przez pryzmat słowa drukowanego spojrzeć na otaczający nas świat.

W ramach obchodów tych „imienin” w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 odbyły się spotkania z uczniami. Starsze klasy zostały zapoznane z nowym wyposażeniem biblioteki, a także z nowościami wydawniczymi zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Klasy trzecie odkrywały „Tajemnicę biblioteki” wraz z Mają i Lassem, bohaterami książki Martina Widmarka i Heleny Willis, słuchały opowieści o poczynaniach młodych detektywów i uzupełniały karty pracy.

Klasy pierwsze natomiast zostały uroczyście przyjęte w poczet czytelników, uczniowie wzięli udział w pasowaniu, mogli wypożyczyć swoją pierwszą książeczkę.

Aby książka kojarzyła się z tym, co radosne i pozytywne – odbył się również „słodki tydzień”, a najbardziej aktywni czytelnicy wzięli udział w akcji „Los na loterii”.
Mamy nadzieję, że biblioteka będzie się kojarzyła uczniom z miejscem intrygującym, ciekawym i przyjaznym, a książka stanie się ich najlepszym przyjacielem. Bo jak podkreślał Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Skip to content