Kategoria: Spotkania

WARSZTATY O LOTNICTWIE KLASY 1A

Może za kilkanaście lat któryś z uczniów z klasy 1a zostanie konstruktorem silników do samolotów? A wszystko to za sprawą warsztatów, jakie odbyły się w tej klasie 6 marca 2019 roku. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez przedstawiciela firmy Prett&Whitney. Jest to rzeszowska firma produkująca między innymi silniki do samolotów.

PROJEKT „ŻYWE OBRAZY” – PRZYPOMNIENIE

Przypominamy, że 28.02.2019 (czwartek) o godzinie 8:55 uczniowie zaangażowani w projekt plastyczny, udadzą się pod opieką Pani Ady, do budynku Muzeum Niepodległości, na zajęcia plastyczne ze studentami ASP.

Prosimy o zabranie ze sobą:

ŻYWA LEKCJA HISTORII

Tuż przed feriami w naszej szkole odbyła się lekcja żywej historii. Podczas spotkania z grupą rekonstrukcyjną uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju od czasów rozbiorów do odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie współtworzyli inscenizację i w zabawnej atmosferze poznawali przełomowe momenty oraz wybitne postaci z kart historii Polski.

Magdalena Tobolewicz

BARBÓRKA

Z okazji Barbórki w dniu 5.12.2018 r. przybył do naszej szkoły pan górnik, ubrany w galowy mundur górniczy. Mogliśmy zobaczyć go z bliska oraz podziwiać liczne medale, którymi był odznaczony. Zapoznał nas z tradycyjną gwarą śląską, opowiedział legendy i zaśpiewał piosenkę o górnikach i ich ciężkiej pracy. Spotkanie było bardzo interesujące. Dzięki niemu w naszej klasie mamy już kilku chętnych, którzy chcą zostać górnikami.

PRZEDSTAWIENIE DLA UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

30 października 2018 r. grupa naszych uczniów wraz z opiekunami udała się na spotkanie z Seniorami do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, aby zaprezentować im przygotowane wcześniej przedstawienie dotyczące bezpiecznego zachowania się na drodze. Na miejscu zostaliśmy ciepło przywitani przez Panią kierownik. Głównym przesłaniem przedstawienia było zwrócenie uwagi na konieczność noszenia odblasków. Uczniowie przekazali wszystkim obecnym seniorom odblaskowe zawieszki oraz ulotki, przygotowane przez dzieci, zawierające podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa na drodze.

SPOTKANIE ZE SIOSTRĄ ANNĄ BODZYŃSKĄ

W dniu 09.03.2018 do naszej klasy przyszła bezhabitowa siostra Anna Bodzyńska ze zgromadzenia Sióstr Matki Bożej SION. Wyglądała trochę inaczej niż siostry, które spotykaliśmy do tej pory, ale też była bardzo miła. Zasypaliśmy ja od razu gradem pytań: ile jest takich zakonów? jaka panuje pogoda? dlaczego świecznik ma dwanaście ramion? i czy to na pewno świecznik?

MŁODY ASYŻ – WYSTAWA BABEL 2016

Na podwójnych zajęciach języka polskiego w piątek wybraliśmy się do MOKiS. Najpierw oglądaliśmy wystawę pana Andrzeja Boryczki, który przed kilkoma laty odwiedził Maroko. Pierwsza część tytułu odnosi się do doświadczenia wielości i różności jak w biblijnej opowieści o pysznych budowniczych wieży, których języki zostały pomieszane. Druga część to po prostu rok, w którym autor odwiedził ten niezwykły kraj.

Mimo że jego obrazy to głownie abstrakcje, wcale nie tak trudno było domyślić się który kraj stał się dla niego inspiracją. Od razu zwróciliśmy uwagę na pustynię, targi, wielbłądy, skorpiony. Nasze geograficzno-przyrodnicze sugestie okazały się trafne.

MŁODY ASYŻ – VE NA WYSTAWIE RZEŹBY

W miniony piątek, korzystając z pięknej pogody i tego, że chwilowo gramatyki mamy wszyscy dość, opuściliśmy szkolne mury i ruszyliśmy do Myślenickiego Ośrodku Kultury i Sportu. To już niestety finał naszego udziału w tegorocznej edycji projektu Młody Asyż (i już cieszymy się na kolejny rok i następne ciekawe lekcje, spotkania i inicjatywy).

Naszym celem była wystawa rzeźby. Niektórzy byli naprawdę zaciekawieni, bo przecież nie co dzień można oglądać sztukę w trzech wymiarach, a nie tylko obrazy od frontu. Dodatkowym atutem (oprócz oczywiście „ucieczki” z dusznych sal) było to, że zebrane rzeźby były wykonane z aż czterech materiałów: metalu, ceramiki, kamienia i drewna.

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

W ramach Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego asp. Ewa Nalepa  z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Myślenicach  spotkała się 11 maja 2018   z uczniami klas I-III. Funkcjonariuszka przeprowadziła  prelekcję wraz z pokazem multimedialnym przedstawiając  młodym słuchaczom zasady ruchu drogowego. Tematem przewodnim były zasady bezpiecznego poruszania sie w ruchu drogowym. Pani Policjantka zwróciła uwagę na reagowanie w różnych sytuacjach na drodze oraz  apelowała o ostrożność na przejściach  dla pieszych.

WARSZTATY DLA KLAS VI – POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY, PODSTAWOWE UMIEJĘTNOŚCI NIEAGRESYWNEJ KOMUNIKACJI

W dniu 13.04.2018 r. odbyły sie warsztaty, których celem było  wsparcie zespołu klasowego, polepszenie komunikacji, wspólne rozwiązywanie pojawiających sie problemów. Warsztat poruszał problem rozumienia  emocji, w kontekście zróżnicowanych potrzeby i oczekiwań, jak skutecznie wyrażać  potrzeby i prośby.  Spotkanie  prowadził  rekomendowany trener umiejętności społecznych, psychoterapeuta, psycholog z UJ  pan Piotr Pietrusza.

SPOTKANIE Z MYŚLENICKĄ GRUPĄ RATOWNICZO POSZUKIWAWCZĄ

19 marca uczniowie klasy 2 b wzięli udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzonych przez ratowników z Myślenickiej Grupy Ratowniczo Poszukiwawczej.

Instruktorzy przypomnieli w jaki sposób powiadamiania się służby ratunkowe o zdarzeniu, a następnie zaprezentowali jak ułożyć w osobę nieprzytomną, żeby zapewnić jej bezpieczeństwo zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

SZKOLENIE DLA RODZICÓW ,,NOWE MEDIA W PROFILAKTYCE UZALEŻNIEŃ I CYBERPRZEMOCY”

W dniu 05.02.2018 r odbyła się prelekcja dla Rodziców  uczniów klas  IV -VII i Gimnazjum dotyczących nowych mediów i płynących z tego zagrożeń.

Prowadzącą szkolenie była Katarzyna Kudyba pedagog, profilaktyk,  z doświadczeniem zawodowym jako trener w obszarze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy. Podczas szkolenia Rodzicom zostały przedstawione najszybciej rozwijające się aplikacje i serwisy społecznościowe, ich mechanika i grupy docelowe.  Trenerka objaśniała  zagrożenia nowych mediów  dla rozwoju młodego człowieka związane z niewłaściwą ich używalnością. Omówione  były  zwłaszcza Internet oraz gry komputerowe,  a także popularność wśród młodzieży zażywania różnego rodzaju środków psychoaktywnych. Na koniec Pani trener poruszyła problem pornografii wśród  dzieci.

MY TEŻ, RAZEM Z TRZEMA KRÓLAMI POKŁONILIŚMY SIĘ NOWONARODZONEMU

Objawienie Pańskie to bardzo ważna data dla każdego chrześcijanina. Również uczniowie naszej szkoły włączyli się w uświetnienie uroczystości związanych z tym dniem. Najpierw wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a następnie w procesji ruszyliśmy na Rynek.

W oczekiwaniu na przybycie orszaków uczniowie klas IV, V i VI przedstawili na myślenickiej scenie krótką historię na temat Bożego Narodzenia. Razem z nimi kolędowała nasza schola.