„KOT W TARAPATACH”- PROGRAM W KLASACH PIERWSZYCH

„Kot w Tarapatach”- program w klasach pierwszych

W naszej szkole klasy 1 biorą udział w Programie „Kot w Tarapatach”. To projekt skierowany do wychowawców I klas Szkół Podstawowych oraz pedagogów, psychologów pracujących z uczniami pierwszych klas szkół podstawowych. Realizowany jest przez zespół terapeutów dziecięcych Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Terapii”.

Program jest realizowany przez cały okres edukacji wczesnoszkolnej.

Rozpoczyna się w I klasie, a kończy w III klasie. Cały program jest stworzony w oparciu o myśli teorii przywiązania, a nauczyciel dzięki niemu może m.in.:
• Rozwijać zdolność rozumienia stanów umysłowych dziecka
• Właściwie odczytywać zachowania dziecka i intencje jego zachowania
•  Łączyć umiejętności wychowawcze z wiedzą na temat rozwoju psychicznego dzieci.

Nauczyciele klas pierwszych oraz psycholog z pedagogiem najpierw brali udział w szkoleniach, aby móc wprowadzić projekt na terenie klas pierwszych. Uczniowie klas pierwszych aktywnie brali udział w I etapie „Kot w tarapatach”, wykonując prace plastyczne i zabawy integrujące  oraz w II etapie „ Kot w naszej klasie” i tutaj było zadanie nazwać kotka, którego otrzymaliśmy z Krakowskiego Ośrodka Terapii i przygotować mu miejsce w naszej klasie. Zadanie na wakacje jest, aby każde dziecko napisało listy z pozdrowieniami dla klasowego kotka.