KONKURS Z OKAZJI  230 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja

3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada „liberum veto”.

W tym roku mija już 230 lat od momentu uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Zapraszamy Wszystkich uczniów naszej szkoły do zmagań konkursowych, które będą formą przypomnienia o tym ważnym w historii Polski wydarzeniu.

Dla młodszych ( klasy I-III) proponujemy konkurs plastyczny: ,,Jak dzisiaj świętujemy rocznicę Konstytucji 3 maja”. ( prace w formacie A4 można wykonać w dowolnej technice i składać u wychowawców klas do 23.04.2021)

Dla starszych ( klasy IV- VIII) proponujemy wykonanie ,, pudełka historii”, w którym zgromadzone i zaprezentowane zostaną w ciekawej formie plastycznej informacje dotyczące Konstytucji 3 maja, jej twórców, okoliczności powstania itp.

,,Pudełko historii”- wykorzystujemy puste pudełko, np. po butach, umieszczamy w nim różnorodne informacje o Konstytucji 3 maja, twórcach, okolicznościach powstania w ciekawych formach, plastycznych, graficznych, np. wykresu, książeczki, drabinki faktów. Liczy się pomysłowość i kreatywność.

Prace starszych klas należy dostarczyć do szkoły do dnia 23.04.2021, można zostawiać na portierni, w przypadku powrotu do nauczania stacjonarnego, można je przekazywać do nauczycieli uczących historii.

Nagrody: Rzeczowe, uwagi pozytywne i oceny celujące z historii.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Agnieszka Sobala

Joanna Bugaj