Kategoria: Biblioteka

TURNIEJ UKŁADANIA KOSTKI RUBIKA

TURNIEJ UKŁADANIA KOSTKI RUBIKA

Kostka Rubika, czyli sześcian 3×3, stała się się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych łamańców na świecie. Choć początkowo wydawała się jedynie zabawką, z czasem zyskała status ikony wśród pasjonatów logiki, strategii i szybkiego myślenia. Wbrew pozorom układanie kostki Rubika nie polega tylko na losowym przestawianiu jej elementów. Wymaga to precyzyjnego planowania i znajomości zaawansowanych metod algorytmicznych. Turnieje to nie tylko test umiejętności manualnych, ale także psychicznych. Szybkie myślenie, koncentracja na zadaniu oraz radzenie sobie z presją czasu to umiejętności, które są równie ważne jak sama technika układania.

Szkolny turniej układania kostki Rubika przyciągnął miłośników sześcianu do biblioteki.

Czternastu śmiałków przydzielonych do odpowiednich grup wiekowych stanęło do walki, aby w jak najkrótszym czasie ułożyć kostkę.

Najlepszymi okazali się:

Z klas I-III:

1 miejsce Patryk Cecerski z klasy 3b z czasem 1:17 s.

2 miejsce Julia Brózda z klasy 1a z czasem 1:30 s.

3 miejsce Piotr Swachta z klasy 3c z czasem 2:09 s.

Wyróżnienie: Eryk Poznański z klasy 1a

Z klas IV-VIII:

1 miejsce Bartłomiej Ambroży z klasy 6a z czasem 0:23 s.

2 miejsce Karol Paszcz z klasy 6a z czasem 0:28 s.

3 miejsce Kacper Pałka z klasy 6a z czasem 0:38 s.

Wyróżnienie Piotr Brózda z klasy 5b (0:54 s.)

Wszystkim, którzy podjęli wyzwanie- serdecznie dziękujemy za udział we wspólnej zabawie. Zwycięzcom gratulujemy!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 

Święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku.

Czechach, które w 2007 roku były organizatorem „Dnia Książki dla Dzieci”, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach czytając i słuchając bajki.

W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

W KRAINIE TOLKIENA

W KRAINIE TOLKIENA

25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Ten angielski pisarz znany jest przede wszystkim jako autor ,,Władcy Pierścieni”- trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie. W tym dniu w naszej bibliotece zapanował nastój niczym z książek mistrza fantasy. Przygaszone światło, muzyka i książki bohatera tego dnia. Na każdej przerwie uczniowie z klas I- VIII odwiedzali bibliotekę i w specjalnie przygotowanym miejscu czytali te wyjątkowe książki. Frekwencja odwiedzin była bardzo duża. Niektórych na tyle zainteresowała lektura, że wypożyczyli książki Tolkiena do domu.

DZIEŃ POEZJI W BIBLIOTECE

DZIEŃ POEZJI W BIBLIOTECE

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Poezji. W ramach obchodów tego święta w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Recytatorski klas II- VIII. Była to doskonała okazja aby uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie, rozwijając tym samym wrażliwość na sztukę słowa. Uczestnicy musieli nie tylko zapamiętać tekst, ale również odpowiednio go zinterpretować. Umiejętność właściwego akcentowania, modulowania głosu czy oddania emocji zawartych w utworze to kluczowe elementy, które decydują o tym, jak wypadnie recytacja.

Jury oceniło zmagania uczestników konkursu w różnych grupach wiekowych i kategoriach. Wszystkim gratulujemy, a zdobywcom numerowanych miejsc życzymy dalszych sukcesów.

LITERACKIE WALENTYNKI W BIBLIOTECE

LITERACKIE WALENTYNKI W BIBLIOTECE

Walentynki to nie tylko dzień zakochanych, ale także doskonała okazja by zwrócić uwagę na inne formy uczucia- do pasji, hobby, a przede wszystkim do literatury.

Wystarczyło odpowiednio udekorować przestrzeń: czerwone serca, kartki z cytatami o miłości, zorganizować kącik walentynkowy z fotoramką i książkami, które opowiadają o różnych aspektach uczucia. Biblioteka szkolna stała się idealnym miejscem do świętowania tego dnia, łącząc miłość do książek z atmosferą serdeczności i dobrą zabawą. Frekwencja odwiedzin w tym dniu była bardzo wysoka 🙂

PODZIĘKOWANIE

Podziękowanie za ksiązki dla biblioteki

Pragniemy podziękować wszystkim miłośnikom książek i sympatykom biblioteki, którzy wzięli udział w XX edycji świątecznej akcji „Podaruj swojej Bibliotece książkę na Gwiazdkę”. Wśród tegorocznych darów znalazło się 189 książek, w zdecydowanej większości nowych, zakupionych specjalnie na tę okazję, które wzbogaciły zbiory naszej szkolnej biblioteki. Nazwisko każdego ofiarodawcy zostało  uwiecznione w podarowanej książce na okolicznościowej pieczątce.

Nowe książki można już wypożyczać. Zapraszamy! 🙂

PODARUJ SWOJEJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ NA GWIAZDKĘ!

KSIĄŻKOWE PREZENTY DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

KSIĄŻKOWE PREZENTY DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

„Podaruj dziecku miłość do książek”- to hasło tegorocznej kampanii Instytutu Książek, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt w całości finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasi pierwszoklasiści, w ramach tej akcji, otrzymali wyprawki książkowe. W skład pakietu wchodzi książka dla dziecka „Wnuczka antykwariusza” oraz broszura dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.

WSZYSTKIE MISIE SĄ PIĘKNE!

WSZYSTKIE MISIE SĄ PIĘKNE!

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”- te słowa Heleny Bechlerowej trafnie oddają ponadczasowy urok pluszowego misia. Dla wielu z nas miś był pierwszym przyjacielem, a świętowanie tego dnia to doskonała okazja by podzielić się opowieściami o ulubionych pluszakach. W Dniu Pluszowego Misia każdy, kto odwiedził bibliotekę i wypożyczył książkę o misiu, niedźwiadku, pluszaku otrzymał plakietkę z wizerunkiem zwierzątka i małe co nieco. Statystyka wypożyczeń w tym dniu była rekordowa.

KOLOROWY DZIEŃ W BIBLIOTECE

KOLOROWY DZIEŃ W BIBLIOTECE

W piątek 22 listopada, mimo jesienno-zimowej aury, w naszej bibliotece zrobiło się gwarnie i kolorowo. Wszystko za sprawą Dnia Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, ponieważ dzięki kredkom mogą wyrazić swoje przeżycia, uczucia, marzenia. Kolorowe kredki są obowiązkowym wyposażeniem w piórniku oraz codziennym narzędziem świetnej zabawy. Tego dnia każdy, kto odwiedził bibliotekę, mógł pokolorować specjalnie przygotowane obrazki. Mile widziana była własna inwencja i kreatywność. Podczas kolorowania spotkali się ze sobą uczniowie z różnych klas, zbliżyła ich do siebie dobra zabawa i dużo śmiechu, a wszystko przy dźwiękach piosenek o kredkach. Na koniec dnia powstała galeria, gdzie każdy mógł umieścić swoje dzieło.

CZYTAMY SOBIE Z RADOŚCIĄ

CZYTAMY SOBIE Z RADOŚCIĄ

Klasa 1B wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Mistarz, wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „Czytam sobie z radością”. Opiekę nad całością pełniły panie bibliotekarki: Urszula Morawska i Joanna Rutkowska-Nalepa. W ramach działań, mających na celu zachęcenie dzieci do samodzielnego czytania,  w sali została przygotowana biblioteczka z książeczkami z serii „Czytam sobie”. Odbyły się także spotkania  tematyczne dla uczniów, oparte na treści książek przysłanych przez organizatora projektu. Po każdym spotkaniu uczestnicy otrzymywali upominki: zakładki, plany lekcji, naklejki. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dzieci przekonały się, że czas z książką może był przyjemny, aktywny i twórczy a samodzielne czytanie przynosi satysfakcję.

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI

9 października w bibliotece odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki. Na początek na dzieci czekały zadania mające na celu sprawdzenie ich wiedzy z zakresu znanych bajek: zagadki, rozsypanki słowne oraz tajemniczy kufer, z którego odważni wyjmowali przedmioty nawiązujące do znanych baśni. Pogadanka dotycząca zasad zachowania w bibliotece i wypożyczania książek poprzedziła uroczyste pasowanie. Po wypowiedzeniu przysięgi każdy z uczniów został indywidualnie przyjęty w poczet czytelników biblioteki. Jako upominki wszyscy otrzymali zakładki i dyplomiki. Następnego dnia dzieci wypożyczały swoje pierwsze książki.

ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA- PROMOCJA ZDROWEJ ŻYWNOŚCI W BIBLIOTECE

ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA- PROMOCJA ZDROWEJ ŻYWNOŚCI W BIBLIOTECE

28. września obchodzony jest Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji nasza biblioteka zorganizowała akcję mającą na celu zachęcenie uczniów do jedzenia tych cennych owoców. Dla wszystkich klas 1 i 2 zorganizowałyśmy lekcje, podczas których dzieci dowiedziały się o właściwościach odżywczych jabłek. Uczniowie posłuchali opowiadania o magicznej jabłoni i wiersza oraz zapoznali się z książkami przyrodniczymi zawierającymi opisy jabłoni oraz kucharskimi z przepisami na potrawy z jabłek i z jabłkami. Wszyscy spróbowali też pysznych owoców, które na tę okazję przygotowałyśmy.

Skip to content