Kategoria: Wydarzenia szkolne

BEZPIECZNIE W CYBERPRZESTRZENI WARSZTATY W KLASACH VI ORAZ W KLASIE VE Z KATARZYNĄ KUDYBĄ, EKSPERTEM W DZIEDZINIE INTERNETU

W dniach 26.01.2020 r. oraz 11.02.2020 r.  kolejny raz w naszej  szkole odbyły  się  dwugodzinne  warsztaty dla każdej uczestniczącej w zajęciach  klasy.   Spotkanie  miało uświadomić uczestnikom o zagrożeniach  oraz niebezpieczeństwach  płynących z niewłaściwego użytkowania komputera i Internetu.

Żyjemy w świecie w którym Internet oraz przestrzeń wirtualna stały się powszechnym dobrem. Każdy praktycznie dysponuje możliwościami dostępu do Internetu. Oprócz licznych korzyści oferowanych przez technologie,   należy także  pamiętać, że w przestrzeni dochodzi do niebezpiecznych zjawisk, które definiujemy jako Cyberprzemoc. O cyberprzestrzeni trzeba mówić i aktywnie jej przeciwdziałać, korzystać ze wsparcia osób i instytucji, które są w stanie pomóc. Są to  rodzice, nauczyciele, policja czy specjaliści. 

KIERMASZ DLA MARYSI

W piątek-  14.02.2020r. – czyli w Walentynki (kiedy zewsząd słyszymy o miłości, wokół nas krążą czerwone serduszka, a za pośrednictwem św.Walentego otrzymujemy laurki od naszych sympatii) serca w SP 2 zabiły jeszcze mocniej! Wszystko za sprawą malutkiej Marysi Miąsko, której historia poruszyła już wiele serc. Marysia to roczna dziewczynka, która potrzebuje pomocy w postaci najdroższego leku na świecie i dlatego jej skarbonka musi osiągnąć kwotę 8 mln złotych. Nasza szkoła nie mogła przejść obojętnie obok apelu rodziców Marysi, w którym proszą o szansę życia dla swojej córki. Uczniowie z klas 5b, 8c wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu zorganizowali kiermasz ciast i ciasteczek dla Marysi. Jak zwykle cała społeczność szkolna stanęła na wysokości zadania i ochoczo włączyła się w tę akcję. Łakocie przygotowane przez rodziców cieszyły się wielkim powodzeniem, a puszki, do których zbieraliśmy pieniądze szybko pękały w szwach. Zebrana kwota to 6441,91 zł.

„BŁOGOSŁAWIENI MIŁOSIERNI, ALBOWIEM ONI MIŁOSIERDZIA DOSTĄPIĄ”

Te wspaniałe słowa towarzyszyły nam podczas organizacji Kolędowania dla misji.

W niedzielę 19 stycznia uczniowie naszej szkoły przygotowali scenkę opowiadającą historię Bożego Narodzenia. Była także możliwość wspólnego kolędowania. Po występie chętni parafianie mogli wspomóc ofiarą naszą akcję za co, w dowód wdzięczności, otrzymywali na pamiątkę maleńkiego aniołka.

JASEŁKA

W dniu tematycznym „Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka” klasy 5b i 5e przedstawiły  jasełka dla społeczności szkolnej i rodziców. Widowisko o Bożym Narodzeniu miało charakter tradycyjny. Nie zabrakło w nim głównych postaci: Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy z owcami, Trzech Króli. Przedstawienie zostało wzbogacone o kilku dodatkowych bohaterów, do których należą:  król Herod, Śmierć, Diabeł, Archanioł Gabriel i narrator – Gwiazdeczka oraz Dzieci. Wprowadzenie tych postaci z pewnością urozmaiciło całą sztukę.

WIZYTA  ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Od rana w szkole panował świąteczny nastrój w oczekiwaniu na odwiedziny Mikołaja. Brak śniegu nie przeszkodził Świętemu i od pierwszej godziny lekcyjnej na korytarzach szkolnych słychać było dzwonek i charakterystyczny głos „Ho, ho”. To Mikołaj wraz ze swoją świtą odwiedzał uczniów w klasach i wręczał im słodkie upominki. Wędrował z klasy do klasy wprowadzając wszystkich w radosny świąteczny klimat. Dzieci, aby godnie przyjąć gościa założyły najbardziej popularny atrybut świętego – czerwone czapki.  Wizyta ta wywołała wiele radości i uśmiechu na twarzach, zarówno uczniów jak i nauczycieli. Mikołaj pamiętał o wszystkich, co świadczy o tym, że do naszej szkoły uczęszczają same grzeczne dzieci. Radości nie było końca!

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Tuż przed Mikołajkami – 5. grudnia obchodzony jest Dzień Wolontariusza. W tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o wolontariuszach i dziękujemy im za ich pracę, którą wykonują bezinteresownie, z potrzeby serca. Z tej okazji przygotowaliśmy w szkole krótką audycję o pracy wolontariusza. Została też wykonana wystawa „Wolontariusze są wśród nas” – każdy uczeń, który kiedykolwiek włączył się w pomoc potrzebującemu, umieścił swoje imię na papierowym serduszku. W ten sposób powstała naprawdę imponująca „kolekcja ludzi dobrych serc”. Udowodniliśmy, że dobro jest w każdym z nas!

DZIEŃ PRAW DZIECKA W DWÓJCE

W naszej szkole w ubiegłym tygodniu obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji zaplanowaliśmy działania, które miały na celu zapoznać dzieci z prawami ustanowionymi kilkadziesiąt lat temu przez Janusza Korczaka.

W dniu 20 listopada cała szkoła wysłuchała audycji radiowej przygotowanej przez Panią psycholog Anetę Dziewońską oraz grupę uczniów:

O NIEPODLEGŁOŚCI I WOLNOŚCI

Świętowanie 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęliśmy już w piątek, 8 listopada, od odśpiewania hymnu narodowego o godzinie 11.11. Włączyliśmy się tym samym w akcję Kuratorium Oświaty w Krakowie pt. „Szkoła do hymnu”. Natomiast we wtorek, 12 listopada,  wzięliśmy udział w uroczystej akademii pt. Wolność rządzi, która została przygotowana przez  młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli. Młodzi artyści próbowali zachęcić nas, swoich widzów, do poszukiwań definicji wolności i jej roli w naszym życiu –  jako jednostki oraz części wspólnoty ludzi.

BIBLIOTEKA NA NAS CZEKA!

„W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz” – przekonują słowa wiersza i my, uczniowie z klasy 4D, poszliśmy to sprawdzić. Na lekcji języka polskiego odwiedziliśmy szkolną bibliotekę. Pani Urszula Morawska przedstawiła nam znaczenie katalogu jako źródła informacji o zbiorach w bibliotece, omówiła rodzaje katalogów, budowę książki oraz proces jej powstawania. Otrzymaliśmy też porady, jakie książki warto przeczytać. Sięgnęliśmy więc na półki po interesujące nas utwory. Chcemy być dobrymi czytelnikami!

MOBILNE PLANETARIUM

W środę 30 października naszą szkołę odwiedziło mobilne planetarium z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. W zajęciach wzięły udział wszystkie klasy szóste. Uczniowie w trakcie zajęć prowadzonych przez wykształconych i doświadczonych nauczycieli otrzymali solidną porcję wiedzy astronomiczno-astronautycznej. W czasie godzinnego seansu w mobilnym planetarium młodzież miała okazję przenieść się w kosmos oraz poznać miejsce Ziemi i innych planet w Układzie Słonecznym. Zajęcia były bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem i podsumowaniem tematyki poruszanej na lekcjach geografii w klasie szóstej. 

NOWI  CZYTELNICY  SZKOLNEJ  BIBLIOTEKI

W czwartek 17 października uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w PASOWANIU NA CZYTELNIKA SZKOLNEJ  BIBLIOTEKI. Uroczystość przygotowały i prowadziły panie bibliotekarki mgr Urszula Morawska i mgr Lucyna Tondera, a w programie artystycznym wprowadzającym pierwszoklasistów    w świat książek wzięły udział uczennice z klas trzecich.

Pierwszoklasiści m.in.: słuchali zagadek związanych z różnymi wierszami i pozycjami książkowymi dla dzieci, odgadywali tytuły bajek, baśni i sprawdzali swe odpowiedzi dzięki prezentacji multimedialnej, uczestniczyli w ciekawej zabawie z rekwizytami kojarzącymi się ze znanymi utworami dla dzieci. Ilość  chętnych zgłaszających się do odpowiedzi świadczy, że uczniowie mają kontakt z literaturą dziecięcą. Poznali różne jej pozycje dzięki najbliższym w domu rodzinnym i w przedszkolu. 

WARSZTATY MAŁOPOLSKIEGO CENTRUM NAUKI COGITEON

21. października w naszej szkole odbyły się warsztaty prowadzone przez pracowników Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Uczniowie podczas godzinnego spotkania mieli okazję w formie zabawy poznać podstawowe zasady z dziedziny fizyki, chemii i matematyki, a ciekawe doświadczenia, które sami przeprowadzali, wyjaśniły między innymi działanie siły odśrodkowej czy zasady działania kubka Pitagorasa. Prowadzący w interesujący sposób przedstawili książkową wiedzę, a dodatkowo udowodnili zebranym, że wszystkie doświadczenia można przeprowadzić w warunkach domowych w celu dalszego rozwijania swojej naukowej ciekawości.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14.października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Jest polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku – potocznie nazywane Dniem Nauczyciela.

Tego dnia w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody święta. W pierwszej części uczniowie klas 6b i 6e przygotowali na tę okazję występ artystyczny, który skupiony był wokół myśli przewodniej: „Nauczyciel – mój mistrz”. Uczniowie podczas swojego programu zaprezentowali fragmenty prac literackich, które wpłynęły na konkurs zorganizowany w naszej szkole. Nauczyciele mieli okazję wysłuchać wierszy i opowiadań, których sami stali się bohaterami. Czytane prace wywołały uśmiech i wzruszenie wśród zgromadzonych. Dekorację stanowiły prace plastyczne wykonane przez uczniów, które przedstawiały portrety nauczycieli – niejeden pedagog z zaciekawieniem spoglądał na wykonane rysunki w poszukiwaniu swojego wizerunku.