“EUROPE IN PERSPECTIVE:INTERNATIONAL”

28 reprezentantów z 12 krajów Europy eksplorowało różnorodność i międzykulturową współpracę w edukacji w czasie sześciodniowej konferencji CCE (Creativity Culture & Education) zorganizowanej w Newcastle.

Do tej połączonej z intensywnymi warsztatami sesji zostali zaproszeni artyści i pedagodzy – w tym dwie nauczycielki z Polski. Znalazła się wśród nich pracująca w naszej myślenickiej SP nr 2 – Jarosława Słowik:

„Byliśmy jak klasa, bardzo różnorodna. Wśród nas byli nie tylko nauczyciele, ale i pracownicy muzeów, muzycy, aktorki, plastycy, performerzy, tancerki i printmakerka. Tematy były zaskakujące! Prowokowały nie tylko do myślenia poza standardami, ale i łączenia merytorycznych, intelektualnych, emocjonalnych i fizycznych poziomów ćwiczenia. Wszystkie zostały tak dobrane, by to grupa wypracowywała wnioski. Po każdym dniu należało redagować informacje zwrotne dla organizatorów, poprzedzone indywidualną analizą. Co ciekawe – problemem nie było znalezienie sposobu rozwiązania zadań, ale decyzja, które z rozwiązań wybrać i zaprezentować jako wspólne. To był niezwykły, energetyczny miks ekspresyjnych dusz artystów i twardo stąpających po ziemi praktyków. Ze względu na doświadczenia z naszych krajów i różnych europejskich środowisk pracy ta współpraca dała nam wrażenie, że lepiej rozumiemy sens kreatywności i europejskiej różnorodności, poszanowania różnych perspektyw w dochodzeniu do celu.

Do dyspozycji mieliśmy interaktywny pinbord (PADLET) z dostępem zastrzeżonym dla uczestników programu. Dawał on możliwość krótkiej prezentacji swoich dotychczasowych doświadczeń, a potem na bieżąco dzielenia się spostrzeżeniami, materiałami i zdjęciami. Program był bardzo intensywny i mam nadzieję, że zaowocuje on pomysłem, który mogłabym zrealizować ze swoimi uczniami. Zwłaszcza, że mamy już doświadczenie, a nasz poprzedni projekt O!SWOJE!NI W PRZESTRZENI, realizowany z uczniami SP2 w Myślenicach w programie Narodowego Centrum Kultury, został dostrzeżony i doceniony.”