OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA ASY INTERNETU W NASZEJ SZKOLE, BO … CYBERBEZPIECZEŃSTWO TO WAŻNA SPRAWA!

Uczniowie z klas biorących udział w konferencji 11 lutego zostali poproszeni o podzielenie się z innymi swoimi wrażeniami i przemyśleniami.

Oto najciekawsze z nich:

Asy Internetu to bezpłatny, ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Biorą w nim udział nauczyciele, rodzice i uczniowie. Dzień „Bezpiecznego Internetu” obchodziliśmy 9 lutego, natomiast 11 lutego nasza szkoła wzięła udział w konferencji Asów Internetu na temat bezpieczeństwa w sieci. Konferencja była prowadzona online przez panią Agatę Guza i pana Jana Modrzyńskiego z Kenga Edukacja. Całe spotkanie podzielone było na pięć części, które koncentrowały się wokół wartości takich jak rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Pierwsze zagadnienie to rozsądek w sieci – udostępniaj z głową, spotkanie prowadziła pani Barbara Krywoszejew. Dowiedzieliśmy się, aby osobiste dane trzymać w tajemnicy oraz to, że komunikowanie się online jest takie samo jak rozmowa twarzą w twarz i jeśli czegoś nie należy mówić, to tego też nie należy pisać. Druga lekcja była poświęcona uważności w sieci – nie daj się nabrać. Prowadzona była ona przez panią Joannę Stompel. Nauczyliśmy się odróżniać prawdę od fałszu, ale i również jak rozpoznać próby wyłudzania informacji takich jak login i hasła. Trzecia wartość to siła pod hasłem siła w sieci – chroń swoje sekrety. Lekcja prowadzona przez panią Iwonę Cugier. Ta lekcja pokazała nam jakie błędy popełniamy podczas tworzenia haseł. Musimy stworzyć hasło niepowtarzalne i trudne dla innych, ale łatwe dla nas. Należy jednak pamiętać, aby nie podawać prywatnych danych takich jak imię czy data urodzenia i tworzyć różne hasła do wielu stron. Czwarta lekcja to życzliwość w sieci – życzliwość jest fajna. Prowadzona przez pana Kamila Śliwowskiego. W sieci możemy szerzyć dobro lub zło, powinniśmy zachowywać się życzliwie aby szerzyć dobro, ale i powinniśmy blokować złe i nie właściwe zachowania poprzez zgłaszanie ich. Piąta i ostatnia już lekcja dotyczyła odwagi w sieci – rozmawiaj o wątpliwościach. Prowadzona przez panią Izabelę Meyza. Gdy zaniepokoją nas jakieś informację w sieci zgłaszajmy je nauczycielom, rodzicom i rozmawiajmy o tym. Bądźmy odważni i nie bądźmy obojętni. Każda lekcja oddzielona była piętnastominutową przerwą, podczas niej była możliwość gier drużynowych. Na koniec mogliśmy zostać Asami Internetu grając w Interlandię czyli przygodę w sieci. Dzięki konferencji Asy Internetu dowiedzieliśmy się jak podejmować mądre decyzję, poznaliśmy podstawy bezpieczeństwa i funkcjonowania w społeczności internetowej oraz jak bez obaw poruszać się po sieci online. Osobiście uważam, że konferencja była bardzo ciekawa i przydatna, a wartościami, które były podstawą spotkania powinniśmy się kierować nimi nie tylko w sieci, ale i w życiu codziennym. Gabrysia Batko klasa 5d

Nasza klasa wzięła udział w konferencji dotyczącej bezpieczeństwa  w Internecie. Lekcje skupione były wokół wartości programu Asy Internetu takich jak: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Spotkanie było bardzo interesujące, uważnie słuchaliśmy przekazu i aktywnie uczestniczyliśmy w prezentowanych ćwiczeniach. Będziemy pamiętać o silnym haśle, wiadomościach pełnych życzliwości i odwadze w sieci. Zaciekawiła nas również książka „Asy Internetu i Turniej. Pięć opowiadań o wartościach, emocjach i bezpieczeństwie i Internecie”. Cyberbezpieczeństwo to ważna sprawa! Uczniowie z klasy 6e i wychowawczyni

 Zajęcia były podzielone na 5 etapów:

Lekcja 1: ROZSĄDEK, czyli udostępniaj z głową!
Nauczyliśmy się że: Udostępniamy z głową w sieci, czyli:

 • Zastanawiamy się nad tym, co udostępniamy w internecie i komu
 • myślimy o konsekwencjach udostępniania
 • zachowujemy wrażliwe dane dla siebie
 Lekcja 2: UWAŻNOŚĆ – nie daj się nabrać!
Nauczyliśmy się, że: Nie dajemy się nabrać w sieci, kiedy:

 • umiemy dostrzec różnice między prawdą i fałszem
 • wiemy, jak rozpoznawać próby wyłudzenia informacji i jak je zgłaszać, a także
 • zauważamy, że coś może być oszustwem i jesteś ostrożna/ostrożny
Lekcja 3: SIŁA – chroń swoje sekrety
Chronimy swoje sekrety i jesteśmy silni w sieci, gdy:

 • bierzemy odpowiedzialność i troszczymy się, by ważne informacje (Twoje i innych)

 nie wpadły w niepowołane ręce oraz

 • tworzymy hasła niepowtarzalne i trudne dla innych, ale łatwe do zapamiętania przez NAS
Lekcja 4: ŻYCZLIWOŚĆ, bo… życzliwość jest fajna
Życzliwie zachowujemy się i działamy w sieci, kiedy:

 • korzystamy z internetu, by szerzyć dobro,
 • blokujemy złośliwe i niewłaściwe zachowania w sieci,
 • sprzeciwiamy się znęcaniu online i zgłaszamy takie sytuacje.
Lekcja 5: ODWAGA, czyli rozmawiaj o wątpliwościach
Jesteśmy odważni  w sieci, bo:

 • sprzeciwiamy się, gdy widzimy niewłaściwe zachowania w świecie online,
 • mówimy  komuś, kiedy widzimy coś, z czym nie czujemy się dobrze, co Nas zaniepokoiło w sieci,
 • zgłaszamy, kiedy widzimy złe traktowanie osób w internecie.

JESTEŚMY ASAMI INTERNETU! – KLASA 7F

 

Opinie uczniów z kl. 5c:

11 lutego uczestniczyłam w konferencji Asy Internetu. Najbardziej spodobała mi się lekcja o uważności, ponieważ teraz już wiem, że powinnam być uważna i zwracać uwagę na SMS-y jakie dostaję na swoje skrzynki pocztowe od nieznajomych osób. Nie wierzyć w to, że ktoś nam chce coś podarować, a w rezultacie może nas oszukać lub naciągnąć na kwotę pieniężną. Cała  konferencja bardzo mi się podobała, myślę że o wielu rzeczach nie wiedziałam i wiele się nauczyłam, każdemu mogłabym polecić taką lekcję  nauki, a szczególnie w czasach, kiedy teraz całe nasze życie przeniosło nas do Internetu. Myślę, że nigdy nie zapomnę tej konferencji.

Pozdrawiam Gabrysia Zięba

NAJBARDZIEJ W KONFERENCJI PODOBAŁA MI SIĘ ICH GRA, KTÓRA BYŁA BARDZO CIEKAWA. GRA INTERLANDIA – W TEJ GRZE SĄ 4 WYSPY I RÓŻNE PRZESZKODY BARDZO WCIĄGAJĄCE. INTERESUJĄCE BYŁY KONFERENCJE – DOSYĆ DŁUGIE, ALE CIEKAWE, ZWŁASZCZA PAN, KTÓRY OPOWIADAŁ O ZWIERZĘTACH -O LENIWCACH I KACZUSZKACH. DOWIEDZIAŁAM SIĘ, ŻE ICH MASKOTKA TO MAŁY ŚMIESZNY ROBOCIK, KTÓRY W INTERLANDII JEST GŁÓWNYM BOHATEREM. Ania Ciesielczyk

11 lutego 2021 wraz z moją klasą wzięłam udział w konferencji Asy Internetu. Na tej konferencji nauczyłam się dużo o niebezpieczeństwie w mediach społecznościowych np. jak publikować zdjęcia z głową i nie podawać danych osobowych. Wszystkie tematy poruszane na konferencji bardzo mi się podobały. Bardzo się zdziwiłam, gdy dowiedziałam się, że u mnie na komputerze i u innych osób, pani i pan prowadzący wyglądają, jakby byli w pięknym studiu, a w rzeczywistości są w zielonym pomieszczeniu. Bardzo podobały się gry, w które można było zagrać na przerwie. To była najlepsza konferencja w jakiej uczestniczyłam, pozdrawiam Marysia Szumiec

Było  bardzo fajnie i najbardziej podobał mi się wykład o życzliwości.
Kamil Mokrzycki

Ogólnie to co słyszałem było ciekawe, dowiedzieliśmy się, że jest dużo niebezpieczeństw w sieci, aby uważać z kim się piszę, aby nie podawać swoich danych nikomu. WYPEŁNIALIŚMY ANKIETY,MIELIŚMY TEŻ CZAS DLA SIEBIE, ABY POGRAĆ W GRY NA REFLEKS,NIESTETY NIE UDAŁO MI SIĘ ZAGRAĆ, PONIEWAŻ MIAŁEM PROBLEMY Z SIECIĄ. Patryk


Opinie uczniów z kl.6c:

Z konferencji Asów Internetu dowiedziałam się, jak bezpiecznie korzystać z internetu, jak rozpoznać fałszywe linki, jak tworzyć silne hasła i żeby dwa razy pomyśleć zanim się coś opublikuje. Myślę, że nam wszystkim się to przydało, każdy się czegoś nauczył i wiemy jak postępować w danej sytuacji. Hania

Celem warsztatów było pokazanie nam – uczniom podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Prowadzący sprawnie omawiali najważniejsze punkty konferencji, dodatkowe przykłady, scenki, filmy były atrakcją warsztatów. Podczas konferencji wyświetlane były ankiety, pytania, chętnie udzielaliśmy odpowiedzi. Mieliśmy okazję uczestniczyć w grach/ quizach. Warsztaty dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa w sieci, ale zwracano baczną uwagę na takie elementy jak: Rozsądek, Życzliwość i odpowiedzialności w sieci, Uważność. Pozdrawiam Wszystkich serdecznie, Gabrysia Tomal

Mnie najbardziej podobało się, gdy Pani mówiła o odwadze i o chronieniu swoich haseł. Uważam, że to była dla nas bardzo ważna informacja na przyszłość Zaciekawiły mnie najbardziej tematy zawiązane z Życzliwością i Odwagą w internecie. Podobały mi się filmy nadesłane przez Szkoły – Dzieci /akcja o oswojeniu internetu i film o odwadze/. Chętnie wzięłam udział w konferencji. Usłyszałam wiele wskazówek, jak bezpiecznie poruszać się po internecie. Iza

Cieszę się, że mogłem brać udział w konferencji – ASY INTERNETU. Najbardziej podobały mi się rapy, muzyka, memy dzieci z Warszawy. Wesołe scenki, przykłady – jak bezpiecznie tworzyć hasła lub jak ważne jest, aby być świadomym przed szkodliwymi mailami – te wszystkie informacje pomogą nam na pewno w przyszłości. Konferencja pokazała nam, że jest jeszcze tyle tematów, a nasza wiedza nie jest w tym zakresie wystarczająca …Dziękujemy – S. L.

Wszystkie tematy zostały bardzo dobrze przedstawione. Można było zadawać nurtujące nas pytania. Moim zdaniem najbardziej interesujące były zadania, np. najtrudniejsze hasła. Mogliśmy dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych, czy na pewno wiadomość nie jest oszustwem, jak je  rozpoznawać, czy twoje hasło nie jest za słabe. Rzetelnie omówione zostały: Rozsądek, Uważność, Siła, Życzliwość i Odwaga. Ważnym elementem jest dla mnie życzliwość i odpowiednie zachowania do innej osoby w sieci /i nie tylko/. Poruszono wiele ważnych tematów, o których zwykle nie mówimy. Najlepszą ochroną dla nas – jesteśmy My sami. Wiele szkół uczestniczących w  projekcie przygotowało wspaniałe filmy, piosenki, krótkie  lekcje /scenki/. Jestem pewna, że moja KLASA jest zadowolona, że mogliśmy wziąć udział w tej konferencji. Emilia Nykiel

Najbardziej spodobała mi się lekcja o uważności, ćwiczenie z pomieszanymi literami i gry drużynowe z quizami. Jestem zadowolona, że mogłam uczestniczyć w tych warsztatach, Prowadzący sprawnie omawiali czym jest bezpieczeństwo w sieci, ale  też jak bezpiecznie poruszać się po internecie. Usłyszeliśmy wiele interesujących wiadomości i wskazówek. 🙂 Patrycja Kowal

Dziękujemy wszystkim uczniom za ciekawe wprawki reporterskie i zapraszamy do brania udziału w kolejnych inicjatywach szkolnych związanych z trwającym programem Dzień Bezpiecznego Internetu.

Skip to content