4. GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Dnia 12 maja w naszej szkole odbył się ostatni etap 4. Gminnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas IV – VI. Miał on na celu promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych oraz kształtowanie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, które bywają lekceważone w dobie SMS-ów i e-maili.

Wzięło w nim udział 20 uczniów reprezentujących 17 szkół gminy Myślenice. Tekst dyktanda zwycięzcy napisali niemal bezbłędnie, a są to:

– Berenika Kowalska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach- I miejsce,

– Agnieszka Biela ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach– II miejsce,

– Jakub Tyrała ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach– III miejsce.

Bezbłędnym Mistrzom ortografii rozdano nagrody rzeczowe, a wszyscy Mistrzowie  swoich szkół otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe książeczki, które wręczyli: naczelnik Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu – Paweł Lemaniak, dyrektor Beata Chrapek – Paciorek i przewodnicząca konkursu Monika Lemaniak. Dyplomy oraz nagrody ufundował Burmistrz  Miasta i Gminy Myślenice – Maciej Ostrowski, który objął również patronat nad konkursem.

Tekst dyktanda

GRZECHOTNIK GRZEŚ

        Rozejrzawszy się dookoła, zażenowany wąż z Żuław rzekł do żmii wygrzewającej się naprzeciwko, że można byłoby się ożenić. Z żenującą żarliwością wychwalał użyteczność jej prążków, ale nadaremnie. Przyszła małżonka nie zamierzała jednak w ogóle wychodzić za mąż. Zuchwale przechwalała się, że stanowi potężne zagrożenie. Rychło ochłodziła jego zachwyt. Zachmurzył się i cichutko westchnął w kierunku horyzontu. Nagle spod chryzantemy, stojącej pośrodku ogrodu, trzepocząc rzęsami, przemówiła  jaskrawozielona żabka drzewna, rzekotka Żanetka. Rzekła, że jej marzeniem, oprócz wyhodowania hektara chabrów i hortensji, jest małżeństwo z przystojnym gadem z grzechotnikowatych. Zachwycony Grzegorz bez wahania uczynił ją swoją narzeczoną, więc odtąd na co dzień leży na puchowych poduszkach, pod baldachimem, w chatce z afrykańskiego hebanu.