Kategoria: Wydarzenia szkolne

GENS UNA SUMUS (łac. Jesteśmy jedną rodziną)

Pierwsze zajęcia szachowe za nami. Początkujący adepci tej królewskiej gry z powodzeniem oswajali 32 figury na 64 polach biało-czarnych szachownic pod czujnym okiem pani instruktor Elżbiety Salawy z Myślenickiej Akademii Talentów. Regularne zajęcia będą odbywać się w kolejne czwartki. Dla już zaawansowanych szachistów grupa w naszej szkole nie powstała – będą natomiast mogli doskonalić swoje taktyki i strategie szachowe w MOKiS, gdzie stowarzyszenie MAT już od teraz zaprasza na zajęcia zorganizowane. Przed szachistami jesień bogata w turnieje – niebawem Igrzyska Szachowe Dzieci i Młodzieży, cykliczne Międzygminne Zawody Szachowe, turnieje mikołajkowe i wiele innych. Czas zatem usiąść do szachownicy i rozwiązywać kolejne logiczne zagadki.

SZACHY

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom, jakie korzyści przynosi głośne czytania i dlaczego warto czytać. Klasy II zaprosiły aktorkę,  Panią Dorotę Ruśkowską, na akcję propagowania głośnego czytania w naszej szkole.

Gość specjalny Pani Dorota Ruśkowska rozpoczęła zajęcia od ćwiczeń oddechowych i warsztatów doskonalących umiejętność recytowania.  Następnie dzieci zostały wprowadzone  w świat  bajki „Pchła Szachrajka”. Za pomocą gestów, wykonywały różne zdania. Zajęcia zakończyły się ćwiczeniami doskonalącymi aparat mowy oraz ćwiczeniami relaksacyjnymi. Czytanie to idealny sposób na nudę w jesienne deszczowe dni. Uczniowie dowiedzieli się, że książkę można „czytać na różne sposoby’’ i świetnie się przy tym bawić. Celem tej akcji było zachęcenie najmłodszych do sięgnięcia po książkę.

KONCERT EDUKACYJNY WSZECHŚWIAT SYMFONII „JOWISZOWEJ” MOZARTA

W dniu 23 września klasy II wybrały się na Koncert Międzyplanetarnej podróży po wszechświecie Symfonii „Jowiszowej” do MOKu.  Sala widowiskowa zamieniła się przestrzeń kosmiczną. Dzieci mogły podziwiać bogatą scenografię inspirowaną kosmosem oraz wysłuchać Symfonii „ Jowiszowa” nr 41 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

WARSZTATY Z SUCHYM LODEM

W dniu 30.09.2021r., klasy II  wzięły udział w wesołych warsztatach z suchym lodem.  Uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi nazwa suchy lód. Zobaczyły samodmuchające się baloniki, dowiedziały się, że gazu nie można zabarwić, obserwowały powstające gazowe wulkany. Doświadczenia z suchym lodem wzbudzały największe emocje. Widok chmur i  dymiące kolorowe napoje na długo zapadną w pamięci naszym uczniom. Niesamowita nauka przez eksperyment. Nasi najmłodsi uczniowie już czekają na lekcje chemii i fizyki.

PRZEKAZANIE SZTANDARU SZKOŁY

przekazanie sztandaru

24 czerwca 2021r. w Naszej Szkole odbyła się ceremonia przekazania sztandaru szkoły. Sztandar jest symbolem oraz najwyższym dobrem szkoły i należy mu się taki sam szacunek jak symbolom narodowym. Dla społeczności szkolnej jest symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Sztandar uczy poczucia odpowiedzialności i troski o dobre imię szkoły, godnej postawy i zobowiązuje do przejmowania zasad postępowania Patrona Szkoły, czyli Bohaterów Westerplatte.

Ustępujący poczet sztandarowy w składzie:                               

 Chorąży: Hubert Dyczkowski

 Asysta: Anna Kus, Julia Oliwa

Chorąży: Sebastian Szatan

Asysta: Lena Ceranowicz, Alicja Brzęcka.

Przekazał sztandar szkoły nowo wybranym członkom pocztu sztandarowego:

Chorąży: Wojciech Stawowy

Asysta: Maja Piesakowska, Lena Piechota

Chorąży: Filip Ratowski

Asysta: Joanna Szlachetka, Adelejda Cabaj.

WARSZTATY W KLASACH PIERWSZYCH „WOSKOWE ŚWIECZKI”

Warsztaty w klasach pierwszych „Woskowe świeczki”

W naszej szkole klasy pierwsze miały okazję brać udział w warsztatach „świeczki z naturalnego wosku”  Uczniowie dowiedzieli się, że wosk pszczeli jest w 100 % produktem naturalnym, który nie jest poddawany dodatkowej obróbce. Jest on produkowany przez gruczoły woskowe pszczół, które z wosku wytwarzają plastry do przechowywania miodu oraz budowy matecznika. Wosk pszczeli wykorzystywany jest również do produkcji kosmetyków: kremy, maści, mydła, balsamy.

Dzieci, mogły pisać po ciepłym wosku. Na koniec zajęć zobaczyli jak powstała im piękna świeca w kształcie róży z naturalnego wosku pszczelego. Dzieci zabrały świecę do domu gdzie mogły ją zapalić i poczuć zapach naturalnej świecy.

DZIEŃ DZIECKA W DWÓJCE

Dzień dziecka

Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Większości z nas święto to kojarzy się zwykle z luźniejszym dniem w szkole i całą masą prezentów. To czas radosnej zabawy, właściwej wszędzie i bez wyjątku dla młodego wieku. Z tej okazji na boisku szkolnym w naszej szkole został zorganizowany wyjątkowy dzień dla najmłodszych uczniów – klas I-III.

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała licznym atrakcjom dla najmłodszych. Dużym zainteresowaniem  cieszyły się „dmuchańce” specjalnie rozstawione dla dzieci oraz bańki mydlane. Świętowaniu towarzyszył śmiech, zabawa i świetny nastrój. Dzieci miały okazję wziąć udział w zabawach i zawodach organizowanych przez animatorów, tańcach oraz grach. Chętnie uczestniczyły w zmaganiach sportowych.

Źródła: iTV Myślenice

KOLEJNE WIRTUALNE SPOTKANIE  Z FUNKCJONARIUSZEM KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W MYŚLENICACH

Policja

W dniu 12.05.2021 w ramach akcji profilaktycznych odbyły  się we wszystkich  klasach trzecich i czwartych dwa spotkanie online, tym razem z oficerem prasowym, młodszym aspirantem Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach Damianem Wietrzykiem. Podczas spotkania policjant uczulał młodych uczestników na zagrożenia związane z korzystania z Internetu, a także telefonu komórkowego. W trakcie rozmowy dzieci usłyszały o zasadzie ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci,  a także o tym w jaki sposób chronić swoją prywatność i szanować innych w sieci. Zapoznani zostali także z dekalogiem bezpiecznego Internetu. Podczas spotkania uczniowie zadawali pytania, dotyczące różnego rodzaju sytuacji, w których młody człowiek może wejść w konflikt z prawem oraz jak tego unikać. Policjant na koniec przypomniał dzieciom, że jedną z najważniejszych zasad jest korzystanie z Internetu z umiarem.  W spotkaniach  uczestniczyło około  200  uczniów.

III POWSTANIE ŚLĄSKIE – LEKCJA ŻYWEJ HISTORII ONLINE

Lekcja żywej historii

Klasy 7 a i 7b uczestniczyły w lekcji żywej historii na temat historii powstań śląskich, na 100 rocznicę wybuchu III powstania.

W ramach lekcji przedstawione zostały sylwetki postaci związanych z tym wydarzeniem – powstańców, polityków, żołnierzy niemieckich i brytyjskich. Odbyła się prezentacja specjalnych edukacyjnych filmików połączonych z aktywną pracą nad tematem zajęć.

„JAK ŻYLI LUDZIE 1000 LAT TEMU?” Z CYKLU EDUKACYJNEGO „SIĘ ZACZĘŁO W POLSCE PIASTÓW”

Lekcja historii

Podczas lekcji historii online z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, klasy V w  niekonwencjonalny sposób dowiedziały się  o tym jak wyglądali nasi przodkowie, co jedli, w co się ubierali, jednym słowem – jak żyli.

Podczas lekcji wykorzystano liczne repliki przedmiotów codziennego użytku. Zajęcia stanowiły świetne uzupełnienie programu szkolnego i są doskonałą powtórką wiadomości z zakresu historii Polski we wczesnym średniowieczu.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

W tym roku ze względu na pandemię nie mogła się odbyć uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja dlatego klasy 6b oraz 7b przygotowały prezentacje upamiętniającą to wzniosłe wydarzenie. Zapraszamy!

Prezentacja dla klas 1-3

Prezentacja dla klas 4-8

WESTERPLATTE – ZWIEDZANIE ONLINE

1 marca klasa 6d uczestniczyła w zwiedzaniu Westerplatte online. Kierownik  Wartowni nr 1 Mateusz Jasik oprowadził nas po Półwyspie oraz opowiedział  jego historię.

1 września 1939 r., o godz. 4.48 pierwsze pociski z przybyłego do Gdańska z „kurtuazyjną wizytą” niemieckiego pancernika Schleswig Holstein rozpoczęły atak na Westerplatte. To wydarzenie symbolizuje rozpoczęcie II wojny światowej. Walka o półwysep trwała siedem dni. Wartownia nr 1 była jednym z kluczowych punktów polskiej obrony.

Westerplatte jest ważnym miejscem dla Naszej Szkoły, dlatego nawet w warunkach pandemii pamiętamy i zwiedzamy.

Skip to content