OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA PROJEKT ZNACZKA POCZTOWEGO Z OKAZJI 500 ROCZNICY URODZIN KRÓLA ZYGMUNTA AUGUSTA

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza dzieci i młodzież szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego.

W 2020 roku przypada pięćsetna rocznica urodzin króla Zygmunta II Augusta, którego powszechnie kojarzymy z aktem Unii Lubelskiej z 1569 roku, miłością do Barbary Radziwiłłówny, a także ze słynną kolekcją arrasów zakupionych w Brukseli, podziwianych do dzisiaj w wawelskich komnatach.

Niewielu z nas jednak pamięta, że ostatni z Jagiellonów w 1558 roku zainicjował pierwsze połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. Chociaż nikt nie używał wtedy pocztowych znaczków do przesyłania listów – tylko konnych kurierów, wydarzenie to uznawane jest za początek poczty na ziemiach polskich.

Zapraszamy do udziału w konkursie! Inspirując się wybranymi motywami z zachowanych renesansowych eksponatów na wawelskich ekspozycjach, a także korzystając z wybranych wydarzeń politycznych bądź prywatnych z życia króla, opracujcie projekt znaczka pocztowego, dedykowanego ostatniemu z Jagiellonów.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych. Prace konkursowe będą oceniane w dwóch kategoriach: klasy: 4-6 i 7-8

Projekt musi być zgodny z zasadami budowy znaczka pocztowego – rysunek główny powinien zawierać:
a. imię i nazwisko projektanta z oznaczeniem „del”
b. rok, nazwę eminenta „Wawel”, nominał
c. napis okolicznościowy „500 rocznica urodzin Zygmunta II Augusta”
d. projekt może być ząbkowany lub nieząbkowany
e. pracę należy zaopatrzyć w oprawę passe-partout

Forma konkursu:
a. technika komputerowa lub dowolna technika plastyczna (można łączyć kilka technik)
b. kształt znaczka do wyboru – kwadrat lub prostokąt mieszczący się w wymiarach maks. A-3 (30 cm x 42 cm )
c. inspiracja przy wykonaniu prac: wybrane motywy z zachowanych renesansowych eksponatów na wawelskich ekspozycjach, wydarzenia polityczne lub prywatne z życia króla.

Znaczek w wersji papierowej wraz z wersją elektroniczną w formacie PDF należy dostarczyć do dnia 30 października do nauczycieli: p. Joanny Bugaj lub Patrycji Szlachetka-Stanach wraz z załącznikami nr. 1 i nr 2  znajdującymi się w regulaminie

Na kopercie należy umieścić napis „KONKURS –ZNACZEK”

Kryteria oceny prac:

1. zgodność z kryteriami Regulaminu,
  2. oryginalność przedstawienia i inwencję twórczą,
  3. wartość artystyczną projektu oraz prawidłową budowę znaczka,
  4. poziom edytorski,
  5. samodzielność wykonania

Wyniki konkursu zostaną podane na stronach internetowych Organizatora i Partnera konkursu 11 grudnia.