KOSTKA RUBIKA NIEJEDNO MA IMIĘ

Gdy w 1974 roku Erno Rubik skonstruował swoją „magiczną kostkę” – raczej nie spodziewał się, że zabawka ta zyska taką sławę i rzesze fanów na całym świecie.

Przez dwa dni, 17 i 18 kwietnia, obchodziliśmy Światowe Dni Kostki Rubika w naszej szkole. Zgromadziły one w bibliotece szkolnej miłośników logicznej zabawki oraz tych, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z układanką.

W poniedziałek odbyły się prelekcje dla wybranych klas, podczas których można było zapoznać się z historią wynalazku Rubika, jego drogą do światowej popularności oraz obejrzeć filmik z Mistrzostw Europy w średniej układania klasycznej kostki 3×3 (aktualny rekord Europy należy do Polaka, Tymona Kolasińskiego i wynosi 3,97 sekundy!). Odbył się również „Pokaz Mistrzów” w wykonaniu Bartka Ambroży, Kacpra Pałki i Karola Paszcz z klasy 4a. Zaprezentowali oni swe umiejętności w układaniu kostek zarówno klasycznych, jak i tych nietypowych, pokazali własne kolekcje (udostępnione na biblioteczną wystawę „Kostka Rubika niejedno ma imię”) i omówili sposoby, którymi się posługują podczas rozwiązywania, bądź co bądź, matematycznych problemów. Opowiadając własne historie, zachęcili młodszych uczniów do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia własnej przygody z układanką Rubika.

W tym dniu można było wpisać się również na „Listę Znawców”, czyli udokumentować własną umiejętność układania kostki. W bibliotece zjawiło się 28 osób, które przystąpiły do wyzwania. Byli to (w kolejności wpisywania się na listę): Wiktoria Chrzanowska (5a), Maksymilian Gaweł (7c), Kamil Mokrzycki (7c), Bartek Ambroży (4a) Kacper Pałka (4a), Karol Paszcz (4a), Dawid Szymański (7b), Mariola Gubała (4a), Antoni Trzepla (5b), Kacper Rosiński (7b), Aleksander Tomsits-Nagy (3c), Szczepan Juszkiewicz (8e), Daniel Krzemień (5c), Jakub Firek (6a), Mariusz Karaim (6c), Remigiusz Kotarba (2c), Zuzia Piwowar (3b), Oliwia Brózda (6a), Adam Chowaniec (1a), Maciej Święch (6b), Karol Piwowarczyk (8d), Grzegorz Kolbiarz (8d), Mikołaj Kołodziejczyk (8d), Staś Bajor (2a), Lena Kuczera (2c), Nikodem Święch (4a), Patryk Cecerski (1b) i Iga Nowak (1c). Wszystkim, którzy podjęli wyzwanie – serdecznie dziękujemy za udział we wspólnej zabawie!

Natomiast, ci, którzy dopiero rozpoczynają swą przygodę z kostką, mieli możliwość podszkolenia swych umiejętności i nauczenia się układania metodą „Layer By Layer” (zaprezentowaną w obrazkach na tablicy w bibliotece) lub chociaż układania „ścianki” (przecież każdy kiedyś od tej „ścianki” zaczynał…).

Drugiego dnia, we wtorek, odbyły się SZKOLNE ZAWODY W UKŁADANIU KOSTKI RUBIKA. I tu już liczył się czas! Do wspólnych zmagań stanęło 25 uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Pod okiem pani Justyny Horabik-Gruszeczki i pani Marzeny Róg wyłoniono zwycięzców. Wyniki prezentują się następująco:

Klasy I – III

Krzysztof Dobosz, klasa 7a

Szczepan Juszkiewicz, klasa 8e

Mikołaj Kołodziejczyk, klasa 8d

Jak się okazuje, Kostka Rubika wciąż utrzymuje się na liście zabawek wszech czasów i podbija serca kolejnych pokoleń. Nic w tym dziwnego, skoro wysiłek intelektualny i cierpliwość nagradzane są satysfakcją z wykonania trudnego zadania, jakim jest samodzielne ułożenie kostki. A potem kolejne ułożenie i kolejne, i nawet się nie zorientujemy, kiedy zabawka ta nas pochłonie.

I tego właśnie Wam życzymy: pasji, która napędza do działania!

Katarzyna Żak.

Podczas spotkania na sali gimnastycznej wykorzystano aparat fotograficzny  zakupiony w ramach projektu Laboratoria przyszłości.