BYĆ BLISKO TYCH, KTÓRYCH KOCHAMY

CZAS SPOTKAŃ, ŻYCZEŃ I KOLĘD

W tym roku w naszej szkole uczniowie przygotowali aż dwa przedstawienia jasełkowe! Tradycyjne jasełka w wykonaniu klas 1d i 2a zobaczyli młodsi uczniowie oraz zaproszeni goście z Dziennego Domu „Senior+”, a także podopieczni z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Myślenicach. Natomiast jasełka dla starszych uczniów naszej szkoły przybrały nieco odmienną formę.

Za sprawą przedstawienia świątecznego, które przygotowali uczniowie klas 5a i 6d, mogliśmy przenieść się w różne miejsca i poznać zwyczaje świąteczne w odległych zakątkach świata.

Tak więc daliśmy się ponieść wesołym rytmom piosenki Feliz Navidad i wiemy, dlaczego mieszkańcy Meksyku rozbijają w grudniu piniatę. Energiczna Afrykanka przedstawiła legendę, według której pasterze przybyli do Betlejem i  grali w …. hokeja na trawie, a Australijczycy wyjaśnili, dlaczego obchodzą święta dwa razy w roku! Na koniec eleganckie Japonki zdradziły sekret kolejek, jakie ustawiają się do KFC w okresie Bożego Narodzenia.
To wszystko stanowiło jednak dodatek do głównego celu tego świątecznego spotkania: przypomnieliśmy, co oznaczają polskie tradycje, które od wieków pielęgnowane są w naszych domach.  Dowiedzieliśmy się, co symbolizuje pierwsza gwiazdka, której wypatrujemy przed wieczerzą wigilijną, dlaczego na stole pojawia się akurat 12 dań, co oznacza sianko pod obrusem, czym właściwie jest dzielenie się opłatkiem. A to wszystko przy akompaniamencie najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Podróż, którą odbyliśmy, miała uświadomić nam, że bez względu na to, na jakim mieszkamy kontynencie, czy mamy w domu choinkę czy palmę, Mikołaj przybywa saniami czy na desce surfingowej, wszyscy w ten magiczny czas jesteśmy tacy sami! Pragniemy być blisko tych, których kochamy. Dawać i otrzymywać ciepło płynące z każdego zakątka świata.

Organizatorzy nietypowych jasełek: Anna Dziurdzia i Magdalena Tobolewicz