SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE DLA DRUGICH KLAS

Pedagog i psycholog szkolny zakończyły kilkumiesięczną realizację we wszystkich drugich klasach warsztatów profilaktycznych na podstawie bajki „Magiczne Kryształy”.

Aby podsumować i utrwalić przepracowane z uczniami treści wychowawcze klasa 3a wraz ze swoją wychowawczynią p. Urszulą Moskal w ramach występów gościnnych przygotowała dla swoich młodszych kolegów teatrzyk, który został wystawiony 28 marca w sali gimnastycznej naszej szkoły. Była to kolejna (jakże udana!) próba uwrażliwienia dzieci na zagrożenia, jakie mogą nieść ze sobą media.

Współczesne dzieci są zafascynowane telewizją i możliwościami komputera, spędzają więc przy mediach zdecydowanie za dużo czasu. Natomiast ich rodzice często uznają ten fakt za możliwość rozwoju dla swoich pociech, a nie za jakiekolwiek zagrożenie. Bajeczka „Magiczne Kryształy” może zadziałać profilaktycznie, czyli uchronić dzieci przed licznymi negatywnymi skutkami nadmiernego korzystania z elektroniki.

Cele programu są jasno sprecyzowane: pokazać możliwości twórczego spędzania czasu z rodziną i rówieśnikami, przeciwdziałać naśladowaniu zachowań agresywnych, proponowanych przez TV i gry komputerowe, zachęcać do kultywowania tradycji rodzinnych i przede wszystkim pogłębiać więzi interpersonalne.

W ankietach ewaluacyjnych na zakończenie warsztatów blisko 100% uczniów wypowiedziało się, że bajka bardzo im się podobała, a jako antidotum na wielogodzinne przesiadywanie nad komputerem podawali: więcej wspólnie się bawić, zaprosić gości na herbatkę do domu, zrobić dziecięcy teatr, wyjść na świeże powietrze, zagrać z tatą w piłkę i z mamą iść na lody.

Nic dodać, nic ująć…

Po obejrzeniu teatrzyku uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami za własnoręcznie wykonane książeczki obrazujące bajkę.