ZAJĘCIA EDUKACYJNE W MŁODZIEŻOWYM OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNYM W NIEPOŁOMICACH

W dniach 16 i 19 listopada klasy szóste z naszej szkoły brały udział w zajęciach edukacyjnych w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Były to zajęcia realizowane w ramach zagadnień z podstawy programowej z geografii.

Młodzieżowe Obserwatorium w Niepołomicach to placówka o tradycjach sięgających kilku dziesięcioleci. W 2014 roku obchodziło 50 rocznicę oficjalnego otwarcia. W ostatnich latach uległo przebudowie i stało się jedną z niewielu tak nowoczesnych ego typu placówek w południowej Polsce.

Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia astronomiczne, fizyczne i geograficzne. W czasie spotkania trwającego około 2 godzin uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych szczegółów dotyczących, np.:

• powstania i budowy Układu Słonecznego,
  • miejsca Układu Słonecznego w Galaktyce,
  • budowy i ewolucji gwiazd,
  • powstania i ewolucji Wszechświata,
  • podboju Kosmosu.

Bardzo ciekawym punktem wyjazdu był seans w planetarium, w którym uczniowie oglądali zjawiska zachodzące na nocnym niebie.

Zajęcia były atrakcyjnym uzupełnieniem i podsumowaniem tematyki poruszanej na lekcjach geografii w klasie szóstej.

Sylwia Nosal