CZY WIESZ, JAK DZIAŁA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW?

Niektórzy jeżdżą na wycieczki do zoo czy do kina, a my, czyli uczniowie klasy 5a, byliśmy tym razem w Oczyszczalni Ścieków w Myślenicach. Nazwa może nie brzmi zbyt zachęcająco, ale było naprawdę super! Po całym terenie oczyszczalni oprowadzała nas Pani Edyta, która była bardzo miła i przekazała nam mnóstwo informacji i ciekawostek. Teraz tą wiedzą podzielimy się z Wami.

Najpierw dowiedzieliśmy się, że oczyszczanie ścieków jest podzielone na dwa etapy: oczyszczanie mechaniczne i biologiczne. Pierwszy budynek, do którego trafiają ścieki, to budynek krat. Tam usuwane są największe zanieczyszczenia. Później ścieki trafiają do piaskownika, w którym jest usuwany piasek, szkło i żwir. Ostatnim etapem oczyszczania mechanicznego jest osadnik wstępny, gdzie usuwa się najdrobniejszą zawiesinę.

Następnie poszliśmy na reaktory biologiczne. Były tam usuwane związki chemiczne (azot, fosfor i węgiel) dzięki osadowi czynnemu. Zawiera on różne mikroorganizmy, np. bakterie i pierwotniaki, które namnażając się, oczyszczają ścieki z wcześniej wymienionych substancji. Potem oglądnęliśmy osadniki wtórne, rozdzielające ścieki od osadu czynnego. Ostatnim obiektem na oczyszczalni był zbiornik kontaktowy, którym wypływają już oczyszczone ścieki. Widzieliśmy też nowe reaktory zajmujące mniejszy teren.

Po obejrzeniu wszystkich wymienionych obiektów udaliśmy się do laboratorium, w którym oglądaliśmy próbki osadu pod mikroskopem oraz tacki z bakteriami coli i E. coli.

Wycieczka do oczyszczalni ścieków bardzo nam się podobała. Dowiedzieliśmy się wielu nowych i ciekawych rzeczy, dzięki którym poszerzyliśmy swoją wiedzę. Mamy nadzieję, że nasz opis was zaciekawił i odwiedzicie tę oczyszczalnię ścieków.

Ania Polewka i Zuzia Olewińska

Skip to content