STAROŻYTNY EGIPT – KRAINA MUMII

Czy kiedykolwiek widzieliście starożytne egipskie mumie? My, piątoklasiści tak! I wcale nie musieliśmy podróżować do Egiptu. Wystarczyła wycieczka do Krakowa i wizyta w Muzeum Archeologicznym.

Pobyt w muzeum był podzielony na dwie części. Najpierw samodzielnie wykonywaliśmy miniaturowe mumie i sarkofagi. Zaczęliśmy od ulepienia z gliny figurki człowieka, potem ją balsamowaliśmy, owijaliśmy w bandaże, a na końcu chowaliśmy do sarkofagu ozdobionego według naszego pomysłu.

W drugiej części zajęć zwiedzaliśmy wystawę „Bogowie starożytnego Egiptu” i zobaczyliśmy sarkofagi zdobione hieroglifami. Sarkofagi kobiece różniły się od męskich. Te drugie miały zwykle domalowaną brodę. Większość z nich była zamknięta, ale jeden był otwarty i jeden uchylony, a w nich … prawdziwe mumie!

(…) Dowiedzieliśmy się, dlaczego Egipcjanie mumifikowali ciała zmarłych i jak przebiegał proces tworzenia mumii. Okazało się, że zanim mumię włożono do sarkofagu, wcześniej trzeba było wyciągnąć z niej poszczególne wnętrzności. Nigdy bym nie podejrzewała, że można mumifikować kota! (…)

Dziękujemy, że Pani nas tam zabrała.

Lidia Adamów kl.5a

(…) Dowiedzieliśmy się również, że ważnym zwyczajem w Egipcie było zbieranie łez w konchy podczas ceremonii pogrzebowej dla zasłużonego władcy i wkładanie ich do grobowca.

Udział w lekcji muzealnej i zgłębianie wiedzy na temat mumifikacji, połączone z częścią praktyczną było niezwykłym doświadczeniem i ogromną przyjemnością.

Oliwia Brózda kl.5a

(…) Po wyjściu z muzeum udaliśmy się na ul. Franciszkańską, gdzie znajduje się Bazylika św. Franciszka z Asyżu i pierwszy założony przez niego zakon żebraczy, o którym uczyliśmy się na lekcjach historii.

Po przeciwnej stronie zobaczyliśmy słynne „Okno Papieskie” w Pałacu Biskupim Kurii Metropolitalnej, w którym podczas swoich pielgrzymek do Polski Jan Paweł II spotykał się z młodzieżą. Obecnie w oknie tym znajduje się mozaika wykonana ze szkła weneckiego z podobizną papieża- Polaka (…)

Oliwia Brózda kl.5a