MISTRZOSTWA MAŁOPOLSKI MŁODZIEŻY W MARSZACH NA ORIENTACJĘ

Orientering

Uczniowie kl. 4a, 4c i 7e wzięli udział w Mistrzostwach Małopolski Młodzieży w Marszach na Orientację. Zawody odbyły się 1 czerwca br. w przepięknych Lasach Błędowskich i w sprzyjającej aurze pogodowej. Na kilkukilometrowej trasie dziecięcej, młodzieżowej i juniorskiej rywalizowało ok.250 osób.

Bazę zawodów zlokalizowano w okolicach punktu widokowego na wzgórzu Czubatka, skąd można podziwiać piękną panoramę Pustyni Błędowskiej, zwanej Polską Saharą. Każda dwuosobowa drużyna otrzymała kartę startową oraz specjalnie przygotowaną mapę o dużym stopniu szczegółowości. Do pomocy był kompas, a za korzystanie z nawigacji w telefonach komórkowych groziła dyskwalifikacja. Zawodnicy startowali co 2 minuty. Ich zadaniem było odnalezienie w terenie wszystkich punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie, oczywiście w wyznaczonym czasie. Punkty te, to tzw. lampiony, czyli biało-pomarańczowe znaczniki przyczepione np. do gałęzi drzewa, krzewu, do skały. Każdy z nich miał swój kod. Jeśli ktoś odnalazł punkt kontrolny, to za pomocą perforatora „kasował’ kartę startową w wyznaczonym polu i na tej podstawie naliczano mu punkty. Dla utrudnienia organizatorzy rozmieścili na leśnych ścieżkach znacznie więcej punktów kontrolnych niż wynikało to z mapy, a za odznaczenie tych niewłaściwych przyznawano punkty karne. Niektórzy zawodnicy pobłądzili i ich leśne poszukiwania nagle zakończyły się …na pustyni! Ale spokojnie, dotarli do mety cali i zdrowi:) Nad ich bezpieczeństwem czuwały służby medyczne oraz życzliwi i uśmiechnięci organizatorzy zawodów (Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu oraz Akademicki Klub Imprez na Orientację w Krakowie)  na czele z myśleniczanką Panią Kasią Urbaniak i Panem Maciejem Urbaniak, który jest Mistrzem Polski w Indywidualnych Marszach na Orientację.

Zmagania z mapą i kompasem zakończyły się zwycięstwem uczniów naszej szkoły! Mistrzami i wicemistrzami Małopolski w orienteeringu na trasie dziecięcej (kl.4-6) zostali uczniowie kl. 4a: Jakub Firek i Filip Dobosz oraz Szymon Gruszeczka i Adam Podlodowski. Za wygraną organizatorzy przyznali im bardzo atrakcyjne nagrody, m.in. kompasy, latarki, mapy oraz bezpłatne bilety na basen i do wybranych muzeów. Pozostałe drużyny z „Dwójki” również spisały się znakomicie, a siódmoklasiści dosłownie otarli się o podium w kategorii młodzieżowej.

Wszyscy zawodnicy przekonali się, że w orienteeringu nie szybkość jest najważniejsza, ale umiejętność czytania mapy, dokładność, spostrzegawczość, orientacja w terenie, przyjęta strategia, a przede wszystkim dobra zabawa i ruch na świeżym powietrzu. Możliwość uczestnictwa w tej fantastycznej imprezie zawdzięczamy Pani Joannie Ciałowicz- nauczycielce SP 2, która już wielokrotnie brała udział w marszach na orientację.

Naszym Mistrzom serdecznie gratulujemy zwycięstwa, a wszystkich uczniów i nauczycieli zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach orienteeringu.

Skip to content