OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU W NASZEJ SZKOLE

Dzieciom i młodzieży zaproponowano konkursy plastyczne w następujących kategoriach wiekowych:

• klasy I-III:

STOP! Nie otwieraj!

STOP! Nie podawaj!

STOP! Nie ujawniaj, nie pokazuj!  – lizako-znaki Bezpiecznie w Internecie i w świecie.

• klasy IV-V:

„Graj bezpiecznie w sieci” lub „Bezpieczna przygoda w Internecie” – komiks rysunkowy.

• klasy VI-VIII:

„EMIOTKI BEZPIECZNEGO INTERNETU” – zaprojektuj i wykonaj 3 znaczki-loga, które posłużą do oznaczenia Bezpiecznego Internetu, który POMAGA, UŁATWIA i  BAWI.

W w/w konkursach I miejscem zostały nagrodzone prace uczennic:

• Amelii Batko z kl. 4b – komiks
  • Gabrieli Batko z kl. 6d – praca przestrzenna

Serdecznie gratulacje!

Ponadto większość klas uczestniczyła na godzinach wychowawczych w zajęciach profilaktycznych dotyczących bezpieczeństwa w Internecie:

Klasa Działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem w Internecie
1a Akademia Bezpiecznego Puchatka (bezpieczeństwo w Internecie).

Spotkanie z policjantem.

Oglądanie filmów edukacyjnych „Owce w sieci” (pogadanka).

1b Realizacja tematyki bezpieczeństwa w sieci w ramach projektu Akademia Bezpiecznego Puchatka.

Spotkanie z policjantem.

1c Akademia Bezpiecznego Puchatka (bezpieczeństwo w Internecie) – zajęcia z psychologiem.

Spotkanie z policjantem.

Oglądanie filmów edukacyjnych „Owce w sieci” (pogadanka).

1d Zajęcia   z wychowawcą  – pogadanka dla dzieci na temat korzystania z Internetu.

Akademia Bezpiecznego Puchatka – zajęcia z psychologiem.

2a Realizacja na zajęciach. Temat : Bezpieczne spotkania.

Obejrzenie bajki edukacyjnej „Mój przyjaciel Necio” – rozmowa kierowana na temat obejrzanego filmu.

Praca w grupach – Grać czy nie grać w gry komputerowe ? – próba podjęcia decyzji z wykorzystaniem metody drzewka decyzyjnego.

2b Pogadanka z dziećmi na temat Cyberprzemoc, obejrzenie bajki „Czerwony Kapturek” ze strony gov.pl
2d Prezentacja multimedialna i filmiki edukacyjne OWCE W SIECI (zasoby własne).

Wykonanie pracy plastycznej nawiązującej do tematyki.

3c Rozmowy z dziećmi na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.

Spotkanie z policjantem – grudzień 2021r

4c Na lekcjach przyrody: Uzależnienia – przygotowanie plakatów i prezentacji na temat uzależnień  ( w tym Internet, komputer, telefon).
4d Na lekcjach przyrody: Uzależnienia – przygotowanie plakatów i prezentacji na temat uzależnień  ( w tym Internet, komputer, telefon).
4e Na lekcjach informatyki: realizacja treści programowych na temat zagrożeń technicznych, podawanie treści wrażliwych jak: dane teleadresowe, udostępnianie wizerunku. Funkcjonowanie mediów społecznościowych.
5a 12.01.2022.  Bezpieczne ferie. Dbamy o nasze zdrowie fizycznie i psychiczne- znajomości zawierane w necie.

07.03.2022. W jaki sposób przekazuje się informacje?- informacje prawdziwe i nieprawdziwe w środkach masowego przekazu.

Zaplanowane jest również spotkanie z funkcjonariuszami policji.

5b Rodzaje uzależnień – przyczyny i skutki. Uzależnienia od Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu. Warsztaty profilaktyczne- Jak bezpiecznie korzystać z informacji.  Cyberprzemoc

5d Rodzaje uzależnień – przyczyny i skutki. Uzależnienia od Internetu.

Różne źródła informacji – jak bezpiecznie z nich korzystać. Cyberprzemoc.

5e Różne źródła informacji – jak bezpiecznie z nich korzystać. Cyberprzemoc.

Rodzaje uzależnień – przyczyny i skutki. Uzależnienie od Internetu

6a 8 luty – Dzień Bezpiecznego Internetu – zajęcia z wychowawcą przeprowadzone 14 lutego.
6c 8 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu – lekcja wychowawcza 909.02.2022r.).

Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów.

Spektakl – Udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu – 2 godz. 11.02.2022r.

Stalking, hejting, cyberprzemoc – zajęcia profilaktyczne – lekcja wychowawcza – 16.02.2022r.

7a Tematy omawiane w ramach godziny z wychowawcą:

21.10.2021 – Zagrożenia w życiu młodego człowieka, jak się przed nimi uchronić.

10.02.2022 – Dzień Bezpiecznego Internetu.

17.02.2022 – Prezentacja: Warsztat profilaktyczny – media społecznościowe, zagrożenia w sieci.

7e Lekcja wychowawcza przeprowadzona w oparciu o scenariusz: Gdzie jest Mimi? Przygotowany przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach programu „Dziecko w Sieci”.

Dzień Bezpiecznego Internetu – wg scenariusza z Uniwersytetu Dzieci: Czy Internet może być źródłem wykluczenia?

7f Pogadanka na zajęciach z wychowawcą na temat bezpieczeństw w Internecie.
8d 15.03.2022 r. Bezpieczeństwo w Internecie.

16.02.2022 r. DBI – Właściwe korzystanie z Internetu i portali społecznościowych.

8f Uzależnienia behawioralne – 19.11.2021 – lekcja z p. pedagog.
Dzień Bezpiecznego Internetu – bądź bezpieczny w sieci – 14.02.2022 -lekcja wychowawcza.
Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? – 14.03.2022 – lekcja wychowawcza.

Ponadto, w ramach psychoedukacji rodzice otrzymali w wersji elektronicznej materiały Domowe Zasady Ekranowe, które promują zrównoważone korzystanie z urządzeń ekranowych, tak aby nie stanowiły one zagrożenia dla relacji rodzinnych, rozwoju dzieci i zdrowia domowników.