ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

Klasa 2d bierze udział w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”. W ramach tej akcji uczniowie cyklicznie uczestniczą w zajęciach na temat szeroko rozumianego zdrowego odżywiania.

W pierwszym semestrze opracowaliśmy dwa zagadnienia. Pierwsze dotyczyło owoców i warzyw w diecie. Wiemy już, że owoce i warzywa stanowią bardzo istotny element diety i odgrywają bardzo dużą rolę w prawidłowym rozwoju człowieka. Dostarczają organizmowi bardzo wielu witamin, składników mineralnych oraz znaczne ilości błonnika. Dzięki tym składnikom owoce i warzywa spożywane codziennie w odpowiednich ilościach chronią nas przed wieloma chorobami.
Podczas lekcji rozpoznawaliśmy owoce i warzywa (zmysłami: wzroku, dotyku, smaku) i zapoznaliśmy się z pięcioma grupami kolorystycznymi owoców i warzyw, a także jaką wartość odżywczą mają owoce i warzywa oraz jaką odgrywają rolę w codziennej diecie. Mieliśmy też okazję skosztować soków, które sami wycisnęliśmy z przyniesionych warzyw i owoców.

Kolejne spotkanie dotyczyło wpływu cukru i soli na organizm człowieka. Większość dzieci preferuje smak słodki. Dlatego spośród wszystkich produktów spożywczych dzieci najczęściej wybierają ciastka, ciasta, cukierki, słodkie napoje, lody. Tego rodzaju słodycze niestety bardzo często zastępują właściwe posiłki. Są również podstawą poczęstunku przygotowywanego na wszelkie dziecięce imprezy i zabawy. Problemem jest to, że dzieci zwykle niechętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia – odnosi się to w szczególności do słodyczy. W jaki sposób zmienić ten stan rzeczy? Podczas zajęć szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, ile cukru znajduje się w popularnych napojach i produktach spożywczych, stworzyliśmy plakaty i makietę podsumowującą nasze działania. W ramach pracy domowej każdy uczeń przygotował przepis na zdrowe słodycze i stworzyliśmy klasową książkę kucharską.

Wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, a na efekty nie trzeba było długo czekać: coraz więcej osób rezygnuje ze słodyczy kupionych w sklepie – wolimy sami przygotować sobie zdrowe przekąski, a zamiast słodkich napojów – PIJEMY WODĘ!

Zachęcamy wszystkich do zmian na lepsze! 🙂

wych. Magdalena Tobolewicz