Kategoria: Wydarzenia szkolne

JASEŁKA

W dniu tematycznym „Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka” klasy 5b i 5e przedstawiły  jasełka dla społeczności szkolnej i rodziców. Widowisko o Bożym Narodzeniu miało charakter tradycyjny. Nie zabrakło w nim głównych postaci: Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy z owcami, Trzech Króli. Przedstawienie zostało wzbogacone o kilku dodatkowych bohaterów, do których należą:  król Herod, Śmierć, Diabeł, Archanioł Gabriel i narrator – Gwiazdeczka oraz Dzieci. Wprowadzenie tych postaci z pewnością urozmaiciło całą sztukę.

WIZYTA  ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Od rana w szkole panował świąteczny nastrój w oczekiwaniu na odwiedziny Mikołaja. Brak śniegu nie przeszkodził Świętemu i od pierwszej godziny lekcyjnej na korytarzach szkolnych słychać było dzwonek i charakterystyczny głos „Ho, ho”. To Mikołaj wraz ze swoją świtą odwiedzał uczniów w klasach i wręczał im słodkie upominki. Wędrował z klasy do klasy wprowadzając wszystkich w radosny świąteczny klimat. Dzieci, aby godnie przyjąć gościa założyły najbardziej popularny atrybut świętego – czerwone czapki.  Wizyta ta wywołała wiele radości i uśmiechu na twarzach, zarówno uczniów jak i nauczycieli. Mikołaj pamiętał o wszystkich, co świadczy o tym, że do naszej szkoły uczęszczają same grzeczne dzieci. Radości nie było końca!

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Tuż przed Mikołajkami – 5. grudnia obchodzony jest Dzień Wolontariusza. W tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o wolontariuszach i dziękujemy im za ich pracę, którą wykonują bezinteresownie, z potrzeby serca. Z tej okazji przygotowaliśmy w szkole krótką audycję o pracy wolontariusza. Została też wykonana wystawa „Wolontariusze są wśród nas” – każdy uczeń, który kiedykolwiek włączył się w pomoc potrzebującemu, umieścił swoje imię na papierowym serduszku. W ten sposób powstała naprawdę imponująca „kolekcja ludzi dobrych serc”. Udowodniliśmy, że dobro jest w każdym z nas!

DZIEŃ PRAW DZIECKA W DWÓJCE

W naszej szkole w ubiegłym tygodniu obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji zaplanowaliśmy działania, które miały na celu zapoznać dzieci z prawami ustanowionymi kilkadziesiąt lat temu przez Janusza Korczaka.

W dniu 20 listopada cała szkoła wysłuchała audycji radiowej przygotowanej przez Panią psycholog Anetę Dziewońską oraz grupę uczniów:

O NIEPODLEGŁOŚCI I WOLNOŚCI

Świętowanie 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęliśmy już w piątek, 8 listopada, od odśpiewania hymnu narodowego o godzinie 11.11. Włączyliśmy się tym samym w akcję Kuratorium Oświaty w Krakowie pt. „Szkoła do hymnu”. Natomiast we wtorek, 12 listopada,  wzięliśmy udział w uroczystej akademii pt. Wolność rządzi, która została przygotowana przez  młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli. Młodzi artyści próbowali zachęcić nas, swoich widzów, do poszukiwań definicji wolności i jej roli w naszym życiu –  jako jednostki oraz części wspólnoty ludzi.

BIBLIOTEKA NA NAS CZEKA!

„W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz” – przekonują słowa wiersza i my, uczniowie z klasy 4D, poszliśmy to sprawdzić. Na lekcji języka polskiego odwiedziliśmy szkolną bibliotekę. Pani Urszula Morawska przedstawiła nam znaczenie katalogu jako źródła informacji o zbiorach w bibliotece, omówiła rodzaje katalogów, budowę książki oraz proces jej powstawania. Otrzymaliśmy też porady, jakie książki warto przeczytać. Sięgnęliśmy więc na półki po interesujące nas utwory. Chcemy być dobrymi czytelnikami!

MOBILNE PLANETARIUM

W środę 30 października naszą szkołę odwiedziło mobilne planetarium z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. W zajęciach wzięły udział wszystkie klasy szóste. Uczniowie w trakcie zajęć prowadzonych przez wykształconych i doświadczonych nauczycieli otrzymali solidną porcję wiedzy astronomiczno-astronautycznej. W czasie godzinnego seansu w mobilnym planetarium młodzież miała okazję przenieść się w kosmos oraz poznać miejsce Ziemi i innych planet w Układzie Słonecznym. Zajęcia były bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem i podsumowaniem tematyki poruszanej na lekcjach geografii w klasie szóstej. 

NOWI  CZYTELNICY  SZKOLNEJ  BIBLIOTEKI

W czwartek 17 października uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w PASOWANIU NA CZYTELNIKA SZKOLNEJ  BIBLIOTEKI. Uroczystość przygotowały i prowadziły panie bibliotekarki mgr Urszula Morawska i mgr Lucyna Tondera, a w programie artystycznym wprowadzającym pierwszoklasistów    w świat książek wzięły udział uczennice z klas trzecich.

Pierwszoklasiści m.in.: słuchali zagadek związanych z różnymi wierszami i pozycjami książkowymi dla dzieci, odgadywali tytuły bajek, baśni i sprawdzali swe odpowiedzi dzięki prezentacji multimedialnej, uczestniczyli w ciekawej zabawie z rekwizytami kojarzącymi się ze znanymi utworami dla dzieci. Ilość  chętnych zgłaszających się do odpowiedzi świadczy, że uczniowie mają kontakt z literaturą dziecięcą. Poznali różne jej pozycje dzięki najbliższym w domu rodzinnym i w przedszkolu. 

WARSZTATY MAŁOPOLSKIEGO CENTRUM NAUKI COGITEON

21. października w naszej szkole odbyły się warsztaty prowadzone przez pracowników Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Uczniowie podczas godzinnego spotkania mieli okazję w formie zabawy poznać podstawowe zasady z dziedziny fizyki, chemii i matematyki, a ciekawe doświadczenia, które sami przeprowadzali, wyjaśniły między innymi działanie siły odśrodkowej czy zasady działania kubka Pitagorasa. Prowadzący w interesujący sposób przedstawili książkową wiedzę, a dodatkowo udowodnili zebranym, że wszystkie doświadczenia można przeprowadzić w warunkach domowych w celu dalszego rozwijania swojej naukowej ciekawości.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14.października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Jest polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku – potocznie nazywane Dniem Nauczyciela.

Tego dnia w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody święta. W pierwszej części uczniowie klas 6b i 6e przygotowali na tę okazję występ artystyczny, który skupiony był wokół myśli przewodniej: „Nauczyciel – mój mistrz”. Uczniowie podczas swojego programu zaprezentowali fragmenty prac literackich, które wpłynęły na konkurs zorganizowany w naszej szkole. Nauczyciele mieli okazję wysłuchać wierszy i opowiadań, których sami stali się bohaterami. Czytane prace wywołały uśmiech i wzruszenie wśród zgromadzonych. Dekorację stanowiły prace plastyczne wykonane przez uczniów, które przedstawiały portrety nauczycieli – niejeden pedagog z zaciekawieniem spoglądał na wykonane rysunki w poszukiwaniu swojego wizerunku.

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

Nowy rok szkolny wiąże się z licznymi zmianami. Jedną z nich jest wybór uczniów, którzy zostaną członkami Samorządu Uczniowskiego oraz nauczycieli – opiekunów tej organizacji. Kampania ruszyła pod koniec września. Wtedy na szkolnych korytarzach pojawiły się pierwsze plakaty kandydatów. 8.października odbyła się debata przedwyborcza, podczas której uczniowie zaprezentowali swój program, odpowiadali na pytania prowadzących, ale przede wszystkim nakłaniali do oddania głosu właśnie na nich. Na swojego faworyta można było zagłosować dzień później – 9. października odbyły się tajne wybory. Komisja skrutacyjna szybko i sprawnie policzyła głosy, z których wynika, że:

IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W dniu 4 października 2019 r. w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji w tygodniu poprzedzającym akcję  budynek szkoły został ozdobiony plakatami, a na schodach umieszczono tabliczkę mnożenia w celu jej utrwalania. Wśród uczniów zostali wybrani egzaminatorzy, czyli Ci, którzy tabliczkę mnożenia znają bezbłędnie. To oni sprawdzali wszystkich uczniów klas IV – VI ze znajomości tabliczki mnożenia. Każdy, kto bezbłędnie  odpowiedział na 5 przykładów zadań otrzymywał certyfikat „Eksperta Tabliczki Mnożenia”, który z dumą wklejali do zeszytów. Ponadto na lekcjach matematyki z każdej klasy wybrano „Mistrza Tabliczki Mnożenia” w specjalnie przygotowanej przez koordynatorów grze matematycznej. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji oraz pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza.

SZKOLENIE RATOWNICZE

29 września 2019 na terenie naszej szkole odbyło się szkolenie ratownicze myślenickiego oddziału Stow. Malta Służba Medyczna. Wolontariusze pod okiem instruktorów ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, od zakrztuszenia dziecka, przez uczennicę przygniecioną szafą i topielca, po połamanego robotnika, który spadł z rusztowania. Po omówieniu pracy na poszczególnych stanowiskach odbyła się symulacja masowego wypadku podczas którego ratownicy mogli wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Szczególny nacisk położony został na działanie zespołowe i współpracę pomiędzy poszczególnymi patrolami.