WYCIECZKA NA WAWEL

Dnia 22 września 2021 r. uczniowie klas II a i II b  z samego rana wyruszyły na wycieczkę do Zamku Królewskiego na Wawelu. Na miejscu czekała już na nas pani przewodnik, z którą wyruszyliśmy w długą drogę po komnatach królewskich. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem wielkości oraz wystroju komnat. Głównym celem naszej wyprawy było poznanie legend wawelskich, bo właśnie pod taką nazwą odbywała się nasza lekcja muzealna. Na początku znaleźliśmy się w Sali Poselskiej, gdzie tuż nad nami znajdowały się rzeźby głów. To tutaj poznaliśmy pierwszą z opowieści wawelskich: „Legendę o głowach”. Kolejnym punktem naszej lekcji było wysłuchanie „Legendy o Stańczyku, co nawet z królem żartował”. Dowiedzieliśmy się kim był owy Stańczyk i jaką miał rolę na zamku. Ostatnią z legend, którą wysłuchaliśmy to legenda wszystkim nam świetnie znana: „O Smoku Wawelskim”. Uczniowie mogli wykazać się znajomością historii o smoku i poznanych legendach. Na koniec wycieczki zwiedziliśmy Smoczą Jamę oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy ziejącym ogniem Smoku Wawelskim. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka w to piękne, historyczne miejsce.

Wychowawczynie Magdalena Batko, Monika Moryc,

Aneta Dziewońska