Kategoria: Świetlica

ZIMA, ZIMA, ZIMA ….

prace uczniów

Styczeń w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy od powitania Nowego 2024 Roku. Wspólnie rozmawialiśmy o swoich marzeniach i celach, rozwiązywaliśmy rebusy i przysłowia o Nowym Roku. Nie brakowało prac plastycznych z brokatem i konfetti. Dzieci wykonały także wiele prac plastycznych ukazujących uroki zimy.

Świętując Dzień Babci i Dziadka dzieliliśmy się uczuciami, jakimi darzymy dziadków. Nie brakowało wielu ciepłych słów oraz wdzięczności za ich miłość. To wyjątkowe święto, w którym uśmiech gości nie tylko na twarzach babć i dziadków, ale również wnuczków. Uczniowie przygotowali upominki dla swoich dziadków w postaci laurek i skrzyneczek z życzeniami.

Karnawał na świetlicy to czas zabawy przy muzyce , więc maski karnawałowe stały się tematem przewodnim styczniowych prac plastycznych.

Zdrowe odżywianie to również ważny temat, który podjęliśmy na zajęciach świetlicowych. Pojawiła się piramida żywienia oraz prace plastyczne z plasteliny przedstawiające owoce i warzywa.  Rozmawialiśmy również o ulubionych sportach oraz bezpieczeństwie w czasie zimowych zabaw oraz o dobrych radach i przestrogach na ferie.

Wspomnieliśmy także o zbliżających się Walentynkach, o zwyczaju obdarowywania drobnymi prezentami bliskich naszemu sercu i wykonywaliśmy piękne serca z papieru różnymi technikami.

Ostatnie dni przed zimowym wypoczynkiem poświęciliśmy obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu. Z „Sieciakami” oraz „Owcami w sieci” poznaliśmy zasady właściwego korzystania z Internetu, dzięki którym będziemy bezpieczniejsi w cyfrowym świecie.

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

31.01.2024r. odbyła się w naszej nowej świetlicy II edycja Konkursu Kolęd i Pastorałek. Wzięło w niej udział 20 uczniów z klas I-III prezentując przygotowane utwory w duetach lub solo. Dzieci śpiewały zarówno popularne kolędy, jak i mniej znane pastorałki akompaniując sobie na instrumentach, z nagranym podkładem muzycznym lub a capella. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się pięknie, niektórzy mieli  nawet odpowiednie stroje, które stanowiły spójną całość z wykonywanym utworem. Na szczególne uznanie zasługują     najmłodsi artyści, czyli pierwszaki, które dzielnie walczyły z tremą podczas swojego pierwszego publicznego występu.

Na widowni zasiedli także niektórzy rodzice, by podziwiać swoje pociechy.

Popisy dzieci oceniało jury biorąc pod uwagę: walory głosowe, muzykalność, poczucie rytmu, dykcję, dobór repertuaru i interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.  

Kolejnego dnia nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród.

Oto lista laureatów:

Kategoria duety 

I miejsce: Lena Kaczmarczyk, Kornelia Święch kl.3d

Wyróżnienie: Aleksander Bizub, Nikodem Miodoński kl.1a

Kategoria soliści 

I miejsce: Magdalena Góralik kl.3b

II miejsce: Zofia Nowak kl.1a, Wiktoria Kuchciak

III miejsce: Oliwia Godniak kl.3a

Wyróżnienie: Angelika Kuchciak kl.1c, Zuzanna Batko kl.3c, Jan Kraus kl.3b

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za piękne występy i życzymy  powodzenia w rozwijaniu swoich artystycznych pasji.

PRZEDSTAWIENIE KUKIEŁKOWE PT. ”BRATKI”

PRZEDSTAWIENIE KUKIEŁKOWE PT. ”BRATKI”

9 i 10 stycznia bieżącego roku grupa dzieci ze świetlicy wystąpiła w przedstawieniu kukiełkowym pt. ”Bratki” dla najbardziej wymagającej publiczności, bo dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z klas pierwszych. Po przedstawieniu mali widzowie dzielili się wrażeniami. Mówili, że najbardziej podobały im się kukiełki i były ciekawe z jakich materiałów były wykonane. Najsympatyczniejszą postacią okazał się miś narrator czyli Baj Świetliczak opowiadający legendę. Bardzo podobała im się też różnorodna muzyka, która towarzyszyła wydarzeniom na scenie. Maluchy doskonale odpowiadały na pytania dotyczące przedstawienia, a także wzięły udział w quizie ze znajomości bajek i baśni.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu spotkaniu dzieci polubią zabawę w teatr, bo to nie tylko świetna zabawa, ale też wiele korzyści psychoedukacyjnych. Zabawy teatralne rozwijają wyobraźnię, zdolności artystyczne, doskonalą mowę, wpływają na dobrą pamięć i koncentrację. Ponadto przełamują barierę nieśmiałości, zwiększają poczucie własnej wartości, kształcą umiejętność pracy w grupie i wdrażają do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

„DZIEŃ PRZEZ NAS DŁUGO WYCZEKIWANY- SZKOLNĄ ŚWIETLICĘ DZIŚ OTWIERAMY”

DZIEŃ PRZEZ NAS DŁUGO WYCZEKIWANY- SZKOLNĄ ŚWIETLICĘ DZIŚ OTWIERAMY

Dnia 07 grudnia 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej sali świetlicy, które było długo wyczekiwane od dawna w naszej szkole. Przecięcia wstęgi dokonała Pani Dyrektor Szkoły mgr Justyna Otfinowska i Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Pan Jarosław Szlachetka wraz z pozostałymi zaproszonymi gośćmi i reprezentacją naszych uczniów. Uroczystość uświetnił występ dzieci z klas młodszych które przygotowały powitanie, teatrzyk kukiełkowy i krótki występ taneczny. Nowa piękna sala wyposażona w tablicę multimedialną, nowe gry i klocki z pewnością posłuży dzieciom w codziennym miłym spędzaniu czasu wolnego w szkole.

ZIMOWO I ŚWIĄTECZNIE NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

ZIMOWO I ŚWIĄTECZNIE NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Grudniowy czas na świetlicy szkolnej to czas przepełniony rozmowami, zabawami i dekoracjami nawiązującymi do zimowej pory roku i do Świąt Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj stał się bohaterem miesiąca, poznaliśmy jego historię i poczuliśmy radość płynącą z obdarowywania innych. Pojawiły się też listy do św. Mikołaja i różnorodne portrety wykonane dowolnymi technikami. Podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia nasza świetlica szkolna stała się fabryką dekoracji i ozdób świątecznych. Tworzyliśmy: wianki, śnieżynki, bałwanki, reniferki, choinki, gwiazdki, aniołki, bombki używając różnorodnych technik plastycznych. Poznaliśmy również tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Wspaniała atmosfera świąt pozwoliła na integrację dzieci i wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To był dla nas wyjątkowy czas.

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE

Początek roku szkolnego upłynął nam w świetlicy miło i aktywnie.  Był to przede wszystkim czas poznawania nowych kolegów, zasad obowiązujących na świetlicy i zabaw integrujących zespół.

W ramach zadań dydaktyczno-wychowawczych realizowaliśmy następujące tematy:

  • Bezpieczna droga do szkoły
  • Bukiet wakacyjnych wspomnień
  • Myślenice moje miasto
  • Nasi czworonożni przyjaciele
  • Dzień Edukacji Narodowej

W czasie zajęć dzieci podejmowały różnorodne aktywności: brały udział w pogadankach, słuchały, czytały, rysowały, malowały, wycinały, kleiły, konstruowały. W wolnym czasie uczniowie chętnie grali w szachy i inne gry planszowe, młodsze dzieci wybierały zabawy tematyczne i konstrukcyjne. Sprzyjająca aura pozwalała nam też często na ruch na świeżym powietrzu: gry i zabawy z piłką, skakanką, czy chustą animacyjną.

BEZPIECZNE WAKACJE

BEZPIECZNE WAKACJE

Podczas zajęć w świetlicy często poruszany jest temat bezpieczeństwa w szkole i poza nią. W ostatnim tygodniu przed wakacjami dzieci uczestniczyły w zajęciach poświęconych bezpieczeństwu podczas letniego wypoczynku. Dzieci poznały zasady bezpiecznego przebywania nad wodą, w górach, w mieście, na wsi. Ponadto wykonały plakat ,,Zasady bezpiecznego spędzania wakacji letnich” , a także prace plastyczne  i techniczne (wakacyjny autobus, żaglówka, latarnia morska). Wszystkim dzieciom życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.

WIELKANOC NA ŚWIETLICY

WIELKANOC NA ŚWIETLICY

Święta Wielkanocne to radosny czas, który kojarzy się z wiosną, pisankami, słodkimi wypiekami…W naszej świetlicy także czuć było zapach Wielkanocy.  Podczas zajęć w świetlicy szkolnej uczniowie poznawali tradycje i zwyczaje świąteczne. Rozwijali swoje zdolności plastyczne i kreatywność, wykonując ozdoby wielkanocne przy użyciu różnych technik. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, umilając im oczekiwanie na nadchodzącą Wielkanoc.

WIOSNA NA ŚWIETLICY

Wiosna na świetlicy

We wtorek 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, która przywitała nas przelotnymi opadami deszczu. Można więc śmiało zgodzić się z przysłowiem ,,w marcu jak w garncu”.

Wiosna na dobre rozgościła się już w świetlicy. Na ściennych gazetkach pojawiły się wiosenne kwiaty, bukiety z bazi oraz pani Wiosna.

Podczas zajęć świetlicowych dzieci omawiały zmiany zachodzące w przyrodzie, rozwiązywały zagadki, krzyżówki i rebusy. Zapoznały się także z wiosennymi roślinami, a także ptakami przylatującymi do Polski na wiosnę. Ponadto uczniowie słuchali utworów o tematyce wiosennej: Vivaldiego ,,Wiosna” oraz piosenek pt. ,,Maszeruje wiosna”, ,,Wiosna w błękitnej sukience”, ,,Miła wiosno, dobra wiosno” i ,,Już ozimina, szumieć zaczyna.”

Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach plastycznych, aby wykonać portret wiosny, bukiecik z wiosennymi kwiatami z papieru i wiosenne drzewo z ptaszkami. Wychowawcy świetlicy przygotowali gazetki tematyczne  w sali świetlicy i na korytarzu.

Gazetka - ŚWIETLIK Wiosenny

,,CO ZAJĄCZEK WIELKANOCNY W KOSZYCZKU NIESIE?”

,,CO ZAJĄCZEK WIELKANOCNY W KOSZYCZKU NIESIE?"

Wychowawcy świetlicy

JAK RADZIĆ SOBIE Z AGRESJĄ I PRZEMOCĄ?”

Jak radzi ze stresem

W tym tygodniu uczniowie świetlicy szkolnej uczestniczyli w zajęciach ,,Jak radzić sobie z agresją i przemocą?”, prowadzonych przez wychowawców świetlicy.

Zajęcia miały na celu upowszechnianie wiedzy na temat radzenia sobie w trudnych sytuacjach, co przyczynia się do zmniejszenia zachowania agresywnego wśród dzieci.

W ramach realizowanych zajęć wychowankowie świetlicy wzięli udział w pogadankach nt. agresji i przemocy, zabawach w niedokończone zdanie ,,Gdy jestem zły to…” Poznali także sposoby radzenia sobie ze złością, przygotowali krótkie scenki. Ponadto czytano bajki  psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne i relaksacyjne z omówieniem sposobów rozwiązywania problemów i szukania pomocy, zwłaszcza dla wrażliwej i bezbronnej istoty. Uczniowie wykonywali prace plastyczne i plakat ,,Stop przemocy”. Rozwiązywali również ankiety ,,Jak radzę sobie, gdy jestem zły?’’, ,,Sprawdź sam…”

KARNAWAŁ NA ŚWIETLICY

Karnawał na świetlicy

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. Rozpoczyna się w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Jest to początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

Karnawał był także tematem zajęć realizowanych w świetlicy, podczas których uczniowie zapoznali się z karnawałowymi zwyczajami w Polsce i na świecie. W ramach zajęć technicznych wychowankowie świetlicy wykonywali barwne maski karnawałowe, dzięki temu dzieci rozwijały umiejętności plastyczno- manualne. Tworzenie masek sprawiło uczniom mnóstwo radości.

Uczniowie słuchali piosenek ,,Karnawałowy bal”, ,,Karnawał”, ,,Bale w karnawale”. Ponadto udało się nauczyć piosenkę ,,Zabawa, szkolna zabawa”, którą dzieci z radością śpiewały.  Wychowankowie świetlicy wykazali się niezwykłą wyobraźnią wykonując także ,,Stworka z rolki papieru.”  

Z NOWYM ROKIEM W ŚWIETLICY…

Z Nowym Rokiem w świetlicy

Rok 2023 rozpoczęliśmy od podsumowania starego roku i noworocznych postanowień. Dotyczyły one najczęściej oceny zachowania i postępów w nauce oraz pracy nad sobą, a także realizacji wyznaczonych planów, spełniania marzeń i rozwijaniu zainteresowań. Wielu chłopców podkreślało, że ich pasją jest konstruowanie budowli z klocków Lego, w tym z klocków Lego Education dostępnych na świetlicy. Wśród dziewczynek dominowały zainteresowania plastyką i muzyką.

Kolejnym ważnym tematem był Dzień Babci i Dziadka. Dzieci tworzyły portrety swoich dziadków i przygotowywały drobne upominki dla nich: laurki, kartki z życzeniami, kwiaty z origami, etui na okulary, korale i koszyczki z owocowych łupinek.

W ramach trwającego karnawału dzieci wykonywały ciekawe maski, harmonijkowe pajacyki, słuchały baśni i miały okazję pobawić się i potańczyć w rytm karnawałowych dziecięcych przebojów.

W ostatnim tygodniu przed feriami odbył się konkurs kolęd i pastorałek. Wszystkie dzieci pięknie się zaprezentowały śpiewając popularne kolędy, ale też mało znane pastorałki.

I miejsce zajęła Wiktoria Dąbrowska kl. IIId

II miejsce  – Magdalena Góralik IIb, Maja Błachut IIIa, Wiktoria Kuchciak IIIc

III miejsce- Aleksandra Trzepla IIIa

Wyróżnienia – Ewa Cyrek IIb, Emilia Śmietana IIId

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom!

Życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich artystycznych pasji!

Skip to content