ŻYCIE SĄSIEDZKIE WEDŁUG ALEKSANDRA FREDRY

W listopadzie wybrałam się z klasą do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu na spektakl pt. „Zemsta”. Aktorzy grający w przedstawieniu należą do Narodowego Teatru Edukacji, który co roku odwiedza myślenickich uczniów. Kolejny raz zatem mieliśmy okazję przyglądać się grze wrocławskich artystów.

Utwór Aleksandra Fredry jest komedią, w której został ukazany konflikt między dwoma odmiennymi charakterami – Cześnikiem  Raptusiewiczem i Rejentem Milczkiem. Cześnik to gwałtowny, gniewny i wybuchowy człowiek. Rejent to z kolei bardzo spokojna, inteligentna, skromna, ale nie pozbawiona wad, osobowość. Jest uparty i obłudny. W ten męski skłócony świat wkradają się też elementy kobiece: Klara i Podstolina, które stają się przyczyną zmiany planów antagonistów. Dzięki temu akcja staje się jeszcze bardziej intrygująca.

Gra aktorów wywarła na nas ogromne wrażenie, gdyż umiejętnie przeniosła nas w dziewiętnastowieczny świat. Kiedy wybieraliśmy się na sztukę, myśleliśmy, że będzie to coś nudnego. Szybko jednak okazało się, że umiejętności aktorów były na wysokim poziomie, dzięki czemu z zainteresowaniem śledziliśmy losy bohaterów. Dzięki komedii poznaliśmy również język ówczesnej epoki. Według nas Aleksander Fredro po mistrzowsku ukazał różnorodne charaktery, które i współcześnie możemy odnaleźć tuż obok siebie. Dzięki niemu patrzymy na świat z optymizmem, gdyż „nie masz nic tak złego, żeby się na dobre nie przydało”.

Aleksandra Łotocka kl.7d

Skip to content