WOLONTARIAT KORPUSU SOLIDARNOŚCI

WOLONTARIAT KORPUSU SOLIDARNOŚCI

Podczas pierwszego roku trwania naszego wolontariatu, wydarzyło się wiele emocjonujących akcji.

Wzięliśmy udział w akcji „Kuferki Happychwil”, w której zaangażowani uczniowie mieli szansę pomóc i wesprzeć na duchu wielu ludzi. Przygotowane przez nas pudełeczka z motywującymi cytatami były rozdawane osobom starszym i potrzebującym wsparcia. To przedsięwzięcie pokazało, że dzielimy się swoim czasem i cieszymy się z uśmiechu innych ludzi.

Następną ciekawą akcją było zorganizowanie spotkania z polarnikiem, naukowcem, szefem stacji Arctowski, badaczem słoni antarktycznych, autorem książek o zwierzętach. Dr Mikołaj Golachowski przyjechał z Warszawy specjalnie na zaproszenie naszej uczniowskiej społeczności i opowiadał nam o życiu na biegunie. Dowiedzieliśmy się jak wygląda codzienność, przygody i wyzwania stające przed ludźmi oraz wszystkimi istotami, potrafiącymi przetrwać w tym mroźnym, surowym i pięknym świecie.

Były też chwile zaangażowania w dyskusje dotyczące uchodźców, pokazywaliśmy swoje zrozumienie i chęć pomocy ludziom, którzy przyjeżdżają do naszego państwa, uciekając przed wojną i prześladowaniem. Zaprosiliśmy starszych kolegów z liceum i Bożydara Pająka, dziennikarza – autora reportaży dla TVP „Poznajmy się. Jestem uchodźcą”. Profesjonalna mediatorka poprowadziła dyskusję w atmosferze zaufania i otwarcia na trudne pytania. Akcja „Świat zamknął oczy” pokazała, jak nasi wolontariusze są otwarci na bieżące problemy i na drugiego człowieka.

Do naszej szkoły zawitała też Cyfrowa Grawitacja  – zaprosiliśmy rodziców do dobrze znanego nam świata gier online. Mieliśmy znakomitego gościa, pomysłodawcę ogólnopolskiej konferencji naukowej o obliczach technologii XXI wieku,  dra Damiana Gałuszkę, który poprowadził międzypokoleniowe warsztaty, po tym jak zaprezentowaliśmy dorosłym 10 najpopularniejszych gier. Naszym celem było zbliżenie odległego świata dorosłych z naszym tzw. światem „cyfrowych tubylców”, a gość przedstawił wyzwania i zaangażował obecnych do żywiołowej dyskusji.

Największą jednak przyjemność mieliśmy w trakcie naszego czerwcowego i wrześniowego „Nocnego Ciorania”. W klimacie wieczornych opowieści m.in. odwiedzili nas czarujący goście – podopieczni fundacji ratującej dzikie zwierzaki, tworzyliśmy totem grupy, malowaliśmy „kamyczki – wędrowniczki”, poznawaliśmy apki turystyczne, japoński nietoperzowy teatr kamishibai, przy ognisku i pizzy prezentowaliśmy swoje pomysły na kolejne akcje, pasowaliśmy nowe osoby na wolontariuszy i miło spędzaliśmy ze sobą czas, grając, śmiejąc się i korzystając z aplikacji edukacyjnych – np. dzięki naszym opiekunom mogliśmy podziwiać nocne niebo, poznając wiele gwiazdozbiorów. Gra terenowa w poszukiwaniu milczących strażników pochodni dostarczyła nam też możliwości powspominania działań i podsumowania mijającego roku. Wiele się działo.

Podsumowując ostatnie miesiące i emocjonujące przedsięwzięcia, które stworzyliśmy, przygotowujemy się do świątecznej akcji. Camp Gwiazdkowy już wkrótce!

 

Wiktoria Gracz

Koordynatorki: Ada Słowik

Magdalena Tobolewicz

Wolontariat długoterminowy realizowany dzięki  Narodowemu Instytutowi Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego we współpracy z partnerem – Fundacja LIS

Skip to content