PROGRAM EDUKACYJNO-PROFILAKTYCZNY „CHROŃ DZIECIĘCE UŚMIECHY”

Prozdrowotna edukacja uczniów prowadzona od najmłodszych lat jest kluczem do budowy właściwych postaw w przyszłości. Mając to na uwadze nasza szkołą przystąpiła do programu edukacyjno-profilaktycznego „Chroń dziecięce uśmiechy”. Organizatorami akcji są Polski Czerwony Krzyż, firma Wrigley Poland oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Poprzez udział w programie chcemy zachęcić uczniów do dbania o higienę jamy ustnej i propagowanie wśród nich właściwych nawyków.

Pierwszy etap programu przeprowadziliśmy 8 IV br. w ramach akcji „Dni Zdrowia w SP 2”. Uczniowie klas    I-VI uczestniczyli wówczas w spotkaniu z Panią Małgorzatą Bajer, kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach oraz Panią stomatolog Karoliną Zaprzałą.

Pani Małgorzata Bajer jako pierwsza poruszyła temat próchnicy, jej konsekwencji zdrowotnych i konieczności podjęcia działań zapobiegawczych. Omówiła też zadowalające wyniki programu profilaktyki próchnicy realizowanego w 9 szkołach podstawowych w powiecie myślenickim, w tym w naszej placówce. W dalszej części swego wystąpienia zachęcała uczniów do skorzystania z bezpłatnych usług profilaktycznych w szkolnym gabinecie stomatologicznym. W ramach powiatowego programu profilaktyki próchnicy każdy z nich ma bowiem zapewniony „pakiet profilaktyczny” w postaci dwóch do trzech wizyt rocznie z przeglądem jamy ustnej, lakowaniem zdrowych zębów stałych i instruktażem higieny jamy ustnej. Istnieje też możliwość skorzystania z leczenia i pozostałych zabiegów profilaktycznych finansowanych z NFZ.Pani Kierownik przedstawiła też wszystkim zebranym nowego lekarza stomatologa –Panią Karolinę Zaprzałę, która od kwietnia br. przyjmuje w szkolnym gabinecie.

Pani stomatolog zapoznała uczniów z podstawową wiedzą nt. zębów, ich budowy i pełnionych funkcji. Omówiła też główne zasady dbania o higienę jamy ustnej i konieczność podjęcia działań profilaktycznych przeciwdziałających wystąpieniu próchnicy. Na modelu szczęki przeprowadziła instruktaż czyszczenia zębów. Cierpliwie i z uśmiechem na twarzy odpowiadała na pytania najmłodszych uczniów, a pytań było naprawdę wiele.

Zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy za włączenie się w naszą akcję, a rodziców z dziećmi zapraszamy do wspólnego dbania o stan zdrowia jamy ustnej we współpracy z doktor Karoliną Zaprzałą. Szkolny gabinet stomatologiczny jest czynny w środę 8.00-11.00 i 14.00-16.00 oraz w piątek 8.00-18.00.

Dziękujemy również uczniom kl.2c i 2f oraz członkom SK PCK za wykonanie plakatów o tematyce prozdrowotnej. Podczas „Dni Zdrowia w SP 2” ozdabiały one szkolny hol i poszerzały naszą wiedzę.

Jednocześnie informujemy, iż niebawem odbędzie się kolejna akcja w ramach programu „Chroń dziecięce uśmiechy”, ale tym razem z udziałem Superwiewiórki 🙂

Do zobaczenia!

Anna Zahel