DZIEŃ RATOWNIKA

12 października w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” obchodziliśmy Dzień Ratownika. Naszą placówkę odwiedzili przedstawiciele różnych służb ratunkowych: strażacy, ratownicy wodni, górscy, medyczni, członkowie Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami oraz pracownicy Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach i wolontariuszki Szkoły Młodych Ratowników.

Zaproszeni goście opowiadali uczniom o swej pracy i działaniach ratowniczych. Prelekcje przeplatali pokazami slajdów, filmików oraz prezentacją sprzętu i środków transportu ratowników. Poza tym przeprowadzili pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej i symulacje akcji ratunkowych.  Przy okazji zwrócili uwagę na zagrożenia, jakie czyhają na każdego z nas, i z którymi muszą się zmierzyć osoby niosące pomoc z lądu, wody i powietrza. Nasi eksperci od ratowania wskazali też na konieczność posiadania wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Dzieci z podziwem patrzyły na swych wyjątkowych nauczycieli ze służb ratunkowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się też najmłodsza czworonożna ratowniczka.

Uczniowie objęci akcją:

  • kl. IIa (realizacja programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”) oraz wszystkie klasy III, IV i VI.

Przedstawiciele służb ratunkowych:

  • Grupa Podhalańska GOPR (Rabka) – p.Jerzy Kapłon ,
  • Myślenicka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z Psami: p.Agnieszka Szklarz, p.Krzysztof Szklarz, p.Anna Płatek,
  • Państwowa Straż Pożarna – st.asp.Zbigniew Kot, asp.Michał Ryś, mł.asp. Karol Kudłacz, st.ogn. Bogusław Ryba,
  • Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej- p.Piotr Godula, p.Wojciech Pułka,
  • Szkoła Młodych Ratowników: p.Małgorzata Bajer, Agata Bajer, Roksana Gorączko,
  • Zespół Ratownictwa Medycznego  z myślenickiego szpitala– p.Jerzy Matuła, p.Szymon Królik.

Wszystkim wyżej wymienionym osobom serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy oraz za trudną pracę, niesioną pomoc, zaangażowanie i poświęcenie. Drodzy Ratownicy, Wasza praca jest wyjątkowa, ratujecie bowiem najcenniejszy dar- ludzkie życie i zdrowie! Dziękujemy!

„Ja, ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przyjmuję za swoje godło niebieski krzyż i złotą kotwicę. Ślubuję, dopóki zdrów będę i sił mi wystarczy, bez względu na warunki: rzetelnie wypełniać obowiązki ratownika WOPR, ratować osoby, którym zagraża niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na wodach, dbać o sprawność i doskonalić umiejętności ratownika WOPR, wszelką wiedzą i doświadczeniem wytrwale przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa na polskich wodach.”

(Ślubowanie ratownika WOPR)

 

Dzień Ratownika w lokalnych mediach:

KMY

Powiat myślenicki

Anna Zahel