Kategoria: Świetlica

ŚWIETLICOWY DZIEŃ SPORTU

ŚWIETLICOWY DZIEŃ SPORTU

W czwartek, 12 czerwca 2025 roku, na boisku szkolnym odbył się Świetlicowy Dzień Sportu. Uczniowie z ogromnym entuzjazmem wzięli udział w różnorodnych zawodach klasowych i indywidualnych, które dostarczyły im mnóstwo radości i sportowych emocji.

W ramach rywalizacji klasowej odbyły się  wyścigi rzędów, które wzbudziły wiele emocji i zdrowej rywalizacji między klasami. W konkurencjach indywidualnych uczniowie mogli spróbować swoich sił w skokach na skakance, walczyć o tytuł „króla rzutów karnych” oraz wykazać się celnością w konkursie rzutów do celu.

Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom!

SŁONECZNY CZERWIEC – ODLICZAMY DO WAKACJI!

SŁONECZNY CZERWIEC – ODLICZAMY DO WAKACJI!

Ten miesiąc rozpoczęliśmy od świętowania Dnia Dziecka grami i zabawami na świeżym powietrzu. Przy tej okazji wspominaliśmy także o prawach oraz obowiązkach dziecka powołując się na Konwencje o Prawach Dziecka. W świetlicy szkolnej czuć już było wakacyjną atmosferę, a nasze odliczanie do wakacji trwało w najlepsze! Dużo rozmawialiśmy o miejscach, które warto odwiedzić, dzieląc się swoimi planami oraz marzeniami o podróżach – tych bliskich i dalekich. Wspólnie wyobrażaliśmy sobie swoje idealne wakacje i tworzyliśmy piękne pracę, które zdobią naszą świetlicę. Na tę okoliczność także wspólnie omówiliśmy zasady zachowania bezpieczeństwa w okresie wolnym od szkoły. Mieliśmy na uwadze to, iż wakacje to więcej czasu wolnego, dlatego w świetlicy przypominaliśmy sobie jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Uczyliśmy się jak chronić swoje konta, reagować na niebezpieczne sytuacje i dlaczego warto rozmawiać z dorosłymi o tym, co widzimy w sieci. Na mecie roku szkolnego uczestniczyliśmy również w Świetlicowym Dniu Sportu, podczas którego odbywały się różne ciekawe aktywności. Nie zapomnieliśmy także o naszych kochanych tatusiach! Z tej okazji dzieci przygotowywały własnoręcznie kartki i drobne upominki, wyrażając w ten sposób swoją wdzięczność i miłość.

Drogie Dzieci i Drodzy Rodzice,

za nami kolejny rok wspólnej zabawy, nauki i odkrywania świata w naszej świetlicy. Dziękujemy Wam za każdy uśmiech, zaangażowanie i pomysły jakie codziennie wnosiliście do naszej wspólnej przestrzeni.  A Wam Drodzy Rodzice, dziękujemy za zaufanie, wsparcie i współpracę przez cały rok szkolny. Dzięki temu mogliśmy tworzyć dla dzieci miejsce pełne ciepła i dobrej atmosfery.

Z okazji zbliżających się wakacji życzymy wszystkim samych słonecznych dni, cudownych przygód, bezpiecznego wypoczynku oraz mnóstwa radości i uśmiechu! Niech te wakacje będą takie, o jakich marzycie – kolorowe, ciekawe i pełne niezapomnianych chwil!

Do zobaczenia we wrześniu!

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Zespół Świetlicy Szkolnej

„WIELKA SZTUKA MŁODYCH ARTYSTÓW”

„WIELKA SZTUKA MŁODYCH ARTYSTÓW”

W drugim półroczu roku szkolnego 2024/2025 w naszej świetlicy poza szczegółowym planem pracy była realizowana także innowacja pedagogiczna pt. : „Wielka sztuka młodych artystów – twórczość plastyczna formą wyrażania emocji”. Świetliki z klas pierwszych aktywnie uczestniczyli w różnorodnych pracach plastycznych realizowanych w jej ramach, a każde działanie integrowało edukację artystyczną z treściami literackimi oraz kulturowymi. Za nadrzędny cel tej innowacji uznano wyzwalanie ekspresji twórczej u dzieci przy wspieraniu ich harmonijnego rozwoju – szczególnie małej motoryki oraz kreatywności w toku różnorodnych działań plastycznych przy użyciu rozmaitych technik.

W okresie karnawału wspólnie z wychowankami wykonaliśmy papierowe maski karnawałowe i klauny według własnego pomysłu z użyciem różnych materiałów ozdobnych oraz zaznajamialiśmy się z baśnią H. Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”, którą zilustrowaliśmy graficznie. Zmienna marcowa pogoda znalazła swoje plastyczne odzwierciedlenie w tworzonych przez nas garnkach ukazujących istotę i znaczenie przysłowia „W marcu jak w garncu”. W okresie przed świątecznym – Wielkanocnym uczniowie przygotowali szereg wielkanocnych dekoracji m.in. koszyczki z pisankami czy wielkanocne wieńce z kolorowych jajek. Czas majowych uroczystości rozpoczęliśmy od poznania legendy o Syrence Warszawskiej i na tę okoliczność wykonaliśmy herb Warszawy techniką wydzieranki, natomiast zakończyliśmy go samodzielnie stworzonymi bukietami kwiatów dla naszych mam z okazji ich Święta. Czerwiec upłynął nam pod znakiem twórczości i radości, co zaowocowało wykonaniem kolorowych latawcy oraz wakacyjnych krajobrazów z użyciem wycinków gazet i nieograniczonej wyobraźni.

Dzięki tym działaniom uczniowie mieli okazję nie tylko wyrażać swą kreatywność i pomysłowość, ale również poszerzać swoją literacką wiedzę i plastyczne umiejętności. Twórczość artystyczna może więc być doskonałą zabawą, ale przede wszystkim stanowić przestrzeń do rozwoju własnych talentów i wielokierunkowej pracy ze swoimi emocjami.

MAJ PEŁEN KOLORÓW

MAJ PEŁEN KOLORÓW

Maj ukazał się na świetlicy różnorodnością barw, dzieci wykonały mnóstwo kolorowych wiosennych prac plastycznych. Obchodziliśmy ważne wydarzenia jak Święto Pracy czy Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym wyjątkowym okresie dzieci wspólnie śpiewały popularne piosenki patriotyczne, przypomniały sobie najważniejsze symbole narodowe oraz historię swojej ojczyzny. 

Rozmawialiśmy o ważnym pojęciu jakim jest Rodzina, a z okazji Dnia Matki o godnej postawie, okazywaniu szacunku i miłości nie tylko dla mamy ale i swoich bliskich.

Każdy wykonał portret swojej mamy oraz stworzył dom z członkami swojej rodziny. Na gazetce pojawiły się prace przestrzenne jak kwiaty bzu, ptaki, motyle, pszczółki, biedronki. Warto wspomnieć też, że w tym miesiącu odbył się Konkurs Pięknego Czytania w którym wzięło udział 15 uczniów. Laureatami zostali : Maja Halarewicz (1 miejsce), Zofia Nowak, Bożena Korycińska (2 miejsce) oraz Emilia Stanach (3 miejsce). Gratulujemy!

Zbliżający się Dzień Dziecka jest świetną okazją aby przypomnieć sobie podstawowe prawa i podkreślić znaczenie przyjaźni międzynarodowej i wyglądu dzieci z różnych stron świata.

Dlatego Wszystkim Dzieciom składamy najserdeczniejsze życzenia radości, uśmiechu, spełnienia marzeń i wspaniałego dzieciństwa.

KWIECIEŃ PLECIEŃ… 

KWIECIEŃ PLECIEŃ... 

W kwietniu mieliśmy naprawdę wiele ciekawych aktywności. Na początku miesiąca obchodziliśmy Szkolny Dzień Ciszy, z tej okazji tworzyliśmy kolorowe plakaty, aby podkreślić znaczenie spokoju i wyciszenia, oraz tego jak szkodliwy jest hałas dla naszego zdrowia. 

W kolejnym tygodniu poznawaliśmy wielkanocne tradycje, malowaliśmy piękne pisanki, a także zorganizowaliśmy konkurs na najładniejszą kartkę wielkanocną. Był to bardzo interesujący i intensywny czas na świetlicy, powstało wiele pięknych prac, które zdobiły nasze świetlicowe gazetki.

Przyglądaliśmy się też pogodzie w kwietniu, bo jak mówi przysłowie: „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”, więc chcieliśmy zobaczyć, jak zmienia się aura na zewnątrz. Bez wątpienia przysłowie się sprawdziło.  Słuchaliśmy wiosennych piosenek, które wprowadziły nas w radosny nastrój i przypomniały o trwającej wiośnie. To również miesiąc w którym zaczęliśmy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, korzystając z pięknej pogody i aktywnie się bawiąc.

Obchodziliśmy także Dzień Ziemi, podczas którego edukowaliśmy się, jak prawidłowo segregować śmieci i co to jest recykling. Rozmawialiśmy o ochronie środowiska i tworzyliśmy plakaty, które mają przypominać o dbaniu o naszą planetę. To był naprawdę pełen wrażeń i wartościowy miesiąc!

LEKTURKI SPOD CHMURKI

LEKTURKI SPOD CHMURKI

Zakończyliśmy drugi moduł  Smutek i Złość innowacji pt. Lekturki spod chmurki. Wspólnie wybraliśmy kolejną lekturę „Dziadek i Niedźwiadek” autora Łukasza Wierzbickiego. Jest to wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni człowieka i zwierzęcia, a także historia polskich żołnierzy z Armii Andersa. Dzieci z dużym zaciekawieniem słuchali prawdziwej historii o młodym niedźwiadku  – Wojtka, który wraz z młodymi oficerami wojska polskiego przebył długą podróż przez Irak, Iran, Palestynę, Egipt aż do Włoch. Wojtek brał udział w bitwie pod Monte Cassino a także pomagał w transporcie pożywienia, amunicji oraz towarzyszył na co dzień żołnierzom dzięki czemu stał się symbolem 22 Kampanii Zaopatrywania Artylerii 2 Korpusu Polskiego. Wspólnymi siłami uzupełniliśmy lekturnik, stworzyliśmy Koło Fortuny z pytaniami dotyczącej przeczytanej lektury, aby w zabawny sposób sprawdzić wiedzę o książce; w parach zaprojektowaliśmy okładkę lektury oraz stworzyliśmy Pudełko Pocieszenia, w którym każdy napisał list lub wykonał rysunek który pocieszyłby kogoś w trudnych chwilach. Pudełko może być otwierane, kiedy ktoś jest smutny.

WIOSNA – ACH TO TY

WIOSNA - ACH TO TY

Wiosna zawitała już do naszej świetlicy i dumnie prezentuje się na gazetkach szkolnych. W Marcu  uwagę poświęciliśmy różnym zagadnieniom tj. Dzień Kobiet, Powitanie Pani Wiosny, Dzień Kolorowej Skarpetki i Powrót Skrzydlatych Przyjaciół.

Święto Kobiet uczciliśmy rozmową jak ten wyjątkowy dzień jest obchodzony na świecie, jak ważne jest okazywanie szacunku oraz kształtowaniu zasad dobrego wychowania.  Uczniowie wykonali z tej okazji gazetkę okolicznościową z życzeniami.

Przebudzenie wiosny mogliśmy zobaczyć po aktywności dzieci na boisku szkolnym. Pierwsze ciepłe, słoneczne dni powialiśmy na świeżym powietrzu, delektując się promieniami słońca, obserwacją zmian otaczającej nas przyrody. Dzieci chętnie spędzały czas na boisku, grając w piłkę i w ciekawych zabawach według pomysłów uczniów. Nie zabrakło również prac plastycznych wykonanych przez naszych wychowanków.

Wiosna to też powrót ptaków z ciepłych krajów. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji na temat roli ptaków w ekosystemie, celowości migracji i warunków bytowania skrzydlatych przyjaciół oraz słynny utwór Vivaldiego „Cztery pory roku”. Obejrzeliśmy album ptaków i przeczytaliśmy wiersz J. Tuwima „Ptasie Radio”.

Solidaryzując się z osobami z Zespołem Downa wspólnie dołączyliśmy do obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki.  Z tej okazji dzieci wykonały kolorowe skarpetki ucząc się przy tym tolerancji i szacunku do osób z niepełnosprawnością.

MROŹNY LUTY

MROŹNY LUTY

Pomimo tego, że luty jest najkrótszym miesiącem w całym roku wiele się w nim zadziało! Wspólnie z dziećmi przypomnieliśmy sobie reguły panujące w świetlicy oraz omówiliśmy zasady bezpiecznego korzystania z sieci internetowej. Nie omieszkaliśmy również powiedzieć o tym jak dbać o nasze zdrowie i prawidłowo się odżywiać. Przy tej okazji przybliżyliśmy sobie piramidę zdrowego odżywiania oraz poznaliśmy znaczenie ruchu w życiu człowieka. W oparciu o te wiadomości wykonaliśmy plakaty promujące idee: „W zdrowym ciele, zdrowy duch!” oraz zdrowe nawyki żywieniowe. Mróz za oknem zachęcił nas do rozmów na temat odpowiedniego ubioru zimą, różnych sportów zimowych oraz krajów wiecznego lodu, co zaowocowało stworzeniem wielu prac o tematyce zimowej. Z racji przypadających w tym miesiącu Walentynek, zajmowaliśmy się także tworzeniem pięknych kartek walentynkowych oraz własnoręczne wykonanych upominków dla bliskich. Okres Karnawału skłonił nas do rozmów na temat balów przebierańców, a wpisujący się w ten czas Tłusty Czwartek umożliwił poznanie tradycji związanych z tym dniem. Wszystko to przyniosło nam ogrom radości i zaowocowało powstaniem wielu plastycznych arcydzieł.

ZIMOWY STYCZEŃ NA ŚWIETLICY

ZIMOWY STYCZEŃ NA ŚWIETLICY

Rok 2025 rozpoczęliśmy od podsumowania starego roku i powitania nowego. Wspólnie rozmawialiśmy o noworocznych postanowieniach, nowych celach i marzeniach. Rozwiązywaliśmy zagadki, łamigłówki oraz poznawaliśmy przysłowia związane z Nowym Rokiem. Dzieci wykonały wiele prac przestrzennych z zimowymi ilustracjami. Za nami też moc konkursów. 19 grudnia odbył się konkurs Kartek Świątecznych, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. 14 stycznia odbyła się też III edycja Konkursu Kolęd i Pastorałek, w którym wzięło udział ponad 20 dzieci. Zaprezentowano popularne kolędy jak i te mniej znane z akompaniamentem różnych instrumentów, bogatą scenografią i rekwizytami.

W ostatnim tygodniu przed feriami poruszyliśmy temat Bezpieczeństwa w czasie zimowych zabaw i poznaliśmy przepis na udane ferie. Wykonaliśmy wspólnie plakat pt. Bezpieczne Ferie” oraz poznaliśmy różne formy spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Wszystkim wychowankom życzymy radosnych i bezpiecznych ferii zimowych, jak i również dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich artystycznych pasji! : ))

MAGICZNY GRUDZIEŃ

COINKA NA ŚWIETLICY

Grudzień – miesiąc świąteczny, przepełniony nadzieją i oczekiwaniem na zbliżający się dzień Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy i magiczny okres rozpoczęliśmy od obchodów staropolskiego święta przypadającego na przełomie listopada i grudnia tj. Andrzejek podczas których poznaliśmy tradycję, obrzędy i zwyczaje andrzejkowe. W tym celu wykonywaliśmy rozmaite wróżby, a także zapoznaliśmy się z legendą o Świętej Barbarze będącej patronką górników.

Świąteczny czas w pełni rozpoczęliśmy i przypieczętowaliśmy rozmowami o tradycjach mikołajkowych, co w rezultacie pomogło nam w napisaniu listów do Świętego Mikołaja. Szczególną uwagę zwróciliśmy w nich na nasze marzenia, ale przede wszystkim na potrzebę dzielenia się z drugim człowiekiem zwłaszcza tym co niematerialne, w więc dobrym słowem, ciepłem i empatią. Mając to na względzie poznaliśmy zasady prawidłowego dbania o siebie oraz o zwierzęta zimą.

W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia nie marnowaliśmy czasu! Z zapałem zajmowaliśmy się przygotowywaniem ozdób choinkowych, które posłużyły do dekoracji naszej sali świetlicowej oraz mieszczącej się w niej choinki. Tworzenie kartek świątecznych, łańcuchów choinkowych z papieru czy składanie kolorowych bombek – dawało nam satysfakcje i nieustającą radość. W wirze prac przygotowawczych nie zapomnieliśmy o istocie Świąt Bożego Narodzenia, a więc o polskich obrzędach i zwyczajach związanych z tym czasem, w czego zagłębieniu pomagały nam czytane opowieści wigilijne, tematyczne prace, zagadki bądź krzyżówki, które rozwiązywaliśmy. Okres ten umilało nam także słuchanie i wspólne śpiewanie świątecznych kolęd oraz pastorałek.

Pragniemy życzyć, aby ten czas Narodzenia Pańskiego był pełen wdzięczności i chwilą spokoju, spędzoną w ciepłym rodzinnym gronie. Niech Nowy 2025 Rok przyniesie wszelką pomyślność, zdrowie, szczęście oraz nieustanną radość. 

Życzą wychowawcy świetlicy szkolnej.

LEKTURKI SPOD CHMURKI – PROJEKT ŚWIETLICY

LEKTURKI SPOD CHMURKI – PROJEKT ŚWIETLICY

Pragnę poinformować, iż wspólnymi siłami udało Nam się zakończyć pierwszy moduł Projektu z Klasą Lekturki spod chmurki. Razem z dziećmi wybraliśmy wiersze Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka” oraz „Na Straganie”. Jako pierwszym wykonanym zadaniem była ekranizacja bajki o chmurce Tosi „Rozchmurzone opowiadanie na powitanie”, rozmawialiśmy o różnorodnych rodzajach książek, o tym jak książka pobudza naszą wyobraźnię, zwiększa zasób słownictwa, pozwala się zrelaksować, pogłębia wiedzę, rozwija wrażliwość, kształtuje osobowość a także poprawia nastrój i pozwala uciec w świat fantazji i najskrytszych marzeń. Uczniowie indywidualnie wykonali chmurkę Tosie, która odzwierciedlała ich aktualny nastrój, a także w parach uzupełnili lekturnik. Na zakończenie uczniowie urzeczywistnili swoją wyidealizowaną kaczkę.

Drugi etap projektu rozpoczęliśmy od wspólnego przeczytania wiersza „Na straganie”. Wykonaliśmy trójwymiarowy model sceny, dołączyliśmy rekwizyty ręcznie wykonanych bibułą  warzyw  oraz zaprosiliśmy dzieci które nie uczestniczą w projekcie. Wspólnie przeczytaliśmy wiersz, omówiliśmy poszczególne fragmenty, następnie przeszliśmy do kulminacyjnej części jakim był podział na role oraz prezentacja wiersza. Chętnych rąk nie brakowało. Dzieci bardzo zaangażowały się z swoje role i z zaciekaniem obejrzały spektakl. Na zakończenie stworzyliśmy kapsułę czasu z rysunkami,  które będą przypominać wszystkim o lekturze. Jako że, zbliżał się okres świąt Bożego Narodzenia, połączyliśmy  aspekt świąt  w rysunkach.

LISTOPADOWY CZAS NA ŚWIETLICY

LISTOPADOWY CZAS NA ŚWIETLICY

Listopad rozpoczęliśmy od wspomnienia bliskich i wszystkich zmarłych którzy od nas odeszli. Z tej okazji nawiązaliśmy do tradycji polskiej i obyczajów jakie panują w tych dniach. Rozmawialiśmy o postawie i okazaniu szacunku, o odwiedzaniu  grobów i złożeniu na nie kwiatów, a także sposobie jak inne kraje obchodzą ten wyjątkowy czas.

Z okazji dnia 11 listopada Dnia Niepodległości przypomnieliśmy sobie najważniejsze symbole narodowe oraz wykonaliśmy gazetkę tematyczną. Dzieci śpiewały Hymn Polski oraz nauczyły się polskiej pieśni patriotycznej. Nostalgiczny czas spędzaliśmy na świetlicy biorąc udział w różnych zabawach ruchowych i muzycznych. Obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek, gdzie dzieci urzeczywistniły swoją ulubioną postać, prowadziliśmy pogadankę na temat Książka moim przyjacielem oraz wspólnie czytaliśmy ulubione lektury.

Rozmawialiśmy też o emocjach i tych pozytywnych i negatywnych jakie nam towarzyszą na co dzień oraz jak sobie radzić ze złym samopoczuciem, a także o tradycjach i obrzędach andrzejkowych. Nawiązaliśmy też do legendy św. Barbary – patronki górników.  Jednak najważniejszym tematem minionego miesiąca był Międzynarodowy Dzień Uchwalenia Praw Dziecka. Dzieci w tym dniu zapoznały się ze swoimi prawami, z życiem i wyglądem dzieci z różnych krajów, wykonały wspólny plakat podkreślający wzajemną pomoc i życzliwość a także tolerancję wobec innych.

JESIENNY KLIMAT ŚWIETLICY

JESIENNY KLIMAT ŚWIETLICY

Jesień, choć piękna i kapryśna wcale nie musi być nudna. Świetliki po długiej przerwie wakacyjnej chętnie uczestniczyły na zajęcia tworząc dekoracje związane z jesienna porą roku. Na gazetce pojawiły się kolorowe drzewa, liście, grzybki, jeże i kolorowe jesienne ludziki. Ciekawym tematem minionych tygodni były rozmowy na temat miasta Myślenice. Uczniowie zapoznali się z historią miejscowości a także czytali i słuchali pradawnych legend. Świętowaliśmy „Dzień Sprzątania Świata” „Międzynarodowy Dzień Zwierząt”, gdzie dzieci chętnie zaprezentowały swoje pupile w pracach plastycznych a także „Dzień Nauczyciela”. Aby umilić czas spędzany na świetlicy w deszczowe dni śpiewaliśmy wspólnie piosenki z Panem Piotrem – nauczycielem muzyki. W ubiegłym miesiącu również organizowany był Piknik Ekologiczny przez miasto Myślenice, w którym nie zabrakło akcentu świetlicy.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Skip to content