KONKURS ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII I ICH WPŁYW NA ŚRODOWISKO

Uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Myślenice myślą o ekologii, czego przykład dali biorąc udział w konkursie Odnawialne źródła energii i ich wpływ na środowisko. W piątek 8 grudnia odbyło się wręczenie nagród, podczas którego gratulacje zwycięzcom przekazał burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka wspólnie z naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych, Anną Kordas.
Tematyka konkursu Odnawialne źródła energii i ich wpływ na środowisko nawiązywała do termomodernizacji budynków szkolnych z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, które prowadzone są w czterech placówkach oświatowych na terenie Miasta i Gminy Myślenice.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych z Gminy Myślenice, a przedmiot konkursu stanowiła edukacja uczniów w zakresie odnawialnych źródeł energii i wpływu ich wykorzystania na środowisko i powietrze.

Głównym celem organizacji tego konkursu było natomiast kształtowanie wiedzy o odnawialnych źródłach energii, podnoszenie świadomości ekologicznej, szerzenie wiedzy na temat zmian klimatycznych, adaptacji do ich skutków oraz sposobów na zapobieganie tym zmianom, odkrywanie własnych zdolności i możliwości, a także promocja projektu Termomodernizacja budynków szkolnych z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii na terenie Miasta i Gminy Myślenice.

W ramach konkursu, w dwóch kategoriach wiekowych (klasy I-IV i V-VIII) złożono 63 prace o bardzo zróżnicowanych metodach ich wykonania. Od wykorzystania rzeczy domowego użytku, poprzez nakrętki, rośliny, materiały z recyklingu do elektroniki, turbin wiatrowych, oświetlenia wykorzystującego OZE. Ilość i piękno wykonanych prac zaskoczył bardzo samych oceniających.

Wśród wszystkich przesłanych prac komisja wyłoniła zwycięzców, a także przyznała wyróżnienia. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę.

Z naszej szkoły w konkursie udział wzięli: Hanna Pitala z klasy 4d i Zbigniew Świech z klasy 5c.