O BEZPIECZEŃSTWIE

W dniu 16.11.2015r. klasy I – VI uczestniczyły w prelekcji przygotowanej przez asp. Ewę Nalepę z Komendy Powiatowej Policji wydz. do spraw prewencji. Zajęcia dotyczyły zasad właściwego i bezpiecznego zachowania w szkole, na ulicy, w domu oraz w sieci. Pani policjantka udzieliła wskazówek, jak powinien zachowywać się uczeń, aby uniknąć różnych zagrożeń.

Pogadanka była także wstępem przystąpienia szkoły po raz drugi do starań o certyfikat Bezpiecznego Puchatka, programu prowadzonego przez firmę Maspex z Wadowic we współpracy z Wydziałem ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji KGP oraz Wydziałem ds. Profilaktyki w Ruchu Drogowym.

Program adresowany jest do klas I szkół podstawowych, a jego celem jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci oraz wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia. Każdy pierwszoklasista otrzymał specjalną książeczkę edukacyjną, którą należy sukcesywnie wypełniać, kolorować wg poleceń, aby w grudniu móc otrzymać pamiątkowy dyplomik. Broszury informacyjne o bezpieczeństwie i wspieraniu rozwoju dzieci otrzymają również na zebraniach za tydzień rodzice naszych uczniów. Wychowawcy klas I przeprowadzają w klasach zajęcia związane z bezpieczeństwem, a także z przydatną dla dzieci tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności – na podstawie otrzymanych od organizatora materiałów edukacyjnych.

Nowością w tym roku jest konkurs plastyczny, który kierujemy do klas I – III pod hasłem przewodnim „Bezpiecznie w szkole, w drodze do szkoły, w domu” .

Cele konkursu:

-rozwijanie wrażliwości artystycznej i estetycznej uczniów

-integracja wśród rówieśników

-podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczniów

Warunki uczestnictwa:

Format pracy: A3 lub A4

– Technika pracy: dowolna (kredka, pastel, farby plakatowe lub akwarelowe, collage itp.(bez technik przestrzennych).

Prace wykonują uczniowie podzieleni przez wychowawcę na mniejsze grupy (skład i liczebność grup wg uznania wychowawcy)

Ocenie podlegać będą: zgodność z tematem, estetyka, pomysłowość.

Termin składania prac: 08.12.2015r. Z każdej klasy oczekujemy minimum jednej pracy.

– Każdą pracę należy opisać na odwrocie – (tytuł pracy, imię i nazwisko autorów, klasa).

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone i wyeksponowane na tablicy w holu szkoły.

 

08 – 15 grudnia został określony jako Tydzień Bezpieczeństwa w ramach Klubu Bezpiecznego Puchatka. Pierwszaki zostaną zaproszone na projekcję filmu oraz kolejne spotkanie z panem policjantem.

 Najważniejszym przedsięwzięciem w Tygodniu Bezpieczeństwa będzie przeprowadzenie Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie. Do testu przystąpią wszystkie pierwsze klasy w naszej pracowni komputerowej. Każdy uczeń będzie musiał zalogować się na stronie internetowej „Klubu Bezpiecznego Puchatka”, a potem odpowiedzieć na 15 pytań, wybierając spośród trzech odpowiedzi tylko jedną prawidłową.

W ubiegłym roku zdecydowana większość naszych pierwszaków otrzymała maksymalną ilość punktów (tj.15), natomiast trzy najniższe wyniki po 9 punktów, również były poprawne. Najłatwiejsze wg dzieci pytanie dotyczyło kolorów świateł na sygnalizatorze. Za najtrudniejsze pytania dzieci uznały te, związane z ujawnianiem danych w Internecie i otwieraniem drzwi nieznajomym.

 Po przeprowadzeniu powyższych działań nasza szkoła nabędzie prawo do posługiwania się certyfikatem „Klubu Bezpiecznego Puchatka” w kolejnym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że nasze wspólne przedsięwzięcie się powiedzie i będzie to miało przełożenie w praktyce na wzrost świadomości dotyczący zachowań bezpiecznych i ryzykownych wszystkich uczniów.

Aneta Dziewońska, Beata Pacek

 

Skip to content