Kategoria: Wydarzenia szkolne

NOC BIOLOGÓW – ON-LINE

W piątek 8 stycznia odbyła się NOC BIOLOGÓW – organizowana on-line przez Uniwersytet Śląski.

Tematem przewodnim w tym roku były mikroorganizmy a gościem specjalnym był wirusolog Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który wygłosił wykład na temat koronawirusa pt. „Jak sobie poradzić z pandemią SARS-COVID”

Uczniowie naszej szkoły – mimo ferii –  uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach, wykładach i warsztatach,  sprawdzali swoją wiedzę  w mikrobiologicznych quizach, wzięli też udział w dwóch konkursach:

1) Konkurs: Przez klocki do nauki polegający na przygotowaniu z klocków typu LEGO modelu dowolnego mikroorganizmu – Maja Oskwarek z klasy 5b – zdobyła wyróżnienie za model Eugleny Zielonej

2) Konkurs: Drugie życie mikroba polegający na przygotowaniu przestrzennej pracy przedstawiającej dowolne mikroorganizmy  – Wojciech Stawowy z klasy 7b – zdobył wyróżnienie za model koronawirusa

LEKCJA ŻYWEJ HISTORII  „KURS PRZETRWANIA POD CHOCIMIEM”.

Wykorzystanie nowoczesnych metod edukacji sprawia, że nauka staje się przyjemnością.

21 grudnia uczniowie klas 6 uczestniczyli w lekcji żywej historii, dwu -godzinnym spotkaniu online pt. “Kurs przetrwania pod Chocimiem“.

Dowiedzieli się, że bitwa pod Chocimiem była jednąz największych bitew w Europie w XVII wieku. Nie była to jednak pierwsza i ostatnia bitwa pod chocimskim zamkiem – walczono tam też w 1530, 1616 i 1673 roku. Różnica wieku pomiędzy wodzami obu stron wynosiła aż 44 lata – Jan Karol Chodkiewicz był 60-latkiem a sułtan Osman II 16-latkiem.Triumf pod Chocimiem był opiewany w chorwackim poemacie narodowym “Osman”. Na pamiątkę zwycięstwa papież Grzegorz XV ustanowił święto kościelne 10 października.

LEKCJA  ŻYWEJ HISTORII DLA KLAS 6

Lekcja  żywej historii dla klas 6, odbędzie się 21 grudnia w poniedziałek, na lekcji 6, 7 i 8.

Trzy-godzinne spotkanie online pt. “Kurs przetrwania pod Chocimiem“. Zajęcia zrealizowane będą w ramach projektu “Chocim. Potęga husarii – projekt edukacyjny w Roku Hetmana Stanisława Żółkiewskiego”. Lekcje przeprowadzą edukatorzy ze stowarzyszenia Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej. Spotkanie dla klas 6 odbędzie się na platformie zoom. Uczniowie klas 6, link do spotkania będą mieć zapisany w terminarzu.

CO ROBIĆ GDY NIE MA UCZNIÓW W SZKOLE? …… REMONTOWAĆ !!!

Miło nam poinformować, że podczas nieobecności dzieci na terenie szkoły udało nam się wyremontować kolejne sale lekcyjne. Nowe kolory ścian i wycyklinowane parkiety pojawiły się w salach 111, 302, 303. Dodatkowo w sali 111 wymienione zostały meble, tablice, krzesła i ławki.

WARSZTATY- „JAK POKAZAĆ, ŻE JESTEM PATRIOTĄ?

Z końcem października odbyły się w naszej szkole warsztaty w ramach projektu „Myśleniccy legioniści. Małe miasto wobec Wielkiej Wojny” realizowanego przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Prowadzili je nauczyciele klas trzecich, dzięki materiałom udostępnionym przez muzeum. Warsztaty poprzedziły prezentacja na temat myślenickich legionistów, film „Myśleniccy legioniści. Małe miasto wobec Wielkiej Wojny” zrealizowany przez muzeum i telewizję internetową Myślenice iTV oraz instruktaż wykonywania kotylionów.

„BEZPIECZNI ZA KÓŁKIEM Z RADIEM ZET”

W trosce o to by droga dzieci do szkoły była spokojna i bezpieczna p. Dyrektor Justyna Otfinowska wzięła udział w konkursie organizowanym przez Radio Zet. Do wygrania było 5 000 zł, które można przeznaczyć na dowolny cel z zakresu bezpieczeństwa. Przedstawiony przez Panią Dyrektor pomysł spodobał się organizatorom konkursu. Jako jedna z 10 szkół w Polsce Szkoła Podstawowa nr 2 w Myślenicach otrzyma 5000 zł na poprawę bezpieczeństwa. Dodatkową nagrodą było spotkanie online z Kajetanem Kajetanowiczem – rajdowym mistrzem Europy i drugim najszybszym kierowcą WRC2 2019, w którym wzięła udział klasa 4b.

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA

Święto Niepodległości to święto łączące wszystkich Polaków. W tym dniu warto pamiętać o wielu zasłużonych, którzy polegli w walce o wolność Ojczyzny. Dzięki temu Polska stała się silna i niepodległa. ,,Dzień Niepodległości 11 listopada”- taki tytuł miały zajęcia świetlicowe dla dzieci z klas I-III. Powstały piękne prace plastyczne pt.,,Symbole narodowe” oraz biało-czerwone kotyliony. Dzieci poznały historię walki Polaków o odzyskanie niepodległości, a także prezentację symboli narodowych. Był to czas refleksji i cenna lekcja historii dla wszystkich

1 LISTOPADA DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Ostatni październikowy tydzień, w świetlicy, dzieci tworzyły piękne prace plastyczne. Ich tematem było zbliżające się święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Wychowawcy świetlicy rozmawiali z dziećmi o najbliższych osobach, które odeszły. O polskiej tradycji i zwyczajach. Wspólnie czytali wiersze o listopadowym święcie. Kolorowali, wyklejali znicze.

Dzieci chętnie rozmawiały również o Halloween, które nie jest naszym świętem, ale sprawia dzieciom dużo radości i zabawy. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali kolorowanki dyni. Z zainteresowaniem słuchali w jaki sposób ludzie w innych krajach obchodzą Święto Zmarłych.

Bardzo ważną kwestią było uświadomienie dzieciom, że mimo wszystko jest to czas wspominania bliskich, czas zadumy, refleksji i przemyśleń.

TYDZIEŃ PATRONA NASZEJ SZKOŁY IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE

Tematyka obrony Westerplatte poruszana była szczegółowo na lekcjach historii, którą poprzedziła audycja nadana przez radiowęzeł szkolny. Uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o Bohaterach Westerplatte. Na lekcjach muzyki utrwalali hymn szkoły,  a na zajęciach plastycznych przygotowywali piękne prace, którymi chcemy się pochwalić.

Wyniku konkursu plastycznego związanego z Patronem Naszej Szkoły Bohaterami Westerplatte:

WYNIKI WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

W dniach 6 -7 października w nieco zmienionej formie odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą w ramach, której umieszczono na stronie szkoły programy wyborcze kandydatów, wywieszono plakaty w wyznaczonych do tego miejscach oraz wykorzystano radiowęzeł szkolny. Podczas audycji radiowej kandydaci mieli okazję powiedzieć kilka zdań o sobie, przedstawić swoje pomysły   i tym samym zyskać swoich wyborców. Dodatkowo odbyło się także głosowanie na opiekuna Samorządu Uczniowskiego spośród nauczycieli uczących w klasach IV – VIII. Poniżej przedstawiam wybrany przez społeczność szkolną skład nowej Rady Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2020/2021.

Przewodniczący SU – Joanna Szlachetka  kl. VII b

I zastępca przewodniczącego SU –  Sandra Szlachetka kl. VII c

II zastępca przewodniczącego SU – Hubert Żwirski kl. VII d

Członek SU – Michał Burdyka kl. VIII c

X ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA JUŻ ZA NAMI!

Po raz kolejny obchodzony przez naszą szkołę Dzień Tabliczki Mnożenia przeszedł do historii. Pomimo utrudnień związanych z pandemią udało się go zorganizować.  Z roku na rok coraz więcej pomysłów i lepsza zabawa. Tradycyjnie w akcji brała udział cała społeczność szkolna. Tak, jak w poprzednich latach przygotowania ruszyły pełna parą na tydzień przed finałowym dniem akcji, który w tym roku przypadł na dzień 2 października. Poza przygotowaniem wszystkich niezbędnych materiałów, koordynatorzy wyłonili najlepszych uczniów do pracy w komisjach szkolnych. W ostatnim tygodniu korytarze szkolne oraz sale matematyczne zostały udekorowane plakatami. Na schodach została umieszczona tabliczka mnożenia, dzięki której uczniowie mogli na przerwach utrwalać jej znajomość. Ponadto koordynatorzy opracowali i przygotowali zestaw gier i zabaw, które były przeprowadzane na lekcjach matematyki w dzień finału akcji

BEZPIECZNIE W CYBERPRZESTRZENI WARSZTATY W KLASACH VI ORAZ W KLASIE VE Z KATARZYNĄ KUDYBĄ, EKSPERTEM W DZIEDZINIE INTERNETU

W dniach 26.01.2020 r. oraz 11.02.2020 r.  kolejny raz w naszej  szkole odbyły  się  dwugodzinne  warsztaty dla każdej uczestniczącej w zajęciach  klasy.   Spotkanie  miało uświadomić uczestnikom o zagrożeniach  oraz niebezpieczeństwach  płynących z niewłaściwego użytkowania komputera i Internetu.

Żyjemy w świecie w którym Internet oraz przestrzeń wirtualna stały się powszechnym dobrem. Każdy praktycznie dysponuje możliwościami dostępu do Internetu. Oprócz licznych korzyści oferowanych przez technologie,   należy także  pamiętać, że w przestrzeni dochodzi do niebezpiecznych zjawisk, które definiujemy jako Cyberprzemoc. O cyberprzestrzeni trzeba mówić i aktywnie jej przeciwdziałać, korzystać ze wsparcia osób i instytucji, które są w stanie pomóc. Są to  rodzice, nauczyciele, policja czy specjaliści. 

KIERMASZ DLA MARYSI

W piątek-  14.02.2020r. – czyli w Walentynki (kiedy zewsząd słyszymy o miłości, wokół nas krążą czerwone serduszka, a za pośrednictwem św.Walentego otrzymujemy laurki od naszych sympatii) serca w SP 2 zabiły jeszcze mocniej! Wszystko za sprawą malutkiej Marysi Miąsko, której historia poruszyła już wiele serc. Marysia to roczna dziewczynka, która potrzebuje pomocy w postaci najdroższego leku na świecie i dlatego jej skarbonka musi osiągnąć kwotę 8 mln złotych. Nasza szkoła nie mogła przejść obojętnie obok apelu rodziców Marysi, w którym proszą o szansę życia dla swojej córki. Uczniowie z klas 5b, 8c wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu zorganizowali kiermasz ciast i ciasteczek dla Marysi. Jak zwykle cała społeczność szkolna stanęła na wysokości zadania i ochoczo włączyła się w tę akcję. Łakocie przygotowane przez rodziców cieszyły się wielkim powodzeniem, a puszki, do których zbieraliśmy pieniądze szybko pękały w szwach. Zebrana kwota to 6441,91 zł.

Skip to content