Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 DZIAŁAJMY RAZEM

,,…Internet do bardzo ważny składnik teraźniejszości dzieci i młodzieży i, co bardzo ważne, ich przyszłości. Okazja taka, jak Dzień Bezpiecznego Internetu pozwala na budowanie świadomości o tym co ważne jest, aby łączyć  siły w działania na rzecz Internetu, który będzie wspierał rozwój dzieci , a nie stanowił dla niego rosnące zagrożenie…’’ – mówi Anna Rywczyńska, Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK – PIB

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do udziału w obchodach Bezpiecznego Internetu proponowanego  przez Centrum Programu Safer Internet.

Mówienie o bezpiecznym poruszaniu się w sieci jest naszym obowiązkiem. Nowe technologie stały się jedną z ważniejszych sfer naszego życia i nic nie wskazuje na to, by miały w najbliższym czasie zniknąć, raczej będą wywierać coraz większy wpływ na to, jak wygląda nasz świat. Już teraz to one zmieniają nie tylko to, jak kontaktujemy się z ludźmi, jak się uczymy i jak pracujemy, ale także to,  jak spędzamy wolny czas, robimy zakupy oraz co i jak jemy, oglądamy czy słuchamy.

One także w dużej mierze odpowiadają za to, jaki świat widzimy i jakie treści do nas docierają.

Udostępniamy w związku z tym liczne propozycje przygotowane  przez Polskie Centrum Programu „Safer Internet„:

Kalendarium wydarzeń odbywających się w lutym i marcu można znaleźć na stronie  Safer Internet.pl

Centrum Programu proponuje:

1.Webinary DBI | SaferInternet  dla Nauczycieli i Rodziców.

1. Scenariusze lekcji ( kalendarz prezentuje opisy lekcji i umożliwia zarejestrowanie udziału klasy w wybranych lekcjach online).

Jak to działa?

1. Kliknięcie w wybrany temat lekcji umożliwia zapoznanie się z jej opisem, biogramem osoby prowadzącej oraz  daje dostęp do formularza zgłoszeniowego.
  2. Po podjęciu decyzji nauczycielka lub nauczyciel wypełniają formularz zgłoszeniowy. Zwrotnie otrzymują mail z potrzebnymi informacjami i linkiem do zajęć.
  3. W określonym dniu nauczycielka lub nauczyciel uruchamiają w klasie ekran podłączony do komputera z dostępem do interentu i dzięki przesłanemy linkowi uruchamiają lekcję.

UWAGA: Wszystkie osoby zapisujące klasę na lekcję DBI proszone są również o wypełnienie deklaracji udziału szkoły w DBI (FORMULARZ). Dzięki temu szkoła znajdzie się na wirtualnej mapie inicjatyw DBI.

1. Materiały edukacyjne do pobrania.

Bezpieczeństwo w sieci  wiąże się z coraz większymi wyzwaniami, a kolejne obszary życia przenoszą się do Internetu. Zachęcamy, aby dzień Bezpiecznego Internetu  wykorzystać do przeprowadzenia z dziećmi  rozmów na temat ich działań w cyfrowej przestrzeni.

Można także wykorzystać projekty, czyli gotowe lekcje dotyczące nowych technologii zaproponowane  przez Uniwersytet Dzieci :

1. Technologie z klasą. Jak porozumiewają się roboty?
  2. Nowe technologie. Jak zmieniają świat ?
  3. Jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

W tym celu należy  zarejestrować  lub zalogować się na stronę : Uniwersytet Dzieci

Zapraszamy również do pobierania i korzystania z poniższych materiałów graficznych, udostępnionych  w ramach realizacji  naszej placówki w  projekcie:

Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo.

Materiały pomocnicze – Fundacja Dbam o Mój Z@sięg (dbamomojzasieg.pl)

Beata Pacek, Aneta Dziewońska