INTENSYWNY TYDZIEŃ W PROJEKCIE „doLAStaMY”

W sobotę (5.10.19) przyjechał do uczniów naszej szkoły Daniel Leżoń – aktor i tancerz. W przerwie między zagranicznymi spektaklami poprowadził warsztaty sprawczości i pewności bycia sobą. Dla naszej klasy były to najbardziej wymagające skupienia i uważności zajęcia. Deszcz uniemożliwił wyjście w plener, ale uratowała nas partnerska Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach, w której schroniliśmy się na kilka godzin intensywnej pracy. Jak wspomina Daniel: „układaliśmy choreografię z matematyki, geografii i historii. Przemienialiśmy wielokrotnie swój ruch, oddech, sposób patrzenia, sposób chodzenia. Mimo to cały czas pozostawaliśmy sobą. Odczytywaliśmy komunikaty niewerbalne i świadomie próbowaliśmy je tworzyć.”

W środę (9.10.19) naszym celem był Chełm i Uklejna. Leśnicy Wiktor Siłuszyk i Ryszard Czenczek „zasiewali” ekologiczne pomysły na współpracę i pomagali szukać dowodów na rolę lasu w zdrowym środowisku. Niestety uwagę wszystkich odwracały leżące wszędzie śmieci. W drodze powrotnej – ku własnemu niedowierzaniu – napełniliśmy nimi aż 9 worków. Nagrodą były przyrodnicze warsztaty z Piotrem Guzikiem „Krok w trop”, powadzone z wyczuciem, znajomością tematu, z profesjonalnie przygotowanymi eksponatami, w atmosferze solidnej pracy i z dreszczykiem emocji. Były zwierzęce tropy, czaszki, poroża i rozpoznawanie osobnika po tym, co zostawia trawiąc pożywienei. Uczniowie zrecenzowali je jako „epickie”, „mega”, ”wow” i „super” J

Na koniec bardzo intensywnego tygodnia – dzięki współpracy z organem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego ekoMałopolska  – w SP2 gościliśmy Aleksandrę Edelmuller z prezentacją o gospodarowaniu odpadami. Gorący temat śmieci pojawił się w pracy w grupach, które projektowały z klocków lego odpowiednią infrastrukturę. A popołudnie spędziliśmy z dużej grupie z uczniami, rodzicami i Adą Latosiewicz, która podzieliła się doświadczeniem w domowym wykonaniu ekologicznych proszków, przyjaznych środowisku i budżetowi.