WARSZAWA W OCZACH SZÓSTOKLASISTÓW

W dniach 8 – 10.06.2016 r. odbyła się wycieczka do Warszawy, w której wzięli udział uczniowie klasy 6a, 6b i 6c naszej szkoły. Trzy dni spędziliśmy bardzo aktywnie i intensywnie, zwiedzaliśmy miasto, dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o stolicy Polski oraz poznaliśmy jej historię – radosną, ale też smutną w niektórych okresach jej dziejów.

Bardzo spodobał się nam pałac w Wilanowie, położony w rozległym ogrodzie ze ślicznym jeziorem. Ogród zachwycał przepięknymi różami i wieloma gatunkami innych roślin. Pałac, będący kiedyś siedzibą króla Jana III Sobieskiego, jest duży, ma wiele okien i żółte kolumny. Zrobiliśmy tam mnóstwo zdjęć i mogliśmy odpocząć w pięknej scenerii.
Byliśmy w budynku giełdy Papierów Wartościowych, gdzie nauczyliśmy się wielu nowych, specjalistycznych terminów z dziedziny finansów.

Przemierzając ulice Warszawy, widzieliśmy wiele budowli i zabytków – Teatr Wielki, Pałac Prezydencki, Cytadelę, Pałac Prymasowski, gmach Sejmu, pomnik Nike. Byliśmy też na placu Marszałka Piłsudskiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Niektóre z tych miejsc znaliśmy z lekcji historii i z telewizji.

Zupełnie inną historię, tragiczną i smutną, opowiedziała nam o Warszawie w okresie  II wojny światowej. Byliśmy przy pomniku Małego Powstańca, który przedstawia chłopca w zbyt dużym żołnierskim ubraniu – trzymającego broń, gotowego do walki za ojczyznę. Również Pomnik Powstania Warszawskiego upamiętnia tamte trudne chwile dla mieszkańców Warszawy.Przy Al. Jerozolimskich zobaczyliśmy wielką palmę, która zrobiła na nas duże wrażenie. Pani Emilia – nasza przewodniczka- opowiedziała nam historię tej palmy, będącej jedną z warszawskich atrakcji.

W Muzeum Powstania Warszawskiego przewodnik nie tylko opowiadał o powstaniu, ale też zachęcał, by porozmawiać z naszymi dziadkami o czasach II wojny światowej. W muzeum oglądaliśmy modele czołgów, samolotów i pistoletów. Chętnie zebraliśmy broszurki o Powstaniu Warszawskim. Zapamiętaliśmy, że w wyniku powstania i systematycznego niszczenia Warszawy w okresie wojny nasza stolica została bardzo zniszczona a ponad 250 tys. jej mieszkańców zginęło.

Spędziliśmy także parę chwil przy Grobie Nieznanego Żołnierza, za którym rozciągał się piękny Ogród Saski z wielką fontanną.

Starówka, czyli Stare Miasto, to jedna z najbardziej znanych części Warszawy. Widzieliśmy tam warszawską Syrenkę, z którą każdy chciał mieć pamiątkowe zdjęcie. Na starówce podziwialiśmy wspaniałe zabytki i kupiliśmy drobne upominki dla bliskich.

Pani Emilia zabrała nas też do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, w której znajdują się prochy Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego. Świątynia jest piękna, czaruje  licznymi kolorowymi mozaikami.

Największe wrażenie wywarło na nas Centrum Nauki Kopernik, gdzie przez trzy godziny mogliśmy wykonywać samodzielne doświadczenia. Tworzyliśmy różne wzory na piasku. Takie obcowanie z nauką jest bardzo interesujące i czuliśmy, jak szybko pochłania nas to niezwykłe odkrywanie świata.

Częścią „Kopernika” jest też Planetarium. Dzięki nowoczesnym urządzeniom multimedialnym poznawaliśmy różne zakątki kosmosu. Przed planetarium położony jest Park Odkrywców, w którym można wykonywać wiele doświadczeń, zwłaszcza dotyczących dźwięków.

Nowoczesna Warszawa przeplatała się z historyczną Warszawą. Widzieliśmy Zamek Królewski, Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Łazienki Królewskie. Podziwialiśmy pałace, poznawaliśmy dawną modę i obyczaje. Ale też widzieliśmy biało – czerwony Stadion Narodowy położony nieopodal Wisły i jechaliśmy metrem. Dla większości z nas był to pierwszy kontakt z podziemną koleją.

Pełen zadumy Cmentarz Powązkowski, gdzie znajdują się groby wielkich zasłużonych Polaków i ludzi walczących o wolną Polskę – wielu z nich będących naszymi rówieśnikami, zmusił nas do refleksji.  W czasie spokojnego spaceru po nekropolii  można było zastanowić się nad tym, co to patriotyzm i miłość do Ojczyzny. Kontrastowały z nim pełne gwaru i hałasu miejsca, gdzie życie upływa szybko i przyjemnie. W Złotych Tarasach zjedliśmy kolację i mogliśmy zrobić drobne zakupy.

W ostatnim dniu naszego pobytu w Warszawie byliśmy w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Na jej dachu są ulokowane niezwykłe ogrody z wieloma roślinami.  Rozciąga się stamtąd również wspaniała panorama Warszawy.

Wieczorem obejrzeliśmy multimedialny pokaz w Parku Fontann, który zachwycał kolorami. Fontanny zmieniały barwy i zdawało się, że się poruszają. Większość z nas robiła zdjęcia z tego niezwykłego widowiska.

Nasz pobyt w Warszawie był bardzo udany. Mieszkaliśmy w wygodnych pokojach w hotelu Rest, który oferował urozmaicone posiłki. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. A że pogoda nam dopisywała, to w pięknym słońcu mogliśmy zwiedzać naszą stolicę. Przez te trzy dni zobaczyliśmy główne miejsca Warszawy, poznaliśmy jej zabytki, historię, ale też  współczesne i nowoczesne oblicze.

Ola Kiszka kl.6b

Skip to content