„PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK” – INNOWACJA PEDAGOGICZNA – „WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE”

W ramach innowacji „Podróż do świata książek” w październiku i w listopadzie uczniowie klas V c i V e brali udział w programie „Wychowanie przez czytanie” prowadzonym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” .

W czasie lekcji języka polskiego zapoznali się z wybranymi fragmentami z tomu opowiadań „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, które poruszały problem najważniejszych wartości w naszym życiu. Uczniowie dyskutowali o tak ważnych pojęciach jak uczciwość, odwaga, przyjaźń czy życzliwość, brali udział w scenkach rodzajowych, tworzyli prace plastyczne, m.in. galerię „Wartościowych Superbohaterów”, którą można było podziwiać w sali 202. Przygotowali też krótkie filmiki i prezentacje dotyczące wybranej wartości.

Ostatnim zadaniem było wypełnienie ankiety podsumowującej wszystkie działania, oto kilka wybranych opinii:

Po przeczytaniu opowiadań trochę zmieniły się moje relacje z rodziną i koleżankami, wzięłam sobie te wartości do serca. W klasie trochę mniej skarżymy na siebie i mniej dokuczamy, niektórzy mają więcej przyjaciół i nie nudzą się na przerwach.

Emilka

Ciekawie było kręcić filmiki, dzięki temu lepiej się poznałam z moją koleżanką, a przy robieniu plakatów w grupach było bardzo miło.

Iza

Trochę więcej ze sobą rozmawiamy, mniej na siebie skarżymy, niektóre moje koleżanki i kolegów poznałam z innej strony.

Kamila

Uważam, że pod wpływem opowiadań i rozmów koledzy zaczęli bardziej zwracać uwagę na dobre zachowanie. Mniej jest kłótni  i konfliktów na przerwach. Zauważyłem, że rówieśnicy częściej rozmawiają ze sobą i nie wyśmiewają się z siebie nawzajem. Po zajęciach w szkole prowadzą dyskusję i wspólnie wracają do domu.

 Kacper

Moja klasa bardzo się zmieniła i pracuje nad życzliwością.

Wiktoria

Cały projekt zakończył się 3 grudnia 2019r. spotkaniem w galerii „Kotłownia” na terenie Politechniki Krakowskiej, na które zaproszeni zostali uczniowie ze szkół biorących udział w programie; pisarka, poetka i malarka – Katarzyna Ryrych oraz Mikołaj Mądrzyk, czyli Mikser – raper, poeta i filozof specjalizujący się we freestyle’u prowadzonym na ulicy.

W czasie spotkania mogliśmy posłuchać fragmentów opowiadania z tomu „Gorzka czekolada – nowe opowiadania o wartościach” czytanych przez autorkę, a także dowiedzieć się więcej o jej twórczości, o ludziach, których historie ją zainspirowały. Równie ciekawą postacią okazał się raper Mikser, który opowiadał, jak różnorodne wartości kształtowały jego życie i twórczość, jednocześnie uczestnicy świetnie się bawili, słuchając spontanicznie powstających freestyle’owych kompozycji. Na koniec zaproszeni goście chętnie odpowiadali na liczne pytania widowni i rozdawali autografy, nie zabrakło także prawdziwej czekolady, którą częstowali gospodarze spotkania.

Mamy nadzieję, że dzięki uczestnictwu w programie uczniowie uświadomili sobie, że literatura często inspirowana jest naszymi codziennymi sprawami, radościami i smutkami, a literaccy bohaterowie potrafią być nam naprawdę bliscy.

           

Anna Pardyak

Anna Woźniak