Kategoria: Biblioteka

NAGRODA W IV GMINNYM KONKURSIE BIBLIOTECZNYM „W ŚWIECIE KSIĄŻEK”

NAGRODA W IV GMINNYM KONKURSIE BIBLIOTECZNYM „W ŚWIECIE KSIĄŻEK”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Gminnym Konkursie Bibliotecznym „W świecie książek”. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Literackie podróże”. Zdobywczynią III miejsca została Karolina Trybała z klasy 6e. Gratulujemy!

Wszystkim finalistom etapu szkolnego dziękujemy za udział w konkursie i trud włożony w przygotowanie prac!

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄZKI

23 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Książki. Z tej okazji w naszej bibliotece pojawiła się nowa dekoracja w postaci otwartej księgi z wierszem dotyczącym czytania książek. Z przygotowanej gazetki można było  dowiedzieć się o pochodzeniu święta. Przez dwa tygodnie trwała także loteria. Zabawa polegała na losowaniu książki spośród przygotowanych propozycji podzielonych na dwadzieścia kategorii. Nowa forma podania książek sprawiła, że niektórzy uczniowie sięgnęli po pozycje, na które wcześniej nie zwrócili uwagi.

ŚWIATOWY DZIEŃ KOSTKI RUBIKA

ŚWIATOWY DZIEŃ KSOTKI RUBIKA

17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Kostki Rubika. Z tej okazji w naszej bibliotece odbyły się działania związane z tematem tej logicznej zabawki. Rozpoczęliśmy od krótkich prelekcji na temat historii kostki. Uczniowie mogli obejrzeć wystawkę, na której krok po kroku przedstawiona była instrukcja jej układania. Wyświetlany był także film pokazowy. Bardzo mocno w akcję włączyli się chłopcy z klasy 5A: Bartłomiej Ambroży, Karol Paszcz, Kacper Pałka i Nikodem Święch , którzy opowiadali o swojej pasji, prezentowali zgromadzone kolekcje kostek oraz pokazywali sposób ich układania. Przez cały dzień biblioteka była pełna uczniów.

Kolejnym etapem był turniej układania kostki Rubika, który odbył się 22 kwietnia. Uczestniczyło w nim 17 uczniów z klas 1-8 podzielonych na kategorie wiekowe. I tu już liczył się czas! . Najszybciej z zadaniem z klas 1-3 poradził sobie Patryk Cecerski z czasem 01:05,70 minuty, z klas 4-6 Bartłomiej Ambroży  z czasem 25,87 sekundy, a z klas 7-8 Maksymilian Gaweł z czasem 36,28 sekundy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

„KOT CUKIEREK”

KOT CUKIEREK

W ramach promocji czytelnictwa w bibliotece zorganizowałyśmy akcję zachęcającą do czytania serii książek o kocie Cukierku. Jednym z działań był konkurs polegający na oszacowaniu ile cukierków znajduje się w słoiku. Prawidłową ilość podał Witold Chorzalski z klasy 1c. Zwycięzca otrzymał… słoik cukierków 🙂 Gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „ZWIADOWCY SĄ ŚWIATU POTRZEBNI”

WYRÓŻNIENIE UCZNIOWIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „ZWIADOWCY SĄ ŚWIATU POTRZEBNI”

Z przyjemnością informujemy, że nasza biblioteka dostała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Zwiadowcy są światu potrzebni” 🙂

Do rywalizacji przystąpiło pięciu uczniów z naszej szkoły. Chłopcy czynnie włączyli się w przygotowanie wystawy poświęconej twórczości Johna Flanagana, autora serii „Zwiadowcy” i „Drużyna”. Samodzielnie przygotowali część materiałów, wyszukiwali ciekawe cytaty z książek oraz ciekawostki o autorze. Kolejnym etapem było opracowanie planu misji.  ,,Drużyna” postanowiła wyprowadzać psy ze schroniska Sierściuch. Systematyczne wizyty w schronisku zamierzają kontynuować także po zakończeniu akcji. Drugim zadaniem, którego podjęli się starsi chłopcy była pomoc jednemu ze „Zwiadowców” w nauce. Ta misja również będzie kontynuowana. Nie mamy wątpliwości, że nasi „Zwiadowcy” są światu potrzebni! Dołączamy zdjęcia z różnych etapów konkursu.

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

W ramach akcji „Podaruj bibliotece książkę na Gwiazdkę” otrzymaliśmy ponad 250 książek! Wszystkie są już gotowe do wypożyczenia. Zapraszamy!

GRUDZIEŃ W BIBLIOTECE

GRUDZIEŃ W BIBLIOTECE

Grudzień w naszej bibliotece obfitował w działania związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Już od pierwszych dni dzieci wypożyczały książki o tematyce świątecznej w ramach akcji ,,Wypożycz sobie książkę na Święta”.

Wraz z łącznikami biblioteki ubrałyśmy choinkę, która pięknie przyozdobiła wnętrze wypożyczalni. Na warsztatach dzieci uczyły się nowej techniki ozdabiania bombek. Wykonane prace stały się częścią świątecznej dekoracji. Oprócz tradycyjnej choinki ustawiłyśmy też mniej oczywiste drzewko- zbudowane z… książek. Nasi uczniowie mieli za zadanie policzyć lub zgadnąć ich ilość. Tuż przed Świętami nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Zachęcałyśmy też do wzięcia udziału w akcji ,,Świąteczna książka dla przyjaciółki, przyjaciela”, polegającej na wybraniu lektury dla bliskiej nam osoby. Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja ,,Podaruj swojej bibliotece książkę na gwiazdkę”. Uczniowie obdarowali nas dużą ilością książek, za które w imieniu czytelników serdecznie dziękujemy!

KAMPANIA „MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK”

KAMPANIA „MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK”

Instytut Książki rozpoczął kolejną edycję kampanii „Mała książka- wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej. Pragniemy ich zachęcić do częstego sięgania po książki i regularnego czytania. W ramach projektu, który w całości finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nasi pierwszoklasiści otrzymali Wyprawki książkowe. W skład pakietu wchodzi książka dla dziecka „Wnuczka antykwariusza” oraz broszura dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.

Zachęcamy do wspólnej lektury 🙂

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE

W bibliotece mamy nowe książki. Zapraszamy!

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Historia tej przytulanki  zaczyna się przeszło sto lat temu, kiedy jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych Theodore Roosvelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był znany twórca komiksów. Postanowił on narysować to co zobaczył. Jego rysunki ukazały się w gazetach i te z kolei zachęciły pewnego właściciela sklepu ze słodyczami do zaprojektowania zabawki podobnej do misia z komiksu. Z okazji święta pluszowego misia polecamy książki o misiach, niedźwiadkach, pluszakach i przytulankach.

DZIEŃ KREDKI

DZIEŃ KREDKI

22 listopada obchodzony jest Dzień Kredki. Podczas przerw odwiedzający nas uczniowie z zapałem zabrali się za rysowanie. Kolorowe przybory na stałe goszczą na stolikach, więc zapraszamy do nas także po to, żeby stworzyć rysunkowe dzieła!

PODSUMOWANIE MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

PODSUMOWANIE MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku obchodzone było Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka, jak co roku, włącza się w obchody tego wydarzenia i przygotowała różne atrakcje dla uczniów. Z gazetki dzieci mogły dowiedzieć się kto wymyślił takie święto. Podczas słodkiego tygodnia na odwiedzających bibliotekę czekał słodki poczęstunek.  Dzieci rysowały prace pt. „Tu kwitnie wyobraźnia!” nawiązujące do tegorocznego hasła obchodów, a gorliwi czytelnicy odkrywali tajemnicę biblioteki.  Wiele frajdy przyniósł los na loterii- najlepsi czytelnicy losowali upominki. W ramach świętowania przyjęliśmy także w poczet czytelników naszych pierwszoklasistów. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy czynnie włączyli się w nasze akcje!

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI KLAS PIERWSZYCH

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI KLAS PIERWSZYCH

Pod koniec października w bibliotece odbyły się ważne wydarzenia. Oficjalnie w poczet czytelników przyjęliśmy cztery klasy pierwsze. Na początek, po opowiedzeniu dzieciom o naszej bibliotece,  na uczniów czekały zadania mające na celu sprawdzenie ich wiedzy z zakresu znanych bajek. Dzieci pięknie poradziły sobie z zagadkami i z rozsypankami słownymi. Wiele emocji wzbudził tajemniczy kufer, z którego odważni wyjmowali tajemnicze przedmioty. Z jakimi bajkami się kojarzyły?- dzieci nie miały dużych wątpliwości. Pogadanka dotycząca zasad zachowania w bibliotece, wypożyczania książek i „prośby książki” poprzedziły uroczyste pasowanie. Po wypowiedzeniu przysięgi każde z dzieci zostało indywidualnie przyjęte w poczet czytelników biblioteki oraz złożyło „paluszkową pieczątkę”. Jako upominki każdy otrzymał zakładkę i dyplomik, a cała klasa  pamiątkowe „prośby książki do dzieci” oraz arkusz z „paluszkowymi pieczątkami”. Słodki poczęstunek dopełnił całości. Już następnego dnia dzieci samodzielnie wypożyczały swoje pierwsze książki.

Skip to content