KLASA 7E BAWI SIĘ NA WESELU W DOMU SENIORA

„Kształtowanie szacunku do ludzi, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, prawidłowe rozumienie wolności jednostki oparte na poszanowaniu osoby ludzkiej” – to wycinek z zadań naszego programu profilaktyczno-wychowawczego, który na wielu płaszczyznach realizujemy. Od kilkunastu lat współpracujemy z domami pomocy społecznej – w Trzemeśni, Pcimiu, a od tego roku również z Dziennym Domem „Senior +” w Myślenicach. Z seniorami kolędujemy, śpiewamy wspólnie pieśni patriotyczne, wystawiamy dla nich jasełka. We wrześniu 2021 r. odpowiedzieliśmy na zaproszenie seniorów, biorąc udział w konkursie plastycznym „Radość nie zna wieku”, szturmem zdobywając pięć najwyższych miejsc na podium powiatu. Jesienią tego roku klasa 2b z wychowawczynią p. Magdą Batko odwiedziła dom seniora z koncertem piosenek znanych i lubianych. W grudniu cała szkoła przygotowywała dla zaprzyjaźnionego domu seniora upominki mikołajkowe, a klasy 2a, 2d, 7b i 8c własnoręcznie wykonały piękne kartki bożonarodzeniowe. Aż wreszcie przyszedł czas na wesele! 15 czerwca kl. 7e ze swoją wychowawczynią p. Anią Pardyak reprezentowała naszą społeczność szkolną podczas wesela w DDS+. W ramach działania integracyjnego „To był ślub zupełnie w starym stylu, czyli kliszczackie zwyczaje i tradycje weselne” seniorzy i kl. 7e hucznie bawili się, kultywując regionalne tradycje. Nie zabrakło wystawy ślubnych zdjęć seniorów, tańców, smakołyków na stołach, przyśpiewek weselnych, obrzędu ocepin i kapeli grającej na żywo z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Myślenicach. Młodzież poznała nie tylko dawne zwyczaje i obrzędy weselne. Miała możliwość POBYĆ Z SENIORAMI, wspólnie spędzić czas. Już teraz planują wolontariat u seniorów od września. I bardzo dobrze! Chęć pomagania to – jak pisze Anna Dymna – „jest zwykła rzecz, odruch jak oddychanie. Jeśli ktoś się wywraca, pomagamy wstać, kiedy jest głodny, podajemy kromkę chleba”.  Chrońmy takie ludzkie odruchy!

Koordynator współpracy z seniorami,

Aneta Dziewońska

Zdjęcia pochodzą ze strony Dziennego Domu „Senior +” w Myślenicach na Facebooku.