MARZEC Z SZYMBORSKĄ

MARZEC Z SZYMBORSKĄ

Wiosenna aura (przynajmniej z nazwy) przyniosła akcje biblioteczne związane z obchodami Roku Wisławy Szymborskiej.

21 marca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Poezji – w naszej szkole tym razem (oczywiście) pod patronatem krakowskiej Poetki. Systematycznie uzupełniany był tematyczny padlet W ŚWIECIE POEZJI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ (dostępny pod adresem: https://padlet.com/biblioFEEL/w-wiecie-poezji-wis-awy-szymborskiej-clnfbs8256m8om32), a gazetki ścienne wypełniły informacje o Szymborskiej, ciekawostki i anegdoty, a także limeryki – krótkie formy literackie, w których humor konkuruje z absurdem.

Przez cały miesiąc zbieraliśmy zgłoszenia do konkursu fotograficznego MOJA SZUFLADA SZYMBORSKIEJ. Celem konkursu było przybliżenie życia i twórczości Szymborskiej oraz spojrzenie na nią przez pryzmat przedmiotów, które były bohaterami wierszy, felietonów, ale też zagarnęły przestrzeń w mieszkaniu Poetki.
Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu Szuflady w stylu Szymborskiej i jej sfotografowaniu. Liczył się pomysł, widoczna myśl przewodnia oraz czytelność zdjęcia. Ostatecznie jury wyłoniło laureatów:

I miejsce zdobyła Emilia Motyka (kl. 1a), II msc. – Hanna Pitala (kl. 3d), i III msc. – ex aequo Martyna Łętocha (kl. 7d) i Amelia Batko (kl. 5b). Wyróżnienia przyznano dla prac Amelii Skrzypek (kl. 7a) i Gabrieli Batko (kl. 7d).

Galeria zdjęć prezentowana poniżej i na padlecie.

W ostatni dzień marca w bibliotece szkolnej odbył się WIELKI TEST O SZYMBORSKIEJ. Dwudziestu sześciu śmiałków stanęło do zmagań i sprawdziło swą wiedzę o Poetce. Uczestnicy testu wiedzieli, czym są „lepieje”, kim jest Michał Rusinek, znali pozaliterackie talenty Szymborskiej i anegdoty z nią związane. Konieczna była również dogrywka, która ostatecznie wyłoniła laureatów. I miejsce zdobył Paweł Kupiec (kl. 6b), II msc. – Kacper Gorączko (kl. 7d) i III msc. – Bartek Janas (kl. 7d).

Dodatkowo – przestrzeń biblioteki wypełniły kolorowe kwiaty i ilustracje z cytatami z wierszy Noblistki.

Patrząc na marzec można powiedzieć za Szymborską:

Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata:
moreny, mureny i morza, i zorze,
i ogień, i ogon, i orzeł, i orzech –
jak ja to ustawię, gdzie ja to położę?

 I tej różnorodności, obfitości, zdziwienia i zaciekawienia poezją Wielkiej Poetki życzymy nie tylko na wiosnę.

Skip to content