ŚWIATOWY DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC BICIA DZIECI 30 KWIETNIA

ŚWIATOWY DZIEŃ  SPRZECIWU WOBEC BICIA DZIECI  30 KWIETNIA

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci obchodzimy 30 kwietnia każdego roku. Dzień ten został zapoczątkowany przez amerykańską organizację EPOCH w 2006 roku. Został ustanowiony w celu przekonania rodziców i opiekunów dzieci do rezygnacji z przemocy i kar fizycznych. W naszym kraju zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Od 2010 r. zapisany jest w nich zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim, postulowany przez Rzecznika Praw Dziecka. Jest to dzień poświecony promowaniu praw dziecka oraz  konieczności ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej, psychicznej, emocjonalnej.

Podczas tego dnia organizowane są rożnego rodzaju akcje oraz kampanie mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci, promowanie wartości opieki, miłości i szacunku.

 W związku z obchodami tego dnia Sekcja Przeciwdziałania Przemocy z Centrum Usług Społecznych w Myślenicach wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym przygotowała  ulotkę informacyjno – edukacyjną. Wspieranie Światowego Dnia Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci to ważny krok w budowaniu świadomości społecznej i zmianie postaw wobec przemocy w rodzinie i środowisku  dzieci.

Warto propagować szacunek i miłość w relacjach  z dziećmi, doceniać ich godność, słuchać opinii i potrzeb. Tylko w ten sposób możemy stworzyć bezpieczne i opiekuńcze środowisko, zdolne do zapewnienia dzieciom prawdziwego rozwoju i szczęścia.

Bądź wyczulony na krzywdę dziecka !

Każdy, komu jest wiadomo, że dziecku dzieje się krzywda, powinien zawiadomić o tym odpowiednie organy. Reaguj !

Telefon alarmowy 112

Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12

Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 12 00 02

Powiedz zaufanej osobie (wychowawca, pedagog szkolny, psycholog szkolny )

Beata Pacek

Skip to content