BEZPIECZEŃSTWO W CYBERPRZESTRZENI -WARSZTATY W KLASACH SZÓSTYCH
Spotkanie z Katarzyną Kudybą – trenerem, praktykiem i biegłym znawcą wirtualnej przestrzeni z Centrum Szkoleń Profilaktycznych Edukator.
Bezpieczeństwo cyfrowe czyli zapewnienie bezpiecznej aktywności uczniów w środowisku cyfrowym jak i przeciwdziałanie zagrożeniom odnoszącym się do bezpieczeństwa w sieci są jednym z działań profilaktycznych szkoły.
W dniu 30.04.2019 roku odbyły się warsztaty na którym młodzież dowiedziała się o najczęstszych zagrożeniach, na jakie jest narażona czyli nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem, czy nieświadome udostępnienie osobistych informacji. Prowadząca wraz z uczestnikami określiła zasady bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu, także zakres alternatywnych form spędzania wolnego czasu od komputera. Pokazała młodym użytkownikom sieci, że nadmierne spędzanie czasu przy komputerze może mieć różne skutki. Omawiała z dziećmi fenomen „słitfoci” i „hejtowania”, poprzez dyskusje uzmysławiała, że w sieci można stać się ofiarą przemocy. Wskazywała uczniom zasady postępowania w sytuacji, gdy się jest atakowanym przez innych użytkowników.
Pani Katarzyna w praktyczny sposób przedstawiła tematykę, wykorzystując prezentacje multimedialną oraz pracę w grupach.
Przeprowadzone szkolenie było pozytywnie ocenione przez młodzież, o czym świadczą krótkie ich komentarze :
,, Zajęcia bardzo mi się podobały. Dzięki nim zrozumiałam wiele rzeczy typu korzystanie z Internetu. Kiedy zastanawiałam się nad tym co mówiła do nas Pani, to stwierdziłam, że muszę ograniczyć mój dostęp do socjal mediów i lepiej nie wstawiać do internatu zdjęć z moją twarzą lub o jakich godzinach mój dom zostanie pusty. Raz miałam taki przypadek, że ktoś skopiował moje zdjęcia z Facebooka, zrobił fałszywe konto wstawiając na nie właśnie te zdjęcia i pisząc różne nieładne komentarza na mój temat ”.
,, Interesujący wykład, na pewno wiele osób z klasy będzie ostrożniejsze”.
,,Było interesująco dowiedziałem się , że jak się tworzy jedno konto to może powstać ich aż 15.”
,, Zajęcia były interesujące. Dowiedziałam się, wiele na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz jak zachowywać się w Cyberprzestrzeni . ”
,, Nauczyłam się, żeby uważać przy pobieraniu linków , publikowaniu zdjęć , ponieważ każdy w zasadzie to zdjęcie może potem zobaczyć.”
,, Zajęcia z cyberprzemocy bardzo mi się podobały. Teraz wiem, żeby nie wchodzić w linki podejrzanych osób.”
Beata Pacek – pedagog szkoły