O SZACUNKU DLA INNYCH I REAGOWANIU NA PRZEMOC

Spotkanie

17 lutego 2023 r. kolejny raz naszą szkołę odwiedził pan Sebastian Kruk – mł. aspirant z KP Policji w Myślenicach. Tym razem pan policjant spotkał się z uczniami klas szóstych. Dwie godziny lekcyjne zostały poświęcone rozmowom na temat cyberprzemocy i hejtu. Kolejny raz uczniowie usłyszeli o formach pomocy, z których mogą korzystać w przypadku doświadczenia przemocy lub będąc jej świadkiem. Wykład pana policjanta spotkał się z żywym oddźwiękiem. Przede wszystkim burzliwa dyskusja toczyła się wokół zagadnienia konsekwencji niereagowania na przemoc, bycia obojętnym na zło. Obrazowe dla wszystkich było porównanie rozprzestrzeniającej się cyberprzemocy do kuli śnieżnej, która wymyka się spod kontroli, staczając się z górki. Na początku toczy się wolno, stopniowo powiększa się i kręci coraz szybciej. Nikt nie wie, w którą stronę zboczy, czy, gdzie i kiedy się zatrzyma. Tak samo może być właśnie z przemocą rówieśniczą. Bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji, w której nikt nie będzie miał nad nią kontroli. Pan policjant omówił również jakie formy może przybierać cyberprzemoc, a najczęstsze z nich to: nękanie, grożenie, szantażowanie, podszywanie się pod kogoś w sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących zdjęć, filmów. Wie­lu użytkowników internetu może nie mieć też świadomości, że przez „polubienie”, przesłanie czy udostępnienie materiałów, które są krzywdzące dla jakiejś osoby (bez znaczenia czy ją znają, czy nie), stają się sprawcami przemocy.

Nasz gość zaakcentował także ważną informację – każda osoba, która wie o przemocy wobec swojego rówieśnika i nie reaguje, daje tym samym na nią ciche przyzwolenie, co często też jest odczytywane przez bezpośrednich sprawców przemocy jako zachęta do dalszych przemocowych zachowań, a przez ofiary – jako zgoda ogółu na takie traktowanie.

To było ważne spotkanie.

Aneta Dziewońska