REKORD W RKO

Uczniowie i nauczyciele SP 2 już po raz czwarty odpowiedzieli na zaproszenie Fundacji WOŚP do wspólnego ustanawiania Rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO) prowadzonej przez jak największą liczbę osób. Akcja odbyła się 16 października ubiegłego roku w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Jej celem była popularyzacja wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Punktualnie o godz. 12:00, na znak dany przez J.Owsiaka za pośrednictwem  transmisji internetowej, w całej Polsce rozpoczęła się półgodzinna akcja bicia rekordu w RKO. W naszej szkole wzięło w niej udział 236 uczniów i 22 szkoleniowców. Na 15 fantomach rozmieszczonych na sali gimnastycznej, przeprowadzali oni resuscytację krążeniowo – oddechową, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy ratownicze. Uczniowie znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem, gdyż przed przystąpieniem do akcji zostali przeszkoleni z pierwszej pomocy przez zaproszonych instruktorów i wolontariuszy oraz przez nauczycieli realizujących program edukacyjny WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować. Odbyły się wykłady, pokazy oraz ćwiczenia praktyczne na fantomach. Podczas zajęć ćwiczeniowych oraz samej akcji bicia Rekordu nasi szkoleniowcy wraz z członkami Szkolnego Koła PCK stosowali środki do dezynfekcji fantomów oraz czuwali nad prawidłową techniką i tempem prowadzonej resuscytacji. Po wspólnym odliczeniu ostatnich sekund akcji rozległy się brawa i okrzyki radości. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, czy przyczyniliśmy się do pobicia rekordu Polski z 2015 r., kiedy to jednoczesną resuscytację prowadziło ponad 92 tys. osób.

Dziś już wiemy, że w minionej akcji WOŚP wzięło udział aż 85 010 osób!

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w naszej akcji! To niesamowite, że jednego dnia tyle tysięcy osób w całej Polsce pokazało w jednej chwili, że potrafi udzielać pierwszej pomocy! (J.Owsiak)

 ROK  LICZBA POLAKÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W BICIU REKORDU W RKO
2013 83 111
2014 67 396
2015 92 049
2016 66 745
2017 85 010

No cóż, wprawdzie nie udało się pobić dotychczasowego rekordu, ale przecież nie to jest najważniejsze. Liczy się to, że nasi uczniowie, zarówno Ci najmłodsi jak i najstarsi, mieli okazję poznać lub przypomnieć sobie podstawowe czynności ratujące życie i przećwiczyć je na fantomach. Kto wie, może kiedyś dzięki temu uratują komuś życie…

Uczniowie objęci akcją:

– z kl.I-III – kl. 1a, 3a i 3e (realizacja programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”),

– kl. 4a, 4b, 4c, 4d, 4e, 4f, 4g, 4h,

– członkowie Szkolnego Koła PCK – kl. 5-7,

– kl.7c (realizacja programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”),

– przedstawiciele kl. 2 i 3 gimnazjalnych.

Udział w akcji był też znakomita okazją do integracji osób z różnych służb i instytucji działających na rzecz pierwszej pomocy. I tu „Dwójka” może pochwalić się sukcesem, bowiem z roku na rok powiększa się nam grono szkoleniowców. 

W odpowiedzi na pytania uczniów powstała nawet lista naszych szkolnych rekordów w RKO. A oto i one:

2015 r. – największa liczba uczniów biorących udział w biciu Rekordu w RKO: 253 osoby;

2016 r.- rekordowa liczba fantomów pozyskanych na cele akcji: 22 manekiny ćwiczeniowe;

2017r.- największa liczba szkoleniowców: 22 osoby (zaproszeni instruktorzy i wolontariusze oraz nauczyciele SP 2- realizatorzy Programu Edukacyjnego WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować).

Instruktorzy i wolontariusze biorący udział w tegorocznej akcji:

Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna: Konrad Polewka, Adrianna Zagórska, Kamil Zagórski, Norbert Ćwierz, Paulina Słodka, Marcelina Paździo, Mirosław Hyży

Fundacja Maltańska Służba Medyczna oddział Głogoczów: Monika Szeląg, Patryk Kruk, Aleksandra Piątek, Kacper Zych, Katarzyna Bednarczyk

Szkoła Młodych Ratowników: Kinga Oliwa, Joanna Wyrostek

Państwowa Straż Pożarna asp. Piotr Kutrzeba, mł. kpt. Bartłomiej Kański, mł. ogn. Daniel  Luberda

Myślenicka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z Psami: Michał Jania

nauczyciele SP nr 2, realizatorzy Programu Edukacyjnego WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować: Joanna Gorączko, Elżbieta Ślusarczyk, Anna Zahel

Szkolne Koło PCK: Sylwia Nosal (opiekun),

Wszystkim wyżej wymienionym osobom serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy, za poświęcony czas oraz użyczenie nam fantomów na czas trwania akcji.

Słowa podziękowania kierujemy również do:

p.Małgorzaty Bajer -Kierownika Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach – za życzliwość, finansowe wsparcie akcji na terenie naszej szkoły (przygotowanie dla wszystkich uczestników materiałów wskazanych przez WOŚP,  zapewnienie środków do dezynfekcji fantomów) oraz udostępnienie kilku dodatkowych manekinów ćwiczeniowych na potrzeby akcji.

– Redaktorów Myślenice iTV Telewizja Powiatowa za objęcie akcji patronatem medialnym.

Zapraszamy na relację ok. 7 minuty http://www.myslenice-itv.pl/wiadomosci-z-regionu-27-10-2017/

Ponadto przypominamy, że na stronie WOŚP dostępne są materiały przydatne do nauki pierwszej pomocy. Zachęcamy do skorzystania J

https://www.wosp.org.pl/uczymy-ratować/pierwsza-pomoc-materialy/

Koordynator akcji: Anna Zahel                                                                                        

Współorganizatorzy:  Sylwia Nosal, Iwona Górka, Tomasz Biel, Bogusław Janas                    

Foto: Tomasz Biel, Małgorzata Piekarz, Anna Zahel

 

 

Skip to content