SŁOWOTWÓRCZE WARSZTATY PROGRAMU „MŁODA  MOWA”

Słowotwórcze warsztaty programu „młoda  mowa”

W ramach programu MŁODA MOWA – WARSZTATY I GRY SŁOWOTWÓRCZE W BIBLIOTEKACH klasy 8d oraz 8e na lekcjach języka polskiego i podczas zajęć w szkolnej bibliotece  uczestniczyły w dwóch spotkaniach w formie warsztatów słowotwórczych.

Pierwsze odbyło się 15 września pod hasłem „Niebyleczo, czyli język od kuchni”. Uczestnicy tworzyli menu posiłku, wykorzystując określenia potraw i składników funkcjonujących w ich rodzinach. Efektem pracy każdego ucznia był niezwykły jadłospis doMowy. Po tej rozgrzewce językowej ósmoklasiści przystąpili do tworzenia przepisów na ulubione domowe dania. Uczniowie podawali autorską nazwę potrawy, opisywali historię jej powstania i sposób wykonania. Słowotwórcze warsztaty kulinarne były okazją do refleksji nad rodzinnym językiem, funkcją formantów słowotwórczych i zabarwieniem emocjonalnym  wyrazów.

24 października klasa 8d wzięła udział w zajęciach mających na celu rozbudzenie kreatywności słowotwórczej młodzieży. Uczniowie poznali różnicę między idiolektem a socjolektem, neologizmem a neosemantyzmem oraz najczęściej stosowane formanty słowotwórcze. W oparciu o wstęp teoretyczny stworzyli własne przykłady neologizmów opisujących otaczającą ich rzeczywistość. Zajęcia rozwijały świadomość językową młodzieży, ukazywały nieszablonowe podejście do struktur języka i udowadniały, że każdy może być twórcą nowego słowa.

Ponadto do 8 listopada na stronie internetowej Słownika Języka Polskiego PWN (https://liblink.pl/rVJiqMVai7 ) można zgłaszać swoje propozycje w plebiscycie Młodzieżowe Słowa Roku 2022.

Życzymy wszystkim kreatywnego i nieszablonowego podejścia do codziennej mowy.

Katarzyna Żak,

Anna Pardyak

Skip to content