PROJEKT EDUKACYJNY „BURZA NAD MYŚLENICAMI. HISTORIA RZECZPOSPOLITEJ RACIECHOWICKIEJ”.

PROJEKT EDUKACYJNY „BURZA NAD MYŚLENICAMI. HISTORIA RZECZPOSPOLITEJ RACIECHOWICKIEJ”.

Klasa 8b wraz z nauczycielką historii p. Joanną Bugaj oraz p. Jolantą Żabą wzięła udział w projekcie edukacyjnym  „Burza nad Myślenicami” realizowanym przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Pierwszym etapem projektu był udział w otwarciu wystawy, która opowiada  historię Rzeczpospolitej Raciechowickiej utworzonej 80. lat temu przez lokalne zgrupowanie partyzantów z Armii Krajowej. Rzeczpospolita Raciechowicka była niewielką republiką partyzancką, powstałą na terenie części powiatu myślenickiego. Została ona powołana do życia latem 1944 roku przy okazji realizacji planu „Burza” na terenie południowej Polski.

Kolejnym etapem projektu był udział w debacie nad sensem podjęcia walki przez partyzantów w czasie przed powstaniem i podczas funkcjonowania Rzeczpospolitej Raciechowickiej.

Przed debatą uczniowie wysłuchali lekcji przeprowadzonej przez dr Andrzeja Małysę, która stanowiła doskonałe przygotowanie i ugruntowanie wiedzy, dotyczącej powstania
i losów tej „republiki partyzanckiej” oraz konsekwencji jej funkcjonowania na naszej ziemi. Następnie rozpoczęły się przygotowania do debaty historycznej.

Pod okiem dr Karoliny Papiorkowskiej-Dymet dwa stronnictwa opracowały argumentację: za walką i przeciwko niej w dwóch perspektywach: oceny ze stanowiska osoby żyjącej pod okupacją niemiecką i z pozycji współczesnego człowieka, który zna już konsekwencje działalności partyzantów. Po pracy z tekstami źródłowymi, burzy mózgów, krótkim szkoleniu z zakresu retoryki – naprzeciw siebie stanęli przedstawiciele dwóch obozów, by w merytorycznej wymianie argumentów na najwyższym poziomie — dociekać swych racji. Mówcy z łatwością formułowali argumenty i kontrargumenty oraz popierali je przykładami, dla których inspiracją wielokrotnie stawał się tekst naszej wystawy czasowej „Burza nad Myślenicami” – otaczający w sali konferencyjnej uczestników spotkania.

To była wyjątkowa lekcja historii, pełna pasji, zaangażowania, merytorycznej argumentacji i sztuki debatowania. Chociaż publiczność zdecydowała nie przesądzać o wyniku spotkania, taka forma poznawania historii – okazała się być doskonałą okazją do inspirującego spoglądania na przeszłość naszych przodków, a muzeum przestrzenią do wymiany krytycznego oglądu czasów minionych.

                         mgr Joanna Bugaj

Skip to content