„MYŚLENICE. NIEPODLEGŁOŚĆ.” – GRA MIEJSKA

Hasłem: Myślenice Niepodległość Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach rozpoczęła działania wpisujące się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Na terenie Myślenic została rozegrana gra miejska, której celem było powiązanie wielkich wydarzeń dziejowych z historią naszego miasta.

Uczniowie otrzymali zadania oraz  zagadki, które były wskazówkami pomagającymi dotrzeć w różne miejsca związane z tematem. Punkt startowy znajdował się w budynku Gimnazjum nr 1, kolejny – przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki – przedwojennym Gimnazjum, pozostałe – w pobliżu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, cmentarza wokół kościoła św. Jakuba oraz na rynku przy Pomniku Niepodległości.

Przedstawiona historia obejmowała czasy od zaborów po odzyskanie niepodległości. Jej zadaniem było uświadomienie, że walka o niepodległość nie zaowocowałaby nigdy sukcesem, gdyby nie pełne zaangażowanie i poświęcenie mieszkańców miasteczek takich jak Myślenice. Na uczestników gry czekały różne niespodzianki – jedną z nich było powołanie do grupy ćwiczebnej i udanie się na szkolenie sprawnościowo – obronne. Tę część zadań w parku miejskim przygotowali państwo Maja i Jacek Ingarden reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Myślenice we współpracy ze Strzelcami Rzeczypospolitej z jednostki myślenickiej z pomocą uczniów naszej szkoły: Karoliny Ingarden, Michała Ogrodnego, Dawida Zięby i Jakuba Tepera.

Uczestnicy gry mieli również za zadanie znaleźć na podstawie mapy groby legionistów i żołnierzy walczących o wolność Polski, a także odszukać i poznać tablice znajdujące się na budynkach wokół rynku, które upamiętniają ważne osoby lub wydarzenia związane z Myślenicami (m. in. tablica na kamienicy Obońskich).

Zmagania uczestników zakończyło rozdanie kartek pocztowych, które było związane z przeprowadzeniem w placówce akcji społecznej „Mamy Niepodległą!”

W działania zaangażowali się nauczyciele: Katarzyna Twardosz, Marta Kasperek, Joanna Kamińska, Jarosława Słowik, Anna Górecka, Tomasz Biel, Magdalena Tobolewicz, Paweł Biela oraz dyrekcja szkoły: p. Beata Chrapek – Paciorek, p. Elżbieta Jakubiak – Święch, p. Tadeusz Jarząbek. Koordynatorkami były: Dorota Hojnor i Anna Pardyak, które realizują innowacyjny program edukacyjny „Humanistyczne oblicze miasta”.

Program ma służyć propagowaniu zainteresowań dotyczących przeszłości Polski, popularyzacji wiedzy o dziejach małej i dużej ojczyzny oraz rozwijaniu umiejętności prowadzenia obserwacji i interpretacji procesów historycznych, zjawisk literackich i kulturowych.

Tekst: Anna Pardyak, Dorota Hojnor

Foto: Paweł Biela