REKORD W RKO
Uczniowie i nauczyciele SP 2 już po raz czwarty odpowiedzieli na zaproszenie Fundacji WOŚP do wspólnego ustanawiania Rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO) prowadzonej przez jak największą liczbę osób. Akcja odbyła się 16 października ubiegłego roku w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Jej celem była popularyzacja wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Punktualnie o godz. 12:00, na znak dany przez J.Owsiaka za pośrednictwem transmisji internetowej, w całej Polsce rozpoczęła się półgodzinna akcja bicia rekordu w RKO. W naszej szkole wzięło w niej udział 236 uczniów i 22 szkoleniowców. Na 15 fantomach rozmieszczonych na sali gimnastycznej, przeprowadzali oni resuscytację krążeniowo – oddechową, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy ratownicze. Uczniowie znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem, gdyż przed przystąpieniem do akcji zostali przeszkoleni z pierwszej pomocy przez zaproszonych instruktorów i wolontariuszy oraz przez nauczycieli realizujących program edukacyjny WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować. Odbyły się wykłady, pokazy oraz ćwiczenia praktyczne na fantomach. Podczas zajęć ćwiczeniowych oraz samej akcji bicia Rekordu nasi szkoleniowcy wraz z członkami Szkolnego Koła PCK stosowali środki do dezynfekcji fantomów oraz czuwali nad prawidłową techniką i tempem prowadzonej resuscytacji. Po wspólnym odliczeniu ostatnich sekund akcji rozległy się brawa i okrzyki radości. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, czy przyczyniliśmy się do pobicia rekordu Polski z 2015 r., kiedy to jednoczesną resuscytację prowadziło ponad 92 tys. osób.
Dziś już wiemy, że w minionej akcji WOŚP wzięło udział aż 85 010 osób!
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w naszej akcji! To niesamowite, że jednego dnia tyle tysięcy osób w całej Polsce pokazało w jednej chwili, że potrafi udzielać pierwszej pomocy! (J.Owsiak)
ROK | LICZBA POLAKÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W BICIU REKORDU W RKO |
2013 | 83 111 |
2014 | 67 396 |
2015 | 92 049 |
2016 | 66 745 |
2017 | 85 010 |
No cóż, wprawdzie nie udało się pobić dotychczasowego rekordu, ale przecież nie to jest najważniejsze. Liczy się to, że nasi uczniowie, zarówno Ci najmłodsi jak i najstarsi, mieli okazję poznać lub przypomnieć sobie podstawowe czynności ratujące życie i przećwiczyć je na fantomach. Kto wie, może kiedyś dzięki temu uratują komuś życie…
Uczniowie objęci akcją:
– z kl.I-III – kl. 1a, 3a i 3e (realizacja programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”),
– kl. 4a, 4b, 4c, 4d, 4e, 4f, 4g, 4h,
– członkowie Szkolnego Koła PCK – kl. 5-7,
– kl.7c (realizacja programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”),
– przedstawiciele kl. 2 i 3 gimnazjalnych.
Udział w akcji był też znakomita okazją do integracji osób z różnych służb i instytucji działających na rzecz pierwszej pomocy. I tu „Dwójka” może pochwalić się sukcesem, bowiem z roku na rok powiększa się nam grono szkoleniowców.
W odpowiedzi na pytania uczniów powstała nawet lista naszych szkolnych rekordów w RKO. A oto i one:
2015 r. – największa liczba uczniów biorących udział w biciu Rekordu w RKO: 253 osoby;
2016 r.- rekordowa liczba fantomów pozyskanych na cele akcji: 22 manekiny ćwiczeniowe;
2017r.- największa liczba szkoleniowców: 22 osoby (zaproszeni instruktorzy i wolontariusze oraz nauczyciele SP 2- realizatorzy Programu Edukacyjnego WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować).
Instruktorzy i wolontariusze biorący udział w tegorocznej akcji:
– Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna: Konrad Polewka, Adrianna Zagórska, Kamil Zagórski, Norbert Ćwierz, Paulina Słodka, Marcelina Paździo, Mirosław Hyży
– Fundacja Maltańska Służba Medyczna oddział Głogoczów: Monika Szeląg, Patryk Kruk, Aleksandra Piątek, Kacper Zych, Katarzyna Bednarczyk
– Szkoła Młodych Ratowników: Kinga Oliwa, Joanna Wyrostek
– Państwowa Straż Pożarna asp. Piotr Kutrzeba, mł. kpt. Bartłomiej Kański, mł. ogn. Daniel Luberda
– Myślenicka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z Psami: Michał Jania
–nauczyciele SP nr 2, realizatorzy Programu Edukacyjnego WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować: Joanna Gorączko, Elżbieta Ślusarczyk, Anna Zahel
– Szkolne Koło PCK: Sylwia Nosal (opiekun),
Wszystkim wyżej wymienionym osobom serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy, za poświęcony czas oraz użyczenie nam fantomów na czas trwania akcji.
Słowa podziękowania kierujemy również do:
– p.Małgorzaty Bajer -Kierownika Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach – za życzliwość, finansowe wsparcie akcji na terenie naszej szkoły (przygotowanie dla wszystkich uczestników materiałów wskazanych przez WOŚP, zapewnienie środków do dezynfekcji fantomów) oraz udostępnienie kilku dodatkowych manekinów ćwiczeniowych na potrzeby akcji.
– Redaktorów Myślenice iTV Telewizja Powiatowa za objęcie akcji patronatem medialnym.
Zapraszamy na relację ok. 7 minuty http://www.myslenice-itv.pl/wiadomosci-z-regionu-27-10-2017/
Ponadto przypominamy, że na stronie WOŚP dostępne są materiały przydatne do nauki pierwszej pomocy. Zachęcamy do skorzystania J
https://www.wosp.org.pl/uczymy-ratować/pierwsza-pomoc-materialy/
Koordynator akcji: Anna Zahel
Współorganizatorzy: Sylwia Nosal, Iwona Górka, Tomasz Biel, Bogusław Janas
Foto: Tomasz Biel, Małgorzata Piekarz, Anna Zahel