JASEŁKA W JĘZYKU ANGIELSKIM

W środę 10.01.2018 roku w naszej szkole odbywało się kolejne ciekawe wydarzenia w ramach obchodów Światowego Dnia Języków Obcych. Tym razem uczniowie mieli okazję obejrzenia jasełek. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że to kolejna opowieść o Bożym Narodzeniu, której przebieg łatwo przewidzieć, bo… przedstawienie zagrano w języku ANGIELSKIM.

Owszem, Józef z Maryją szukali noclegu. Tak jak w biblijnej opowieści. A że wszystko było zajęte, swoje miejsce znaleźli w stajence. Gdy dowiedzieli się, że jest wolna, poszli tam przenocować. Wtedy mały Jezus się narodził. Zwierzęta, pasterze i trzej królowie ujrzeli wielką Gwiazdę Betlejemską. Wszyscy podążyli za nią do stajenki. Królowie złożyli dary Jezusowi, czyli: złoto, mirrę i kadzidło.

Oczywiście w szopce było i Dzieciątko (w roli słodkiego bobasa wystąpiła… lalka), była i troskliwa Maryja, i dostojny Józef, i pasterze śpiewający kolędy w sposób absolutnie niepowtarzalny (kto słyszał, ten wie 😉 i owieczki, a nawet urocza gwiazdeczka w lśniącej sukni, migocząca rzeczywiście niebiańsko przy każdym, najdrobniejszym nawet ruchu. Ciekawą i zabawną postacią tych jasełek był osioł, który jeździł na… deskorolce.

Przedstawienie na sali gimnastycznej zaprezentowała klasa 5 b, którą przygotowała pani Ewa Łazoryk. Rzeczywiście udało im się zaprezentować piękną opowieść o Bożym Narodzeniu, ciekawą, dynamiczną, nietuzinkową. A dzięki temu, że słuchaliśmy jej w obcym języku, byliśmy cały czas skupieni i zainteresowani. Chyba każdego cieszyło, że całkiem sporo rozumiał, a to, czego musiał się domyślać mobilizowało do jeszcze uważniejszej nauki w kolejnych tygodniach.

Warto też podkreślić, że widzowie nie byli tylko biernymi obserwatorami, Mieli na koniec okazję do aktywnego uczestnictwa poprzez… śpiewanie kolęd, oczywiście również w języku angielskim.

Ze względu na to, że jasełka odgrywano kilkakrotnie, na sali gimnastycznej zbierało się po kilka klas, a nie cała szkoła w tym samym czasie. Dzięki temu nikt nikomu nie zasłaniał, każdy mógł dobrze widzieć scenę, grających aktorów, barwną scenografię. Naszą klasę zaproszono na lekcję trzecią. Podobało nam się tak bardzo, że nagrodziliśmy aktorów i panią reżyser gromkimi brawami.

Oklaski należą się także tym uczniom, którzy przygotowali świąteczne kartki w obcych językach, plakaty promujące kraje anglojęzyczne oraz sprawili, że nasza szkoła przez ostatnie kilkanaście dni jest miejscem promującym inne kultury.

Mikołaj Wątor, klasa Ve

Foto: Emilia Adamów