Kategoria: Akcje

20 LISTOPADA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Jak co roku w naszej szkole podjęliśmy różne działania wychowawcze mające na celu uczczenie tego święta. Podczas zajęć zwracaliśmy uwagę uczniów na potrzeby dzieci z całego świata, na problemy, z jakimi borykają się inne kraje, kształtując tym samym ich wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Podkreślaliśmy, że każdy uczeń oprócz praw ma obowiązki. Prawa i obowiązki są ze sobą nierozłączne. Niejako przy okazji omawialiśmy jeszcze raz pojęcie szacunku do drugiego człowieka i respektowania jego praw. W piątek 18 listopada wysłuchaliśmy audycji radiowej przygotowanej przez uczniów: Maję Błachut z kl. 3a, Patryka Cienkosza z kl. 5d, Gabrysię Kruszec – 8a, Alę Kuczyńską – 8a, Zuzię Mirek – 8a, Gosię Lech – 8f, Anię Tonderę – 8a i Adama Piwowarczyka – 8b.W trakcie audycji cytowano fragment listu do dzieci napisany przez Rzecznika Praw Dziecka:

„Kochane dzieci! W tym dniu nie chodzi o zabawę i prezenty, ale o chwilę refleksji. Prawo gwarantuje wam kontakt z mamą i tatą, bezpieczeństwo, nietykalność cielesną, opiekę lekarza czy bezpłatną naukę. Możecie wypoczywać, pytać i wypowiadać się. Pamiętajcie jednak, że takie same prawa mają Wasze koleżanki, Wasi koledzy i także dorośli – mama, tata czy nauczyciel. Szacunek do ich praw jest najwyższą wartością”.

RADOŚĆ W FOTOGRAFIACH, SMUTEK W MUZYCE

RADOŚĆ W FOTOGRAFIACH, SMUTEK W MUZYCE

Nasza szkoła wie, jak ważne są emocje. Bierzemy udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym SZTUKA EMOCJI.

W październiku odkrywaliśmy RADOŚĆ, którą zapisywaliśmy w fotografiach.

Na zdjęciach kl. 1c i 3a tworzące wyspy radości, kl. 4b podczas jesiennej wycieczki do Rabki, dzieci w świetlicy szkolnej w trakcie spaceru, uczniowie kl. 4b oraz 5e na warsztatach o emocjach.

Po pełnym radości październiku łatwiej będzie nam pracować ze smutkiem w listopadzie. Każda emocja jest ważna i na coś nam potrzebna. W listopadzie pracujemy ze smutkiem – oswajamy, leczymy, odczarowujemy przy pomocy… muzyki, bo „Życie wydaje się toczyć bez wysiłku, kiedy wypełnia je muzyka” (George Eliot).

ZDROWE DRUGIE ŚNIADANIE

Kanapki

Zdrowa kanapka powinna być stałym elementem zdrowej diety. W końcu kanapki często jemy na śniadanie czy na kolację. Kanapkę bierzemy także do szkoły. Dlatego warto zadbać, by znalazły się w niej wartościowe produkty. Z czego powinna się składać zdrowa kanapka dowiedzieli się uczniowie klasy 3b i wypróbowali pomysły na zdrowe kanapki w trakcie zajęć wykorzystując: warzywa, tłuszcze, produkty mleczne, produkty pełnoziarniste, produkty białkowe odzwierzęce, wędliny i wyroby mięsne.

KIERMASZ SŁODKOŚCI DLA DAWIDA

KIERMASZ

10. PAŹDZIERNIKA – ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Temat zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży jest omawiany w naszej szkole nie tylko z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. W działaniach Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szczególnie akcentujemy zagadnienia świadomości emocjonalnej oraz doskonalimy umiejętność adekwatnego wpływania na dobrostan swój oraz innych, a na godzinach wychowawczych rozmawiamy o tym, jak lepiej dbać o swoje zdrowie.

Historycznie dzień ten został ustalony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 r. Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego mają na celu zwrócenie uwagi na promocję zdrowia psychicznego, a także przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na kryzysy i choroby psychiczne. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia to: „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”.

ODDAJ SWOJE STARE JEANSY

JEANSY

KLASA 7E BAWI SIĘ NA WESELU W DOMU SENIORA

„Kształtowanie szacunku do ludzi, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, prawidłowe rozumienie wolności jednostki oparte na poszanowaniu osoby ludzkiej” – to wycinek z zadań naszego programu profilaktyczno-wychowawczego, który na wielu płaszczyznach realizujemy. Od kilkunastu lat współpracujemy z domami pomocy społecznej – w Trzemeśni, Pcimiu, a od tego roku również z Dziennym Domem „Senior +” w Myślenicach. Z seniorami kolędujemy, śpiewamy wspólnie pieśni patriotyczne, wystawiamy dla nich jasełka. We wrześniu 2021 r. odpowiedzieliśmy na zaproszenie seniorów, biorąc udział w konkursie plastycznym „Radość nie zna wieku”, szturmem zdobywając pięć najwyższych miejsc na podium powiatu. Jesienią tego roku klasa 2b z wychowawczynią p. Magdą Batko odwiedziła dom seniora z koncertem piosenek znanych i lubianych. W grudniu cała szkoła przygotowywała dla zaprzyjaźnionego domu seniora upominki mikołajkowe, a klasy 2a, 2d, 7b i 8c własnoręcznie wykonały piękne kartki bożonarodzeniowe. Aż wreszcie przyszedł czas na wesele! 15 czerwca kl. 7e ze swoją wychowawczynią p. Anią Pardyak reprezentowała naszą społeczność szkolną podczas wesela w DDS+. W ramach działania integracyjnego „To był ślub zupełnie w starym stylu, czyli kliszczackie zwyczaje i tradycje weselne” seniorzy i kl. 7e hucznie bawili się, kultywując regionalne tradycje. Nie zabrakło wystawy ślubnych zdjęć seniorów, tańców, smakołyków na stołach, przyśpiewek weselnych, obrzędu ocepin i kapeli grającej na żywo z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Myślenicach. Młodzież poznała nie tylko dawne zwyczaje i obrzędy weselne. Miała możliwość POBYĆ Z SENIORAMI, wspólnie spędzić czas. Już teraz planują wolontariat u seniorów od września. I bardzo dobrze! Chęć pomagania to – jak pisze Anna Dymna – „jest zwykła rzecz, odruch jak oddychanie. Jeśli ktoś się wywraca, pomagamy wstać, kiedy jest głodny, podajemy kromkę chleba”.  Chrońmy takie ludzkie odruchy!

ABSOLWENT 2.0

W programie AKADEMII DZIEDZICTWA LOKALNEGO (Fundacji Laboratorium Inspiracji Społecznych w Krakowie) uczniowie klasy 8c zostali zaproszeni do udziału w poszukiwaniu w swoim otoczeniu absolwentów Dwójki – mógł to być starszy brat, ciocia, mama, dziadek, sąsiadka. Nie szukaliśmy superbohaterów, tylko zwyczajnych/niezwyczajnych byłych uczniów naszej szkoły, których zapytaliśmy jak zrealizowali plany i marzenia, z którymi opuszczali progi podstawówki. Oni już są bogatsi o doświadczenia, na które dzisiejsi ósmoklasiści dopiero czekają. Wydrukowane na tablicy miniwywiady i zdjęcia z absolwentami zawisły w szkole.

SŁODKO JEST POMAGAĆ

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole miał miejsce finał akcji „Słodko jest pomagać” oraz zbiórki zabawek dla pacjentów szpitala. Uczniowie i ich rodzice bardzo ochoczo odpowiedzieli na nasz apel i po raz kolejny otworzyli swoje serca na potrzeby tych, którym trzeba pomóc. Tym razem nasze działania miały na celu osłodzenie choć trochę szarej codzienności, która doskwiera dzieciom i ich rodzicom przebywającym w szpitalach. Słodycze i zabawki trafią do pacjentów ze szpitali w Myślenicach oraz w Krakowie.

Jeszcze raz dziękujemy za Wasze otwarte serca!

POMÓŻMY KUBIE WRÓCIĆ DO ZDROWIA

7 czerwca w naszej szkole odbędzie się charytatywny Kiermasz Słodkości. Cały dochód z tej akcji zostanie przeznaczony na leczenie Jakub Burnosa ze Stojowic (gmina Dobczyce), który walczy z bardzo groźnym przeciwnikiem -chłoniakiem. Szansą na powrót do zdrowia jest terapia genowa CAR T-cells. Niestety jej koszt to 1,4 mln zł!

Kuba, zanim zdiagnozowano u niego nowotwór, angażował się w działalność szkolną, potem studencką (na AGH w Krakowie) i lokalną. Był pełen młodzieńczej radości życia, zawsze uśmiechnięty, kulturalny, chętny do pomocy, zdolny, pracowity i otwarty na drugiego człowieka. Lubił  aktywnie spędzać wolny czas, wędrował z przyjaciółmi po górach, grał w planszówki oraz poznawał ciekawe zakątki Polski i świata.

Obecnie Kuba skupia się na leczeniu. Wolny czas spędza mniej intensywnie -czyta, maluje, uczy się hiszpańskiego i spaceruje z psem Patykiem. Jego marzeniem jest pojechać na wyprawę do Ameryki Południowej w góry Andy.

KAMIENIE NA SZANIEC

Czytamy. Oglądamy. Przeżywamy…  Z całego serca współczujemy. Straszliwie niesprawiedliwa i nieludzko okrutna wojna u naszych sąsiadów w Ukrainie nie pozwala naszej młodzieży pominąć tego faktu. Mocujemy się z myślami. Angażujemy się w pomoc tak, jak umiemy i możemy. Zaprzyjaźniamy się z nowymi w naszym życiu osobami, które schroniły się przed zagrożeniem.

Wrażliwe widzenie i współodczuwanie pozwoliło młodzieży z klasy 7a wykonać serię zaimprowizowanych zdjęć, z których jedno znalazło się z inicjatywy Jerzego Fedirki w lokalnym miesięczniku „Sedno” w serii „Myśleniccy Artyści dla Ukrainy”.

Serdecznie dziękuję Niezawodnej Ósemce z 7a za wspólny głos. Jesteśmy z Tymi, którzy „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”…

POKÓJ DLA UKRAINY.

ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH

ziemia

W dniu 13.05.2022 (piątek) odbędzie się w naszej szkole zbiórka surowców wtórnych.

Posegregowane odpady:

– plastikowe butelki PET po napojach
– zakrętki plastikowe
– makulatura

należy dostarczyć i bezpośrednio włożyć do kontenera ustawionego na parkingu obok szkoły.

Bardzo prosimy, aby przygotowane opakowania był według poniższych zaleceń:

– butelki PET – puste, bez pozostałości płynów

– zakrętki plastikowe z butelek – czyste

– makulatura – sucha, spakowana w paczki związane sznurkiem.

Zbiórka baterii odbywać się będzie od poniedziałku 9 maja br. przy wejściu do szkoły.

PODZIĘKOWANIA ZA POMOC DLA DZIECI Z UKRAINY ZORGANIZOWANEJ PRZEZ GIMNAZJUM WEIL AM REHEIN W NIEMCZECH

„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to, kim jest;

nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

 

Dzięki  Oliwii Góralik, która jest kuzynką Julii Prosting, otrzymaliśmy paczkę z przyborami szkolnymi, grami edukacyjnymi, artykułami szkolnymi. Julia Prosting, uczennica klasy 10 w Gimnazjum w Niemczech zorganizowała w szkole zbiórkę rzeczową.

Serdecznie dziękujemy zwłaszcza uczniom klasy 10-tej w gimnazjum w Weil am Rehein, rodzicom i opiekunom dzieci, a także koordynatorce Pani Monice Propsting i jej córce Juli Propsting. Cieszymy się, że mogliśmy liczyć na Państwa dobroć i zapewniamy, że nieustannie jesteśmy wdzięczni za każdy, nawet najmniejszy gest wsparcia dla dzieci.

Prezenty sprawiły radość dzieciom z Ukrainy i bardzo się przydadzą. Nasi uczniowie wraz nauczycielem nawiążą kontakt mailowy z Waszą szkołą i mamy nadzieję, że rozwinie się nasza znajomość.                

Skip to content