Kategoria: Świetlica
JESIENNY KLIMAT ŚWIETLICY
Jesień, choć piękna i kapryśna wcale nie musi być nudna. Świetliki po długiej przerwie wakacyjnej chętnie uczestniczyły na zajęcia tworząc dekoracje związane z jesienna porą roku. Na gazetce pojawiły się kolorowe drzewa, liście, grzybki, jeże i kolorowe jesienne ludziki. Ciekawym tematem minionych tygodni były rozmowy na temat miasta Myślenice. Uczniowie zapoznali się z historią miejscowości a także czytali i słuchali pradawnych legend. Świętowaliśmy „Dzień Sprzątania Świata” „Międzynarodowy Dzień Zwierząt”, gdzie dzieci chętnie zaprezentowały swoje pupile w pracach plastycznych a także „Dzień Nauczyciela”. Aby umilić czas spędzany na świetlicy w deszczowe dni śpiewaliśmy wspólnie piosenki z Panem Piotrem – nauczycielem muzyki. W ubiegłym miesiącu również organizowany był Piknik Ekologiczny przez miasto Myślenice, w którym nie zabrakło akcentu świetlicy.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.
POŻEGNANIE LATA…
Nowy rok szkolny 2024/2025 uczniowie rozpoczęli od przywitania klas pierwszych, które dołączyły do naszego świetlicowego grona. Pierwszy tydzień był poświęcony zaznajomieniu się z zasadami funkcjonowania szkoły, regulaminem oraz z tym co nowe i nieznane. Nasze starania były skierowanie na pomocy w zaadoptowaniu się w grupie świetlicy oraz zapewnianiu bezpieczeństwa wszystkim wychowankom. Wspominaliśmy wakacje oraz rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego, poruszania się po szkole oraz poza nią. Wrzesień powitał nas piękną, ciepłą pogodą, dlatego słoneczne dni spędzaliśmy na świeżym powietrzu. Kolejne dni będziemy poświęcać wspólnej zabawie z nadejścia Pani Jesieni oraz omówieniu darów jakimi nas obdarowała.
W tym roku szkolnym po raz pierwszy nasza szkoła weźmie udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym pt. Czytam z Klasą – lekturki spod chmurki” pod kryptonimem Świat pełen emocji. Projekt skierowany jest między innymi dla świetlic. Jego celem jest pogłębienie wiedzy na temat radzenia sobie z emocjami, kształtowaniu u uczniów postaw empatii i samoakceptacji. Autorem i organizatorem jest Pani Honorata Szanecka – wieloletni dyrektor szkoły i nauczyciel. Projekt rozpoczyna się 1 października i potrwa do końca czerwca 2025 roku. (Ze względu na dużą ilość uczniów projekt będzie realizowany w klasie 2d i 3c). Zachęcamy rodziców do zapoznania się z regulaminem na tablicy przy wejściu na świetlicę.
KOLOROWY CZERWIEC
Podczas czerwcowych zabaw na świetlicy szkolnej nie brakowało radości i ciekawych pomysłów.
Świętowanie Dnia Dziecka stało się tematem przewodnim tego miesiąca. Uśmiechy i spojrzenia w kierunku wakacyjnych przygód, pozwalały na kreatywne działania. Powstawały ciekawe prace plastyczne z kolorowymi kwiatami, mandalami oraz pejzażami. Ulubione zabawy klockami Lego, kolorowymi kubeczkami, sprzyjały ciekawemu i aktywnemu spędzaniu czasu.
Podczas sprzyjającej pogody dzieci miały także możliwość często korzystać z zabaw na świeżym powietrzu.
Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile w tym roku szkolnym.
Wszystkim dzieciom życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!
WIOSNA W PEŁNI
Wiosna już w pełni i oczarowuje swoimi urokami. Nie bez wątpienia uważana jest za najpiękniejszą porę roku.
Kwiecień mienił się na świetlicy różnorodnością barw, gdyż dzieci wykonywały mnóstwo kolorowych wiosennych prac plastycznych. Pojawiły się: pejzaże, kwiaty, ptaki, motyle, pszczółki, biedronki, itp.
W tym miesiącu także miały miejsce ważne wydarzenia. W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki, mający na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu. Dzieci wykonywały piękne kolorowe skarpetki, słuchały opowiadań o tolerancji i empatii w stosunku do osób ze specyficznym sposobem komunikowania się, oglądały filmy edukacyjne związane z tematem.
Międzynarodowy Dzień Ziemi sprzyjał uświadomieniu i praktycznemu wdrożeniu dzieci do stałej troski o czystość otaczającej nas przyrody. Wychowankowie dowiedzieli się, w jaki sposób chronić środowisko naturalne oraz w jaki sposób wykorzystywać zużyte materiały .
Wiosna, to też szczególny miesiąc w historii Polski, gdyż na początku maja obchodzimy ważne święta: Święto Pracy, Państwowe Święto Flagi oraz Narodowe Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym wyjątkowym okresie dzieci przypomniały sobie najważniejsze symbole narodowe oraz historię swojej ojczyzny , a także wykonały ciekawe prace plastyczne. Kreatywność dzieci można było również dostrzec w pracach wykonanych techniką mozaiki z koralików, a także nitką krawiecką.
Wiosenna aura zachęca do częstszego kontaktu z zielenią, dlatego też ciepłe i słoneczne dni spędzaliśmy na świeżym powietrzu, grając w gry i zabawy towarzyskie.
WIOSENNE PRZEBUDZENIE
W oczekiwaniu na nadejście wiosny podejmowaliśmy na świetlicy różnorodne działania wokół następujących tematów: Dzień Kobiet, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Kolorowej Skarpetki, Święta Wielkanocne.
Rozmawialiśmy o roli kobiety we współczesnym świecie, o potrzebie okazywania szacunku na co dzień mamom, babciom, koleżankom… Wykonaliśmy też gazetkę okolicznościową z życzeniami dla wszystkich kobiet: tych dużych i tych małych.
Czując już pierwsze podmuchy wiosny słuchaliśmy wierszy i piosenek o wiośnie, rozpoznawaliśmy pierwsze wiosenne kwiaty. Nie zabrakło oczywiście prac plastycznych związanych z budzącą się do życia przyrodą. Były to: pejzaże wiosenne, prace przestrzenne z kolorowej bibuły i tekturowych rolek, mini ogródki i koszyczki kwiatowe, bocianie gniazda z użyciem płatków kosmetycznych.
Włączając się w obchody Dnia Kolorowej Skarpetki solidaryzowaliśmy się z osobami z Zespołem Downa, wykonując skarpetki z różnorodnych materiałów plastycznych, słuchając opowiadań związanych z tematem, bawiąc się i ucząc zrozumienia i tolerancji względem osób niepełnosprawnych.
Zbliżające się Święta Wielkanocne rozbudziły w dzieciach kreatywność i chęć do wykonywania kolorowych pisanek, zajączków, kurczaczków.
W wiele tematów wprowadzały nas filmy edukacyjne, które pomagały dzieciom zrozumieć dany problem, pogłębić wiedzę i uwrażliwić na współczesny świat.
Swobodny czas wychowanków wypełniały najczęściej: zabawy konstrukcyjne, rysowanie na tablicy interaktywnej, układanie wzorów z koralików, czy haft matematyczny. Gdy pogoda była nieco mniej kapryśna, korzystaliśmy z uroków wiosennego słońca na świeżym powietrzu.
ZIMA, ZIMA, ZIMA ….
Styczeń w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy od powitania Nowego 2024 Roku. Wspólnie rozmawialiśmy o swoich marzeniach i celach, rozwiązywaliśmy rebusy i przysłowia o Nowym Roku. Nie brakowało prac plastycznych z brokatem i konfetti. Dzieci wykonały także wiele prac plastycznych ukazujących uroki zimy.
Świętując Dzień Babci i Dziadka dzieliliśmy się uczuciami, jakimi darzymy dziadków. Nie brakowało wielu ciepłych słów oraz wdzięczności za ich miłość. To wyjątkowe święto, w którym uśmiech gości nie tylko na twarzach babć i dziadków, ale również wnuczków. Uczniowie przygotowali upominki dla swoich dziadków w postaci laurek i skrzyneczek z życzeniami.
Karnawał na świetlicy to czas zabawy przy muzyce , więc maski karnawałowe stały się tematem przewodnim styczniowych prac plastycznych.
Zdrowe odżywianie to również ważny temat, który podjęliśmy na zajęciach świetlicowych. Pojawiła się piramida żywienia oraz prace plastyczne z plasteliny przedstawiające owoce i warzywa. Rozmawialiśmy również o ulubionych sportach oraz bezpieczeństwie w czasie zimowych zabaw oraz o dobrych radach i przestrogach na ferie.
Wspomnieliśmy także o zbliżających się Walentynkach, o zwyczaju obdarowywania drobnymi prezentami bliskich naszemu sercu i wykonywaliśmy piękne serca z papieru różnymi technikami.
Ostatnie dni przed zimowym wypoczynkiem poświęciliśmy obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu. Z „Sieciakami” oraz „Owcami w sieci” poznaliśmy zasady właściwego korzystania z Internetu, dzięki którym będziemy bezpieczniejsi w cyfrowym świecie.
KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
31.01.2024r. odbyła się w naszej nowej świetlicy II edycja Konkursu Kolęd i Pastorałek. Wzięło w niej udział 20 uczniów z klas I-III prezentując przygotowane utwory w duetach lub solo. Dzieci śpiewały zarówno popularne kolędy, jak i mniej znane pastorałki akompaniując sobie na instrumentach, z nagranym podkładem muzycznym lub a capella. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się pięknie, niektórzy mieli nawet odpowiednie stroje, które stanowiły spójną całość z wykonywanym utworem. Na szczególne uznanie zasługują najmłodsi artyści, czyli pierwszaki, które dzielnie walczyły z tremą podczas swojego pierwszego publicznego występu.
Na widowni zasiedli także niektórzy rodzice, by podziwiać swoje pociechy.
Popisy dzieci oceniało jury biorąc pod uwagę: walory głosowe, muzykalność, poczucie rytmu, dykcję, dobór repertuaru i interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.
Kolejnego dnia nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród.
Oto lista laureatów:
Kategoria duety
I miejsce: Lena Kaczmarczyk, Kornelia Święch kl.3d
Wyróżnienie: Aleksander Bizub, Nikodem Miodoński kl.1a
Kategoria soliści
I miejsce: Magdalena Góralik kl.3b
II miejsce: Zofia Nowak kl.1a, Wiktoria Kuchciak
III miejsce: Oliwia Godniak kl.3a
Wyróżnienie: Angelika Kuchciak kl.1c, Zuzanna Batko kl.3c, Jan Kraus kl.3b
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za piękne występy i życzymy powodzenia w rozwijaniu swoich artystycznych pasji.
PRZEDSTAWIENIE KUKIEŁKOWE PT. ”BRATKI”
9 i 10 stycznia bieżącego roku grupa dzieci ze świetlicy wystąpiła w przedstawieniu kukiełkowym pt. ”Bratki” dla najbardziej wymagającej publiczności, bo dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z klas pierwszych. Po przedstawieniu mali widzowie dzielili się wrażeniami. Mówili, że najbardziej podobały im się kukiełki i były ciekawe z jakich materiałów były wykonane. Najsympatyczniejszą postacią okazał się miś narrator czyli Baj Świetliczak opowiadający legendę. Bardzo podobała im się też różnorodna muzyka, która towarzyszyła wydarzeniom na scenie. Maluchy doskonale odpowiadały na pytania dotyczące przedstawienia, a także wzięły udział w quizie ze znajomości bajek i baśni.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu spotkaniu dzieci polubią zabawę w teatr, bo to nie tylko świetna zabawa, ale też wiele korzyści psychoedukacyjnych. Zabawy teatralne rozwijają wyobraźnię, zdolności artystyczne, doskonalą mowę, wpływają na dobrą pamięć i koncentrację. Ponadto przełamują barierę nieśmiałości, zwiększają poczucie własnej wartości, kształcą umiejętność pracy w grupie i wdrażają do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
„DZIEŃ PRZEZ NAS DŁUGO WYCZEKIWANY- SZKOLNĄ ŚWIETLICĘ DZIŚ OTWIERAMY”
Dnia 07 grudnia 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej sali świetlicy, które było długo wyczekiwane od dawna w naszej szkole. Przecięcia wstęgi dokonała Pani Dyrektor Szkoły mgr Justyna Otfinowska i Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Pan Jarosław Szlachetka wraz z pozostałymi zaproszonymi gośćmi i reprezentacją naszych uczniów. Uroczystość uświetnił występ dzieci z klas młodszych które przygotowały powitanie, teatrzyk kukiełkowy i krótki występ taneczny. Nowa piękna sala wyposażona w tablicę multimedialną, nowe gry i klocki z pewnością posłuży dzieciom w codziennym miłym spędzaniu czasu wolnego w szkole.
ZIMOWO I ŚWIĄTECZNIE NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Grudniowy czas na świetlicy szkolnej to czas przepełniony rozmowami, zabawami i dekoracjami nawiązującymi do zimowej pory roku i do Świąt Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj stał się bohaterem miesiąca, poznaliśmy jego historię i poczuliśmy radość płynącą z obdarowywania innych. Pojawiły się też listy do św. Mikołaja i różnorodne portrety wykonane dowolnymi technikami. Podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia nasza świetlica szkolna stała się fabryką dekoracji i ozdób świątecznych. Tworzyliśmy: wianki, śnieżynki, bałwanki, reniferki, choinki, gwiazdki, aniołki, bombki używając różnorodnych technik plastycznych. Poznaliśmy również tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Wspaniała atmosfera świąt pozwoliła na integrację dzieci i wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To był dla nas wyjątkowy czas.
ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE
Początek roku szkolnego upłynął nam w świetlicy miło i aktywnie. Był to przede wszystkim czas poznawania nowych kolegów, zasad obowiązujących na świetlicy i zabaw integrujących zespół.
W ramach zadań dydaktyczno-wychowawczych realizowaliśmy następujące tematy:
- Bezpieczna droga do szkoły
- Bukiet wakacyjnych wspomnień
- Myślenice moje miasto
- Nasi czworonożni przyjaciele
- Dzień Edukacji Narodowej
W czasie zajęć dzieci podejmowały różnorodne aktywności: brały udział w pogadankach, słuchały, czytały, rysowały, malowały, wycinały, kleiły, konstruowały. W wolnym czasie uczniowie chętnie grali w szachy i inne gry planszowe, młodsze dzieci wybierały zabawy tematyczne i konstrukcyjne. Sprzyjająca aura pozwalała nam też często na ruch na świeżym powietrzu: gry i zabawy z piłką, skakanką, czy chustą animacyjną.
BEZPIECZNE WAKACJE
Podczas zajęć w świetlicy często poruszany jest temat bezpieczeństwa w szkole i poza nią. W ostatnim tygodniu przed wakacjami dzieci uczestniczyły w zajęciach poświęconych bezpieczeństwu podczas letniego wypoczynku. Dzieci poznały zasady bezpiecznego przebywania nad wodą, w górach, w mieście, na wsi. Ponadto wykonały plakat ,,Zasady bezpiecznego spędzania wakacji letnich” , a także prace plastyczne i techniczne (wakacyjny autobus, żaglówka, latarnia morska). Wszystkim dzieciom życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.
WIELKANOC NA ŚWIETLICY
Święta Wielkanocne to radosny czas, który kojarzy się z wiosną, pisankami, słodkimi wypiekami…W naszej świetlicy także czuć było zapach Wielkanocy. Podczas zajęć w świetlicy szkolnej uczniowie poznawali tradycje i zwyczaje świąteczne. Rozwijali swoje zdolności plastyczne i kreatywność, wykonując ozdoby wielkanocne przy użyciu różnych technik. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, umilając im oczekiwanie na nadchodzącą Wielkanoc.