O!SWOJE!NI W PRZESTRZENI – RELACJA – DZIEŃ PIERWSZY

Szkoła i wakacje są przeciwległymi biegunami. Oddalonymi od siebie jak wychowawca i uczeń w czasie letniej przerwy w nauce. Ale czy na pewno?

Od sierpnia w naszej szkole realizujemy projekt O!SWOJE!NI W PRZESTRZENI. Jest on częścią programu SYNAPSY 2017 – programu rozwoju edukacji kulturowej w Małopolsce, realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie w ramach prowadzonego i dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018.

Nie trzeba było się obawiać o frekwencję, bo prawie cała moja klasa VIIc pojawiła się pierwszego dnia zajęć w domu kultury. Do dyspozycji mieliśmy najcenniejszą przestrzeń placówki – scenę sali widowiskowej.

Ekipa „teatrolubna” przygotowała etiudy aktorskie w grupach. Projektowanie kostiumów zostało poprowadzone przez uzdolnioną plastycznie uczennicę naszej klasy, która wcześniej w ramach projektu rozwijała swoje umiejętności w trakcie zajęć „shadowingu” – z Natalią Nowacką z MOKiS
i na warsztatach artystycznych.

Można się domyślać co połączyło potem pędzelki i farby z przeponą? Ten intrygujący mix stał się możliwy dzięki Monice Filipowicz – aktorce Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie i jej profesjonalnym warsztatom z emisji głosu i charakteryzacji.

Działo się! Po brawurowych interpretacjach utworu „Maryna gotuj pierogi”  i ucharakteryzowaniu połowy grupy przez pozostałych uczestników, stało się jasne, że będzie się trudno rozstać. Z inicjatywy uczniów nakręciliśmy etiudę, a ponieważ została zaimprowizowana NA GORĄCO, wszyscy się do niej ZAPALILI, chociaż przyznam, że ze sceny powiało trochę grozą…

Jarosława Słowik