Kategoria: Akcje

WZAJEMNA RELACJA OPARTA NA SZACUNKU I MIŁOŚCI

30 kwietnia – Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

Janusz Korczak mówił, że: „jeśli rodzic nie potrafi wytłumaczyć dziecku słowem, to niech nie łudzi się, że wytłumaczy coś siłą”.

Powtarzał:

 • Nie bij!
 • Nie zawstydzaj!
 • Nie strasz!
 • Nie krzycz!
 • Nie lekceważ!
 • Pocałuj!
 • Przytul!
 • Pochwal!
 • Posłuchaj!
 • Pociesz!

Zachęcam nas wszystkich do dialogu.

„Słowa leczą. Porozmawiajmy”.

Źródło: iTv Myślenice

CYBERPRZEMOC E-PROFILAKTYCZNIE Z  FUNKCJONARIUSZEM KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI

Starszy sierżant Komendy Powiatowej Policji Sebastian Kruk w dniu 29 kwietnia  przeprowadził  spotkanie profilaktyczne z uczniami  klas szóstych. Spotkanie odbyło się w rzeczywistości  wirtualnej. Za  pośrednictwem platformy edukacyjnej uczniowie mogli wysłuchać prelekcji. W trakcie poruszono treści dotyczące bezpieczeństwa młodych osób w cyberprzestrzeni. min. jak korzystać z telefonu, Internetu, aby nie krzywdzić innych, jak się zachowywać będąc świadkiem cyberprzemocy, co zrobić, aby nie zostać ofiarą elektronicznej przemocy rówieśniczej.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 uczniów. Ponadto spotkanie miało  na celu podniesienie świadomości z zakresu odpowiedzialności i konsekwencji  jakie wynikają z niewłaściwego korzystania z Internetu oraz w wyniku naruszenia norm prawnych. 

DZIEŃ ZIEMI – 22 KWIETNIA

ziemia

Co roku w kwietniu organizowane jest największe ekologiczne święto świata – Dzień Ziemi. Jego głównym celem jest rozwijanie wśród ludzi postaw proekologicznych, uświadomienie zagrożeń związanych ze zmianą klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. W Polsce obchodzimy ten dzień od 1990 roku.

Tegoroczne hasło święta brzmi  „Przywróćmy naszą Ziemię”. Niestety z powodu pandemii koronawirusa wszelkie akcję towarzyszące Dniu Ziemi będą się odbywać w świecie wirtualnym. Podobnie jest w naszej szkole. Nauka trwa zdalnie i dużo rzeczy musimy robić inaczej. Mimo to chcemy i możemy zrobić wiele.

Oto lista przykładowych zadań, które mogą pomóc naszej Ziemi. Wystarczy, że będziemy działać w swoich własnych domach:

Sprawdź, czy w domu nie pali się niepotrzebne światło

Nie marnuj żywności

Przygotuj w domu pojemnik na zużyte baterie

Zmień plastikowe butelki na szklane

Pisząc notatki wykorzystuj kartkę z dwóch stron

Naprawiaj zamiast wyrzucać

Ale przede wszystkim doceń to co daje Ci przyroda:) Wyłącz komputer, odłóż telefon i wyjdź na zewnątrz!

ŚWIADOMY ZAGROŻEŃ UCZEŃ W CYFROWYM ŚWIECIE. SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZEM STRAŻY MIEJSKIEJ  ZA POMOCĄ PLATFORMY EDUKACYJNEJ

Straż Miejska

W dniach 18 marca  i 15 kwietnia uczniowie wszystkich klas siódmych uczestniczyli w prelekcji z funkcjonariuszem  Straży Miejskiej dr Andrzejem  Kobiałką na temat zagrożeń w cyfrowym świecie. Definicja Cyberprzemocy, jej przyczyny, konsekwencje, hejt, mowa nienawiści,  szkodliwe treści, niebezpieczne kontakty, nowe zagrożenia on-line takie jak : Stallking,  Grooming, Flaming, Cyberbaiting  itd.  to tematy,  które poruszył Pan Kobiałka podczas spotkania z uczniami.

Korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga naukę i może być świetną formą rozrywki pod warunkiem, że będziemy korzystać z sieci mądrze i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa o których na koniec prelekcji  uczniowie  mogli sobie przypomnieć. Uczniowie usłyszeli miedzy innymi aby: 

 1. Nie ufać osobom poznanym przez Internet.
 2. Nie podawać swoich danych.
 3. Posługiwać się Nickiem.
 4. Dbać o bezpieczeństwo swoich przyjaciół.
 5. Powiedzieć dorosłemu, któremu się ufa, gdy coś niepokoi ich w Internecie.
 6. Być ostrożnym przy spotkaniu z kimś poznanym w Sieci.
 7. Internet daje złudne poczucie anonimowości i bezkarności.
 8. Dbać o swoje hasło jak o największą tajemnicę.
 9. Zabezpieczyć komputer.  

PAMPERSY I CHUSTECZKI JUŻ W SZPITALU!

Akcja

Dziękujemy wszystkim z całego serca!  Wasza pomoc jest na wagę złota! Pampersy i chusteczki zostały przekazane na wszystkie oddziały Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Tylko trzy dni akcji i taki efekt! Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy otwarli swe serca i okazali wrażliwość na potrzebę innych! Podczas tych kilku dni udało nam się zebrać 130 paczek pampersów różnej wielkości oraz 254 paczki chusteczek nawilżanych. Wszystkim rodzicom, uczniom, nauczycielom oraz pracownikom naszej szkoły dziękujemy za okazane dobro. Jesteście cudowni! Dziękujemy również wolontariuszom, którzy bezinteresownie przyszli pomóc w segregowaniu paczek i poświęcili swój wolny czas aby dać coś od siebie innym. Radują się nasze serca!

KIERMASZ WIELKANOCNY

To co robimy, jest tylko kroplą w oceanie.
Jednak gdyby tej kropli zabrakło, ocean byłby o nią uboższy.

św. Matka Teresa z Kalkuty

Te słowa towarzyszyły nam w Niedzielę Palmową podczas organizacji kiermaszu wielkanocnego mającego na celu pomoc pani Kasi Jawor.Ta wspaniała Myśleniczanka jest misjonarką świecką pracującą w Peru.Przygotowanie kwiatów, palm, ozdób wymaga bardzo dużo wysiłku a jak wiemy obecna sytuacja epidemiologiczna nie sprzyja takim inicjatywom. Jednak zawsze znajdą się wspaniali ludzie, którzy dobrowolnie poświęcają swój czas, siły i talent, aby pomóc tym bardziej potrzebującym.

Serdecznie dziękujemy pani Izabeli Leżańskiej, Teresie Dąbrowa, Karolinie Gaweł, Ani Mierzwie, Mai Oskwarek z Rodzicami, Kindze Fijał, Izabeli Skrzeczek, Gabrieli Łętocha, Sandrze Maczałaba, Urszuli Orzechowskiej, Amelii Karkosz, Joannie Maj, Zofii Grzesiak, Wiktorii Hudaszek, Jagodzie Rutka, Martynie Łętocha oraz naszemu księdzu proboszczowi Zdzisławowi Balonowi. Jak zwykle, pomimo pandemii, nie zawiedli wspaniali mieszkańcy Myślenic. Dzięki ich ofiarności udało nam się uzbierać 2605,65 zł. Kwota ta została przeznaczona na pomoc potrzebującym w Peru.

Za każdą pomoc serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że zebrane fundusze choć w małej części pomogą pani Kasi w pracy misyjnej na rzecz tych najbardziej potrzebujących Chrystusa. Dzięki takim akcjom duch misyjny ma szansę przeniknąć w serca dużej liczby dzieci i młodzieży. Przekonać je do powszechności Kościoła i potwierdzić ich bezinteresowność i trud podejmowany dla braci.

UNIWERSYTECKI SZPITAL DZIECIĘCY W KRAKOWIE POTRZEBUJE NASZEJ POMOCY

Kochani! Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie potrzebuje na Intensywną Terapię pieluchy jednorazowe – pampersy oraz chusteczki nawilżające. Nie ma znaczenia jakiej firmy, ważne aby dzieciaczki nie pozostały bez pomocy! Dary można przynosić tylko do 9 kwietnia (piątek) do godziny 12.00 do Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach- proszę pozostawić obok sekretariatu. Darczyńców prosimy o dołączenie karteczki z imieniem, nazwiskiem oraz klasą. Już dziś serdecznie dziękuję każdemu z okazałą pomoc – jesteście niezastąpieni!

DBI – PODSUMOWANIE

Nasze obecne życie toczy się m.in. w sieci. Informacje, kontakty, znajomości nabrały nowego, wirtualnego charakteru. Musimy dostosować się do panujących trendów i podążać za technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi, kryjącymi się pod skrótem TIK, ale cały czas dbać o to, co najważniejsze – wyrażać swoje opinie tak, aby były one sensowną informacją, a nie internetowym hejtem, mową nienawiści. Włączenie się naszej Szkoły w aktywne obchody DBI miało na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wszystkich użytkowników internetu, począwszy od pierwszych klas i jest projektem, który cały czas trwa.

PUDEŁKO PO BUTACH – ZAKOŃCZENIE AKCJI   

Pudełko po butach

10 marca zakończyliśmy akcję charytatywną „Pudełko po butach” Nasza szkoła wzięła udział w zbiórce produktów spożywczych dla podopiecznych z fundacji Ojca Pio w Krakowie. Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom, którzy odpowiedzieli na nasz apel i włączyli się w tę akcję, okazując dobre serce i wrażliwość na potrzeby innych ludzi. Dzięki waszemu wsparciu udało się zebrać aż 130 paczek oraz kilka siatek z żywnością. Zostaną nimi obdarowane osoby bezdomne w Krakowie.

AKCJA „PUDEŁKO PO BUTACH”

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej „Pudełko po butach”. Wspieramy bezdomnych z Fundacji Ojca Pio z Krakowa.

Celem akcji jest zbiórka pakowanej żywności, gotowej do spożycia np. pasztety, konserwy, sery, słodycze, mleko w kartonach itp., która następnie zostanie przekazana bezdomnym, będącym podopiecznymi Fundacji Ojca Pio z Krakowa. Paczka utworzona z zebranej żywności powinna mieć symboliczną wielkość pudełka po butach, gdyż będzie ona przekazana w całości jednej, konkretnej osobie bezdomnej. Prosimy, aby w pudełkach NIE znalazły się produkty o krótkiej ważności oraz te, które wymagają przetworzenia np. makaron czy ryż. Takie produkty, mogą znaleźć się w osobnych reklamówkach.

Paczki w pudełkach po butach składamy od 22 lutego do 5 marca 2021r. w wyznaczonym miejscu obok sekretariatu w Szkole Podstawowej nr2 przy ulicy Żeromskiego. Darczyńców prosimy o dołączenie karteczki z imieniem, nazwiskiem oraz klasą.

POMOC DLA ODDZIAŁU ZAKAŹNEGO 

Pod koniec stycznia w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka na rzecz pacjentów Oddziału Zakaźnego myślenickiego szpitala. Uczniowie  ofiarowali ogromną ilość pościeli piżam, pieluch, chusteczek, przyborów do mycia i golenia. Podjeżdżaliśmy pod szpital samochodem wypełnionym po dach  aż czterokrotnie. Przyniesionych darów było tak dużo, że  obdzieliliśmy nimi  3 oddziały ( O.Zakażny, O.Opiekuńczo – Leczniczy i Ortopedię) .

WSZYSTKIM UCZNIOM I RODZICOM BARDZO DZIĘKUJEMY ZA OKAZANĄ  POMOC.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU – KONKURSY

9 lutego 2021 r. to ważna data w kalendarzu działań na rzecz edukacji w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie

,,W związku z trwającą pandemią COVID-19 i prowadzonym w szkołach nauczaniem zdalnym z wykorzystaniem wszelkich środków technologii komputerowej, szczególną uwagę chcemy skupić na wykorzystaniu potencjału Internetu w promocji tematu bezpieczeństwa on-line, a także promocji korzystania z możliwości technologicznych dla wspierania edukacji dzieci i młodzieży oraz ich twórczego rozwoju.’’

DBI 2021 odbywa się pod hasłem

„Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

 Nasza szkoła  przyłącza się do obchodów DBI . W związku z tym zapraszamy Was do udziału w konkursach :

 REGULAMINY :

WOŚP

Tradycją naszej szkoły jest organizowanie w styczniu „Kiermaszu Ciasteczek Świątecznej Pomocy” na cele ustalone przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wspólnie z rodzicami, babciami, ciociami oraz samodzielnie uczniowie piekli ciasta, ciasteczka, pierniczki, babeczki oraz robili kolorowe galaretki. Tegoroczny, 29 Finał będzie zupełnie inny. Koronawirus pokrzyżował również i te nasze działania. Jednak znalazł się sposób, aby pomóc potrzebującym mimo naszej nieobecności w szkole.

Ruszamy ze zbiórką już teraz  wpłacając datek do wirtualnej skarbonki myślenickiego sztabu. Link do eSkarbonki  https://eskarbonka.wosp.org.pl/nnzpdt

Finał naszego wspólnego grania to 31.01.2021 roku. Właśnie w ostatnią niedzielę stycznia będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami. Zapraszamy.

Z życzeniami zdrowia, siły, energii i pogody ducha na Nowy Rok

Skip to content