CO TO JEST DBI?

9 luty – Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest na całym świecie z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

W tym roku wszystkie działania podejmowane w ramach DBI są realizowane pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie!”, aby podkreślić to, iż każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

W naszej Szkole od początku lutego odbyły się liczne pogadanki na ten temat, projekcje filmów oraz we wszystkich klasach został przeprowadzony dla chętnych uczniów konkurs plastyczny „Bezpieczny Internet”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem (zgłoszono Komisji kilkadziesiąt prac!)

Komisja w składzie: p. Alicja Możdżeń, p. Patrycja Szlachetka, p. Beata Pacek i p. Aneta Dziewońska przyznała 12 równorzędnych nagród: 5 w klasach I – III i 7 w klasach IV – VI.

Uroczyste rozdanie nagród miało miejsce 09.02.2016r. Nagrody (plecaki, koszulki, czapeczki, kubki, dyplomy) laureatom wręczały panie Dyrektor: Marta Pawlak i Elżbieta Jakubiak – Święch oraz gość specjalny – asp. szt. pani Ewa Nalepa z Zespołu ds. Nieletnich i  Patologii KPP w Myślenicach. Nagradzanie poprzedzone zostało dwoma warsztatami profilaktycznymi poprowadzonymi dla uczniów przez panią policjantkę.

Oto laureaci:

KLASY MŁODSZE:

Dominika Cygan (1a)

Aleksandra Grzechacka (2c)

Krystian Jugowiec (2c)

Roksana Stachowska (3b)

Joanna Skowronek (3d)

KLASY STARSZE:

Iwona Gołąb (6a)

Zofia Kulig (5f)

Anna Mitan (6d)

Magdalena Wójtowicz (6e)

Izabela Skrzeczek (6e)

Miłosz Słowik (5e)

Kacper Sularz (5f)

Przyznano również nagrody za prace grupowe (odblaski, czekolady i wyposażone apteczki pierwszej pomocy na użytek całej klasy, z której pochodzi nagrodzona praca):

• Magdalena Rusek i Emilia Podoba (5f)
  • Maja Piesakowska i Oliwia Żądło (2f)
  • Matylda Batorska i Małgorzata Kuczyńska (5f)
  • Iga Rogowiec i Patrycja Musiał (4c)
  • Jagoda Szostak i Katarzyna Śmigla (5d).

Komisja doceniła także słodką nagrodą pocieszenia (czekolady) następujących autorów prac:

• Wiktoria Przybyś (1d)
  • Zuzanna Worwa (2b)
  • Radosław Piegza (2b)
  • Kinga Leśniak (2c)
  • Amelia Grandys (2f)
  • Aleksandra Boryczko (2f)
  • Tymon Batorski (2f)
  • Patrycja Mrowczyk (2g)
  • Daria Kaczanowska (3b)
  • Radosław Kasperek (3b)
  • Maria Zięba (3d)
  • Aleksandra Suruło (3e)
  • Magdalena Latosiewicz (3e)
  • Magdalena Kutrzeba (4b)
  • Aleksandra Kmiecik (5b)
  • Agnieszka Biela (5b)
  • Amelia Szewczyk (5d)
  • Oliwier Czaja (5d)
  • Jakub Teper (6c)
  • Eliza Kaczmarek (6e)

Ponadto ufundowano 2 główne nagrody – niespodzianki dla dzieci uczęszczających do szkolnej świetlicy, które aktywnie i z licznymi sukcesami włączyły się do konkursu „Bezpieczny Internet”.

Konkurs został zorganizowany i sfinansowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Myślenicach i Zespół ds. Nieletnich i Patologii KPP Myślenice reprezentowany przez asp. szt. p. Ewę Nalepę.

Aneta Dziewońska